۰۲:۱۲ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۳۱۴۷
اخبار بازار خودرو

بازی خطای سیستم با روح و روان مردم ‏

گرانی دوباره خودرو سوتفاهم است

گرانی در بازار خودرو,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

ریزش قیمت خودرو درست در اواخر تیرماه سوژه داغ بحث ایرانی‌ها در فضای مجازی شد. جهش‌های عجیب‌وغریب قیمت خودرو در ‌سال ٩٧ قدرت خرید بسیاری از مشتریان را پایین آورد، به‌طوری که فعالان بازار به رسانه‌ها گفتند دوباره بازار پراید و خودروهای تصادفی و دست دوم داغ شده است، زیرا توان خرید بسیاری از مشتریان ایرانی ریزش داشته است.

در پایان نخستین ماه تابستان ٩٨ اما قیمت خودرو ناگهان ریزشی شد و بهای برخی از انواع خودروهای داخلی حتی بین ١٠ تا ٣٠‌میلیون تومان کاهش را تجربه کرد. رضا رحمانی، وزیر صنعت اعلام کرد که علت کاهش قیمت خودرو تکمیل و عرضه خودروهای ناقص کف کارخانه به بازار است. پیش از این اعلام شده بود که چیزی حدود ٢٠٠‌هزار خودروی ناقص کف کارخانه‌ها وجود دارد که تا پایان تابستان امسال تکمیل و به بازار عرضه می‌شود. او گفته بود عرضه این خودروها به بازار نقش مهمی در کاهش قیمت‌ها خواهد داشت.

در این میان ایران خودرو پیشرو‌تر از سایپا چیزی حدود ٧٠ تا ٨٠‌درصد خودروهای ناقصش را به بازار عرضه کرد و به همین دلیل ریزش قیمت درباره بهای خودروهای ایران‌خودرو شدیدتر بود. با این حال ریزش قیمت‌ها دیری نپایید و درست از اواسط هفته گذشته قیمت‌ها دوباره افزایشی شد. خبرها حاکی از آن بود که قیمت کارخانه‌ای انواع خودرو بالا رفته است و همین موضوع روی قیمت بازار آزاد تاثیرگذار بوده است؛ موضوعی که البته خودروسازها زیر بار آن نرفتند.

این در حالی است که تمام جداول منتشر شده از قیمت کارخانه ای خودرو در هفته گذشته نشان می دهد که سیر افزایش قیمت ها از اواسط هفته گذشته اتفاق افتاده است اما خودروسازان جداول منتشر شده در رسانه ها را تکذیب کرده و اعلام می کنند که قیمت هایشان همان آخرین قیمت های اعلامی موجود در سایت شان است و این نرخ ها هیچ گونه افزایشی نداشته است. آنها تفاوت قیمت ها در ابتدا و انتهای هفته را به اختلالات سایت اطلاع رسانی شان نسبت می‌دهند. این در حالی است که بازار آزاد مبنا را به افزایش قیمت گذاشته و بدون توجه به توضیح خودروسازان دوباره قیمت ها را بالا برده است.

افت ٣٠‌درصدی قیمت خودرو در هفته پایانی تیر

در هفته آخر تیرماه، قیمت انواع خودرو تا حدود ٣٠‌درصد کاهش داشته است. سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با اعلام این موضوع گفته بود: «در هفته آخر تیرماه خودرو ۲۰۶ تیپ ۵ از ۱۳۵‌میلیون به ۸۸‌میلیون رسیده و ۲۰۶ v۸ صندوقدار به ۸۸.۵،  ۲۰۶ تیپ ۲ به قیمت ۷۷‌میلیون تومان، سمند lx به قیمت ۷۵‌میلیون تومان عرضه شده است.»

او درخصوص قیمت خودرو‌های مونتاژی در بازار هم گفته بود: «چانگان به قیمت ۱۷۰‌میلیون تومان،  پژو ۲۰۰۸ به قیمت ۳۰۵‌میلیون تومان و سراتو سایپا ۲۹۰‌میلیون تومان به فروش رسیده است.»

موتمنی همچنین توضیح داده بود: «اگر عرضه به شکل فعلی ادامه یابد تا یک ماه آینده به قیمت‌های دی ماه سال ۹۷ خواهیم رسید، درحالی‌که با اعلام تعیین قیمت خودرو ۵‌درصد کمتر از حاشیه بازار، شرکت‌های خودروساز ورودی بازار را بسته و با کاهش عرضه سبب افزایش قابل توجه قیمت این کالا شده‌اند.»

 او با اشاره به این‌که شرکت‌های خودروساز نیز باید قیمت پایه خودرو‌های خود را کاهش دهند، ادامه داد: «خودروسازان بدون دلیل قیمت خودرو‌های خود را افزایش داده‌اند، بنابراین باید آن را دوباره به قیمت‌های تعیین شده در دی ماه بازگردانند.»

سیر صعودی دوباره قیمت خودرو

اما این اتفاق دیری نپایید و قیمت خودرو دوباره از اواسط هفته گذشته سیر صعودی گرفت. تسنیم درهفته گذشته نوشت: براساس تصمیم جدید ایران‌خودرو قیمت چهار محصول این شرکت  افزایش یافت. در قیمت‌های جدید محصولات ایران‌خودرو برای دنا پلاس تیپ یک قیمت ١٢٠‌میلیون و ١١٩‌هزار تومان درنظر گرفته شده است. قیمت جدید رانا lx هم ٧١‌میلیون و٣٣٠‌هزار تومان تعیین شده است. این محصول هم  پیش از ٦٧‌میلیون و ٤٤٠‌هزار تومان به فروش می‌رسید. البته برای مشتریان خودروی رانا lx که این محصول را به صورت پیش‌فروش با موعد تحویل اردیبهشت ٩٨ ثبت‌نام کرده‌ بودند هم ٣‌میلیون و ٧٥٠‌هزار تومان تخفیف در نظر گرفته شده که این میزان تخفیف برای ماه‌های بعد (خرداد و تیرماه)کمتر خواهد شد. علاوه بر این قیمت جدید پژو ٢٠٦ صندوقدار هم از ٨٠‌میلیون و ٧٥٠‌هزار تومان به ٨٧‌میلیون و ٨٠٠‌هزار تومان رسیده است، البته برای مشتریانی که این محصول را به صورت پیش‌فروش با موعد تحویل اردیبهشت‌ماه ٩٨ ثبت‌نام کرده‌اند هم، ٦‌میلیون و ٦٠٠‌هزار تومان تخفیف درنظر گرفته شده که این میزان تخفیف برای ماه‌های بعد (خرداد و تیرماه)کمتر خواهد شد.

پژوپارس هم از ٧٨‌میلیون و ٣٣٨‌هزار تومان به ٨٦‌میلیون و ١١٠٠‌هزار تومان رسیده است. براساس اعلام شرکت برای مشتریانی که این محصول را به صورت «پیش‌فروش» با موعد تحویل اردیبهشت‌ماه ٩٨ ثبت‌نام کرده‌اند، مبلغ ٧‌میلیون و ٣٠٠‌هزار تومان  تخفیف درنظر گرفته شده که این میزان تخفیف برای ماه‌های بعد (خرداد و تیرماه) کمتر می‌شود.

گفته شد سایپا هم قیمت انواع خودروهای خود را بین ٥٠٠‌هزار تا دو‌میلیون تومان افزایش داده. این موضوع قیمت انواع خودرو را در بازار آزاد دوباره جهشی کرد.

سوءتفاهم شده است

در یکی دوهفته اخیر  شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد بودیم. این اتفاق نوید این را می‌داد که قیمت خودروها منطقی می‌شوند و آرامش و ثبات به این بازار برمی‌گردد. این درحالیست که چند روز پیش خبری مبنی بر گران‌شدن دوباره محصولات سایپا و ایران‌خودرو منتشر شد. همین موضوع تأثیر خود را روی قیمت‌های بازار آزاد گذاشت و خودرو باز هم گران شد. البته ساعاتی بعد از انتشار خبر گران‌شدن دوباره محصولات ایران‌خودرو، هر دو کارخانه خودروسازی با انتشار اطلاعیه‌ای گران‌شدن خودروهای کارخانه‌ای را تکذیب کردند. شرکت ایران‌خودرو اعلام کرد با توجه به مکانیزه‌بودن صدور دعوتنامه در ایران‌خودرو به علت به وجود آمدن ایراد نرم‌افزاری، تعداد اندکی از دعوتنامه‌های ارسال‌شده با بهایی مغایر با قیمت مصوب شرکت صادر شده که این تعداد دعوتنامه نیز در اسرع‌وقت اصلاح و مجددا ارسال خواهد شد. شرکت سایپا هم اعلام کرد هیچ‌کدام از محصولات خود را گران نکرده و قیمت‌ها طبق روال گذشته خواهند بود.

حسینی، مسئول روابط عمومی کارخانه ایران‌خودرو درباره گران‌شدن محصولات این کارخانه به «شهروند» می‌گوید:  «همان روزی که خبر گران‌شدن محصولات ایران‌خودرو منتشر شد، ما با صدور اطلاعیه‌ای این موضوع را تکذیب کردیم. در واقع هیچ افزایش قیمتی نداشتیم و باز هم تأکید می‌کنیم که خبر منتشرشده خطای سیستم بود، نه چیز دیگر. محصولات ایران‌خودرو با همان قیمت قبل به فروش می‌رسند و اگر تغییری در قیمت خودروهای بازار آزاد اتفاق افتاده، ربطی به افزایش قیمت محصولات کارخانه‌ای ندارد، چون قیمت محصولات ما افزایش نداشته است.»

از طرف دیگر، لطفی‌نیا، مسئول روابط عمومی کارخانه سایپا هم بالارفتن قیمت محصولات این کارخانه را تکذیب کرده و به «شهروند» می‌گوید: «همانطور که هفته گذشته تأکید کردیم هیچ افزایش قیمتی نداشته‌ایم، باز هم اعلام می‌کنیم که محصولات سایپا گران نشده و با همان قیمت سابق به فروش می‌رسند. هیچ مستنداتی برای این‌که نشان دهد کارخانه سایپا محصولات خود را گران کرده، وجود ندارد و ما رسما اعلام می‌کنیم که هیچ افزایش قیمتی نداشته‌ایم.»

  • 16
  • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.5 stars from 23 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید