یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۲۲

روز جهانی موزه و میراث فرهنگی چه روزی است؟

روز جهانی موزه و میراث فرهنگی,روز جهانی موزه و میراث فرهنگی چه روزی استبا تعیین روز جهانی موزه آگاهی مردم در مورد نقش موزه‌ها در سطح بین‌المللی بالا می‌رود
تاریخ و میراث فرهنگی هر شهر و کشوری، موزه ها و خانه های کوچک فرهنگ هستند. بازدید از موزه ها میتواند برای یک سفر فرهنگی به عنوان یک مینیاتور کوچک محسوب میشود. هر ساله در سراسر جهان، روزی به این منظور در تقویم اختصاص داده شده است. در این مطلب از سرپوش در مورد روز جهانی موزه و میراث فرهنگی توضیح داده شده است.

روز جهانی موزه و میراث فرهنگی

معبد خدایان شعر و موسیقی بعنوان نخستین موزه شناخته شده در جهان میباشد که بر تپه ای در آتن واقع شده است. موزه اشمولین بعنوان قدیمی ترین موزه دانشگاهی جهان در شهر آکسفورد شناخته شده که شامل آثار مشرق زمین می باشد.

در زمان حکومت محمد علی شاه قاجار در ایران، بخشی از کاخ گلستان برای نخستین بار به موزه تبدیل شد و اشیاء قیمتی و تاریخی در آن به نمایش گذاشته شد. امروزه در کشور ما، تبدیل شدن کاخ ها به موزه مرسوم شده است.

موزه ها با هدف تحقیق در آثار و شواهد به جای مانده انسان و محیط زیست او، گردآوری آثار، حفظ و بهره وری معنوی و ایجاد ارتباط بین این آثار، به ویژه به نمایش گذاشتن آن ها به منظور بررسی و بهره معنوی بوجود آمده اند. روز جهانی موزه و میراث فرهنگی مصادف با ۱۸ ماه مِی میلادی میباشد.

معنای لغوی و اصطلاحی موزه

نام موزه برگرفته از لغت فرانسوی Museeمی باشد و به مكانی اطلاق میشود كه دارای مجموعه بزرگی از آثار باستانی و صنعتی و چیزهای گران بها است و دانشمندان، پژوهشگران، هنرمندان و... از آن بهره مند میشوند. فرانسویان، كلمه موزه را از لغت یونانی گرفته اند. موزه به تپه ای میگویند که در آتن بود و عبادتگاهی در آن برای موزه( الهه یونانی) قرار داشت.

امروزه موزه های متعدد آثار باستانی ، مردم شناسی، طبیعی، حیوانات، وحوش و ... در كشورهای مختلف جهان، بیانگر مجموعه ی تاریخی آن كشورها می باشند. فرهنگ و تمدن هر قوم و ملیتی از طریق اشیاء و وسایلی شناخته می شود كه در موزه ها جمع آوری شده است. دانش آموزان و دانشجویان برای شناخت اقوام گذشته و آشنایی با نحوه ی زندگی آن ها به موزه ها مراجعه می کنند.

تاریخچه روز جهانی موزه و میراث فرهنگی

از سال ۱۹۷۷ تاکنون شورای بین المللی موزه، ۱۸ می را بعنوان روز موزه و میراث فرهنگی معرفی کرد. به یک سازمان حرفه ای و غیردولتی که فعالیتش را زیر نظر یونسکو انجام می دهد؛ شورای بین المللی موزه میگویند. شکل گیری این سازمان به سال ۱۹۴۶ برمی گردد. امروزه تعداد اعضای فعال در آن به بیش از ۳۵۰۰۰ عضو از ۱۳۵ کشور جهان میرسد. این سازمان در پاریس واقع شده است اما کمیته ملی ایکوم ایران در کشورمان، به فعالیت در راستای اهداف این سازمان مشغول است. این سازمان هر ساله برای چنین روزی، شعاری را تعيين می کند.

تاریخ روز جهانی موزهدر روز جهانی موزه و میراث فرهنگی، موزه‌های عضو این انجمن مراسم ویژه‌ای تدارک می‌بینند

تاریخچه موزه در ایران

ناصرالدین شاه در سال ۱۲۴۹ شمسی، پس از سفر به اروپا از موزه کشورهای سوئیس، آلمان، اتریش و ایتالیا بازدید کرد و دستور احداث موزه ای را در کاخ گلستان صادر کرد. سپس روزبه روز به تعداد موزه ها افزوده شد. جالب است بدانید که در سال ۱۳۹۷، یک موزه در هر ۵ روز تأسیس شده است؛ یعنی موزه در صنعت گردشگری و حفظ میراث فرهنگی اهمیت به سزایی داشته است.

سایر موزه های برتر ایران، نظیر موزه هنرهای معاصر، موزه سینما، موزه تخت جمشید، کاخ موزه سعدآباد، موزه تاریخ طبیعی همدان، موزه ارتباطات و موزه ملی ملک می باشد.

اهداف ایجاد موزه

در ادامه با اهداف موزه اشنا شوید:

- آثار گذشتگان در موزه نگهداری میشود و این آثار به آیندگان منتقل میشود.

- پدیدارهای تاریخی، عملی، فنی، صنعتی و هنری گذشته و حال در موزه مورد ارزیابی قرار می گیرد.

- یکی از اهداف ایجاد موزه، تقویت تفاهم میان ملل و اقوام می باشد.

- موزه، سهم اقوال و ملل در فرهنگ و تمدن جهانی را به نمایش می گذارد.

- موزه با هدف بهبود میزان دانش محصلان، دانشجویان و پژوهشگران بوجود آمد.

- از دیگر اهداف تأسیس موزه می توان به جلوگیری از انهدام فرهنگ بومی و ایجاد سدی دربرابر فرهنگ های نامأنوس اشاره کرد.

انواع موزه

موزه ها در نمایش آثار هنری، فرهنگی، طبیعی، تاریخی و... هیچ محدودیتی ندارند و انواع گوناگونی به شرح زیر دارند:

>> موزه های تاریخی:

در موزه های تاریخی می توانید از آثار و اشیای قدیمی بازدید کنید که گویای زمینه و پیشینه مردم شناسی و باستان شناسی و تاریخی هستند.

تاریخچه روز جهانی موزه و میراث فرهنگیتاریخ ۱۸ ماه مِی میلادی روز جهانی موزه و میراث فرهنگی میباشد

>> موزه های علمی:

در موزه های علمی، آثاری ازجمله گیاهان، جانوران، سنگها، خاکها و سنگواره ها نگهداری می شود که این آثار در موزه های تاریخ طبیعی، گیاهان، جانوران زمینی، ماهیها و جانوران دریایی طبقه بندی می شوند.

از مهم ترین و فعالترین موزه‌ها می توان به موزه های علمی اشاره کرد. موزه های علوم طبیعی باید در آگاه سازی و متقاعد ساختن مردم، نقش ویژه ای ایفا کنند و اسنادی( بالغ بر میلیونها نمونه) که پیشرفت دانش را از دیدگاه رشته های متعدد میسر می سازند در سطح علمی در اختیار پژوهندگان قرار می دهند.

>> موزه های تخصصی:

آثار تاریخی، هنری و فنی در موزه های تخصصی نگهداری میشوند که دو نوع از آن ها شامل" موزه در هوای آزاد" و" موزه محلی" می باشد.

>> موزه های هنر زیبا:

در موزه های هنر زیبا می توانید از آثار و اشیای زیبایی درباره نقاشی، معماری و مجسمه سازی و غیره باردید کنید که در موزه های کتاب و صحافی، نقاشی، معماری و مجسمه سازی ، لوازم خانگی، هنرهای تزئینی و صنایع دستی، موزه خط و خطاطی، موزه سرامیک و کاشی، موزه کنده کاری و منبت کاری و صنایع چوبی، موزه قالی و قالیبافی، موزه گوهری و موزه منسوجات طبقه بندی می شوند.

>> موزه های فناوری:

موزه های فناوری، ساخته های فنی و صنعتی انسان را در زمینه های اختراعات، اکتشافات، وسایل نقلیه و ماشین آلات نگهداری می کنند و در موزه هایی طبقه بندی شده اند که از آن ها می توان به اختراعات، موزه اکتشافات، موزه ماشین آلات و موزه وسایل نقلیه و غیره اشاره کرد.

>> موزه های فنی و صنعتی:

در موزه های فنی و صنعتی به نگهداری آثار و ساخته های فنی و صنعتی انسان در زمینه های اختراعات، اكتشافات، وسایل نقلیه، اتومبیل آلات و ... می پردازند و این آثار در موزه اختراعات، موزه اكتشافات، موزه اتومبیل آلات و موزه وسایل نقلیه و غیره طبقه بندی میشود.

>> موزه های تمبر شناسی:

موزه های تمبر شناسی، ترکیبی از موزه‌ها را در خود جای می دهند.

موزه های معروف جهان

موزه های معروف بسیاری در جهان وجود دارد که از آن ها می توان به موزه ی" لوور" در فرانسه، موزه ی" ایتالیا" در رم، موزه ی" بررا" در میلان، موزه ی" بریتانیا" در لندن، موزه ی" لنین گراد" در روسیه، موزه ی" متروپولتین" در آمریکا و موزه ی" ایران باستان" در تهران اشاره کرد.

موزه با هدف حفظ و حراست از میراث فرهنگی تأسیس شد؛ به همین خاطر، رابطه ی عمیق و تنگاتنگی بین موزه و میراث فرهنگی برقرار است. مردم از طریق موزه می توانند با گذشتگانشان آشنایی بیشتری پیدا کنند و برای حفظ میراثشان بکوشند

انواع موزه,تاریخ روز جهانی موزه و میراث فرهنگیموزه، پدیده‌ جدیدی بود کـه در قرن نوزدهم میلادی وارد فرهنگ ایران شد

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 10
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش