جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۲۰۰۲۸

زادروز زرتشت: پیام‌آور اندیشه و خرد

زادروز زرتشتزادروز زرتشت
جشن زادروز زرتشت، یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی برای پیروان دین زرتشتی به شمار می‌رود که نمادی از احترام و بزرگداشت به این پیامبر بزرگ است. در این مقاله از سرپوش، به تاریخچه و اهمیت این روز خواهیم پرداخت.

زرتشت که بود؟

زرتشت که به عنوان پیامبر ایران نیز شناخته می شود؛ رهبر، اصلاح گر دینی، فیلسوف و شاعر بوده است که به پیروان خود درباره نیروهای خیر و شر و انسان های آزاد صحبت می کند، او بیان می کند که آزادی انسان سبب شده که وی بتواند جایگاه خود را در مبارزه مشخص کند.  آموزه‌های زرتشت، هستهٔ اصلی مزدیسنا را تشکیل می‌دهد.

زادروز زرتشت

زادروز زرتشت پیامبر ایرانی، یکی از مهم‌ترین رویدادهای تاریخ فرهنگی و دینی ایران به شمار می‌رود. تعالیم زرتشت، مبتنی بر یگانه‌پرستی، اخلاق نیک و کردار درست، تاثیر بسزایی بر جوامع مختلف از گذشته تا به امروز داشته است.

تولد و زادورو زرتشت در ۶ فروردین برگزار می شود که به هفدورو یا هودرو معروف می باشد.  این روز با نام های دیگری نیز نامیده میشود که از آن ها می توان به «روز شادباش نویسی» ، « روز امید» یا روز« نوروز بزرگ»  اشاره کرد. خاستگاه این دیدگاه محاسبات ذبیح بهروز پژوهشگر ایرانی می‌باشد که در کتابش «تقویم و تاریخ در ایران» به چند روش روز زایش و رصد منسوب به زرتشت را محاسبه کرده‌است.

به باور جدید زرتشتیان ایران اما نه زرتشتیان هندی؛ پیامبر ایرانی زرتشت به دنیا آمد البته باید اشاره کرد که این موضوع منبع تاریخی ندارد. 

زرتشت زمانی که سی ساله بود به عنوان پیامبر انتخاب شد و با همین انگیزه نیز تاریخ گذشته ایران را تاحد زیادی تغییر داد. برخی از زرتشتیان این روز را جشن گرفته و مبارک می دانند، آنها به مناسبت این روز به نیایشگاه و آدریان محل سکونتشان می روند و آش رشته، خوراکی های سنتی تهیه می کنند و به اجرای مراسم آفرینگان و جشن خوانی خورداد و فروردین ماه می پردازند. 

تصویر خیالی از زرتشت و زادروز زرتشتتصویر خیالی از زادروز زرتشت

آیین روز شادباش نویسی

از جمله آیین های مربوط به زادروز زرتشت می توان به  شادباش نویسی، اسپپند دود کردن، دف زدن و آب پاشی اشاره کرد. آب نمادی از روشنایی و پاکی است که افراد آن را روی همدیگر می پاشند و آرزوی روشنایی برای یکدیگر دارند. یکی دیگر از مهم ترین آیین های این روز نوشتن آرزوی نیک برای همدیگر است که یکی از مهمترین آیین زادروز زرتشت محسوب می شود، این آرزوها تا سال بعد باید نزد شخص نگهداری شوند. 

اقدامات انجام شده در این روز

براساس وقایع ثبت شده در تاریخ ایران، ۶ فروردین علاوه بر زادروز زرتشت وقایع دیگری را نیز به ثبت رسانده است که شامل پیدایی کیومرث و هوشنگ، اختراع خط به دست جمشید و روییدن مشی و مشیانه است. 

زادروز آشو زرتشت، بر تخت نشستن جمشید، تیراندازی آرش شیواتیر، غلبه سام بر اژدهاک، تولد کیخسرو جاودان شاه ایران و روز همپرسگی زرتشت با اهورامزدا از جمله دیگر اتفاقات مربوط به زادروز زرتشت هستند. 

ابهامات تاریخی پیرامون زادروز زرتشت

تاریخ دقیق زادروز زرتشت همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. روایات مختلفی در منابع تاریخی ذکر شده است که قدمت برخی از آن‌ها به دوران باستان باز می‌گردد. باستان‌شناسان و مورخان بر اساس یافته‌های علمی و پژوهشی، سعی در تعیین دوره زمانی دقیق زندگی زرتشت داشته‌اند.

روایات باستانی:

یکی از قدیمی‌ترین منابع اشاره کننده به زادروز زرتشت، نوشته‌های مورخ یونانی به نام «گزنفون» است. او در کتاب «سیروپدی»، زرتشت را هم عصر داریوش یکم هخامنشی می‌داند. از سوی دیگر، در منابع زرتشتی مانند «اوستا»، اشاره مستقیمی به تاریخ تولد زرتشت نشده است.

پژوهش‌های علمی:

بر اساس یافته‌های باستان‌شناسی و بررسی متون تاریخی، بسیاری از پژوهشگران زرتشت را متعلق به اواخر هزاره دوم یا اوایل هزاره اول پیش از میلاد می‌دانند. منطقه آذربایجان و شرق ایران، از جمله مناطقی است که به عنوان احتمالی محل تولد زرتشت مطرح شده است.

