دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹
۰۹:۴۹ - ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۴۰۱۶
اخبار بازار خودرو

عقبگرد قیمت خودرو به فروردین

کاهش قیمت‌ خودرو,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو
برخورد قضایی با خودروسازان دلالان را ترساند.

قیمت پراید به شهریور‌ سال گذشته عقبگرد کرد، البته قیمت بقیه خودروهای پرتیراژ بازار هم از این قاعده مستثنی نبوده‌اند و نرخ آنها به ابتدای امسال نزدیک شده است. سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با اشاره به این‌که کاهش قیمت خودرو در برخی از مدل‌ها حتی تا ۴۰‌درصد هم رسیده است، به «شهروند» می‌گوید پرونده‌های قضائی برای خودروسازان و واردکننده‌ها و همین‌طور تغییر مدیریتی که در ساختار شرکت‌های خودرویی اتفاق افتاده است، موجب شد دلالان از بازار خودرو جمع‌آوری شوند. او توضیح می‌دهد برخی از دلالان که خودروی کارخانه‌ها را به صورت عمده خریداری و قیمت‌ها را در بازار آزاد دستکاری می‌کردند، از میان برداشته شده‌اند و انتظار بر آن است که کاهش قیمت‌ها ادامه‌دار باشد.

کاهش ۴۰‌درصدی قیمت‌ها

درست از خرداد ‌سال گذشته بود که قیمت خودرو به دنبال جهش قیمت دلار و مسکن شیب صعودی گرفت و این جهش قیمت‌ها تا اواخر اسفند هم ادامه داشت.

پس از این صعود چندین ماهه قیمت‌ها تقریبا در فروردین و اردیبهشت به ثبات نسبی رسید، اما این ثبات دیری نپایید و دوباره در خردادماه روند صعودی در پیش گرفت.

خودرو که در خردادماه با جهش قیمت‌ها خبرساز شده بود، در مرداد با پرونده‌های قضائی و تغییر مدیریت خودروسازان دوباره به تیتر اول رسانه‌ها برگشت و حالا قیمت خودرو پس از صعود تند این‌بار شیب نزولی در پیش گرفته است، تا آن‌جا که به گفته سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو قیمت برخی از انواع خودرو تا ۴۰‌درصد کاهش داشته است.

موتمنی دراین‌باره توضیح می‌دهد: «اکنون پس از ماه‌ها پراید۱۳۱ مجددا به قیمت ۴۲‌میلیون تومان بازگشت، اما خودرو‌های دیگر همچنان به قیمت ابتدایی خود بازنگشته‌اند و البته تا زمانی که به قیمت‌های اسفند ماه سال گذشته برنگردند، همچنان حباب قیمتی دارد.» او ادامه می‌دهد: «تا خردادماه امسال جهش قیمتی برخی از خودروها به ۷۰-۸۰‌درصد رسید، اما درحال حاضر کاهش قیمت برخی از انواع مدل‌های خودرو تا ۴۰‌درصد رسیده است.

به‌عنوان مثال سانتافه که به یک‌میلیارد و ۱۷۰‌میلیون تومان رسیده بود، اکنون ۷۸۰‌میلیون تومان قیمت دارد.»

در بازار خودروهای پرتیراژ چه خبر است؟

قیمت خودرو در یک‌سال گذشته بارها خبرساز شد، تا آن‌جا که پراید به ۵۰‌میلیون تومان رسید و این خودروی حاشیه‌ساز دوباره تبدیل به تیتر یک بسیاری از رسانه‌ها شد.

پراید ۲۲‌میلیون تومانی به ناگهان به ۴۹‌میلیون تومان رسید و کمی بعد درست در خرداد۹۸ مرز ۵۰‌میلیون تومان را هم عبور کرد. حالا قیمت این خودرو به ۴۲‌میلیون تومان رسیده و درواقع به قیمت شهریور۹۷ عقبگرد کرده است.

نگاهی به روند تغییرات قیمت سایر خودروها از فروردین ۹۸ تاکنون نشان می‌دهد قیمت خودرو درحال عقبگرد به نرخ‌های فروردین ماه است.

قیمت بازار خودرو در فروردین ماه به این شکل بود که ساینا ۵۴‌میلیون و ۴۳۰‌هزار تومان بود، درحالی‌که همین خودرو در خردادماه به نرخ ۶۰‌میلیون و ۷۰۰‌هزار تومان صعود کرد و اکنون قیمت این خودرو به ۵۵میلیون و ۴۰۰‌هزار تومان رسیده است.

از دیگر خودرو‌هایی که روند کاهشی داشته‌ می‌توان به پراید۱۱۱ اشاره کرد که در فروردین ۴۷‌میلیون تومان قیمت داشت و با گذشت چند ماه در اواخر خرداد با روند افزایشی به ۵۲‌میلیون تومان رسید و اکنون با روند کاهشی به قیمت اول خود یعنی ۴۷میلیون تومان رسیده است.

در گروه خودروهای پژو هم ۲۰۶ تیپ ۲ در فروردین ماه ۷۴‌میلیون‌و۷۹۰‌هزار تومان قیمت داشت که در ماه‌های بعدی خود جهش قیمت را تجربه کرد و به ۹۰‌میلیون تومان رسید و اکنون به ۷۷میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان رسیده است.

پژو ۴۰۵ هم که در ابتدای‌ سال با قیمت ۷۱‌میلیون و ۸۷۰‌هزار تومان فروخته می‌شد، در ماه‌های بعدی خود از افزایش قیمت بی‌نصیب نماند و در خردادماه به ۸۰ میلیون تومان رسید. این درحالی است که این خودرو با گذشت چند ماه دوباره به قیمت ابتدایی خود یعنی ۷۱‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان رسیده است.

خودروی دنا تیپ ۲ هم در فروردین ۱۰۴‌میلیون و ۸۷۰‌هزار تومان قیمت داشت و در خرداد با افزایش قیمت ۱۶‌میلیون تومانی به ۱۲۰‌میلیون رسید. این خودرو هم مانند دیگر خودرو‌ها به قیمتی نزدیک به قیمت ابتدایی خود یعنی ۱۰۸‌میلیون تومان رسیده است.

و درنهایت سمند ال ایکس یکی دیگر از خودرو‌های پرمشتری در ابتدای ‌سال، ۷۶‌میلیون و ۷۶۰‌هزار تومان قیمت داشت. البته این خودرو هم از افزایش قیمت بی‌نصیب نماند و قیمت آن در خردادماه به ۸۵‌میلیون تومان رسید. این خودرو درحال حاضر نزدیک به قیمت ابتدایی خود یعنی ۷۴‌میلیون و ۵۰۰هزار تومان رسیده است.

چرا قیمت‌ها کاهشی شد؟

دلال‌های بازار خودرو جمع شدند. این خلاصه‌ترین دلیلی است که موتمنی برای کاهش حباب خودرو می‌آورد و البته توضیح می‌دهد: «علت اصلی این نوسان قیمت‌ها افزایش نرخ دلار بود و اکنون تمام کالاهایی که گران شده بودند، به قیمت اصلی خود بازگشتند، به جز مسکن و خودرو که خودرو سیر کاهشی داشته است تا به قیمت ابتدایی خود بازگردد.

ارز به حالت اولیه برگشته و سکه ارزان شده، اما خودرو و مسکن تغییر چندانی نداشته است. با این شرایط که خودروسازان خودرو عرضه می‌کنند و تغییر و تحولاتی که در سطح مدیران وجود داشته، گام مثبتی است که به نفع مصرف‌کننده نیز به شمار می‌آید زیرا خودروسازان خودرو‌ها را تکمیل و درحال عمل‌کردن به تعهدات خود هستند که با رسیدن موعد خودرو را به مشتری تحویل می‌دهند.»

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در این زمینه به «شهروند» توضیح می‌دهد: «این روند کاهش قیمت ادامه‌دار است تا به قیمت‌های قبل از ‌سال یعنی اسفند ۹۷ بازگردد، زیرا درحال حاضر قیمت خودروهای موجود در بازار حباب دارد و انواع خودرو اعم از وارداتی‌ها یا ساخت داخل هنوز به قیمت منطقی نرسیده‌اند.»

او ادامه می‌دهد: «به نظر می‌رسد قیمت خودرو تا ۱۵-۱۰ روز آینده به قیمت منطقی‌تری که در گذشته یعنی ابتدای ‌سال داشته است، برسد. در هر صورت شرکت‌های خودروسازی اعلام کرده بودند که می‌خواهیم کمترین اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار وجود داشته باشد.» او در ادامه با اشاره به این‌که در برهه‌ای از زمان بازار به دست افرادی افتاده بود که خرید‌های عمده از کارخانه را داشتند، یادآور شد: «کاهش قیمت‌ها مشروط به کاهش قیمت بازار است، یعنی افرادی که به صورت عمده خریداری می‌کردند و بازار را به دست خود گرفته بودند، از میان برداشته شدند، زیرا با تغییر و تحولاتی که در شرکت‌های خودروسازی به وجود آمد، جلوی خرید و فروش عمده خودرو را گرفتند و راهی برای کاهش قیمت خودرو در بازار نیز شد.»

موتمنی تاکید کرد: «اکنون بازار در رکود به سر می‌برد و همه منتظر مانده‌اند تا خودرو به قیمت منطقی دست پیدا کند و سپس خودروی مورد نظر خود را خریداری کنند که این موضوع مزید بر علت شده تا قیمت‌ها روند کاهشی به خود بگیرند. به‌عنوان مثال پراید ۱۳۱ که اکنون ۴۲‌میلیون تومان قیمت دارد، در ۲۰ فروردین هم ۴۲‌میلیون تومان قیمت داشت. اما دیگر خودرو‌ها نتوانسته‌اند به قیمت فروردین ماه خود دست پیدا کنند و تا زمانی که خودروها به قیمت‌های فروردین ماه نرسند، یعنی بازار خودرو هنوز به تعادل نرسیده است.» البته به جز این ماجرا خودروسازان به رسانه‌ها گفته‌اند که مشکلات تامین قطعات خودرو تا حدی مرتفع شده است و علاوه‌بر این خودروهای ناقص کف کارخانه که قرار بود تا پایان تابستان به بازار عرضه شوند، عرضه شده‌اند و تنها تعداد اندکی از آنها همچنان تکمیل‌نشده مانده‌اند.

علاوه‌براین خودروسازان با تغییرات مدیریتی که در بدنه آنها اتفاق افتاده است، وعده داده‌اند که تولید خودرو در ماه‌های آینده افزایشی باشد.

  • 19
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
امام علی (ع),زندگینامه امام علی (ع),بیوگرافی امام علی (ع) زندگینامه امام علی (ع)

نام کامل: علی بن ابی طالب

لقب ها:امیرالمؤمنین، مرتضی، اسداللّه، حیدر کرار، سید عرب، سیدالمسلمین، امام المتّقین

تاریخ تولد:۱۳ رجب سال سی ام عام الفیل

محل تولد:کعبه، مکه، حجاز

درگذشت:۲۱ رمضان ۴۰ هجری

مدفن:حرم علی بن ابی طالب، نجف، عراق

ادامه
زکریای رازی,زندگینامه زکریای رازی,زکریای رازی کیست زندگینامه زکریای رازی، فیلسوف معروف ایرانی

نام: ابوبکر محمّد بن زکریای رازی

تاریخ تولد: ۲۵۱ ه‍. ق

تاریخ مرگ: ۳۱ اکتبر ۹۲۵ م

والدین: زکریا بن یحیی

ملیت: ایرانی، عباسی

رشته فعالیت: پزشکی، فلسفه و کیمیاگری

ادامه
غلامرضا تختی,غلامرضا تختی کیست,بیوگرافی غلامرضا تختی از کودکی تا قهرمانی غلامرضا تختی

نام:غلامرضا تختی

لقب:جهان پهلوان

تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

زادگاه:تهران، کشور ایران

فوت:‏ ۱۷ دی ۱۳۴۶

قد:۱۸۵ سانتیمتر 

ادامه
ویژه سرپوش