دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۵۰۰۵۴

روز شعر و ادب پارسی و بزرگداشت استاد شهریار

روز بزرگداشت استاد شهریارروز بزرگداشت استاد شهریار
استاد شهریار یکی از بزرگترین شاعران ایرانی است که در روز ۲۷ شهریور ۱۳۶۷ بعد از گذراندن روزگار سختی از دنیا رفت. ایشان شاهکارهای بسیاری برای ادبیات ایران به جای گذاشتند به همین دلیل روز درگذشت ایشان در تقویم ایران به نام ایشان نام گذاری شده است. 

روز شعر و ادب فارسی

با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز ۲۷ شهریور به عنوان روز شعر و ادب پارسی نام‌گذاری شده است. این روز با سالروز درگذشت استاد شهریار مصادف می باشد. شاید بتوان این شاعر را به عنوان آخرین غزل سرای چیره دست ادبیات فارسی شمرد زیرا بعد از ایشان قالب غزل شاعری به بزرگی شهریار به خود ندید همچنین شعر نو و نیمایی جایگزین غزل شد. 

شهریار مانند بسیاری دیگر از شاعران ادبیات فارسی از عشق زمینی و مجازی خود صحبت می کند، او توانست به عشق آسمانی و حقیقی دست پیدا کند که همین موضوع سبب شد تا گوهر وجودی اش در کوره سختی ها آبدیده شود و بر عیار آن بسیار افزوده شد. 

تصویر قدیمی شهریار، روز بزرگداشت استاد شهریارروز بزرگداشت استاد شهریار چه تاریخی است

درباره استاد شهریار

همانطور که اشاره شد روز ۲۷ شهریور به عنوان روز بزرگداشت محمد حسین بهجت تبریزی و روز شعر و ادبیات فارسی نامگذاری شده است، به همین مناسبت هرساله در کشورمان یاد بزرگان شعر و ادب پارسی گرامی داشته می‌شود.

سید محمدحسین بهجت تبریزی در شهریور ماه سال ۱۲۸۵ شمسی در بازارچه میرزا نصراله تبریز واقع درچای کنار به دنیا آمد. وی یکی از شاعران بزرگ اهل آذربایجات بود که به زبان های فارسی و ترکی آذری شعر می سرود.

مهمترین اثر این شاعر منظومه حیدربابایه سلام (سلام به حیدربابا) می باشد که به عنوان یکی از شاهکارهای ادبیات ترکی آذربایجات شناخته می شود. شهریار در این منظومه از اصالت و زیبایی های روستای خود عنوان می کند. این مجموعه در میان اشعار مدرن قرار گرفته و به بیش از ۸۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده است. تمام دوران کودکی شهریار در این روستا طی شد.

تصاویر استاد شهریار، روز بزرگداشت استاد شهریارتاریخ دقیق روز بزرگداشت استاد شهریار

حاجی میرآقا خشگنابی پدر شهریار یکی از سادات خشگناب بود که یکی از وکلای مبرز دادگستری محسوب می شد، وی مردی فاضل و خوش محاوره بود همچنین در خوشنویسی دستی بر آتش داشت. ایشان در سال ۱۳۳۱ هجری قمری شهریار را برای ادامه تحصیل به تبریز آورد، محمدحسین نزد پدر خود شروع به یادگیری مقدمات ادبیات عرب کرد. در سال ۱۳۳۲ برای احصیل در اصول جدید وارد مدرسه متحده شد و در همین زمان توانست اولین شعر رسمی خود را بسراید. بعد از آن زبان فرانسه و علوم دینی را فراگرفت و در کنار آنها از یادگیری خوشنویسی هم غافل نشد، این هنر بعدها برای نوشتن قرآن استفاده شد. 

در سال ۱۲۹۹ زمانی که ۱۳ ساله شد اشعار خود را با تخلص بهجت در مجله ادب به چاپ رساند. در بهمن همین سال برای اولین بار به تهران آمد و در سال ۱۳۰۰ از طریق لقمان الملک جراح در دارالفنون تحصیل خود را ادامه داد. 

شهریار تخلص خود را از بهجت بعد از دو رکعت نماز و تفال به غزل حافظ به شهریار تغییر داد و بسیار از مردم نیز با همین نام وی را می شناسند. درباره تغییر تخلص این شاعر، آقار زاهدی دوست ایشان اینگونه عنوان می کند: 

” شهریار نامش سید محمد حسین بهجت تبریزی است. در اوایل شاعری ”بهجت” تخلص می‌کرد و بعداً دوباره با فال حافظ تخلص خواست که دو بیت زیر شاهد از دیوان حافظ آمد و خواجه تخلص او را ” شهریار” تعیین کرد:

"غمِ غریبی و غربت چو بر نمی‌تابم      به شهرِ خود رَوَم و شهریارِ خود باشم"

خانه استاد شهریار، روز بزرگداشت استاد شهریارروز بزرگداشت استاد شهریار؛ درباره شهریار

شهریار همزمان با سرودن شعر و ادامه تحصیل در دارالفنون برای فراگیری موسیقی و علوم دینی هم اقدام کرد. او همان زمانی که وارد تهران شد با استاد ابوالحسن صبا آشنا شد درنتیجه توانست نواختن سه تار و مشق ردیف های سازی موسیقی ایران را از وی یاد بگیرد. شهریار همزمان با این موضوع در مسجد سپه سالار و در حوزه درس شهید سید حسن مدرس به ادامه تحصیل علوم دینی پرداخت.

زندگی شورانگیز و پرفراز و نشیب شهریار در سال ۱۳۰۳ همزمان با ورود به مدرسه طب آغاز شد، او در این سالها دل به عشقی نافرجام باخت، البته این عشق او را به راهی والا و پرشکوه راهنمایی کرد. او تا کلاس آخر مدرسه طب تحصیل کرد و در چند مریض خانه هم دوره اکسترنی و اینترنی را گذراند. 

در سال آخر به دلیل عشق و ناراحتی های ایجاد شده در این راه، از ادامه تحصیل محروم شد و باوجود تلاش هایی که دوستان او برای تکمیل تحصیلاتش داشتند به دنبال عدم رغبت این شاعر، وارد خدمت دولتی شد. ایشان چند سال را در اداره ثبت اسناد نیشابور مشغول به کار بود و از سال ۱۳۱۵ در بانک کشاورزی تهران مشغول به کار شد. 

مقبره شهریار، روز بزرگداشت استاد شهریارروز بزرگداشت استاد شهریار؛ محل دفن استاد شهریار

سید محمد حسین شهریار در روز ۲۷ شهریور ۱۳۷۶ در بیمارستان مهر تهران از دنیا رفت و براساس وصیت خود در زادگاهش در مقبره الشعرا سرخاب تبریز به خاک سپرده شد. 

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 12
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش