شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۶۰۰۵۴

آشنایی با هنرهای تجسمی و تاریخچه ی آن

هنر تجسمی,هنر تجسمی چیست,هنرهای تجسمی شامل چیستهنرهای بصری یا دیداری از نام های دیگر هنرهای تجسمی است
هنرهای تجسمی درواقع به هنرهایی گفته میشود که ما توانایی دیدن آن ها را داشته باشیم، نه این که مانند هنرهای شنیداری صرفا آن ها را بشنویم. چنین هنرهایی، بسیار رایج و متنوع است و برگرفته از از آثار هنری نصب شده روی دیوار و تماشای فیلم می باشد.

هنرهای تجسمی

از نامهای دیگر هنرهای تجسمی( Visual Arts) می توان به هنرهای بصری یا دیداری اشاره کرد. درواقع هنرهای تجسمی برگرفته از هنرهای مبتنی بر طرح است که حس بینایی را هدف قرار می دهند. از هنرهای تجسمی می توان به هنرهایی مثل نقاشی، طراحی، خوش نویسی، معماری، پیکرتراشی، گرافیک و مجسمه سازی ، هنرهای تزیینی و هنرهای دستی اشاره کرد. هنرهای تجسمی درواقع هنرهای زیبا و کاربردی می باشد.

بعضی از آثار هنرمندان تجسمی را می توان در موزه‌ها ، گالری ها، نمایشگاه ها و حراج های هنری مشاهده کرد که این آثار در سرتاسر جهان مورد استقبال قرار گرفته است. هنرهای تجسمی، وابسته به مواردی همچون درک و فهم بیننده میباشد و هنرمند باید توانایی ارتباط با مخاطب و بیننده آثارش را داشته باشد و از این طریق منظورش را به دیگران منتقل کند. تمامی افراد در هر سنی توانایی ارتباط با هنرهای تجسمی را به خوبی دارند و برداشت هرکس به فراخور ادراکش متفاوت است. جاذبه هنرهای تجسمی باعث شده تا بیننده به شکل ، طرح و خطوط جذب شود و از درک مطلب موردنظر هنرمند دور شود.

تاریخچه هنرهای تجسمی

هنرمندانی که تا پیش از قرن ۱۹ میلادی، از تبحر خاصی در هنرهای تجسمی برخوردار بودند بعنوان هنرمند تجسمی شناخته میشوند. هنر گرافیک و تصویرسازی بعد از ابداع عکاسی، کاملاً تغيير کرد و باعث خلق یک سری آثار جدید هنری شد. خلاقیت ها در اثر پیشرفت تکنولوژی و توسعه فن آوری شکوفا شد و هنر در روش های متنوعی ابداع شد. امروزه با تغییرات صورت گرفته در هنرهای تجسمی، مرزهای سنت و مدرنیته در هم ادغام شده است.

هنر تصویری,مبانی هنرهای تجسمی,هنر انتزاعیهنرهای تجسمی به هنرهای زیبا و هنرهای کاربردی گفته می شود

مبانی هنرهای تجسمی

در هنرهای تجسمی، خلاقیت از جایگاه خاصی برخوردار است و از موضوع اصلی و مبانی هنرهای تجسمی می توان به درک زبان هنر و فهم آثار هنر تجسمی اشاره کرد. انسان نیاز دارد که با محیط اطراف و انسان های دیگر ارتباط برقرار کند. یکی از ابزارهای مهم به منظور برقراری ارتباط با همنوعان، زبان می باشد. به همین خاطر انتقال درست مفاهیم در زبان اهمیت به سزایی دارد. هنر به راه ارتباطی جذابی گفته میشود که در اثر آن انسانها با جهان ارتباط برقرار میکنند. باتوجه به اینکه زبان به یادگیری نیاز دارد، هنر هم به آموختن نیاز دارد.

با توجه به شناخت و درک عناصر هنری می توان به درک هنرهای تجسمی دست یافت. راه حل برقراری ارتباط صحیح، داشتن شناخت و درک میباشد ، یعنی ۲ نفر از دو کشور با زبان مختلف، توانایی برقراری ارتباط با یکدیگر را به درستی ندارند و برای برقراری ارتباط به درستی باید زبان همدیگر را اموزش ببینند. به منظور درک بهتر هنرهای تجسمی، بهتر است که زبان هنر را یاد بگیرید. چشم انسان در هنرهای تجسمی، نقش بسزایی در فراگیری زبان هنر تجسمی دارد، یعنی وقتی که نام یک شئ را بشنوید میتوانید خصلت های آنرا توصیف کنید.

از عوامل مؤثر در درک صحیح دنیای اطراف می توان به شناخت مبانی هنرهای تجسمی اشاره کرد. به ویژه افردی که میخواهند در زمینه هنرهای تجسمی کار کنند و یا به ادامه تحصیل در این زمینه بپردازند.

هنرمند تجسمی کیست,هنرهای تجسمی شامل چیست,تاریخچه هنرهای تجسمی هنرهای تجسمی به درک و فهم بیننده وابسته است

انواع هنرهای تجسمی

هنرهای تجسمی متشکل از سه نوع اصلی شامل تصویری، انتزاعی و ذهنی میباشد که هر کدام، یک زیرمجموعه دارد. درک اغلب افراد از انواع هنرهای تجسمی اشتباه است. یک اثر می تواند مجسمه دو بعدی یا سه بعدی باشد، در هر صورت جز یکی از انواع هنرهای تجسمی به شمار می رود. درحقیقت عواملی که تعیین کننده ی نوع هنر است نظیر قصد و منظور هنرمند می باشد. به این ترتیب، ابزار نقش بسزایی بر روی نوع آثار هنری دارد.

- هنر تصویری( Video):

آثار هنر تصویری قصد دارد که اشیا یا سوژه واقعی را از هستی و واقعیت نشان دهد. زیر مجموعه های هنر تصویری شامل رئالیسم، ایده آلیسم، امپرسیونیسم و سبک سازی می باشد. انواع تصویرگرایی، نشان دهنده ی سوژه های حقیقی از واقعیت است. با وجود انتزاعی شدن برخی از این زیرمجموعه ها، هنوز هم در رده هنرهای تصویری قرار دارند. احتمالا قدیمی ترین نوع هنرهای تجسمی، هنر تصویری نام دارد. بیننده چنین آثار هنری را بهتر درک میکند.

شناسایی سوژه های یک نقاشی، طراحی یا مجسمه به راحتی امکان پذیر است. بسیاری از افراد، در اثر همین امر می توانند هنر تجسمی را بپذیرند و آن را دوست داشته باشند. همچنین بزرگ ترين مجموعه آثار هنری در هنر تصویری وجود دارد. همچنین علاقه به هنر انتزاعی و ذهنی به خاطر جدید بودن ، بیشتر است. بهتر است بدانید که صرفا برخی از هنرهای تصویری بمیزان کمی انتزاعی هستند. به این معنی که میزان واقعیت در بعضی از آثار هنری تصویری، بیشتر است در حالی که هنر انتزاعی و ذهنی، متمرکز بر روی درک هنرمند از موضوع می باشد.

- هنر انتزاعی:

هنر انتزاعی به هنری گفته میشود که به اشتباه بیان می شود و باعث سو تفاهم می شود و قصد دارد که سوژه ها را از واقعیت نشان دهد. هنر انتزاعی متشکل از زیر مجموعه های کوبیسم، مینیمالیسم و دقت گرایی می باشد. همچنین وقتی که هنرمند میخواهد سوژه را به روش غیرسنتی نشان دهد در این صورت هنر انتزاعی اتفاق می افتد. از جمله هنرهای جدید در دنیای هنر می توان به انتزاع اشاره کرد و نخستین ریشه آن، در انحراف از واقعیت توسط امپرسیونیست ها است.

انواع هنرهای تجسمی,هنر ذهنی,هنر تجسمی چیستدرک هنرهای تجسمی بستگی به شناخت و درک عناصر هنری دارد

هنر انتزاعی در سرتاسر جهان به شکلهای مختلفی در اواخر قرن نوزدهم، محبوبیت پیدا کرد و هنرمندان در نقاشی از رویکرد ذهنی، بیشتر استفاده میکردند. برای بسیاری از افراد، درک تفاوت بین هنر انتزاعی و هنر ذهنی، دشوار است. از طریق “سوژه انتخاب شده” می توان تفاوت این دو نوع را تشخیص داد. وقتی که هنرمند بتواند کارش را با یک سوژه از واقعیت شروع کند، در این صورت اثر هنری به صورت انتزاعی میشود ولی اگر هنرمند، کار خودش را بدون این که به واقعیت اشاره کند، اغاز شروع کند؛ به چنین حالتی اثر ذهنی میگویند.

- هنر ذهنی یا غیر عینی:

نوع سوم هنر که به نام هنر ذهنی یا غیر عینی شناخته میشود اغلب با هنر انتزاعی اشتباه گرفته می شود در حالیکه این هنر در مقایسه با هنر انتزاعی کاملاً متفاوت است. درواقع اثر هنری غیر عینی، برگرفته از واقعیت نیست و تنها با هدف زیبایی شناختی، تولید می شود. هدف هنر ذهنی اینست که به نحوی از عناصر و اصول هنر استفاده شود که یک اثر بصری مهیج را در آخر کار خلق کند.

هنرمند تجسمی کیست؟

هنرمند تجسمی به کسی گفته میشود که به فعالیت در آثار هنری نظیر هنرهای دستی، هنرهای زیبا، هنرهای بصری یا هنرهای کاربردی مشغول است. هنرمندان تجسمی میتوانند محصولاتی را خلق کنند که از آن ها می توان به یک تابلو، یک مجسمه، یک برگه، یک تندیس، یک ساختمان، یک لوگو، یک تندیس و هزاران محصول دیگر اشاره کرد. دوواقع هنرهای تجسمی دارای حوزه و گستره ی بسیار وسیعی می باشد. به تصویر درآوردن ماهیت هنری در قالب محصول، تنها خصلت مشترک زیرشاخه های مختلف هنرهای تجسمی میباشد ، یعنی انتزاع و حس بصری افراد را به خود جذب کند. آثار هنرمندان تجسمی را می توان در اماکنی دید که شامل گالری های کوتاه مدت، بی ینال ها( دوسالانه ها)، موزه های دائمی( آثار هنرمندان فاخر و مشهور)، نمایشگاهها و حراج های هنری می باشد. تمام انسانها به نوعی مخاطب هنرمندان و محصولات تجسمی هستند.

هنر ذهنی,هنر بصری,هنر تجسمیهمه افراد در گروه سنی مختلف می توانند با هنرهای تجسمی ارتباط خوبی برقرار کنند

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 13
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

۸۶۱ – ۸۷۹ میلادی

جانشین: عمرو لیث

زاده: ۲۲۵ قمری

۸۴۰ میلادی

روستای قرنین، سیستان

درگذشته: شوال ۲۶۵ قمری

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

شهر ری

ملیت: ایران

سمت : وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

محل تحصیل: دانشگاه امام صادق

دانشگاه اصفهان

پیشه: اقتصاددان، سیاستمدار

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۵۳ ‏

تهران، ایران

تحصیلات: مهندسی علوم صنایع غذایی

محل تحصیل: دانشگاه آزاد اسلامی

پیشه: بازیگر

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۴–اکنون

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

تولد: ۱۰ شهریور ۱۳۵۳

تهران،ایران

ملیت: ایرانی

پیش: بازیگر

همسر: ریما رامین‌فر

مدرک تحصیلی: کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد اسلامی اراک

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره عشق,دیالوگ درباره عشق,دیالوگ فیلم درباره عشق

دیالوگ های ماندگار درباره عشق باتوجه به تاثیرگذار بودن برخی از دیالوگ های فیلم و سریال ها، وقتی که آن ها را تماشا میکنید در ذهنتان ثبت میشود. خیلی از افراد، این دیالوگ ها ماندگار را برای بیان احساسات و ابراز علاقه به مخاطب خاصشان بکار میبرند. دیالوگ های ماندگار درباره عشق با دیالوگ های عاشقانه در فیلم ها و سریال ها میتوانید حرف دل و حس خود را به مخاطب خود بیان کنید. این دیالوگ های عاشقانه نشان دهنده احساسات شما هستند و میتوانید در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. >> دیالوگ های ماندگار عاشقانه: ویل: یه چیزیو میدونی کلارک؟ تو تنها دلیلی هستی که صبح به خاطرش از خواب بیدار میشم. ( من پیش از تو) >> دیالوگ های جذاب و عاشقانه: من نمی خوام که اون توی قلبم باشه، من می خوام این جا کنارم باشه ( فیلم فرنکن وینی) >> دیالوگ های تایتانیک: رز: من هیچ عکسی ازش ندارم، اما او تا ابد توی ذهن من میمونه. ( تایتانیک) >> دیالوگ های عاشقانه طولانی: هیچوقت از ازدواجت پشیمون شدی؟ نه، نه، من عاشق فرانسیس هستم. الان بیشتر از قبل من پشیمون شدم، قبل از این که بدونم خودم کی هستم یه یک نفر متعهد شدم! ( سریال خانه پوشالی) >> دیالوگ ماندگار عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه و غمگین: حامد بهداد: وقتی نیستی، یجوریه انگار هستی. وقتی هستی، انگار هیچ کس نیست…! ( پرتقال خونی) >> دیالوگ های عاشقانه خارجی: والتر وایت:ما همیشه از چراغ سبز خوشحال میشیم ولی یه وقتایی هم هست که دعا میکنیم همه چراغا قرمز باشن تا چند ثانیه بیشتر کنار اونایی که دوسشون داریم باشیم... دیالوگ های ماندگار عاشقانه >> دیالوگ های عاشقانه سریال شهرزاد: بیا، اینو( مرغ آمین) دوباره به من بده، بیا این لحظه رو وصل کنیم به همزادش تو گذشته دور، انگار هیچ کابوسی این وسط نبوده، بیا برگردیم به نقطه صفر، انگار برگشتیم به همون روزا، نه خسته ایم، نه پیر، نه اینهمه زخمی سریال شهرزاد >> دیالوگ های عاشقانه بلند: رضا( خسرو شکیبایی): فرید، بابا عشق اون نیست که وقتی دیدیش دلت بلرزه، عشق اونه که وقتی نمیبینیش دلت میخواد کَنده شه… ( خانه سبز) >> دیالوگ های ماندگار سینمای جهان: بابک حمیدیان:یه چیزی بگو ترسم بریزه… باران کوثری:میمیرم برات… بغض  >> دیالوگ های عاشقانه زیبا و ماندگار فیلم ها: خسرو شکیبایی: این زن… این زن سهم منه، حق منه، عشق منه، طلاق نمیدم. ( هامون) >> دیالوگ های دونفره: مایک:تو یه روانی هستی و من عاشقتم … اَبی:من روانی نیستم مایک:من الان بهت گفتم عاشقتم ولی تو فقط واژه روانیُ شنیدی، این نشونه آدمای روانیه! دیالوگ فیلم حقیقت زشت >> دیالوگ های کوتاه عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه خاص: همه ما در لحظات تنهایی، لحظات دلتنگی، خستگی، نا امیدی، افسردگی؛ نیاز داریم تا یک نفر عاشقمون باشه…! و تو منو داری… ( سریال گمشدگان) >> دیالوگ های عاشقانه ایرانی: خسرو شکیبایی: عاشق ها آدمای متوسطی هستن که با تعریف کردن از هم خودشونو بزرگ میکنن. ( حکم) دیالوگ های زیبا و ماندگار درباره عشق گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش