جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹
۱۶:۱۸ - ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۶۰۱۶۰۳
جرم و جنایت

اخاذی ۵ میلیارد تومانی بابت فیلم‌های خصوصی!

زنی که با در دست داشتن عکسها و فیلم های شخصی که قبلا با او در اتباط بود، تصمیم داشت از او پنج میلیارد تومان باجگیری کند، بازداشت شد.

شاکی پرونده با مراجعه به پلیس فتای اردبیل در شکایتی توضیح داد پیام هایی توام با تهدید از فرد یا اشخاصی ناشناس در پیام رسان تلگرام دریافت می کند و از وی می خواهند در قبال پخش نشدن فیلم و عکس های خصوصی اش، پنج میلیارد تومان از طریق ارز دیجیتال (Digital currency) در مدت پنج روز به آنها پرداخت کند. کارآگاهان سایبری پس از دریافت این شکایت، فورا دست به کار شدند و شروع به جمع بندی مدارک و سرنخ های موجود برای پرونده کردند.

مأموران با بررسی سرنخ ها و به کارگیری ترفندهای فنی و پلیسی، به زنی مظنون شدند و او را برای بازجویی به پلیس فتا احضار کردند. این زن در بازجویی های اولیه گفت قبلا با شاکی در ارتباط بوده، اما هیچگونه عکس و فیلمی در اختیارش نیست و احتمالا این کار به وسیله سارقانی که گوشی او را چند ماه قبل دزدیده اند، انجام شده است.

مأموران به ادعاهای مظنون پرونده مشکوک شدند و پس از بررسی گوشی و تجهیزات آن مشخص شد این زن خود شخص تهدید کننده است که به دلیل اگاهی از شرایط مالی خوب و موقعیت اجتماعی خاص شاکی، تصمیم تهدید و اخاذی از او را داشت. به این ترتیب، زن جوان بعد از هماهنگی های لازم بازداشت و پس از تکمیل پرونده به مراجع قضائی معرفی شد.

سرهنگ علی قهرمان طالع، رئیس پلیس فتای استان اردبیل ، با تأیید این خبر خاطرنشان کرد:همه کاربران فضای مجازی باید بدانند که هرگونه ارتباط و مبادله کردن تصویر و فیلم خصوصی در فضای مجازی می تواند منجر به یک فاجعه و آبروریزی شده و باعث تخریب بنیان خانواده، جایگاه خانوادگی و اجتماعی افراد شود؛ پس مراقب ارتباطات در این فضا باشید. در پرونده ای دیگر با موضوع اخاذی از طریق عکس های خصوصی دختری جوان طعمه شد. در پی شکایت دختری به پلیس فتای زنجان مبنی بر اخاذی از طریق تهدید به انتشار تصاویر شخصی و خصوصی او در فضای مجازی، بررسی موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت. شاکی در تحقیقات انجام شده توضیح داد:مدتی پیش برای استخدام با شخصی که از هویتش اطلاع ندارم، در یکی از شبکه های اجتماعی آشنا شدم.

با چرب زبانی و وعده های فریبنده آن شخص اطلاعات شخصی و تصاویر خصوصی خودم را برای تصدی شغل مورد ادعا در فضای مجازی به او ارسال کردم و پس از مدتی با تقاضا های غیرمشروع و باجگیری او مواجه شدم. به همین دلیل، تصمیم گرفتم از این فرد شکایت کنم تا دستگیر و مجازات شود. با اقدامات فنی و شیوه و شگرد های خاص پلیسی، متهم شناسایی و بعد از هماهنگی قضائی در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر شد. متهم پس از مواجهه با مستندات پلیس به جرمش اعتراف کرد.

سرهنگ آدینه لو، رئیس پلیس فتای استان زنجان، با بیان اینکه آگهی منتشرشده درباره استخدام در فضای مجازی می تواند ترفندی برای کلاهبرداری باشد، افزود:شهروندان آگهی های استخدام را ازطریق وب سایت های معتبر، جراید و رسانه های جمعی پیگیری و به آگهی های منتشر شده در فضای مجازی به ویژه شبکه های اجتماعی اعتماد نکنند.

sharghdaily.com
  • 12
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش