سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
۱۱:۰۵ - ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۲۰۵۰
جرم و جنایت

بازداشت عاملان و افراد مرتبط با پرونده سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در مشهد

سرقت مسلحانه در مشهد,بازداشت عاملان و افراد مرتبط با پرونده سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در مشهد
۸ تن از عاملان و افراد مرتبط با پرونده سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در شهر نصرآباد از توابع استان خراسان رضوی درحالی دستگیر شدند که از ۳ ماه قبل نقشه این دستبرد بی رحمانه را در یکی از پرورشگاه های سگ های خیابانی طراحی کرده بودند.

به گزارش خراسان، فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی، روز گذشته به واکاوی پرونده سرقت مسلحانه از طلافروشی پرداخت گفت: ساعت حدود ۷ بعد از ظهر پانزدهم مرداد، سرنشینان نقابدار یک دستگاه پراید مشکی مقابل طلافروشی در نصرآباد منطقه تربت جام توقف کردند و با شلیک گلوله به سوی جوان طلافروش، حدود ۳ کیلوگرم طلا را به سرقت بردند.

سردار سرتیپ محمد کاظم تقوی افزود: دزدان مسلح هنگام فرار از محل سرقت به روی شهروندان نیز آتش گشودند و با ایجاد رعب و وحشت در میان عابران و رهگذران گلوله هایی را به طرف راننده یک  دستگاه وانت نیسان و موتورسواری شلیک کردند که قصد داشتند سارقان را تعقیب کنند اما در این میان یکی از گلوله ها به لاستیک خودروی وانت برخورد کرد و بدین ترتیب دزدان مسلح متواری شدند و طلافروش مجروح نیز به مرکز درمانی انتقال یافت و تحت مداوا قرار گرفت.

رئیس پلیس خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به اهمیت و حساسیت جرایم اخلال در نظم و امنیت مردم، گروه ورزیده ای از کارآگاهان اداره جنایی زیر نظر مستقیم سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی استان خراسان رضوی) ماموریت یافتند تا ماجرای سرقت مسلحانه مذکور را به طور شبانه روزی پیگیری کنند.

به همین دلیل چندین گروه اطلاعاتی و عملیاتی با هدایت سرهنگ مهدی سلطانیان (رئیس اداره جنایی آگاهی) به تجزیه و تحلیل های کارشناسی پرداختند و تحقیقات میدانی را با همکاری نیروهای انتظامی تربت جام و نصرآباد آغاز کردند. 

سردار تقوی با اشاره به اولین مرحله از اقدامات فنی و تخصصی کارآگاهان و بازبینی دوربین های مدار بسته افزود: کارآگاهان در بررسی های میدانی دریافتند که دزدان مسلح از یک قبضه سلاح کلاشینکف و یک قبضه تک لول کمرشکن استفاده کرده اند اما واکاوی آنان در شماره انتظامی پلاک پراید و شکل ظاهری آن مشخص کردکه دزدان از افراد حرفه ای و سابقه دار هستند که قطعات چند خودروی سرقتی را برای دستبرد به طلافروشی ترکیب کرده اند.

مقام ارشد انتظامی خراسان رضوی که خود کوله باری از تجربیات انتظامی را بر دوش دارد و گروه تخصصی کارآگاهان به طور مستقیم از تجربیات ارزنده وی بهره می برند، در ادامه این گفت وگوی اضافه کرد: با بررسی گلوله ای که به پای چپ طلافروش شلیک شده و از ران پای راست وی بیرون آمده بود، نوع سلاح کلاشینکف مشخص شد و از سوی دیگر هم خودروی پراید مشکی رنگ زیر ذره بین تحقیقات قرار گرفت که نتایج این بررسی ها نشان داد  دزدان خطرناک، ۳دستگاه خودروی پراید را از مشهد و تربت جام سرقت کرده اند و سپس پلاک خودروی پراید سبز یشمی و لوازم یک پراید سبز دیگر مانند رینگ و لاستیک، جلو پنجره و غیره را روی پراید مشکی رنگ نصب کرده اند تا پلیس را هنگام پیگیری ماجرا گمراه کنند.

سردار سرتیپ محمد کاظم تقوی خاطرنشان کرد: بنابراین عملیات اطلاعاتی روی پراید مشکی رنگی متمرکز شد که ۳ ماه قبل از منطقه تربت جام سرقت شده بود تا این که دامنه رصدهای اطلاعاتی به یکی از روستاهای تربت جام رسید چرا که یکی از منابع محلی فرد معتادی را سوار بر خودروی پراید مشکی در حال سرقت گندم دیده بود.

بدین ترتیب دوربین های ترافیکی منطقه، بازبینی و هویت فرد معتادی به نام «ابراهیم- ن» مشخص شد که در یک مرکز پرورش سگ های خیابانی کار می کرد.  «سکاندار امنیت سرزمین خورشید» ادامه داد: کنکاش های کارآگاهان درباره صاحب کار ابراهیم (جوان ۳۰ ساله) نشان داد که وی از افراد سابقه داری است که سال ها نیز به اتهام معاونت در قتل در زندان بود!  

اما او که «اسماعیل – ح» نام دارد به طور مستقیم در سرقت مسلحانه حضور نداشته و احتمالا در طراحی این دستبرد نقش داشته است.

به همین دلیل کارآگاهان وی را زیر نظر گرفتند و به سرنخ هایی از یک دزد حرفه ای و سابقه دار رسیدند که در مشهد سکونت دارد و همچنان در زمینه سرقت خودرو فعالیت می کند ولی در زندان با یکدیگر دوست بوده اند. 

فرمانده انتظامی خراسان رضوی با اشاره به تحقیقات نامحسوس در این پرونده حساس افزود: وقتی هویت جوانی به نام «مانی» لو رفت، بی درنگ کارآگاهان با استفاده از بانک اطلاعاتی مجرمان، وی را در اطراف میدان  امام حسین (ع) مشهد هنگامی دستگیر کردند که برای دریافت پول از مالخر (طلافروش) قرار گذاشته بود. 

ساعتی بعد با انتقال این متهم به پلیس آگاهی خراسان رضوی، وی لب به اعتراف گشود و راز دستبرد مسلحانه با همدستی اسماعیل، ابراهیم و فردی تبعه خارجی معروف به «محمد پشتو» را لو داد. سردار سرتیپ تقوی، تاکید کرد: بی درنگ گروه عملیاتی کارآگاهان وارد عمل شدند و با محاصره مخفیگاه «اسماعیل» وی را درحالی دستگیر کردند که در منزل مسکونی خود تونل زیرزمینی احداث کرده بود. 

وی گفت: در بازرسی از این تونل که از یکی دیگر از اتاق های این منزل بیرون می آمد، مقادیر زیادی مواد مخدر از نوع چرس و یک خشاب اسلحه کلاشینکف کشف شد که بدین ترتیب عملیات کارآگاهان برای دستگیری دیگر عاملان این دستبرد مسلحانه ادامه یافت و «ابراهیم» نیز در حالی به چنگ کارآگاهان افتاد که بررسی ها نشان داد نقشه سرقت مسلحانه از ۳ ماه قبل در پرورشگاه سگ های معروف به «اتم» طراحی شده و جوان دیگری به نام «ابوالفضل» از بستگان اسماعیل هم نقش داشته است. 

رئیس پلیس با تجربه خراسان رضوی با اشاره به دستگیری دیگر متهمان و مالخران پرونده ادامه داد: تحقیقات کارآگاهان بیانگر آن بود که «ابوالفضل» (یکی از متهمان اصلی) با «محمد پشتو» تماس گرفته و او را به بهانه نگهداری از سگ ها به نصرآباد کشانده است. به همین دلیل پنج شنبه گذشته «محمد پشتو» نیز در یکی از روستاهای گرگان دستگیر شد و به تیراندازی حین انجام این سرقت مسلحانه اعتراف کرد. 

سردار تقوی همچنین به اعترافات صریح ۸ متهم این پرونده اشاره کرد و گفت: واکاوی پلیس در این ماجرا نشان دادکه سارقان مسلح ابتدا قصد داشتند در پوشش زنانه به این طلافروشی دستبرد بزنند به همین دلیل هم «مانی» ( دزد خودرو) را با استفاده از کلاه گیس و آرایش و پوشاندن مانتو به شکل زن درآورده بودند و در روزهای ۱۳ و ۱۴ مرداد با همین شگرد وارد طلافروشی شده اند اما در ادامه از این نقشه منصرف شده بودند چرا که احتمال می دادند هنگام فرار با لباس زنانه دچار مشکل شوند! 

مقام ارشد انتظامی خراسان رضوی در ادامه به معرفی یکی از مراکز مهم اقامتی به دستگاه قضایی نیز اشاره کرد و گفت: «ابوالفضل» (فردی که اسلحه شکاری و لباس پلنگی هنگام سرقت داشت) در یکی از مراکز اقامتی در هسته مرکزی مشهد مخفی شده و متصدی این مرکز مدارک مستندی از وی دریافت نکرده بود. همچنین طلافروشی که طلاهای سرقتی را بدون فاکتور و زیر قیمت روز طلا خریده بود نیز به عنوان مالخر در این پرونده دستگیر شده که مجازات سنگینی در انتظار وی است. 

سردار سرتیپ محمد کاظم تقوی اضافه کرد: در ادامه این عملیات، مقادیر زیادی از طلاهای سرقتی و اسلحه های جنگی از آغل یکی از سگ های خطرناک و آغل گوسفندان کشف شد و بررسی های بیشتر نیز در حالی ادامه دارد که عامل تیراندازی (محمد پشتو) فقط یکی از توله سگ های معروف به «اتم» را با خود و به عنوان بخشی از دستمزد این دستبرد به گرگان برده بود! 

  • 19
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش