سه شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲
۰۹:۲۶ - ۲۰ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۱۸۷۰
جرم و جنایت

دستگیری اعضای باند خشن سرقت از طلافروشی | قولی که سردسته باند به خانواده نامزدش داده بود

سرقت از طلافروشی, حمله سارقان خشن
شاگرد طلافروشی که به خانواده نامزدش قول داده بود جشن عروسی مجللی بگیرد، برای عمل کردن به قولش نقشه سرقت کشید. او و همدستانش طعمه‌هایشان را از میان طلافروشان انتخاب می‌کردند و با حمله به آنها دست به سرقت می‌زدند.

به گزارش همشهری آنلاین، حدود ۳ ماه قبل مرد طلافروشی به اداره آگاهی تهران رفت و گفت مورد هدف حمله سارقان خشن قرار گرفته و تمام طلاهایی که داخل کیف دستی‌اش بوده، به سرقت رفته است.

وی در توضیح ماجرا گفت: من طلافروش کیفی و ساکن شهر اصفهان هستم. گاهی اوقات برای خرید طلا راهی تهران می‌شوم و طلاهای خریداری شده را به اصفهان منتقل کرده و بین طلافروشان شهرهای مختلف می‌فروشم. اما چند روز قبل که پس از خرید طلا از بازار تهران به سمت یکی از خیابان‌های فرعی رفتم، ناگهان ۴ جوان که سوار بر ۲ موتورسیکلت بودند راهم را سد کردند. آنها چاقو در دست داشتند و با تهدید کیفم را قاپیدند و فرار کردند. داخل کیف حدود یک کیلو و ۲۰۰ گرم طلا بود و به‌ نظر می‌رسید که سارقان مرا هنگام خرید طلا شناسایی کرده و بعد تعقیبم کرده بودند تا در فرصتی مناسب، طلاها را سرقت کنند.

سرقت‌های سریالی

با این شکایت، گروهی از مأموران اداره هجدهم پلیس آگاهی تهران تحقیقات برای شناسایی سارقان را آغاز کردند. بررسی‌ها در این پرونده ادامه داشت تا این که چند شکایت مشابه دیگر هم پیش روی تیم تحقیق قرار گرفت. تمامی مالباخته‌ها طلافروش‌های کیفی اهل شهرهای مختلف کشور به‌ویژه شهر اصفهان بودند که برای خرید طلا به بازار تهران آمده بودند اما بعد از خرید و در محلی خلوت به دام دزدان موتور سوار گرفتار شده و همه طلاهایشان به سرقت رفته بود.

دزدان در همه سرقت‌ها چاقو و قمه در دست داشتند و با تهدید طعمه‌هایشان به مرگ، طلاهایشان را دزدیده و فرار کرده بودند.

کارآگاهان که مشخصات سارقان را در اختیار داشتند، در ادامه بررسی‌ها به اطلاعات بیشتری از آنها دست یافتند؛ اعضای این باند علاوه بر سرقت از طلافروشان، دست به کیف‌قاپی و موبایل‌قاپی نیز می‌زدند. همچنین معلوم شد که اعضای این گروه ۶ نفر هستند که ۲ نفر از آنها نقش شناسایی سوژه‌ها را بر عهده داشتند و ۴ نفر دیگر سوار بر ۲ موتورسیکلت، با اطلاعاتی که همدستانشان در اختیارشان قرار می‌گرفت، نقشه سرقت را اجرا می‌کردند.

در این شرایط تحقیقات برای دستگیری آنها ادامه یافت تا اینکه تمامی ۶ عضو باند شناسایی و یکی پس از دیگری دستگیر شدند. به‌ گفته سرهنگ کارآگاه علی ولیپور گودرزی، رئیس پلیس آگاهی پایتخت در بازرسی مخفیگاه سارقان، حدود نیم کیلو طلای سرقتی کشف شد و طبق شکایت مالباخته‌ها، آنها دست‌کم از ۱۰ طلافروش کیفی با این شگرد سرقت کرده‌اند.

سرهنگ گودرزی افزود: اعضای این گروه علاوه بر سرقت از طلافروشان، به شکل سریالی نیز دست به کیف‌قاپی و موبایل قاپی نیز می‌زدند که تاکنون به ۳۰ فقره سرقت اقرار کرده‌اند و با این حال تحقیقات برای شناسایی دیگر جرایم احتمالی آنها دارد.

رئیس پلیس آگاهی تهران گفت: متهمان که همگی با یکدیگر دوست هستند، از حدود ۳ ماه قبل سرقت‌هایشان را شروع کرده‌اند که با هوشیاری پلیس دستگیر شدند و همگی در اختیار کارآگاهان اداره هجدهم پلیس آگاهی تهران قرار دارند.

گفت‌وگو

سرقت برای عروسی

بابک، تازه‌داماد ۲۷ ساله‌ای است که سردسته این باند است و قرار بود اول دی ماه مراسم عروسی‌اش را برگزار کند. او می‌گوید انگیزه‌اش از تشکیل این باند، تهیه پول برای گرفتن یک عروسی مجلل و شروع زندگی مشترکش بوده است.

فکر نمی‌کردی بعد از این همه سرقتی که انجام دادید دستگیر می‌شوید؟

آدم وقتی وارد یک مسیر اشتباه می‌شود، اصلا به عواقبش فکر نمی‌کند. انگار مغزش خالی می‌شود. اگر من فکر می‌کردم که چند روز مانده به مراسم عروسی دستگیر می‌شوم، هرگز وارد این بازی نمی‌شدم.

فقط برای تهیه هزینه جشن عروسی چنین نقشه‌ای کشیدی؟

بنویسید به‌خاطر بلندپروازی. می‌خواستم همیشه بهترین باشم. وقتی با دختر موردعلاقه‌ام نامزد کردم، ‌خانواده‌اش شرطشان این بود که عروسی مجللی برای دخترشان بگیرم. من هم می‌خواستم کم نیاورم و قبول کردم اما چطور می‌توانستم با حقوق زیر ۱۰ میلیون تومان یک مراسم مجلل بگیرم؟ آن هم با این گرانی‌ها.

شغلت چه بود؟

در طلافروشی یکی از بستگانم کار می‌کردم. شاگرد مغازه بودم و ماهی ۸ میلیون تومان حقوقم بود اما همیشه هشتم گرو نهم بود.

با همدستانت چطور آشنا شدی؟

در یک کافه سنتی. به یکی از همدستانش اشاره می‌کند و می‌گوید: مهدی به تازگی یک کافه سنتی افتتاح کرده بود اما کارش خیلی نگرفته بود. چون مبلغ اجاره بالا بود و از طرفی ۴ تا بچه قد و نیم‌قد دارد و باید خرج آنها را می‌داد. ما در کافه مهدی دور هم جمع می‌شدیم و قلیان می‌کشیدیم. همدست دیگرمان لیسانس برق دارد اما مدتی بود که بیکار شده بود. داخل کافه که بودیم، با چند خلافکار آشنا شدیم. یکی سارق منزل بود و می‌گفت ماشین مدل بالا زیر پایش است یا یک نفر دیگر مدعی بود که با دزدی یک شبه به ثروت رسیده است. وقتی حرف‌های آنها را شنیدیم، ما هم تصمیم گرفتیم دست به کاری بزنیم که یک‌شبه به پول برسیم. بنابراین راه دزدی را انتخاب کردیم. چون همه ما در زندگی حسرت خیلی چیزها را کشیده بودیم.

یعنی هرکس که حسرت می‌کشد باید دزدی را انتخاب کند؟

گفتم که اشتباه کردیم. چهره ما را ببینید، همه ما نادم و پشیمانیم. من فکر می‌کردم که قرار است یک عروسی مجلل بگیرم اما حالا اینجا هستم. می‌خواستم مقابل عروس و خانواده‌اش کم نیاورم اما حالا که دستگیر شده‌ام، زندگی‌ و آینده‌ام به باد رفته است.

گفتی در طلافروشی کار می‌کردی. مالباخته‌ها را به واسطه کارت می‌شناختی؟

نه، من در یک طلافروشی حوالی افسریه کار می‌کردم نه بازار. اما برای خرید طلا گاهی به بازار می‌رفتم که در آنجا با طلافروشان کیفی آشنا شدم. آنها از شهرستان به تهران می‌آمدند و پس از خرید طلا مجددا به شهرشان برمی‌گشتند که طلاهای خریداری شده را به طلافروش‌ها بفروشند. آنجا بود که ایده چنین سرقتی به ذهنم رسید و با دوستانم در میان گذاشتم و آنها هم قبول کردند. البته گاهی هم کیف‌قاپی و موبایل‌قاپی می‌کردیم که از این کار چیز زیادی گیرمان نمی‌آمد.

  • 10
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
ویژه سرپوش