۱۷:۵۲ - ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۷۳۴۰
جرم و جنایت

در روزهای اخیر چند زن در نقاط مختلف کشور قربانی سارقان طلا شدند و بی‌رحمانه به قتل رسیدند

جنایت‌های طلایی

سارقان طلا,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,جرم و جنایت
برق طلا بعضی‌ها را از خود بی‌خود می‌کند؛ آن‌چنان که حاضرند به‌خاطرش دست به هر کاری بزنند؛ حتی قتل. تازه‌ترین مورد آن قاتلی است که چند روز پیش دستگیر شد و اعتراف کرد که زن سالخورده‌ای را با انگیزه سرقت طلاهایش در بوشهر به قتل رسانده است.

به گزارش همشهری، مدتی قبل به پلیس برازجان در استان بوشهر خبر رسید که زنی در یکی از محله‌های شهر به قتل رسیده است. دقایقی بعد با حضور کارآگاهان جنایی تحقیقات در این‌باره آغاز شد. مقتول شب حادثه به تنهایی در خانه بود و شواهد نشان می‌داد از سوی قاتل غافلگیر شده است. اما بررسی‌ها حاکی از آن بود که بعد از قتل زن سالخورده النگوهایی که او همیشه به‌دست داشته سرقت شده است.

 

در این شرایط بود که مأموران چند مظنون را بازداشت کردند اما هیچ کدام از آنها قاتل نبودند. چند روز پیش اما مأموران به اطلاعاتی درخصوص عامل اصلی جنایت دست یافتند و وی را دستگیر کردند. متهم که به مواد‌مخدر اعتیاد دارد در بازجویی‌ها به جنایتی که مرتکب شده بود اعتراف کرد. او گفت: چون می‌دانسته مقتول النگوهای طلا دارد با نقشه قبلی وی را به قتل رسانده است. او گفت: از قبل چند مرتبه النگوهای مقتول را دیده بودم و می‌دانستم که او تنها است. به همین دلیل شب حادثه با انگیزه سرقت النگوها وارد خانه‌اش شدم و او را به قتل رساندم و طلاهایش را سرقت کردم.

 

بیا من را بکش

بازخوانی بعضی پرونده‌های جنایی نشان می‌دهد که مقتول گاهی خودش زمینه ساز وقوع جنایت شده است. مثل قتلی که چند روز پیش در شهرستان دهدشت اتفاق افتاد و در آن زنی که جلوی قاتل گفته بود پول زیادی دارد، در نهایت قربانی سرقت طلاها و پول‌هایش شد.

 

این زن که ساکن یاسوج بود برای خرید خانه‌ای به دهدشت رفته بود. او در آنجا به‌طور اتفاقی با قاتل روبه‌رو شد و با او درباره قیمت خانه‌ها و خرید خانه در دهدشت صحبت کرد. در این بین تلفن او زنگ خورد و آن را جواب داد. او در حال صحبت با فردی که پشت خط بود و مدعی شد که پول زیادی دارد. این حرف‌ها از یک طرف و جواهرات زیادی که به‌دست‌هایش بود از طرف دیگر مرد جوان را وسوسه کرد تا برای به‌دست آوردن پول‌ها و جواهرات، این زن را به محل خلوتی بکشاند. او فکر شومی به ذهنش رسید و گفت که یک خانه دارد و می‌خواهد آن را بفروشد.

 

زن میانسال هم حرف‌های او را باور کرد و همراهش رفت. وقتی آنها به محل مورد نظر رسیدند معلوم شد که آنجا یک کارخانه متروکه است. هیچ‌کس در آنجا نبود. زن میانسال دیگر متوجه اشتباهش شده بود اما خیلی دیر شده بود. مرد جوان زن را به گوشه دیوار کشاند و او را خفه کرد و جواهرات و پول‌هایش را سرقت کرد. قاتل در ادامه جسد مقتول را با خودرواش به شهرستان چنارشاهیجان استان فارس منتقل و زیر پلی رها کرد. با گذشت یک‌ماه از این جنایت مأموران توانستند قاتل را دستگیر کنند. او در اعترافاتش گفت که وقتی طلاهای مقتول را دیده و حرف‌های تلفنی او درخصوص اینکه پولدار است را شنیده برای به قتل رساندن زن میانسال و سرقت جواهراتش وسوسه شده است.

 

به‌خاطر شیشه

همه افرادی که به‌خاطر طلا دست به جنایت می‌زنند رؤیای پولدار شدن در سر ندارند و بعضی از آنها انگیزه‌های دیگری دارند. مثلا مدتی قبل مرد معتادی به‌خاطر تامین هزینه مواد‌مخدر مصرفی‌اش، زنی ۸۴ساله را به قتل رساند تا با فروش طلاهای او مواد تهیه کند. این حادثه اول آذر‌ماه در یکی از محله‌های شهر زنجان اتفاق افتاد.

 

پیرزن که به‌تنهایی زندگی می‌کرد، بر اثر ضربه جسم سخت به سرش قربانی جنایتی خاموش شده و قاتل فرار کرده بود. متهم پس از جنایت و سرقت طلاهای پیرزن هیچ اثری از خود به جا نگذاشته بود. با وجود این، کارآگاهان پلیس آگاهی زنجان با انجام اقدامات اطلاعاتی موفق شدند قاتل را در کمتر از ۷۲ساعت شناسایی و دستگیر کنند. متهم به قتل که به مواد‌مخدر شیشه اعتیاد دارد، در بازجویی‌ها ضمن اعتراف به قتل گفت که با انگیزه به‌دست آوردن پول برای خرید مواد‌مخدر زن سالخورده را به قتل رسانده و طلاهایش را دزدیده و به یک مالخر فروخته است. در این شرایط بود که در بازرسی از مخفیگاه متهم به قتل بخشی از طلاهای مسروقه کشف و مالخر طلاها نیز دستگیر شد.

 

این طلافروشان زیرک

یکی از مهم‌ترین مشکلات قاتلانی که به‌خاطر طلا دست به جنایت می‌زنند فروختن جواهرات مسروقه است و تاکنون خیلی از آنها هنگام فروش طلا دست‌شان رو شده است. یکی از آنها پسر۲۰ساله‌ای بود که بعد از قتل پیرزنی به طلافروشی رفت تا طلاهای او را بفروشد اما زیرکی طلافروش او را به دام انداخت. این جنایت مدتی قبل در منطقه کیانشهر در جنوب تهران اتفاق افتاد و در آن زنی ۷۰ساله به قتل رسید. او بر سر سجاده نماز و با چاقو به قتل رسیده بود و شواهد نشان می‌داد همه طلا و جواهراتی که در دستان و گردن قربانی بوده به سرقت رفته است. به گفته همسر قربانی، ‌داخل خانه در حدود ۱۰میلیون تومان پول بود که به‌نظر می‌رسید عاملان جنایت همه خانه را به جست و جو پرداخته بودند اما موفق به پیدا کردن جای پول‌ها نشده بودند. از سویی بررسی‌ها نشان می‌داد که این جنایت خاموش از سوی یک آشنا صورت گرفته و او به راحتی با در اختیار داشتن کلید وارد خانه شده است.

 

یک روز از این جنایت می‌گذشت که یکی از طلافروشان منطقه کیانشهر با پلیس تماس گرفت و گفت: جوانی ۲۰ساله برای فروش حدود ۲۰۰گرم طلا نزد او رفته و احتمال می‌دهد که جواهرات سرقتی باشد. این تماس کافی بود تا مأموران کلانتری راهی آنجا شوند و پسرجوان را دستگیر کنند. وی که یکی از بستگان نزدیک مقتول بود در اعترافاتش گفت که قتل را با همدستی نامزدش انجام داده است. او گفت: چون برای زندگی مشترک‌مان پولی نداشتم تصمیم گرفتم با قتل مقتول که از اقوامم بود پول شروع زندگی مان را به‌دست بیاورم. روز حادثه همراه نامزدم به خانه پیرزن رفتیم. من او را خفه کردم و نامزدم با چاقو چند ضربه به او زد و در نهایت با دزدیدن جواهراتش از آنجا فرار کردیم. با دستگیری نامزد متهم، او دست داشتن در این قتل را انکار کرد و گفت که از ماجرای جنایت اطلاعی ندارد.

 

وسوسه‌های طلایی

شاید مهم‌ترین دلیلی که افراد را به سمت ارتکاب جنایت‌هایی مثل قتل سوق می‌دهد وسوسه‌های مختلف باشد.

 

یکی از این وسوسه‌ها یک شبه پولدار شدن است. مثل تعمیرکاری که مدتی قبل وقتی به خانه زنی تنها در بندرانزلی رفته بود چشمش به طلاهای او افتاد و وسوسه شد که برای تصاحب طلاها وی را به قتل برساند. جسد این زن در حالی کشف شد که بر اثر شلیک گلوله جانش را از دست داده بود و شواهد نشان می‌داد عامل جنایت همه طلاهای او را سرقت کرده است. هنوز معلوم نبود که عامل جنایت چه‌کسی است اما مأموران در تحقیق از همسایه‌ها متوجه شدند که پیش از این حادثه، مرد تعمیرکاری برای انجام کارهای تعمیراتی به خانه مقتول رفته و در آنجا مشغول به‌کار شده بود و ممکن است در این قتل دست داشته باشد. او که جوانی ۲۸ساله‌ است دستگیر شد و در ادامه بازجویی‌ها به قتل زن میانسال اعتراف کرد و گفت: وقتی برای انجام کارهای تعمیراتی به خانه مقتول رفتم و النگوهایش را دیدم وسوسه شدم و نقشه سرقت کشیدم. روز بعد به بهانه ادامه تعمیرات، به آنجا رفتم و با سلاحی که همراهم برده بودم او را به قتل رساندم و النگوها و بقیه طلاهایش را سرقت کردم و به یک مالخر فروختم.

 

مکث

توصیه‌هایی که باید جدی گرفت

سارقان طلا,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,جرم و جنایت

پلیس همیشه برای پیشگیری از وقوع چنین حوادثی توصیه‌هایی ساده اما در عین حال کاربردی و مفید دارد که اگر شهروندان این توصیه‌ها را جدی بگیرند شاهد کاهش وقوع جرایم خواهیم بود. توصیه‌هایی که اگر قربانیان پرونده‌های این گزارش به آن توجه می‌کردند شاید این جنایت‌ها اتفاق نمی‌افتاد.

 

  نمایش طلا و زیورآلات توسط خانم‌ها همیشه برای افرادی که زمینه ارتکاب جرم در آنها وجود دارد تحریک‌کننده و ممکن است آنها با دیدن جواهرات برای سرقت وسوسه شوند و دست به هر کاری بزنند. پس بهتر است در مواقع غیرضروری از زیورآلات استفاده نشود.

 

 خانه، محل مناسبی برای نگهداری پول و جواهرات نیست، چرا که سارقان در نبود صاحب خانه به آسانی می‌توانند این اموال باارزش را سرقت کنند؛ بنابراین توصیه می‌شود از صندوق امانات بانک‌ها برای نگهداری اموال با ارزش استفاده شود.

 

 معمولا اطلاعاتی را که سارقان نیاز دارند خود مالباختگان از قبل در اختیار آنها قرار داده‌اند. به همین دلیل توصیه می‌شود با افراد غریبه درخصوص دارایی‌های‌تان یا پول و جواهراتی که دارید صحبت نکنید چرا که ممکن است آنها را به فکر طراحی نقشه سرقت بیندازد.

 

 در مواقع حضور در معابر، بوستان‌ها و اماکن عمومی و مذهبی زیورآلات قیمتی خود را به همراه نداشته باشید یا آنها را در معرض دید سایرین قرار ندهید.

 

 

  • 18
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 24 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید