یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱
۱۰:۳۲ - ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۳۰۸۶
جرم و جنایت

اشک شوق ۶محکوم به قصاص | آزادی بعد از ۱۲ سال

تیم صلح و سازش دادسرای جنایی تهران,بخشش قاتلان
ماه‌ها تلاش و پیگیری تیم صلح و سازش دادسرای جنایی تهران، صبح دیروز نتیجه داد و ۶ قاتل که هرکدام در جریان پرونده‌های جداگانه مرتکب قتل و به قصاص محکوم شده بودند از مجازات قصاص رهایی یافته و از زندان آزاد شدند.

به گزارش همشهری، ساعت ۹صبح دیروز  ۶محکوم به قصاص از زندان رجایی شهر به دادسرای جنایی تهران انتقال یافتند تا آخرین تلاش‌ها از سوی تیم صلح و سازش دادسرا برای آزادی آنها از زندان انجام شود.

تلاش‌هایی که از ماه‌ها قبل‌تر آغاز و موجب شده بود که خانواده‌های مقتولان ازاجرای حکم قصاص گذشت کنند. با این حال این محکومان توانایی پرداخت دیه را نداشتند و به همین دلیل پشت میله‌های زندان بودند تا اینکه دیروز آخرین مراحل قانونی برای آزادی آنها نیز انجام و مهر آزادی در پرونده این ۶محکوم ثبت شد. در جلسه دیروز، محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران، جمعی از خیرین، خانواده قاتلان، رضا درمیشیان، کارگردان مطرح سینما و علی ضیاء، مجری معروف تلویزیون حضور داشتند.

در این جلسه شهریاری، سرپرست دادسرا گفت: واحد صلح و سازش که از حدود ۳سال قبل کارش را در دادسرای جنایی آغاز کرده، یک سازمان دولتی نیست و به همین سبب در آن به روی همه خیرین و هنرمندان و ورزشکاران برای کمک به محکومان قصاص باز است. این واحد تلاش می‌کند تا به کمک افرادی بروند که ناخواسته و در جریان یک لحظه عصبانیت مرتکب قتل شده‌اند و از کرده خود پشیمان هستند و خوشبختانه تا‌کنون موفق شده باعث نجات و آزادی زندانیان زیادی شود.

صحبت‌های سرپرست دادسرا که به پایان رسید، مأموران بدرقه زندان به دستور مقام قضایی دستبند و پابند زندانیان را یکی پس از دیگری باز کردند و آنها که بعد از تحمل سال‌ها حبس به زندگی برگشته بودند با چشمانی اشکبار در آغوش خانواده‌هایشان قرار گرفتند.

محکومی که رضایت می‌گرفت

یکی از محکومانی که صبح دیروز طعم آزادی را چشید، شهریور سال۸۸ در یک درگیری جان شوهر خواهرش را گرفت. او ۱۳سال از عمرش را پشت میله‌های زندان گذرانده و می‌گوید از سال ۹۷تا الان به چند زندانی محکوم به مرگ زندگی بخشیده است.

چه شد که فکر کمک به زندانیان به سرت زد؟

از سال۹۷ به بعد زندگیم دگرگون شد؛ از روزی که پای چوبه دار رفتم و مرگ را مقابل چشمانم دیدم.آنجا بود که متوجه شدم مرگ از رگ گردن هم به ما نزدیک‌تر است. مرا برده بودند تا حکم قصاصم را اجرا کنند اما به پای اولیای دم افتادم. حق داشتند، چون من در درگیری جان عزیزشان را گرفته بودم اما از آن روز به بعد بارها و بارها خودم را سرزنش کرده بودم که چرا مرتکب چنین اشتباه بزرگ و فجیعی شده بودم. باور کنید همه‌‌چیز در یک لحظه عصبانیت من رخ داد و بعد دیگر پشیمانی سودی نداشت.

آن روز دل اولیای دم به رحم آمد و بزرگی کردند که حاضر شدند اجرای حکم را به تعویق بیندازند. مادرم پشت در زندان به پای آنها افتاده بود و تصور همه این چیزها عذابم می‌داد. وقتی رفتم پای چوبه دار و مرگ را از نزدیک احساس کردم و بعد برگشتم، دنیایم متفاوت شد. انگار فهمیدم که ما انسان‌ها روزی به نقطه پایانی می‌رسیم و دیگر همه‌‌چیز متوقف می‌شود. از آن پس تصمیم گرفتم به افرادی که محکوم به قصاص شده بودند کمک کنم تا زندگیشان را نجات بدهم.

چطور به آنها کمک می‌‌‌کردی؟

از داخل زندان با اولیای دم تماس می‌گرفتم و به آنها التماس می‌کردم تا به‌خاطر خدا و بچه‌هایشان، قاتل را ببخشند. تلاشم نتیجه خوبی داشت و با تماس‌های من چند نفر از خانواده مقتولان دلشان به رحم آمد و از قصاص صرف‌نظر کردند.

برویم به سراغ پرونده خودت، چه زمانی متوجه بخشش از سوی اولیای دم شدی؟

سال۹۷ به من مهلت دادند و از آن پس تلاش‌های خانواده‌ام و تیم صلح و سازش شروع شد تا اینکه آنها از قصاص گذشت و درخواست دیه کردند. با کمک خیرین و پادرمیانی کارگردان معروف، دیه پرداخت شد و امروز قرار است بعد از ۱۳سال آزاد شوم و آزادانه در خیابان‌ها قدم بزنم. نمی‌دانید چه احساسی دارم، آزادی بعد از ۱۳سال زندگی و شرایط سخت پشت میله‌های زندان و کابوس‌های شبانه. راستش می‌خواهم برای نجات زندانیان دیگر قدم بردارم. زمانی که در زندان بودم، محکومان زیادی رفتند پای چوبه دار و دیگر برنگشتند. نمی‌دانید چه بار روانی‌ای دارد.  می‌خواهم به خیلی‌ها کمک کردم تا زندگیشان را نجات بدهم.

می خواهم برای پسرم، هم مادر شوم و هم پدر

در میان زندانیانی که دیروز در مراسم حضور داشتند، مردی میانسال به چشم می‌خورد که از سال ۸۹ به اتهام قتل همسرش در زندان بود. پسر او اصرار بر قصاصش داشت اما به تازگی دلش به رحم آمد و پدر را بخشید.

چه احساسی داری که قرار است بعد از ۱۲سال آزاد شوی؟

زندگیم را مدیون بخشش پسرم هستم. آرزویم این است که زنده بمانم، برایش هم پدری کنم و هم مادری. اگر خدا عمری به من بدهد دوست دارم به مردانی که سرنوشت مشابه من دارند و پشیمان هستندکمک کنم تا به آنها زندگی ببخشم.

از ماجرای درگیری‌ای که باعث قتل همسرت شد بگو؟

با او اختلاف داشتم اما هرگز قصد قتل نداشتم. درگیر شدیم و ناخواسته به زندگی او پایان دادم. دخترم رضایت داد اما پسرم نه. از من کینه به دل داشت و هرگز به ملاقاتم نیامد. از طریق آشنایان پیغام می‌فرستاد که هرگز مرا نمی‌بخشد اما من دست از تلاش برنداشتم. در زندان برایش نامه نوشتم، چند نفر را واسطه فرستادم تا اینکه راضی شد با من صحبت کند و بالاخره دلش به رحم آمد و مرا بخشید. بخشی از دیه را هم خیرین پرداخت کردند تا برای روح همسرم خرج نیازمندان شود.

  • 17
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
حبیب ابن مظاهر,زندگینامه حبیب ابن مظاهر,بیوگرافی حبیب ابن مظاهر زندگینامه حبیب ابن مظاهر از شهدای صحرای کربلا در روز عاشورا

تولد: ۶۰۵ میلادی

محل زندگی: مدینه کوفه 

صحابی: امام علی، امام حسن و سپس امام حسین

تاریخ شهادت: روز عاشورا در سال ۶۱ هجری قمری

محل دفن: در کنار حرم امام حسین

ادامه
یورگن لوکادیا,بیوگرافی یورگن لوکادیا,زندگینامه یورگن لوکادیا بیوگرافی یورگن لوکادیا فوتبالیست هلندی (+ تصاویر)

زاده:۷ نوامبر ۱۹۹۳

زادگاه:هلند

سمت:فوتبالیست

ملیت:هلندی

قد:۱۸۵ سانتی متر

ادامه
ابوحمزه ثمالی,زندگینامه ابوحمزه ثمالی,ابوحمزه ثمالی که بود زندگینامه ابوحمزه ثمالی

تاریخ تولد: احتمالا پیش از سال ۸۲ قمری

محل زندگی: کوفه

مذهب: شیعه

صحابی: امام سجاد(ع) و امام باقر(ع) و امام صادق(ع)

وفات: ۱۵۰ هجری قمری

ادامه
یونس شاکری,بیوگرافی یونس شاکری,عکس های یونس شاکری بیوگرافی یونس شاکری + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۰ دی ۱۳۶۸

محل تولد: نیشابور ایران

حرفه: فوتبالیست

تیم کنونی: گل گهر

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۴

ادامه
کوکو شنل,زندگینامه کوکو شنل,زندگی نامه گابریل کوکو شنل بیوگرافی کوکو شنل طراح لباس برند کوکو شنل

تاریخ تولد: ۱۹ آگوست ۱۸۸۳

محل تولد: سامور فرانسه

حرفه: موسس برند معروف کوکو شنل

درگذشت: ژانویۀ سال ۱۹۷۱

نام مستعار: کوکو شنل

ادامه
احمد وحیدی,احمد وحیدی کیست,بیوگرافی احمد وحیدی بیوگرافی و عکس های احمد وحیدی

تاریخ تولد: ۶ تیر ۱۳۳۷

محل تولد: شیراز

تحصیلات: لیسانس الکترونیک ، فوق لیسانس صنایع و دکترای رشته علوم استراتژیک دانشگاه امام حسین

منصب: وزیر کشور

آغاز به کار: ۳ شهریور ۱۴۰۰

ادامه
ویژه سرپوش