پیامبری زرتشت و ظهور آیین زرتشتی

بر طبق روایات، زرتشت در سن سی سالگی در مکاشفه‌ای با اهورامزدا، خداوند یگانه، روبرو می‌شود و به پیامبری برگزیده می‌شود. او با دریافت وحی، رسالت خود را تبلیغ توحید، مبارزه با بدی و ترویج نیکی قرار می‌دهد.

تعالیم زرتشتی:

محور اصلی تعالیم زرتشت، اعتقاد به اهورامزدا به عنوان تنها آفریدگار هستی است. در جهان‌بینی زرتشتی، نبرد دائمی میان خیر و شر وجود دارد و انسان با اختیار خویش می‌تواند راه درست را انتخاب کند.

اوستا و کتاب مقدس زرتشتیان:

«اوستا» مهم‌ترین کتاب مقدس دین زرتشت است که مجموعه‌ای از سروده‌ها و احکام به شمار می‌رود. اوستا در طی کتاب مقدس زرتشتیان که مورد ویرایش و تغییر قرار گرفته و بخش‌هایی از آن از بین رفته است درباره این موضوع صحبت می کند.

درباره پیامبری زادروز زرتشتابهامات مربوط به زادروز زرتشت

تاثیر زرتشت و آیین او بر فرهنگ و تمدن بشری

اندیشه‌های زرتشت و آیین او فراتر از مرزهای ایران، تاثیر گسترده‌ای بر جوامع مختلف داشته است. مفاهیمی همچون یگانه‌پرستی، مسئولیت فردی، مبارزه با اهریمن و رستاخیز در ادیان توحیدی بعدی نیز نمود پیدا کرد.

تاثیر بر ادیان توحیدی:

آئین زرتشتی با ادیانی چون یهودیت، مسیحیت و اسلام وجوه مشترک فراوانی دارد. اعتقاد به فرشته نگهبان، روز قیامت و رستاخیز، از جمله مفاهیمی هستند که در این ادیان نیز وجود دارند.

تاثیر بر فلسفه و هنر:

اندیشه‌های زرتشت بر شکل‌گیری فلسفه غرب و هنر نیز تاثیرگذار بوده است.

جشن مربوط به زادروز زرتشتدرباره اقدامات زادروز زرتشت

جشن‌های زرتشتیان و گرامیداشت زادروز زرتشت

نوروز و جشن فروردین‌گان:

جشن نوروز برای زرتشتیان علاوه بر تحویل سال نو، یادآور نزول وحی بر زرتشت و انتخاب او به پیامبری نیز هست. در ایام نوروز، زرتشتیان با برگزاری آئین‌های خاص، به نیایش و شکرگزاری می‌پردازند.

جشن تیرگان:

جشن تیرگان که همزمان با تیرماه برگزار می‌شود، یکی دیگر از اعیاد مهم زرتشتیان است. این جشن با روایت‌هایی از زندگی زرتشت پیوند دارد و یادآور ایستادگی او در برابر ستمگران است.

زرتشتیان ایران جامعه‌ای پویا و تاثیرگذار

زرتشتیان ایرانی با قدمت تاریخی طولانی، همواره در عرصه‌های مختلف فرهنگی، علمی، اجتماعی و اقتصادی نقش‌آفرین بوده‌اند. حضور موفق زرتشتیان در مناصب دولتی، فعالیت‌های علمی و هنری، نشان از تاثیرگذاری آن‌ها بر جامعه ایران دارد.

حفظ سنت‌ها و ارزش‌های زرتشتی:

زرتشتیان ایران با برگزاری مراسم‌های مذهبی، پاسداشت زبان و ادبیات اوستایی و تلاش برای معرفی آیین خود به جامعه، به حفظ سنت‌ها و ارزش‌های دینی و فرهنگی خود می‌پردازند.

همزیستی مسالمت‌آمیز با ادیان دیگر:

یکی از ویژگی‌های بارز جامعه زرتشتیان ایران، روحیه همزیستی مسالمت‌آمیز با پیروان سایر ادیان است. زرتشتیان با تاکید بر احترام متقابل و گفتگوی بین فرهنگی، همواره نقشی سازنده در وحدت ملی داشته‌اند.

تصاویری از زرتشت، زادروز زرتشتتاثیر زادروز زرتشت بر فرهنگ ایرانی و اروپایی

سخن پایانی درباره زادروز زرتشت

زادروز زرتشت پیام‌آور ایرانی، فرصتی برای بازشناسی اندیشه‌های والای او و تاثیرگذاری عمیق آیین زرتشتی بر فرهنگ و تمدن بشری است. تعالیم زرتشت مبتنی بر خرد، راستی و نیک‌اندیشی، همچنان چراغ راهی برای انسان‌ها در جستجوی سعادت و رستگاری است. پاسداشت میراث زرتشت و احترام به جامعه زرتشتیان ایران، زمینه‌ساز غنای فرهنگی و همبستگی ملی خواهد بود.

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 12
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش