چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
۰۲:۱۲ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۳۱۴۷
اخبار بازار خودرو

بازی خطای سیستم با روح و روان مردم ‏

گرانی دوباره خودرو سوتفاهم است

گرانی در بازار خودرو,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

ریزش قیمت خودرو درست در اواخر تیرماه سوژه داغ بحث ایرانی‌ها در فضای مجازی شد. جهش‌های عجیب‌وغریب قیمت خودرو در ‌سال ٩٧ قدرت خرید بسیاری از مشتریان را پایین آورد، به‌طوری که فعالان بازار به رسانه‌ها گفتند دوباره بازار پراید و خودروهای تصادفی و دست دوم داغ شده است، زیرا توان خرید بسیاری از مشتریان ایرانی ریزش داشته است.

در پایان نخستین ماه تابستان ٩٨ اما قیمت خودرو ناگهان ریزشی شد و بهای برخی از انواع خودروهای داخلی حتی بین ١٠ تا ٣٠‌میلیون تومان کاهش را تجربه کرد. رضا رحمانی، وزیر صنعت اعلام کرد که علت کاهش قیمت خودرو تکمیل و عرضه خودروهای ناقص کف کارخانه به بازار است. پیش از این اعلام شده بود که چیزی حدود ٢٠٠‌هزار خودروی ناقص کف کارخانه‌ها وجود دارد که تا پایان تابستان امسال تکمیل و به بازار عرضه می‌شود. او گفته بود عرضه این خودروها به بازار نقش مهمی در کاهش قیمت‌ها خواهد داشت.

در این میان ایران خودرو پیشرو‌تر از سایپا چیزی حدود ٧٠ تا ٨٠‌درصد خودروهای ناقصش را به بازار عرضه کرد و به همین دلیل ریزش قیمت درباره بهای خودروهای ایران‌خودرو شدیدتر بود. با این حال ریزش قیمت‌ها دیری نپایید و درست از اواسط هفته گذشته قیمت‌ها دوباره افزایشی شد. خبرها حاکی از آن بود که قیمت کارخانه‌ای انواع خودرو بالا رفته است و همین موضوع روی قیمت بازار آزاد تاثیرگذار بوده است؛ موضوعی که البته خودروسازها زیر بار آن نرفتند.

این در حالی است که تمام جداول منتشر شده از قیمت کارخانه ای خودرو در هفته گذشته نشان می دهد که سیر افزایش قیمت ها از اواسط هفته گذشته اتفاق افتاده است اما خودروسازان جداول منتشر شده در رسانه ها را تکذیب کرده و اعلام می کنند که قیمت هایشان همان آخرین قیمت های اعلامی موجود در سایت شان است و این نرخ ها هیچ گونه افزایشی نداشته است. آنها تفاوت قیمت ها در ابتدا و انتهای هفته را به اختلالات سایت اطلاع رسانی شان نسبت می‌دهند. این در حالی است که بازار آزاد مبنا را به افزایش قیمت گذاشته و بدون توجه به توضیح خودروسازان دوباره قیمت ها را بالا برده است.

افت ٣٠‌درصدی قیمت خودرو در هفته پایانی تیر

در هفته آخر تیرماه، قیمت انواع خودرو تا حدود ٣٠‌درصد کاهش داشته است. سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با اعلام این موضوع گفته بود: «در هفته آخر تیرماه خودرو ۲۰۶ تیپ ۵ از ۱۳۵‌میلیون به ۸۸‌میلیون رسیده و ۲۰۶ v۸ صندوقدار به ۸۸.۵،  ۲۰۶ تیپ ۲ به قیمت ۷۷‌میلیون تومان، سمند lx به قیمت ۷۵‌میلیون تومان عرضه شده است.»

او درخصوص قیمت خودرو‌های مونتاژی در بازار هم گفته بود: «چانگان به قیمت ۱۷۰‌میلیون تومان،  پژو ۲۰۰۸ به قیمت ۳۰۵‌میلیون تومان و سراتو سایپا ۲۹۰‌میلیون تومان به فروش رسیده است.»

موتمنی همچنین توضیح داده بود: «اگر عرضه به شکل فعلی ادامه یابد تا یک ماه آینده به قیمت‌های دی ماه سال ۹۷ خواهیم رسید، درحالی‌که با اعلام تعیین قیمت خودرو ۵‌درصد کمتر از حاشیه بازار، شرکت‌های خودروساز ورودی بازار را بسته و با کاهش عرضه سبب افزایش قابل توجه قیمت این کالا شده‌اند.»

 او با اشاره به این‌که شرکت‌های خودروساز نیز باید قیمت پایه خودرو‌های خود را کاهش دهند، ادامه داد: «خودروسازان بدون دلیل قیمت خودرو‌های خود را افزایش داده‌اند، بنابراین باید آن را دوباره به قیمت‌های تعیین شده در دی ماه بازگردانند.»

سیر صعودی دوباره قیمت خودرو

اما این اتفاق دیری نپایید و قیمت خودرو دوباره از اواسط هفته گذشته سیر صعودی گرفت. تسنیم درهفته گذشته نوشت: براساس تصمیم جدید ایران‌خودرو قیمت چهار محصول این شرکت  افزایش یافت. در قیمت‌های جدید محصولات ایران‌خودرو برای دنا پلاس تیپ یک قیمت ١٢٠‌میلیون و ١١٩‌هزار تومان درنظر گرفته شده است. قیمت جدید رانا lx هم ٧١‌میلیون و٣٣٠‌هزار تومان تعیین شده است. این محصول هم  پیش از ٦٧‌میلیون و ٤٤٠‌هزار تومان به فروش می‌رسید. البته برای مشتریان خودروی رانا lx که این محصول را به صورت پیش‌فروش با موعد تحویل اردیبهشت ٩٨ ثبت‌نام کرده‌ بودند هم ٣‌میلیون و ٧٥٠‌هزار تومان تخفیف در نظر گرفته شده که این میزان تخفیف برای ماه‌های بعد (خرداد و تیرماه)کمتر خواهد شد. علاوه بر این قیمت جدید پژو ٢٠٦ صندوقدار هم از ٨٠‌میلیون و ٧٥٠‌هزار تومان به ٨٧‌میلیون و ٨٠٠‌هزار تومان رسیده است، البته برای مشتریانی که این محصول را به صورت پیش‌فروش با موعد تحویل اردیبهشت‌ماه ٩٨ ثبت‌نام کرده‌اند هم، ٦‌میلیون و ٦٠٠‌هزار تومان تخفیف درنظر گرفته شده که این میزان تخفیف برای ماه‌های بعد (خرداد و تیرماه)کمتر خواهد شد.

پژوپارس هم از ٧٨‌میلیون و ٣٣٨‌هزار تومان به ٨٦‌میلیون و ١١٠٠‌هزار تومان رسیده است. براساس اعلام شرکت برای مشتریانی که این محصول را به صورت «پیش‌فروش» با موعد تحویل اردیبهشت‌ماه ٩٨ ثبت‌نام کرده‌اند، مبلغ ٧‌میلیون و ٣٠٠‌هزار تومان  تخفیف درنظر گرفته شده که این میزان تخفیف برای ماه‌های بعد (خرداد و تیرماه) کمتر می‌شود.

گفته شد سایپا هم قیمت انواع خودروهای خود را بین ٥٠٠‌هزار تا دو‌میلیون تومان افزایش داده. این موضوع قیمت انواع خودرو را در بازار آزاد دوباره جهشی کرد.

سوءتفاهم شده است

در یکی دوهفته اخیر  شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد بودیم. این اتفاق نوید این را می‌داد که قیمت خودروها منطقی می‌شوند و آرامش و ثبات به این بازار برمی‌گردد. این درحالیست که چند روز پیش خبری مبنی بر گران‌شدن دوباره محصولات سایپا و ایران‌خودرو منتشر شد. همین موضوع تأثیر خود را روی قیمت‌های بازار آزاد گذاشت و خودرو باز هم گران شد. البته ساعاتی بعد از انتشار خبر گران‌شدن دوباره محصولات ایران‌خودرو، هر دو کارخانه خودروسازی با انتشار اطلاعیه‌ای گران‌شدن خودروهای کارخانه‌ای را تکذیب کردند. شرکت ایران‌خودرو اعلام کرد با توجه به مکانیزه‌بودن صدور دعوتنامه در ایران‌خودرو به علت به وجود آمدن ایراد نرم‌افزاری، تعداد اندکی از دعوتنامه‌های ارسال‌شده با بهایی مغایر با قیمت مصوب شرکت صادر شده که این تعداد دعوتنامه نیز در اسرع‌وقت اصلاح و مجددا ارسال خواهد شد. شرکت سایپا هم اعلام کرد هیچ‌کدام از محصولات خود را گران نکرده و قیمت‌ها طبق روال گذشته خواهند بود.

حسینی، مسئول روابط عمومی کارخانه ایران‌خودرو درباره گران‌شدن محصولات این کارخانه به «شهروند» می‌گوید:  «همان روزی که خبر گران‌شدن محصولات ایران‌خودرو منتشر شد، ما با صدور اطلاعیه‌ای این موضوع را تکذیب کردیم. در واقع هیچ افزایش قیمتی نداشتیم و باز هم تأکید می‌کنیم که خبر منتشرشده خطای سیستم بود، نه چیز دیگر. محصولات ایران‌خودرو با همان قیمت قبل به فروش می‌رسند و اگر تغییری در قیمت خودروهای بازار آزاد اتفاق افتاده، ربطی به افزایش قیمت محصولات کارخانه‌ای ندارد، چون قیمت محصولات ما افزایش نداشته است.»

از طرف دیگر، لطفی‌نیا، مسئول روابط عمومی کارخانه سایپا هم بالارفتن قیمت محصولات این کارخانه را تکذیب کرده و به «شهروند» می‌گوید: «همانطور که هفته گذشته تأکید کردیم هیچ افزایش قیمتی نداشته‌ایم، باز هم اعلام می‌کنیم که محصولات سایپا گران نشده و با همان قیمت سابق به فروش می‌رسند. هیچ مستنداتی برای این‌که نشان دهد کارخانه سایپا محصولات خود را گران کرده، وجود ندارد و ما رسما اعلام می‌کنیم که هیچ افزایش قیمتی نداشته‌ایم.»

  • 16
  • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
امام علی (ع),زندگینامه امام علی (ع),بیوگرافی امام علی (ع) زندگینامه امام علی (ع)

نام کامل: علی بن ابی طالب

لقب ها:امیرالمؤمنین، مرتضی، اسداللّه، حیدر کرار، سید عرب، سیدالمسلمین، امام المتّقین

تاریخ تولد:۱۳ رجب سال سی ام عام الفیل

محل تولد:کعبه، مکه، حجاز

درگذشت:۲۱ رمضان ۴۰ هجری

مدفن:حرم علی بن ابی طالب، نجف، عراق

ادامه
زکریای رازی,زندگینامه زکریای رازی,زکریای رازی کیست زندگینامه زکریای رازی، فیلسوف معروف ایرانی

نام: ابوبکر محمّد بن زکریای رازی

تاریخ تولد: ۲۵۱ ه‍. ق

تاریخ مرگ: ۳۱ اکتبر ۹۲۵ م

والدین: زکریا بن یحیی

ملیت: ایرانی، عباسی

رشته فعالیت: پزشکی، فلسفه و کیمیاگری

ادامه
غلامرضا تختی,غلامرضا تختی کیست,بیوگرافی غلامرضا تختی از کودکی تا قهرمانی غلامرضا تختی

نام:غلامرضا تختی

لقب:جهان پهلوان

تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

زادگاه:تهران، کشور ایران

فوت:‏ ۱۷ دی ۱۳۴۶

قد:۱۸۵ سانتیمتر 

ادامه
ویژه سرپوش