۱۷:۱۰ - ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۸۴۰۶
جرم و جنایت

معاون دادستان مرکز خراسان رضوی تشریح کرد:

عملیات نفوذی پلیس در شبکه مخوف «گوشی قاپی»

جواد حسینی,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,جرم و جنایت
کارآگاهان اداره مبارزه با جرایم خشن پلیس آگاهی خراسان رضوی در یک عملیات گسترده نفوذی موفق شدند شبکه مخوف «گوشی قاپی» را در مشهد با صدور دستورات ویژه قضایی متلاشی کنند.

 معاون دادستان مرکز خراسان رضوی روز پنج‌شنبه گذشته در گفت وگویی با خراسان به تشریح ماجرای عملیات نفوذی پلیس در یک شبکه «گوشی قاپی» پرداخت و گفت: از حدود یک سال قبل پرونده هایی در دستگاه قضایی و پلیس مطرح می شد که محتویات آن نشان می داد موتورسوارانی با همدستی یک زن جوان و با شگردهایی یکسان گوشی های شهروندان را در نقاط مختلف شهر سرقت می کنند. حجت الاسلام والمسلمین سیدجواد حسینی افزود: در بیشتر شکایت های مال باختگان و تصاویری که از صحنه های سرقت به دست می آمد، مشخص شد که مجرمان در قالب گروه های دو یا سه نفره درحالی به گوشی قاپی اقدام می کنند که در بیشتر موارد یک زن جوان نیز ترک نشین موتورسیکلت است و گاهی نیز سارقان در قالب گروه های دو یا سه نفره (بدون حضور زن جوان) به سرقت های خود ادامه می دهند.

 

وی تصریح کرد: با توجه به افزایش این جرایم، دستورات ویژه ای به کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی ابلاغ شد تا با بسیج امکانات و برای مبارزه قاطعانه با جرایمی که موجب «احساس ناامنی» در جامعه می شود، وارد عمل شوند. قاضی حسینی اضافه کرد: با توجه به اهمیت و حساسیت برخورد با عوامل گوشی قاپی در مشهد، این پرونده در شعبه ۴۰۹ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد توسط قاضی «محمدرضا دشتبان» مورد رسیدگی قرار گرفت تا کارآگاهان با استفاده از تجربیات ارزنده قضایی برای شناسایی و دستگیری اعضای این شبکه گسترده سرقت به فعالیت های خود ادامه دهند.

 

سرپرست مجتمع قضایی شهید بهشتی مشهد خاطرنشان کرد: در همین راستا گروه زبده ای از کارآگاهان اداره مبارزه با سرقت های به عنف و کیف قاپی، به سرپرستی سرهنگ جعفریان عملیات شناسایی و ردزنی سارقان گوشی قاپ را در دستور کار قرار دادند. وی با اشاره به تشکیل جلسات کارشناسی و تجزیه و تحلیل جرایم خاص با راهنمایی های قضایی گفت: در ادامه رسیدگی به این پرونده، نقاط ارتکاب جرم با اولویت حاشیه شهر مورد بررسی های کارشناسی قرار گرفت و گروه ویژه کارآگاهان با پوشش های مبدل، عملیات اطلاعاتی خود را در اطراف محل های تردد مسافران در مناطق طبرسی و خیابان امام رضا(ع) گسترش دادند. از سوی دیگر مطالعه دقیق شکایت های مطرح شده از سوی مال‌باختگان، بیانگر آن بود که سارقان مذکور پس از شناسایی طعمه های خود در حاشیه خیابان ها به آرامی و بدون جلب توجه از کنار سوژه خود عبورمی کردند و سپس با دور زدن در جهت خلاف حرکت خودروها، گوشی های شهروندانی را می ربودند که در حال صحبت بودند یا گوشی تلفنی را در دست داشتند.

 

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد ادامه داد: با جمع آوری اطلاعات مذکور، کارآگاهان پلیس که با همکاری نیروهای کلانتری، مناطق احتمالی تردد سارقان را زیرنظر گرفته بودند، موفق شدند در اطراف خیابان طبرسی، زن و مرد جوان موتورسواری را هنگام ارتکاب جرم دستگیر کنند.

 

وی یادآور شد: با انتقال متهمان به پلیس آگاهی بازجویی های تخصصی زیرنظر قاضی دشتبان آغاز شد و آن ها مالخر گوشی های سرقتی را که یک جوان ۲۰ ساله است درحالی لو دادند که وی در یک کافه سنتی در محدوده میدان سعدآباد مشهد مشغول گفت وگو با یک مالخر حرفه ای تبعه خارجی (افغانستان) بود.

 

کارآگاهان در یک عملیات غافلگیرانه و در اقدامی هماهنگ دو متهم دیگر را نیز به دام انداختند اما در این میان پیامک هایی که به گوشی «محمد – ق» از سوی سارقان ارسال می شد شیوه این عملیات را تغییر داد چرا که دزدان گوشی با ارسال پیامک چنین می نوشتند «محمد کجایی گوشی بیاورم!» امروز بیشتر از دو گوشی نتوانستم بزنم! کجایی؟ » و ...

قاضی سیدجواد حسینی افزود: با نظر قاضی پرونده، عملیات کارآگاهان روند نفوذی به خود گرفت و گروه ویژه عملیاتی با پاسخ دادن به پرسش های سارقان با گوشی تلفن مالخر با آنان در مناطق مختلف شهر قرار می گذاشتند (ذکر جزئیات عملیات نفوذی به دلیل مسائل امنیتی پلیس امکان پذیر نیست) تا این که شش تن از سارقان گوشی قاپ در مناطق مختلف شهر نیز دستگیر شدند و بدین ترتیب اعضای دستگیر شده این باند تاکنون به ۱۰ نفر رسیده است.

 

قاضی سید جواد حسینی اضافه کرد: تاکنون ۱۲ گوشی تلفن هنگام فروش توسط سارقان، به دست پلیس افتاده است اما تحقیقات بیشتر در این باره از سوی قاضی شعبه ۴۰۹ دادسرای عمومی و انقلاب که به پرونده های شرارت و زورگیری های خطرناک رسیدگی می کند همچنان ادامه دارد.

 

در همین حال قاضی محمدرضا دشتبان نیز با اشاره به این که بیشتر سرقت های گوشی قاپی در مناطق بولوار شهید قرنی، ابوطالب، شفا، تقی‌آباد، احمد آباد، خیابان امام رضا (ع)، طبرسی، پیروزی و ... گزارش شده است، گفت: متهمان این پرونده بین ۲۰ تا ۲۶ سال دارند که در پوشش های مختلف اقدام به زورگیری و گوشی قاپی می کردند. وی از مال باختگان خواست برای شناسایی متهمان دستگیر شده به سرهنگ کدخدا (افسر پرونده) در اداره مبارزه با سرقت های به عنف و کیف قاپی پلیس آگاهی خراسان رضوی مراجعه کنند.

 

جواد حسینی,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,جرم و جنایت

سجادپور

 

 

  • 15
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.6 stars from 21 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید