۱۰:۵۷ - ۱۸ دي ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۰۰۴۸۵۲
جرم و جنایت

کلاهبرداری‌های طلایی دو شیاد از طعمه‌‌های ساده‌لوح

دو مرد شیاد که به بهانه خرید و فروش طلا، دلار و یورو دست به کلاهبرداری‌های میلیونی می‌زدند، از سوی کارآگاهان پایتخت دستگیر شدند. این دو تبهکار از ساده‌لوحی طعمه‌‌های‌شان سوءاستفاده می‌کردند.

چندی پیش صاحب یک طلافروشی در منطقه نارمک با مراجعه به دادسرای ناحیه ۴ تهران اعلام كرد که دو مرد در پوشش فروش مقدار قابل توجهی طلا اقدام به کلاهبرداری و سرقت چک ۸۰ میلیون تومانی از وی کرد‌ه‌اند. با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع کلاهبرداری و به دستور دادیار شعبه پنجم دادسرای ناحیه ۴، پرونده برای رسیدگی در اختیار پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران قرار گرفت.

 

اظهارات مالباخته

مالباخته پس از حضور در پایگاه چهارم در اظهاراتش به کارآگاهان گفت :«چندی پیش با دو مرد جوان که ادعا می‌کردند قصد فروش طلا به زیر قیمت بازار را دارند، آشنا شدم. ابتدا حرف‌های‌شان را باور نمی‌کردم اما آن‌ها با چرب زبانی‌های‌شان توانستند جلب اعتماد کنند و برای اینکه اطمینان من بیشتر شود، یک نمونه از طلاهای‌شان را كه به صورت پرس شده بود، در اختیارم قرار دادند. طلاها را مورد بررسی قرار دادم و از چند مرد طلافروش نیز کمک خواستم؛ همگی آن را تایید کردند و همین باعث شده بود که اعتمادم به این دو جوان بیشتر شود.

 

پس از چندی تصمیم گرفتم یک کیلو طلا را که در بازار در حدود ۱۲۰ میلیون تومان ارزش داشت، به قیمت ۸۰ میلیون تومان از آن‌ها بخرم. یک روز پیش از قرار ملاقات برای انجام این معامله طلایی یکی از این دو نفر با من تماس گرفت و خواست تا یک چک تضمینی به مبلغ ۸۰ میلیون تومان برای‌شان تهیه کنم تا معامله طلایی را به راحتی انجام دهیم.

 

فردای آن روز دو مرد که خودشان خواسته بودند معامله را در خانه من انجام دهند به خانه‌ام آمدند و ابتدا با توجه به دوستی که با آن‌ها پیدا کرده بودم شروع به صحبت‌های دوستانه کردیم و سپس یکی از آن‌ها خواست چک تضمینی را نشان دهم تا در ادامه طلاها را در اختیارم قرار دهند».مالباخته در خصوص نحوه سرقت چک تضمینی ۸۰ میلیون تومان ادامه داد:«من که در همین مدت کوتاه به آن‌ها اعتماد پیدا کرده بودم، چک تضمینی را نشان دادم. سپس خواستند یک پاکت در اختیارشان قرار دهم. پاکتي به آن‌ها دادم و از من خواستند چک تضمینی را داخل آن بگذارم.

 

در حالی‌که پاکت حاوی چک روی میز جلوی‌شان قرار داشت، یکی از آن‌ها مدعی شد که قصد دارند پایین بروند تا طلاها را از ماشین بالا بیاورند. نفر دوم از من خواست یک لیوان آب برایش بیاورم تا قرص‌هایش را بخورد.لیوان آب را برای مرد طلافروش آوردم؛ همه چیز عادی به نظر می‌رسید و درحالی‌که چک داخل پاکت بود، آن‌ها از خانه خارج شدند تا طلاها را بیاورند اما هر چه منتظر ماندم خبری نشد. سراغ پاکت رفتم؛ آنجا بود که فهمیدم مردان فریبکار در زمانی که برای ریختن آب به آشپزخانه رفته بودم، چک تضمینی را با یک برگ چک دیگر تغییر داده و به بهانه آوردن طلا از داخل ماشین پا به فرار گذاشته‌اند».

 

شناسایی دو مالباخته دیگر در پرونده

با انجام تحقیقات پلیسی و بررسی پرونده‌های مشابه، کارآگاهان موفق به شناسایی دو مالباخته دیگری شدند که آن‌ها نیز به همین شیوه در دام کلاهبرداران طلایی گرفتار شده بودند اما این‌بار اقدام به سرقت دلار و یورو از مالباختگان کرده بودند.

 

این دو مالباخته در اظهارات خود بيان كردند زمانی‌که مردان طلافروش به داخل خانه‌شان آمدند از آن‌ها درخواست دلار و یورو کرده و در ادامه به همان شیوه مشابه خواسته‌اند پول ها را داخل پاکت بگذارند و پس از آن در زمان مراجعه مالباخته به آشپزخانه برای آوردن نوشیدنی از این فرصت استفاده کرده و به جای پول های واقعی داخل پاکت، دلار و یورو تقلبی قرار داده و در ادامه و به همان بهانه آوردن طلا از داخل ماشین از محل متواری شدند.

 

شناسایی دو کلاهبردار سابقه دار

با توجه به شیوه و شگرد استفاده شده در این سه کلاهبرداری و سرقت، کارآگاهان احتمال دادند این دو کلاهبردار طلایی از مجرمان سابقه‌دار باشند. بنابراین در ادامه رسیدگی به پرونده و با بررسی بانک اطلاعات مجرمان سابقه‌دار، موفق به شناسایی دو مجرم حرفه‌ای در ارتکاب جرایم مرتبط با کلاهبرداری به نام‌های منصور و مهدی شدند که در سال ۱۳۹۵ از زندان آزاد شده و با طراحی این سناریو دست به کلاهبرداری زده بودند.

 

با شناسایی هویت واقعی دو متهم پرونده، اقدامات پلیسی برای شناسایی مخفیگاه آن‌ها در دستور کار کارآگاهان پایگاه چهارم قرار گرفت. همزمان با انجام اقدامات پلیسی برای دستگیری متهمان، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که متهمان پرونده قصد دارند به همین شیوه و شگرد فرد دیگری را مورد سرقت و کلاهبرداری قرار دهند.

 

با شناسایی محل تردد متهمان در محدوده تهرانپارس، سرانجام این دو متهم طلایی صبح روز پنج شنبه گذشته زمانی‌که وارد خانه طعمه‌شان شده بودند تا نقشه‌شان را بار دیگر اجرایی کنند، از سوی کارآگاهان پلیس آگاهی دستگیر شدند.

 

سرهنگ کارآگاه فخرالدین افراسیابی، ريیس پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران، با اعلام این خبر گفت:« با توجه به احتمال افزایش تعداد شاكيان و مالباختگانی که به این شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند، قرار قانونی از سوی دادیار پرونده صادر و متهمان برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار پایگاه چهارم قرار گرفتند. از تمامي شاكيان و مالباختگان دعوت می‌شود برای شناسایی متهمان و طرح و پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ در سیدخندان – خیابان ابذر غفاری – جنب کلانتری ۱۲۰ سیدخندان مراجعه کنند».

 

 

ghano​ondaily.‎​ir
  • 13
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 17 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید