شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
۰۸:۰۴ - ۲۶ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۷۴۵۱
اخبار بازار خودرو

افت فروش پژو سیتروئن و رنو پس از تحریم ایران

کابوسی که به سراغ خودروسازان فرانسوی آمد

ایران خودرو,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

دو خودروساز فرانسوی در گزارش ۶ ماهه فروش خود در سال جاری میلادی در شرایطی ایران را از آمارهای فروش جهانی خود حذف کردند که خودروسازان داخلی همچنان مشغول تولید محصولاتی از پژو و رنو هستند. گزارش فروش ۶ ماه اول پژو-سیتروئن و رنو منتشر شد حال آنکه در گزارش یاد شده خبری از میزان فروش این دو خودروساز فرانسوی در بازار ایران نیست.

این دو خودروساز در گزارش‌های ارائه شده اعلام کرده‌اند که به‌دلیل بازگشت تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا مجبور به ترک بازار ایران شده‌اند، بنابراین در ۶ ماه اول سال‌جاری میلادی آماری از فروش محصولات خود در بازار ایران منعکس نکرده‌اند. به این ترتیب در حالی بازار ایران از گزارش‌های دو خودروساز فرانسه حذف شده که همچنان شاهد هستیم محصولات این دو برند فرانسوی براساس آمارهای ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خطوط تولیدی شرکت‌های خودروساز حضور دارند. هر چند این آمارها از افت تولید بی‌سابقه محصولات فرانسوی شرکت‌های خودروساز داخلی حکایت دارد با این حال خودروسازان داخلی کج‌دارومریز مشغول تولید خودروهایی از پژو و رنو هستند.

در این زمینه حتی شرکت ایران خودرو دوشنبه پیش اقدام به رونمایی از خودروی ۳۰۱ در غیاب شریک فرانسوی خود کرد. ایران خودرو و پژو پس از توافق هسته‌ای آذر ماه ۹۲ مذاکرات خود را برای همکاری دوباره آغاز و در نهایت بر سر تولید سه محصول در ایران به نام‌های پژو ۲۰۰۸، پژو ۲۰۸ و پژو ۳۰۱ به توافق رسیدند، اما خروج پژو از ایران و ملغی شدن قرارداد هم نتوانست شریک ایرانی را از تولید خودروی ۳۰۱ منصرف کند، به این ترتیب با وجود مخالفت‌های این شرکت ۳۰۱ قرار است در خطوط تولیدی ایران خودرو قرار بگیرد. آنچه مشخص است طرف ایرانی تمام تلاش خود را برای داخلی‌سازی قطعات محصولات فرانسوی به‌کار گرفته تا خطوط تولید این برندها را در ایران حفظ کند. در این بین اما به‌نظر می‌رسد تولید محصولات پژو در ایران آسان‌تر از خودروهای رنو باشد؛ چراکه خبری از داخلی‌سازی محصولات رنو در ایران نیست و بنا بر اعلام خودروسازان داخلی، تولید خودروهای این برند فرانسوی در ایران رو به اتمام است.

سیاست جهانی رنو این است که هر محصولی که در خطوط تولید خودروسازان در فضای بین‌المللی، از جمله ایران تکمیل و برای عرضه به بازار آماده می‌شود، پیش از عرضه باید به تایید کارشناسان این شرکت برسد. این نکته در ارتباط با محصولات پژو صدق نمی‌کند. همچنین محصولات پژو با توجه به اینکه مدت زمان بیشتری در خطوط تولید خودروسازان داخلی تولید شده، بنابراین از عمق داخلی‌سازی بیشتری برخوردار است و برخی از محصولات این  برند به عمق داخلی‌سازی ۸۰ درصد نیز رسیده‌اند. با این حال بازار ایران برای هر دو خودروساز فرانسوی، بسیار قابل توجه است.

پیش‌تر و در زمانی که رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا به‌طور یک‌جانبه از برجام خارج شد، دو شرکت فرانسوی با حمایت دولت این کشور تلاش کردند، به نوعی حضور خود در بازار ایران را ادامه دهند. حال آنکه این موضوع حتی با درخواست دولت فرانسه مورد موافقت ایالات‌متحده قرار نگرفت.

به این ترتیب شرکت پژو-سیتروئن همان زمان با بازگشت تحریم‌ها خبر خروج از بازار ایران را رسانه‌ای کرد، این در شرایطی بود که برخی از مسوولان وقت این شرکت از تلاش‌های این خودروساز فرانسوی برای حضور چراغ خاموش در بازار ایران پرده برداشتند. اما شرکت رنو پس از اعمال تحریم‌ها همچنان اصرار داشت که در بازار ایران بماند حال آنکه با فشار ایالات‌متحده آمریکا مجبور به ترک ایران شد.

در دوره اول تحریم‌ها شرکت رنو بر خلاف پژو بازار ایران را ترک نکرد و با کاهش تیراژ در خطوط تولید دو خودروساز بزرگ کشور باقی ماند.  

در آن زمان کارلوس گوسن مدیرعامل وقت شرکت رنو تاکید کرده بود که این شرکت، با وجود برقراری مجدد تحریم‌های اقتصادی آمریکا، ایران را ترک نخواهد کرد، هر چند که میزان تولید خودروهای خود در ایران را کاهش خواهد داد. دلیل تاکید این خودروساز فرانسوی را برای حضور در بازار ایران به هر نحو بعد از بازگشت تحریم‌ها می‌توان در رشد فروش این خودروسازان در بازار ایران جست‌وجو کرد. این شرکت حتی تصمیم داشت که حضوری مستقل از خودروسازان کشور در ایران داشته باشد که با کارشکنی‌هایی که در این زمینه شد نتوانست ایده خود در صنعت خودرو کشورمان را عملی کند. با این تفاسیر اما مشخص است که بازار ایران نقطه پرش دو برند فرانسوی است و تاثیر زیادی بر فروش جهانی و سوددهی آنها داشته است. در این زمینه لااقل آمارهای ۶ ماه اول سال ۲۰۱۹ به نوعی گویای این ادعا است؛ چراکه طبق این آمارها شرکت رنو در گزارشی از کاهش فروش محصولات خود در ۶ ماه اول سال‌جاری میلادی خبر داده است.

به‌طوری‌که طی ماه‌های ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۹ این خودروساز در مجموع یک میلیون و ۹۴۰ هزار خودرو فروخته که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۷/ ۶ درصد کمتر شده است.اما گزارش رنو که روز گذشته منتشر شد همزمان بود با گزارشی که پژو سیتروئن از عملکرد خود در این بازه زمانی اعلام کرد. به‌طوری‌که این شرکت خودروسازی در گزارشی تاکید کرده که فروش محصولاتش در نیمه اول سال‌جاری میلادی (ژانویه-ژوئیه) به یک میلیون و ۹۰۰ هزار خودرو رسیده است که این رقم نسبت به نیمه اول پارسال ۸/ ۱۲ درصد کاهش داشته است.براساس این گزارش در این مدت، فروش محصولات این خودروساز در منطقه خاورمیانه و آفریقا بیش از ۶۸ درصد افت داشته که از دلایل عمده اصلی آن ترک ایران به‌دلیل تحریم‌های آمریکا بوده است.

 

چالش خروج از بازار ایران

همان‌طور که عنوان شد هر دو خودروساز فرانسوی در ۶ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۹ با افت فروش در بازارهای جهانی روبه‌رو بودند.گزارش پژو-سیتروئن در مدت زمان ذکرشده گویای افت ۸/ ۱۲ درصدی است. رنو نیز در مدت زمان مشابه در گزارش خود به افت ۷/ ۶ درصدی اشاره کرده است.همان‌طور که اشاره شد در آمارهای ۶ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۹ خبری از آمار فروش در ایران به‌دلیل خروج خودروسازان فرانسوی از بازار کشورمان نیست با این حال چنانچه آمارهای کلی ارائه‌شده برای فروش جهانی را که در گزارش دو خودروساز فرانسوی ارائه شده، مقایسه کنیم نقش بازار ایران را در فروش جهانی، به‌عنوان یکی از بازارهای اصلی این دو خودروساز به خوبی متوجه می‌شویم.

نگاهی به آمارهای ارائه‌شده توسط پژو-سیتروئن گویای این نکته است که فروش جهانی این برند فرانسوی در ۶ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ به نسبت مدت مشابه سال پیش از آن رشد ۱/ ۳۸ درصدی را نشان می‌دهد. مقایسه آمار فروش گروه پژو-سیتروئن در ۶ ماهی که از سال ۲۰۱۹ گذشته به نسبت مدت ذکرشده در سال گذشته نشان‌دهنده افت ۸/ ۱۲ درصدی است. وضعیت آمار فروش رنو نیز با شیب کمتر به نسبت پژو-سیتروئن گویای افت دیگر خودروساز فرانسوی است.

آمارهای ارائه‌شده رنو در ۶ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ به نسبت همین زمان در سال پیش از آن، گویای رشد فروش ۸/ ۹ درصدی رنو در بازارهای جهانی است. در مقابل شاهد هستیم که این خودروساز فرانسوی در ۶ ماهی که از امسال می‌گذرد به نسبت همین مدت در سال ۲۰۱۸، افت ۷/ ۶ درصدی را به نام خود ثبت کرده است.از نکات قابل‌توجه در گزارش دو برند خودروساز فرانسوی افت فروش آنها در سطح بازارهای منطقه خاورمیانه و آفریقا است.بی‌تردید نقش بازار ایران در افت فروش این منطقه و همچنین تاثیر آن روی فروش جهانی این دو برند فرانسوی قابل کتمان نیست.یکی از اصلی‌ترین دلایل این حرکت سینوسی در وضعیت فروش پژو-سیتروئن و رنو را می‌توان به‌دلیل خروج آنها از بازار ایران جست‌وجو کرد.

 البته نمی‌توان از کنار این نکته نیز گذشت که خروج آنها از بازار ایران به‌دلیل بازگشت تحریم‌ها بر وضعیت تولید و همچنین فروش دو خودروساز بزرگ کشورمان  نیز تاثیرگذار بوده است.البته شرکت سایپا با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از تولیدات پارس‌خودرو، شرکت زیرمجموعه این شرکت، به تولید محصولات رنو اختصاص داشت با خروج این خودروساز فرانسوی از ایران و با توجه به عمق کم داخلی‌سازی محصولات این برند بین‌المللی، عملا با چالش جدی روبه‌رو شده است. حال آنکه زیان تولید ایران‌خودرو در خروج شرکای فرانسوی بیشتر روی تولید محصولات پسابرجامی این شرکت اثر گذار بوده است.  البته همان‌طور که اشاره شد با توجه به افت فروش دو خودروساز بزرگ فرانسه در ۶ ماه ابتدایی سال‌جاری میلادی، دلیل این افت تنها نمی‌تواند خروج ار بازار ایران باشد. حال به سراغ وضعیت فروش این دو خودروساز در دیگر نقاط دنیا می‌رویم.      

 

وضعیت فروش فرانسوی‌ها در سایر مناطق جهان

اما رنو طی ۶ ماه اول سال‌جاری میلادی توانسته در مجموع یک میلیون و ۹۴۰ هزار دستگاه از انواع محصولات خود  را بفروشد که این میزان فروش، افت ۷/ ۶ درصدی را برای رنو به‌دنبال داشته است.

این خودروساز در مناطق خاورمیانه، هند و آفریقا کاهش حدودا ۲۸ درصدی در فروش به نام خود ثبت کرده است.

بی‌تردید بخش قابل‌توجهی از این افت را باید در خروج رنو از ایران در پی تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران دانست. هرچند آماری از ایران در این گزارش نیامده است؛ اما رنو در نیمه اول سال ۲۰۱۸ میلادی در ایران بیش از ۷۷ هزار دستگاه خودرو فروخته بود.

افت فروش محصولات رنو در ترکیه و آرژانتین نیز محسوس بوده است. در ترکیه و آرژانتین خرید محصولات این خودروساز فرانسوی به ترتیب حدود ۴۵ و ۵۰ درصد در مقایسه با پارسال کم شده است.البته رنو گفته این شرکت در اروپا ثبات خود را حفظ کرده است. به گفته  مقامهای رنو مدل کلیو همچنان مقام خود را به‌عنوان دومین خودروی پرفروش در اروپا حفظ کرده است. البته این خودروساز در بازار چین نیز با افت ۸/ ۲۳ درصدی روبه‌رو بوده است.براساس این گزارش در روسیه هم که دومین بازار بزرگ محصولات رنو محسوب می‌شود، کاهش فروش در نیمه اول سال میلادی بسیار جزئی بوده است.

حال به سراغ بررسی وضعیت فروش پژو-سیتروئن در بازارهای مختلف می‌رویم.شرکت خودروسازی پژو-سیتروئن اعلام کرد که در نیمه اول سال ۲۰۱۹ در مجموع توانسته یک میلیون و ۹۰۰ هزار دستگاه از محصولات خود را به فروش برساند. همان طور که اشاره شد، این میزان فروش در مقایسه با سال گذشته میلادی در همین زمان افت ۸/ ۱۲ درصدی را برای پژو به‌دنبال داشته است.

این خودروساز در منطقه خاورمیانه و آفریقا بیش از ۶۸ درصد افت داشته است.در کنار این میزان افت در بازار خاورمیانه و شمال آفریقا، این خودروساز فرانسوی، افت ۳/ ۲۹ درصدی فروش در بازار آمریکای لاتین و سقوط ۱/ ۶۲ درصدی خرید محصولات این گروه در بازار چین را به نام خود ثبت کرده است.بازار اروپا برای پژو-سیتروئن نقطه قوت بوده است. این برند فرانسوی توانسته است در این بازار رشد جزئی را به نام خود ثبت کند.پژو-سیتروئن به نسبت سال گذشته میلادی در همین زمان توانسته فروش محصولات خود را ۳/ ۰ درصد افزایش دهد.

  • 16
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید واسعی,سعید واسعی فوتبالیست,بیوگرافی سعید واسعی بیوگرافی سعید واسعی و فعالیت های ورزشی آن (+ تصاویر)

تاریخ تولد: دوشنبه ۲۸ آذر ۱۳۷۳

محل تولد: مشهد

ملیت: ایران

پست بازی: هافبک

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
ایمان سلیمی,ایمان سلیمی فوتبالیست,ایمان سلیمی بازیکن فوتبال بیوگرافی ایمان سلیمی، بازیکن فوتبال ایرانی (+تصاویر)

ملیت: ایرانی

تاریخ تولد: ۱۲ خرداد ماه سال ۱۳۷۵

محل تولد: بندرعباس

قد: ۱٫۸۷ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
علی شفیعی,بهترین بازیکن والیبال جهان,خانواده علی شفیعی بیوگرافی علی شفیعی، دومین لژیونر ایران در پست سرعتی زن (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

لقب: شفیعی جوان

متولد: ۳۰ شهریور ماه ۱۳۷۰

محل تولد: آمل، مازندران

قد: ۱۹۹ سانتیمتر 

پست: دفاع وسط

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
ویژه سرپوش