چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
۱۳:۴۱ - ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۲۷۶
جرم و جنایت

تغییر چهره دایی و خواهرزاده برای سرقت از خانه فامیل

تغییر چهره دایی و خواهرزاده برای سرقت از خانه فامیل,سرقت از خانه فامیل
دایی و خواهرزاده معتاد وقتی برای تهیه پول مواد مخدرشان مجبور به سرقت شدند هربار خود را به شکل بازیگران سینما و تئاتر گریم کرده و با تغییر چهره راهی سرقت از خانه‌های فامیل می‌شدند.

به گزارش ایران، چند روز قبل پیرمردی با پلیس تماس گرفت و از سرقت وسایل خانه‌اش خبر داد. با شکایت پیرمرد، تیم تحقیق راهی محل شده و در بررسی‌های اولیه مشخص شد وسایل باارزش خانه به سرقت رفته است.

در ورودی خانه سالم بود و سارقان بدون به‌هم زدن خانه، نقشه خود را اجرا کرده بودند و همین موضوع این احتمال را برای تیم تحقیق مطرح می‌کرد که سارقان با صاحب‌خانه آشنا هستند.

در حالی که تحقیقات برای شناسایی سارقان خانه پیرمرد ادامه داشت، کارآگاهان با شکایت‌های مشابه مواجه شدند. از آنجا که شیوه همه سرقت‌ها یکسان بود این موضوع نشان می‌داد سارقان با شاکی‌ها آشنایی دارند و بدون بر هم زدن وسایل خانه سراغ محل نگهداری اموال باارزش می‌روند. همچنین مشخص شد همه شاکی‌ها به نوعی با هم فامیل و آشنا هستند.

بازبینی دوربین‌های مداربسته نیز نشان می‌داد سارقان دو مرد هستند اما از آنجا که متهمان در سرقت‌هایشان گریم می‌کردند و هر بار با چهره‌ای جدید راهی سرقت می‌شدند و چهره‌شان را با ماسک می‌پوشاندند، تصویر واضحی از آنها در دست نبود.

در حالی که بررسی‌ها در این رابطه ادامه داشت، یکی از مالباخته‌ها به پلیس مراجعه کرد و سرنخ اصلی را در اختیار مأموران قرار داد.

او گفت: دوبار از خانه‌ام سرقت شد، دفعه اول سارقان پول و طلا بردند، اما دفعه بعدی چون پول و طلا در کار نبود، مواد غذایی داخل یخچال را هم برده بودند.

مرد جوان زمانی که مقابل افسر پرونده‌ قرار گرفت، گفت: وقتی برای دومین بار خانه‌ام به سرقت رفت و از طرفی متوجه شدم که خانه اقوام دیگرم هم چندین بار مورد سرقت قرار گرفته است، احتمال دادم سارقان باز هم به خانه بیایند. به همین دلیل خانه را مجهز به دوربین مداربسته کردم، وقتی سارقان وارد خانه‌ام شدند ماسک روی صورتشان را برداشتند. با اینکه  سارقان چهره‌شان را گریم کرده بودند، اما یکی از آنها خالکوبی روی گردنش را نتوانسته بود مخفی کند. خالکوبی‌ای که روی گردن یکی از سارقان بود شبیه خالکوبی روی گردن خشایار است که از اقوام ماست؛ خالکوبی عقرب کج‌دم. او مدتی است که معتاد و بیکار شده است.

با اطلاعاتی که شاکی جوان در اختیار مأموران قرار داد، بررسی‌ها روی خشایار متمرکز و در تحقیقات مشخص شد، مرد جوان همراه پسر خواهرش مدتی است که شبانه از خانه خارج شده و نزدیکی‌های صبح برمی‌گردند. با کنار هم قرار دادن مدارک و شواهد به‌ دست آمده، فرضیه سرقت‌های سریالی از سوی دایی و خواهرزاده پررنگ شد.

با دستگیری متهمان در بازرسی از خانه مجردی خشایار، مقداری اموال سرقتی کشف شد. متهمان در برابر مدارک پلیسی درنهایت به سرقت‌های سریالی اعتراف کرده و تحقیقات در این خصوص ادامه دارد.

گفت‌و‌گو با دایی سارق

چه شد که به فکر سرقت افتادی؟

 من و خواهرزاده‌ام هم‌سن و سال و رفیقیم. در میهمانی‌هایی که با هم می‌رفتیم به شیشه معتاد شدیم. وقتی بیکار و بی‌پول شدیم تصمیم به سرقت گرفتیم.

سرقت از خانه فامیل و آشنا؟

مجبور بودیم چون می‌ترسیدیم به خانه دیگران دستبرد بزنیم ضمن اینکه خانه فامیل را می‌شناختیم. اول از خانه پدر بزرگ‌هایمان شروع کردیم؛ خوب می‌دانستیم که وسایل با‌ارزش را کجا نگهداری می‌کنند و ما هم سراغ وسایل با‌ارزش رفتیم. هر جا هم پول و طلا پیدا نمی‌کردیم مواد غذایی سرقت می‌کردیم و می‌فروختیم.

فکر گریم کردن چهره چطور به ذهنتان رسید؟

چون تمام کسانی که به خانه‌هایشان می‌رفتیم فامیل و آشنا بودند و ما را می‌شناختند، حتی اگر با ماسک و کلاه هم می‌رفتیم شناسایی می‌شدیم. چند وقت قبل یک سریال دیدیم که بازیگران آن چهره‌هایشان را گریم می‌کردند و به شخصیت‌های مختلف تبدیل می‌شدند.

ما هم از روی آن سریال ایده‌ گرفتیم.

بازیگر تئاتر بودید؟

هم من و هم خواهرزاده‌ام عاشق تئاتر و سینما بودیم.

از بچگی در تمام گروه‌های تئاتر و سرود شرکت می‌کردیم و چندین کلاس هم رفته‌ایم. چند بار هم روی صحنه رفتیم و بازی کردیم اما پارتی که نداشته باشی اگر تمام وجودت هم استعداد باشد بازهم بی‌نتیجه است و به جایی نمی‌رسی.

در همین میهمانی‌های شبانه و دورهمی‌های تئاتری بود که با شیشه آشنا شدیم.

  • 13
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش