جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
۰۸:۵۲ - ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۵۹۴۰
جرم و جنایت

ماجرای دزدی های شبانه جوان موتور سوار

دستگیری جوان موتور سوار,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,جرم و جنایت

پسر جوان که مدعی است برای درمان بیماری مادرش نیاز به پول داشت شب ها سوار بر موتور در خیابان های تهران پرسه می زد و سناریوی سرقت لوازم داخل خودرو را به اجرا می‌گذاشت. چندی قبل ماموران پلیس تهران در جریان سرقت های سریالی لوازم داخل خودرو در غرب تهران قرار گرفتند و تیمی از ماموران ماموریت یافتند تا دزد شب رو را شناسایی کنند.

ارآگاهان در گام نخست به محل های سرقت رفتند و در بررسی های فنی مشخص شد که سارق به سراغ خودروهای پراید و پژو که سیستم دزدگیر ندارد می رود و با تخریب شیشه ها دست به سرقت می‌زند. ردیابی ها ادامه داشت تا این که سرقت ها مدتی متوقف شد و کار برای دستگیری سارق حرفه ای سخت شد و جالب این که دزد شب‌رو در محل هایی سرقت هایش را به اجرا می گذاشت که هیچ دوربین مداربسته ای نصب نشده بود. تجسس ها به بن بست رسیده بود اما ماموران کاوشگری های علمی و فنی را در دستور کار خود قرار دادند که بعد از مدتی مشخص شد سارق شب‌رو بار دیگر دست به کار شده اما در نقطه ای دیگر از پایتخت دزدی می‌کند.

گشت پلیسی

ماموران در این مرحله گشت زنی‌های نامحسوس را در دستور کار خود قرار دادند و در محل هایی که سرقت ها شروع شده بود به صورت نامحسوس محل را تحت نظر قرار دادند. اوایل شهریور ماه بود که ماموران در تاریکی شب به جوان موتور سواری که با چراغ‌های خاموش و به صورت خلاص وارد یک کوچه شد مشکوک شدند و جوان موتور سوار به صورت نامحسوس تحت نظر قرار گرفت. جوان موتور سوار در کنار یک خودروی پراید توقف کرد و با بررسی اطراف خود یک پیچ گوشتی از جیبش بیرون آورد و روی لبه شیشه پراید گذاشت و با تکان دادن پیچ گوشتی اقدام به شکستن شیشه و در ادامه در خودرو را باز کرد و وقتی سوار بر خودروی پراید شد تا لوازم با ارزش داخل خودرو را سرقت کند چراغ های گردون پلیس روشن شد و ماموران خیلی زود خود را بالای سر دزد شب رو رساندند.

حسن فرصتی برای فرار نداشت و داخل پراید دستبند پلیس روی دستانش زده شد و در حالی که سوار بر خودروی پلیس اشک می‌ریخت به ماموران گفت: سرقت ها را قبول دارم و برای این که به پول نیاز داشتم دست به این سرقت ها زدم.حسن ۲۸ ساله که یک سارق تازه کار است مدعی است به خاطر درمان بیماری مادرم به پول نیاز داشتم و چون هیچ کسی نبود به من کمک کند مجبور شدم دزدی کنم.

سابقه داری؟

نه، در این سال ها سالم زندگی کردم و با همه شرایط ساختم و به خلاف فکر نکردم اما دیگر مجبور شدم.

چه اجباری؟

مادرم بیمار است و نیاز به پول دارم.

دیگر اعضای خانواده ات کمک نمی کنند؟

کسی را ندارم و تنهایم.

چطور؟

پدرم اعتیاد داشت و هر چه داشت هزینه اعتیادش کرد و آخر سر هم به دلیل همان مواد کوفتی فوت کرد، یک برادر بزرگ تر از خودم داشتم که به خاطر شرایط سخت زندگی و اعتیاد پدرم دست به خودکشی زد و تنها مادرم را دارم که همه زندگی ام است.

بستگان دیگری نداشتی کمکت کنند؟

به خاطر اعتیاد پدرم و اختلافاتی که بین خانواده پیش آمده بود با هیچ کسی رابطه نداشتیم.

تحصیلات؟

دیپلم.

چرا ادامه تحصیل ندادی؟

نمی توانستم ببینم مادرم سرکار می رود و من هیچ کاری نمی کنم به همین خاطر بعد از این که دیپلم گرفتم سرکار رفتم.

آرزوی مادرت چه شد؟

به مادرم قول داده بودم کمی که وضعیت مالی مان بهتر شد ادامه تحصیل می‌دهم اما با بیماری مادرم روبه رو شدم.

چرا دزدی کردی؟

مادرم سرطان دارد و هزینه های درمان و داروهایش زیاد است و از یک طرف هم اجاره خانه مان عقب افتاده بود به هر کاری فکر کردم حتی حاضر بودم کلیه ام را هم بفروشم اما دیدم شرایط خوبی نیست و کسی نیست از مادرم مراقبت کند به همین دلیل به فکر دزدی افتادم تا خیلی زود به پول دسترسی پیدا کنم.

شیوه و شگرد؟

شیوه خاصی نبود، با یک پیچ‌گوشتی شیشه خودروها را تخریب می کردم و سپس با باز کردن قفل درها، سوار خودروها می شدم و وسایل با ارزش را سرقت می کردم.

نمی ترسیدی دستگیر شوی؟

می ترسیدم اما هیچ راه دیگری نداشتم که بتوانم کمک کنم.

شغل؟

در یک مغازه کارگری می کنم و با حقوق یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نمی توانستم هزینه ها را بپردازم.

یک مدت دست از سرقت برداشتی؟

بله، یک مدت دزدی کردم و توانستم پول خوبی به دست بیاورم به همین خاطر دیگر به سرقت هایم ادامه ندادم اما پس از مدتی دوباره پول لازم شدم و سرقت هایم را شروع کردم.

قصد داشتی تا کی دزدی کنی؟

 همیشه به اندازه نیازم دزدی می کردم.

از بهزیستی درخواست کمک نکردی؟

مگر چقدر پول می دهند، باور کنید آن قدر کم بود که نمی توانستم با آن کاری کنم.

آزاد شوی دوباره دزدی می کنی؟

نمی دانم، به تنها موضوعی که فکر می‌کنم مادرم است که نگران او هستم و نمی دانم تنهایی چطور می خواهد خودش را نجات دهد.

حرف آخر؟

آرزو می کنم هیچ وقت، کسی شرایط مرا نداشته باشد و امیدوارم برادران مادرم متوجه ماجرا شوند و به مادرم کمک کنند.

تحلیل کارشناسی

رابطه فقرو انحرافات اجتماعی

دکتر مجید ابهری آسیب شناس اجتماعی

فقر ، مشکلات مالی و  نابرابری‌های اقتصادی از جمله مهم‌ترین معضلات جامعه به شمار می رود که از نگاه جامعه شناختی قابل بحث و بررسی است.  فقر از بنیادی ‌ترین مشکلات و ناهنجارترین دردهای زندگی هر فردی محسوب می شود که با وجود پیشرفت و توسعه گسترده در زندگی  امروزی میزان آن نه تنها کاهش نیافته بلکه بر طبق آمارهای موجود در حال افزایش نیز است. مشکلات فقر صرفاً منحصر به پیامدهای خود فقر نیست بلکه مشکلات این مسئله اجتماعی زمانی شدت می یابد که آن بسترساز انحرافات می‎شود.  ارتباط بین فقر و انحرافات اجتماعی مانند بزهکاری، سرقت و... ، موضوع جدیدی نیست.

جوامع انسانی در طول حیات خود به شکلی، با این دو مقوله درگیر بوده‎ است. ارتباط بین فقرا با سارقان، قاتلان و معتادان در حوزه‌های مختلف علمی از قبیل علوم اجتماعی، اقتصادی و روان‌شناسی، موضوع تحقیق و پژوهش‌های مختلف قرار گرفته است. برای شناخت رابطه فقرو انحرافات اجتماعی به طور منطقی ابتدا باید از تعریف این دو مفهوم آغاز کرد و سپس رابطه آن ها را مورد بررسی قرار داد و در نهایت پیامدهای فقر و تأثیر آن بر انحرافات اجتماعی را بیان کرد.  در تعریف فقر باید گفت اختلاف نظر زیاد و اساسی بین محققان وجود دارد که منشأ این اختلاف مبتنی بر، نوع نگرش آن ها راجع به مسئله فقر است.

اقتصاددانان بیشتر به زمینه ظهور و نتایج فقر توجه کردند و به ندرت به تحلیل اجتماعی پرداختند. در جامعه‎ شناسی معمولاً دو مفهوم فقر و نابرابری در کنار یکدیگر به کار می‌روند.  این دو مفهوم با این که از نظر معنایی، مستقل از همدیگر هستند، اما به نظر می‌رسد، کاربرد مستقل ندارند. زیرا از یک سو فقر متأثر از نابرابری در درآمد است و از سوی دیگر نابرابری اقتصادی هم عامل وجود فقر به شمار می رود.

در جامعه شناسی فقر معمولاً برآورده نشدن نیازهای اساسی بشر به حد کفایت مطرح می شود. فقر و انحرافات اجتماعی در دو سطح خرد و کلان قابل بررسی است که بیشترین تبیین‎ها در سطوح خرد انجام شده است. در سطح خرد، کجروی به عنوان یک واقعه و یک رویداد اجتماعی تلقی شده و در آن به خصوصیات و ویژگی‌های فردی و جزئی حادثه توجه می شود، اما در سطح کلان، رفتارها بر حسب متغیرهای اجتماعی، سیاسی و امثال آن تبیین می شوند و ارتباط پدیده با ساخت‌های کلان و وسیع جامعه در سطح سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مشخص می شود و با نگرشی تام و کلان، ابعاد جزئی‌تر پدیده هم بررسی می شود. بنابراین افرادی که طعم فقر را بیشتر چشیده باشند و در تنگنا و فشار اقتصادی قرار داشته باشند سریع تر به جرم هایی مانند سرقت روی می آورند.

khorasannew​s.‎​com
  • 19
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش