دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۳۰۱۰۰۵۱

روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی در ایران و جهان

 روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهیروز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی
روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی فرصتی برای گرامیداشت تلاش های دانشمندان و متخصصان این حوزه است که در پشت صحنه بسیاری از دستاوردهای علمی و پزشکی نقش مهمی دارند و هرساله در سی فروردین از زحمات آنها قدردانی می شود. در این مقاله از سرپوش، با اهمیت روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی و نقش این حوزه در عرصه های مختلف آشنا می شویم.

روز علوم آزمایشگاهی در تقویم ایران

هرساله در ۳۰ فروردین به مناسبت بزرگداشت حکیم ابوالفضائل سیداسماعیل گرگانی یا زین‌الدین ابوالفضائل اسماعیل‌بن حسین جرجانی روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی نیز جشن گرفته می شود. این حکیم بزرگ در بین سال های ۱۰۴۲ ال ۱۱۳۶ در دوران خوارزمشاهیان زندگی می کرده و از جمله بزرگترین پزشکان ایرانی قرن دوازده شناخته می شود.

در زمان زندگی حکیم جرجانی، دانشمندان کتاب های خود را به زبان عربی تالیف می کردند، اما این دانشمند کتاب دایره المعارف پزشکی خود را به اسم ذخیره خوارزمشاهی به زبان فارسی نوشت. ایشان اولین کتاب به زبان فارسی را بعد از فتح ایران توسط مسلمانان تالیف کرد. کتاب ذخیره خوارزمشاهی به عنوان یک کتاب مرجع برای ایرانیان تا قرن ها مورد استفاده بود. این کتاب به زبان های اردو، عبری و ترکی نیز ترجمه می شد.

از جمله دیگر آثار این دانشمند می توان به المُنَـبٍه، الاغراض الطبیه و المباحث العلائیه، کتاب فی حفظ الصیحات، کتاب آناتومی، زبده الطب بحث طب و داروشناسی، تذکره الاشرافیه فی اسناح الطبیه نیز اشاره کرد. 

تجهیزات آزمایشگاهی، روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهیدرباره روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی

روز بین المللی آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی

کنگره جهانی علوم آزمایشگاهی از سال ۱۹۹۶ در اسلو نروژ، ۱۵ آوریل را به عنوان روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی درنظر می گیرند و به منظور ترویج و تجلیل از نقش کلیدی پرسنل آزمایشگاه زیست پزشکی در سیستم های مراقبت های بهداشتی تشخیصی و پیشگیرانه این روز گرامی داشته می شود. 

 آزمایش های تخصصی زیستی، روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهیروز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی در ایران

اهمیت روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی

در دنیای پیرامون ما، علوم مختلفی در حال کاوش، تحلیل و بررسی پدیده های گوناگون هستند. پشت صحنه بسیاری از این اکتشافات و دستاوردهای علمی، نقش پر رنگ علوم آزمایشگاهی قرار دارد. آزمایشگاه محیطی مجهز و تخصصی است که به پژوهشگران امکان می دهد تا با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته، به تجربه، اندازه گیری و تحلیل پدیده های مختلف بپردازند.

به پاس قدردانی از تلاش ها و زحمات کارشناسان علوم آزمایشگاهی و همچنین تاثیر بسزای این حوزه در پیشرفت علم، هر ساله در چهاردهم فروردین ماه، روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی گرامیداشته می شود. روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی فرصتی است تا نگاهی به نقش حیاتی آزمایشگاه ها در عرصه های مختلف علمی،‌ پزشکی، صنعتی و زیست محیطی داشته باشیم.

حکیم جرجانی در بخش های متعددی از کتاب ذخیره خوارزمشاهی خودش به آزمایشاتی از نمونه های انسانی مانند خون، مدفوع و سایر مایعات بدن اشاره می کند که از دید مشاهدات آزمایشگاهی و تشخیص بیماری بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل از این حکیم جرجانی به عنوان پدر علوم آزمایشگاهی ایران یاد می شود و سالروز تولد ایشان را به عنوان روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی از سال ۱۳۸۲ شناختند. حکیم سید اسماعیل جرجانی در کتاب ذخیره خوارزمشاهی خود، از تصاویر متعددی جهت توضیح مسائل پزشکی استفاده کرده است.

 روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی در ایرانروز بین المللی آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی

معرفی رشته علوم آزمایشگاهی

رشته علوم آزمایشگاهی یکی از رشته‌های علوم تجربی در مقطع کارشناسی است که به تشخیص و بررسی بیماری‌ها از طریق آزمایش‌های مختلف بر روی نمونه‌های خون، ادرار، بافت و سایر مایعات بدن می‌پردازد. دانش آموختگان این رشته در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، بیمارستان‌ها، مراکز تحقیقاتی و صنعتی مشغول به کار می‌شوند.

هدف از این رشته تربیت کارشناسان ماهر و کارآمد در زمینه انجام آزمایش‌های مختلف و ارائه نتایج دقیق و قابل اعتماد به پزشکان و متخصصان برای تشخیص و درمان بیماری‌ها است.

طول دوره تحصیل در این رشته ۴ سال است و در ۸ ترم ارائه می‌شود. دروس این رشته شامل دروس عمومی، پایه و تخصصی است. دروس عمومی مانند ادبیات فارسی، زبان انگلیسی، ریاضی عمومی و آمار در همه رشته‌های دانشگاهی ارائه می‌شود. دروس پایه مانند آناتومی، فیزیولوژی، بیوشیمی و میکروب‌شناسی مفاهیم پایه علوم پزشکی را به دانشجویان آموزش می‌دهد. دروس تخصصی مانند آزمایشگاه خون‌شناسی، آزمایشگاه سرولوژی، آزمایشگاه ایمونولوژی و آزمایشگاه میکروب‌شناسی مهارت‌های عملی لازم برای انجام آزمایش‌های مختلف را به دانشجویان می‌آموزد.

توانمندی‌های لازم برای موفقیت در این رشته شامل علاقه به علوم تجربی، دقت و ظرافت در کار، صبر و حوصله، قدرت تجزیه و تحلیل و توانایی کار در آزمایشگاه است.

فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در زمینه‌های مختلف مانند آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، بیمارستان‌ها، مراکز تحقیقاتی و صنعتی مشغول به کار شوند. همچنین می‌توانند در آزمون‌های کارشناسی ارشد و دکتری شرکت و در رشته‌های مختلف علوم آزمایشگاهی ادامه تحصیل دهند.

نقش علوم آزمایشگاهی در حوزه های مختلف

علوم آزمایشگاهی دامنه وسیعی از دانش و مهارت را در بر می گیرد که در قالب رشته های مختلف تحصیلی مانند آزمایشگاه پزشکی، آزمایشگاه شیمی، آزمایشگاه میکروب شناسی و ... ارائه می شود. فارغ التحصیلان این رشته ها با تسلط بر روش ها و فنون آزمایشگاهی نقش مهمی در پشتیبانی از بخش های تحقیقاتی و تشخیصی ایفا می کنند.

نقش علوم آزمایشگاهی در پزشکی:

در حوزه پزشکی، آزمایشگاه نقش کلیدی در تشخیص بیماری ها، بررسی روند درمان و مراقبت های بعد از درمان دارد. پزشکان برای تشخیص بسیاری از بیماری ها به نتایج آزمایش های مختلف آزمایشگاهی مانند آزمایش خون، آزمایش ادرار، آزمایش بافت شناسی و ... متکی هستند. دقت و سرعت انجام این آزمایش ها در تشخیص به موقع بیماری ها و انتخاب شیوه درمانی مناسب اهمیت بسزایی دارد.

نقش علوم آزمایشگاهی در صنعت:

در بخش صنعت نیز از آزمایشگاه برای کنترل کیفیت محصولات و اطمینان از رعایت استانداردهای مورد نظر استفاده می شود. آزمایشگاه های صنعتی با انجام آزمایش های مختلف بر روی مواد اولیه، محصولات نهایی و روند تولید، به ارتقاء کیفیت کالاهای تولیدی و حفظ سلامت مصرف کنندگان کمک می کنند.

نقش علوم آزمایشگاهی در محیط زیست:

روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی فرصتی است برای یادآوری اهمیت این حوزه در حفاظت از محیط زیست نیز هست. آزمایشگاه های محیط زیست با انجام آزمایش های مختلف بر روی نمونه های آب، خاک و هوا میزان آلودگی های زیست محیطی را بررسی می کنند. نتایج این آزمایش ها مبنایی برای تدوین راهکارهای مناسب جهت کاهش آلودگی و حفاظت از سلامتی کره زمین قرار می گیرد.

چشم انداز پیش روی علوم آزمایشگاهی

علوم آزمایشگاهی به عنوان یکی از پایه های اصلی علم و فناوری، همواره در حال توسعه و پیشرفت است. پیشرفت های فناوری مانند هوش مصنوعی، بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی تاثیرات عمیقی بر علوم آزمایشگاهی داشته و به ظهور روش ها و تجهیزات جدید آزمایشگاهی منجر شده است.

روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی فرصتی است برای اندیشیدن به آینده علوم آزمایشگاهی و نقش آن در حل چالش های پیش روی بشریت. با توسعه علوم آزمایشگاهی می توان به انتظار دستاوردهای جدید در زمینه های مختلف مانند درمان بیماری های صعب العلاج، کشف منابع جدید انرژی و حفاظت از محیط زیست بود.

 روز بین المللی آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهیدرباره مناسبت روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی

سخن پایانی درباره روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی

روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی فرصتی برای گرامیداشت تلاش ها و خدمات ارزشمند کارشناسان علوم آزمایشگاهی است. این روز به ما یادآوری می کند که پشت صحنه بسیاری از دستاوردهای علمی و پزشکی، تلاش های شبانه روزی دانشمندان و کارشناسان آزمایشگاهی قرار دارد. تقدیر و حمایت از این افراد متعهد و کوشا، سرمایه گذاری برای آینده علم و فناوری کشور محسوب می شود.

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 9
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش