جمعه ۰۱ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۴۰۰۸۸

معرفی تاریخچه و معرفی مختصری از انواع ساز فلوت

 فلوت,تاریخچه فلوت,فلوت چوبییکی از قدیمی ترین ابزارهای موسیقی بشر، ساز فلوت میباشد
یکی از عالی ترین و جالب ترین سازها در بین گروه‌های ساز، فلوت نام دارد. فلوت یکی از سازهای بادی شبیه به نی میباشد که دهنی ندارد و در کنار سر لوله، راه سوراخی قرار دارد که نفس نوازنده از این طریق وارد ساز می شود. در ارکستر سمفونیک براحتی، فلوت را از شکلش میتوان تشخیص داد.

فلوت

یکی از سازهای بادی چوبی( بی زبانه یا بی قمیش)، فلوت نام دارد که نحوه ی تولید صدای آن در مقایسه با دیگر سازهای این دسته نه از لرزش قمیش بلکه از نوسان هوای دمیده شده بر لبه دهنی( یا تیغه هوائی) ساز می باشد. در زبان های اروپایی، واژه فلوت به معنای نام کلی سازهای مشابه فلوت می باشد. فلوت و ساز شرقی نی هم یکی دیگر از انواع فلوت محسوب می شود. بطور کلی فلوت یکی از سازهای هم خانواده نی است. فلوت تقریباً ۶۶ سانتیمتر طول دارد در حالی که ۲.۵ سانتیمتر قطر دارد. عموما فلوت از چوب یا فلزاتی ساخته شده که از آن ها می توان به مس، روی، نیکل نقره و حتی طلا اشاره کرد. در ادامه با اجزای اصلی فلوت آشنا شوید:

>> سر( head) فلوت که به این قسمت، محل دمیدن نوازنده گفته میشود و سرش مسدود است.

>> بدنه( body) فلوت  که نسبت به دو بخش دیگرش دارای طول بیشتری میباشد و سوراخ هایی روی آن ایجاد شده است که با سوراخ گیر پوشیده می شوند.

انواع ساز فلوت,تاریخچه فلوت,فلوت چوبیدر گذشته جنس فلوت ها از چوب بود

>> پایه  ( foot) فلوت این بخش بعد ها به ساختار اصلی فلوت اضافه گردید و همینطور به وسعتش دو نیم پرده افزود.

تاریخچه فلوت

یکی از قدیمی ترین ابزارهای موسیقی بشر، ساز فلوت میباشد و طبق یافته های برخی از باستان شناسان، قدمت آن به ۵۰٬۰۰۰ سال پیش می رسد. در گذشته جنس فلوت ها از چوب بود( به همین دلیل در قدیم از آن بعنوان ساز بادی چوبی نام برده می شد) ولی امروزه با وجود اینکه در زمره سازهای بادی چوبی قرار گرفته، ولی جنس و آلیاژی که در ساختش به کار رفته از ملاک های تقسیم بندی آن به شمار نمی رود، بلکه نحوه تولید صدای آن مهم است. از ویژگی های این ساز می توان به موارد زیر اشاره کرد :

> با این که یکی از سازهای بادی چوبی، فلوت نام دارد ولی امروزه جنس ان از طلا می باشد.

> نام دیگر فلوت جدید،« فلوت بوهم» می باشد.

> با استفاده از کلید سل، نت این ساز را می نویسند.

انواع فلوت

ساز فلوت از کهنسال ترین ساز ها به شمار میرود و دارای انواع گوناگونی میباشد که در این قسمت با آن ها اشنا میشوید:

* ساز فلوت کلیدی:

یک فرد آلمانی، ساز فلوت کلیدی را ساخت که اینک از متداول ترین و پر کاربرد ترین ساز ها به شمار می رود. این فرد آلمانی تحول عظیمی را با ساخت این ساز در ساز فلوت و صدای آن بوجود آورد. این ساز از طریق پهلو نواخته می شود به همین خاطر، طرز تشخیص آن توسط افراد بسیار راحت است. کلید هایی در این ساز وجود دارد که فرد نوازنده به راحتی میتواند صدا را به وسیله ی این کلید ها کنترل کند.

ساز فلوت کلیدی,خرید فلوت,نحوه ی نواختن فلوت هافلوت یکی از سازهای هم خانواده نی است

حدودا از ۱۵۰ قطعه برای ساخت ساز کلیدی استفاده میشود که از آن ها می توان به فنر، پیچ، غلطک و … اشاره کرد. این ساز نیز از روی و یا مس ساخته شده است که برای شکیل تر شدن آن میتوان از روکش نقره و یا نیکل استفاده کرد.

* فلوت چوبی:

به فلوتی که به نام فلوت عربی نیز شهرت دارد، فلوت چوبی ایرانی گفته میشود. نواختن انواع فلوت چوبی در مقایسه با ساز فلوت کلیددار کمی دشوارتر است و به همین علت برای نوازندگان حرفه ای تر کاربرد بیشتری دارد. اگر دوست دارید که موسیقی های ایرانی، عربی، هندی و یا ترکی را بنوازید، پیشنهاد می کنیم از این نوع فلوت استفاده کنید.

* فلوت پیکولو:

به یک نوع فلوت چوبی که فاقد کلید میباشد و به فلوت عربی شهرت دارد، فلوت پیکولو میگویند. در صورتی که خیلی کم از این ساز در کشور های عربی بهره میبرند. این فلوت از صدای بسیار زیبایی برخوردار است و میتوان ملودی هایی همچون ملودی های ایرانی، عربی، ترکی وحتی هندی یا شرقی را با آن نواخت. صدای حالت نت های بم مشابه نی عربی می باشد. نواختن این ساز دشوارتر از فلوت کلیدی است. این ساز توانایی نواختن گام کروماتیک شرقی و ربع پرده ها را دارد به همین خاطر از آن در موسیقی دستگاهی ایران استفاده می کنند.

نت نویسی ساز فلوت پیکولو با استفاده از کلید سل میباشد ، ولی صدای آن یک اکتاو بالاتر از نت  نوشته شده است. فلوت پیکولو صدایی تیز و سوت وار دارد. این ساز در اوایل سده ۱۷ ساخته شد. نخستین بار در سال ۱۷۱۱ در اپرای« رینالدو» از فریدریش هندل از فلوت ریکوردر استفاده کردند. همچنین لودویگ وان بتهوون که آهنگ ساز است، از این ساز در سمفونی هایش( پنجم، ششم و نهم) بره برد و قطعاتی جداگانه برایش نوشت. در سریال وفا، استاد پرویز وزیری به وسیله این فلوت، ملودی زیبایی می نوازد که البته در تیتراژ آن به اشتباه از نی عربی نام برده شده بود.

فلوت چوبی,اجزای فلوت,ساز فلوتفلوت تقریباً ۶۶ سانتیمتر طول دارد در حالی که ۲.۵ سانتیمتر قطر دارد

* فلوت باس:

آلبلاردو آلبیسی ایتالیایی ملقب به آلبیسفون در سال ۱۹۱۰ برای اولین بار ساز فلوت باس را ساخت. این ساز از خانواده فلوت و سازهای بادی می باشد. بیشتر در ارکستر کاربرد دارد چون وظیفه ی آن تولید صدای بم می باشد. فلوت باس در مقایسه با سایر فلوت ها ( پیکولو، فلوت، فلوت آلتو)  اندازه اش بزرگ تر است. قطر این نوع فلوت در مقایسه با فلوت کنسرتی، یک سانتیمتر بزرگ تر ولی طول آن ۵۲ اینچ است. ساز فلوت باس یک اکتاو کم تر از آنچه که نوشته شده است شنیده می شود. صدایی که توسط این ساز تولید میشود معمولاً فرکانس های بم ( فرکانس پایین)   را تامین می کند و از این رو فقط در “کنسرت های کُر” استفاده میشود، بدین دلیل که تقویت کننده صداهای بمِ گروه( ستون اصلی موسیقایی)  می باشد. وزن فلوت باس به اندازه ایست که میتواند نوازنده خود را تا حدی خسته کند. سوراخی که در جلوی این فلوت قرار دارد، بسیار گسترده است و به منظور تولید صدای با کیفیت نیازمند هوا یا نفس بیشتری می باشد.

* پن فلوت سرخپوستی:

انواع فلوت سرخپوستی ( که بعنوان ساز سرخپوست ها نیز شناخته می شود) با استفاده از ۱۴ تا ۱۸ نی چوبی به هم وصل شده اند که از یک طرف، سرِ این نی ها بسته بوده ولی از طرف دیگر باز است تا نوازنده بتواند ساز را با دمیدن هوا در آن بنوازد. جنس نی های این ساز عموما از چوب و یا بامبو است. پن فلوت از جنس بامبو ظریف تر از نوع چوبی آن بوده، صدای آن در موقع نواختن گرم تر میشود چون برای اجرای نت ها به حجم هوای کمتری نیاز دارد، هنرجویان مبتدی آسان تر می توانند آنرا یاد بگیرند.

* ساز ریکوردر:

یکی از انواع فلوت، ساز ریکوردر نام دارد که قدیمی ترین و ساده ترین فلوت می باشد. یادگیری این ساز که بسیار کوچک و سبک است در مقایسه با انواع دیگر آن آسان تر است. به همین علت میتوان از این نوع فلوت در ابتدای یادگیری استفاده کرد. ساز ریکوردر دارای مارک های متنوعی میباشد که بهترین و با کیفیت ترین آنها مارک یاماها می باشد.

پن فلوت سرخپوستی,فلوت باس,ساز فلوتنحوه ی نفس گیری برای نواختن ساز فلوت مهم ترین و اساسی ترین موضوع به شمار می رود

نفس گیری و نحوه ی نواختن فلوت ها

 نحوه ی نفس گیری برای نواختن ساز های بادی مهم ترین و اساسی ترین موضوع به شمار می رود. نفس گیری صحیح در ساز های بادی دقیقا شبیه نفس گیری در یوگا، تمامی ورزش ها، آواز و… است که برای مسلط شدن بر آن با کمی تمرین و تمرکز امکان پذیر است.

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 13
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
سرنا ویلیامز,بیوگرافی سرنا ویلیامز,سرنا ویلیامز تنیسور بیوگرافی سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ ‏

زادگاه:سگینو، میشیگان،  ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

پیشه:تنیسور  آمریکایی

قد:۱٫۷۵ متر

ادامه
گرشا رضایی,بیوگرافی گرشا رضایی,عکس های گرشا رضایی بیوگرافی گرشا رضایی (خواننده) بهمراه تصاویرش

متولد:۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۳

زمینه فعالیت: موسیقی پاپ

پیشه:خواننده، آهنگساز و نوازنده

سالهای فعالیت:۱۳۹۱ تاکنون

ساز تخصصی: گیتار الکترونیک

قد:۱۹۰ سانتیمتر

ادامه
گلاره عباسی,عکس جدید گلاره عباسی,تصاویر جدید گلاره عباسی بیوگرافی گلاره عباسی بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۹ تیر ماه ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته تئاتر 

همسر: ادیب راد

ملیت:ایرانی

ادامه
سیما تیرانداز,بیوگرافی سیما تیرانداز,سیما تیرانداز و همسرش بیوگرافی سیما تیرانداز بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۹ شهریور ۱۳۴۹

محل تولد:تهران

تحصیلات:کارشناسی در رشته ادبیات نمایشی از دانشگاه آزاد و کارشناسی ارشد کارگردانی و بازیگری از دانشکدهٔ سینما و تئاتر

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

سالهای فعالیت:۱۳۶۶ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
ویشکا آسایش,بیوگرافی ویشکا آسایش,زندگینامه ویشکا آسایش زندگینامه ویشکا آسایش بازیگر و طراح صحنه و لباس در سینما (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۱۳۵۱/۸/۱۶

محل تولد:تهران

قد: ۱.۷۶ m

تحصیلات:فارغ التحصیل طراحی صحنه از انگلستان

همسر:رضا قبادی

فرزند: گیو

ادامه
دیالوگ های ماندگار انگلیسی,دیالوگ های ماندگار انگلیسی به همراه ترجمه,دیالوگ های ماندگار انگلیسی کوتاه

دیالوگ های ماندگار انگلیسی جدید امروزه فراگیری دیالوگ ها فراتر شده و معنای بسیاری دارند. برخی از فیلم ها دارای دیالوگ و جمله های بسیار ماندگار و مفیدی هستند و تأثير بسیاری بر مخاطب می گذارند. دیالوگ های ماندگار انگلیسی بعضی از دیالوگ فیلم ها در مقایسه با یک گفتگو در فیلم خیلی فراتر هستند و تأثير بسیاری بر ذهن یک مخاطب مانند مقاله دارند. این جملات بیانگر هنر فیلمنامه نویس است. فیلم هایی با این دیالوگ ها بسیار پربیننده تر هستند. گلچینی از این دیالوگ های انگلیسی را با ترجمه فارسی در ادامه بخوانید: - دیالوگ های ماندگار انگلیسی: Our lives are defined by opportunities, even the ones we miss زندگی ما به وسیله فرصت ها تعریف می شود، حتی اون هایی که ما از دست دادیم. سرگذشت غریب بنجامین باتن ( The Curious Case of Benjamin Button) - دیالوگ های ماندگار انگلیسی: I don’t want to survive. I want to live من نمی خوام زنده بمونم. من می خوام زندگی کنم. دوازده سال بردگی( Years a Slave ۱۲) - دیالوگ های انگلیسی هری پاتر: We’ve all got both light and dark inside us. What matters is the part we choose to act on. همه ما در درونمان روشنی و تاریکی داریم. آنچه مهم است این است که کدام را انتخاب می کنیم. هری پاتر - فارست گامپ( Forrest Gump‏): Life is like a. box of chocolates. You never know what you’re going to get زندگی مثل یک جعبه شکلاته. تو هیچوقت نمیدونی که چی گیرت میاد. - دیالوگ های ماندگار انگلیسی: .Winston Churchill: Those who never change their mind never change anything Winston Churchill: اون هایی که هیچوقت نظرشونو عوض نمیکنن هیچ وقت هیچ رو تغییر نمیدن. ( Darkest Hour( 2017 - دیالوگ های ماندگار انگلیسی: .Dr. Abraham Erskine: A weak man knows the value of strength  Dr. Abraham Erskine: یک مرد ضعیف قدر نیرو رو می داند. ( Captain America:The First Avenger( 2011 - دیالوگ ماندگار فیلم یافتن فارستر( Finding Forrester‏): We walk away from our dreams afraid that we may fail or worse yet, afraid we may succeed ما از ترس اینکه ممکن است شکست بخوریم یا بدتر این که از ترس اینکه ممکن است موفق شویم، از رویاهایمان فرار می کنیم. بهترین دیالوگ های ماندگار انگلیسی - دیالوگ ماندگار فیلم روز تعطیل فریس بولر( Ferris Bueller’s Day Off‏): Life moves pretty fast. If you don’t stop and look around once in a. while, you could miss it عمر بسیار سریع می گذرد. اگر گاهی یک بار نایستی و به اطراف نظر نکنی، آنرا از دست می دهی. - دیالوگ های ماندگار انگلیسی زیبا: .Thanos: The hardest choices require the strongest wills Thanos: سخت ترین انتخاب ها به قوی ترین اراده ها نیاز دارند. ( Avengers:Infinity War( 2018 -دیالوگ ماندگار فیلم ارباب حلقه ها:یاران حلقه( Lord of the Rings:The Fellowship of the Ring‏): All we have to decide is what to do with the time that is given us همه آن چه مجبوریم درباره اش تصمیم بگیریم این است که با وقتی که به ما داده شده چه کار کنیم. - دیالوگ انگلیس خاص: اثر انگشت “ما” از زندگی هایی که بهشون دست میزنیم پاک نمیشه … Robert Pattinson and Emilie de Ravin in REMEMBER ME - دیالوگ ماندگار ذهن زیبا( A beautiful mind‏): Perhaps it is good to have a beautiful mind, but an even greater gift is to discover a beautiful heart شاید داشتن یک ذهن زیبا خوب باشد، ولی یک موهبت بزرگ، کشف یک قلب زیبا است. - دیالوگ ماندگار فیلم The Joker : I believe whatever doesn’t kill you simply makes you… stranger من معتقدم هر چیزی که تو رو نکشه، تو رو غریب تر می کنه. ( The Dark Knight( 2008 - دیالوگ ماندگار فیلم پلنگ سیاه( Black Panther‏): In times of crisis the wise build bridges, while the foolish build barriers. We must find a way to look after one another در زمان بحران، عاقل پل می سازد و نادان مانع. ما باید یک راهی پیدا کنیم که حواسمان به هم باشد. دیالوگ های ماندگار انگلیسی با ترجمه - دیالوگ ماندگار فیلم پدر خوانده( The Godfather‏): Great men are not born great, they grow great مردان بزرگ، بزرگ زاده نمی شوند، بلکه بزرگ رشد می کنند. گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش