شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
۱۴:۴۲ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۳۰۰۹۲۳
جرم و جنایت

عدم حضور متهم پرونده تروریستی در دادگاه به بهانه ترس از کرونا

متهم پرونده تروریستی که با موافقت کمیسیون عفو و بخشودگی از اعدام نجات پیدا کرده و به حبس ابد محکوم شده است، قرار بود روز گذشته به اتهام نقص عضو یک مأمور محاکمه شود، اما به دلیل نگرانی از ابتلا به ویروس کرونا از حضور در دادگاه امتناع کرد.

به گزارش شرق، متهم این پرونده سال ۷۹ به همراه سایر اعضای باند به اتهام تدارک یک حمله تروریسی، توسط مأموران وزارت اطلاعات شناسایی و بازداشت شد. او حالا بعد از ۲۰ سال یک‌بار دیگر باید پای میز محاکمه برود.

بر اساس محتویات پرونده، سال ۷۹ مأموران وزارت اطلاعات متوجه شدند یک گروه تروریسی که آموزش‌های نظامی بسیار قوی دیده‌اند قصد انجام عملیات گسترده تروریستی دارند.

 این گروه شناسایی شدند و مدتی تحت نظر قرار گرفتند و سرانجام مأموران در یک اقدام اطلاعاتی- امنیتی با محاصره محل اختفای آنها، موفق شدند متهمان را بازداشت کنند، اما در این عملیات که منجر به تیراندازی نیز شد، دو نفر از مأموران با شلیک گلوله از سوی تروریست‌ها مجروح شدند. یکی از آنها لحظاتی بعد از اصابت گلوله به شهادت رسید، اما مأمور دیگر به‌ طور معجزه‌آسایی نجات پیدا کرد.

مأموران بعد از دستگیری اعضای گروهک تروریستی به جمع‌آوری اطلاعات بیشتر درباره این باند پرداختند و متوجه شدند یکی از اعضای این باند که از اعضای اصلی نیز هست، در خانواده‌ای زندگی کرده که از ابتدای انقلاب عضو گروه منافقین بودند و مدت‌ها در اردوگاه اشرف در عراق آموزش نظامی دیده‌اند. 

این متهم بعد از اینکه به ‌صورت مخفیانه وارد ایران شد و باند تروریستی تشکیل داد، یکی از مراکز حساس شهر تهران را شناسایی کرد و قصد منفجرکردن آنجا را داشت، اما با هوشیاری مأموران شناسایی شد. متهم که از کودکی در اردوگاه اشرف تعلیم دیده بود، بعد از بازداشت در دادگاه انقلاب به اتهام طراحی و برنامه‌ریزی عملیات تروریستی و به‌خطرانداختن امنیت ملی محاکمه و به اعدام محکوم شد. این حکم با توجه به گستره عملی که متهم انجام داده بود به تأیید رسید. درحالی‌که این متهم بعد از گذشت چندسال همچنان در زندان بود، با توجه به شرایطی که داشت و همکاری‌ای که با مأموران کرده بود، درخواست عفو به کمیسیون عفو و بخشودگی داد و بعد از بررسی شرایط متهم و سایر مواردی که باید در کمیسیون عفو سنجیده شود، متهم مستحق یک درجه تخفیف شناخته و حکم اعدام او به حبس ابد تبدیل شد.

این در حالی بود که متهم همچنان به اتهام مجروح‌کردن یک مأمور، پرونده‌ای در دادگاه کیفری استان تهران داشت. این بخش از پرونده متهم ابتدا در دادگاه انقلاب تشکیل شده بود، اما این دادگاه به دلیل اینکه خود را صالح به رسیدگی ندانست، با قرار عدم صلاحیت آن را به دادگاه کیفری استان تهران فرستاد، به همین دلیل رسیدگی به این پرونده طولانی شد. با تکمیل تحقیقات، دادسرا اعلام کرد با وجود اینکه متهم شلیک را انکار کرده است، اما گلوله‌ای که باعث فلج‌شدن مأمور شده، از سلاح غیرسازمانی شلیک شده و از نوع گلوله‌هایی بوده که از سلاح‌های کشف‌شده در محل اختفای باند بوده و فرد شلیک‌کننده هم همین متهم است. بنابراین کیفرخواست علیه او صادر و پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.

پرونده متهم در شعبه ۷ دادگاه کیفری استان تهران بعد از چندسال دوباره به جریان افتاد. روز گذشته قرار بود مرد متهم مورد محاکمه قرار بگیرد و شکات پرونده نیز حضور داشتند، اما از زندان خبر رسید که متهم از آمدن به دادگاه امتناع کرده است. او درباره علت امتناعش گفته بود به دلیل شیوع بیماری کرونا نگران است با حضور در دادگاه به این بیماری مبتلا شود و به همین دلیل هم حاضر نیست از زندان بیرون بیاید. قضات برای رسیدگی به این پرونده بررسی ویژه‌ای را آغاز کردند تا متهم بار دیگر نتواند به بهانه‌های مختلف از حضور در دادگاه امتناع کند. 

  • 18
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش