یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۶۵

دلایل سوختن واشر سر سیلندر چیست؟

سوختن واشر سر سیلندر,علائم سوختن واشر سر سیلندر,نشانه های سوختن واشر سر سیلندریکی از مهمترین اجزای موتوری ماشین واشر سرسیلندر است
از عیوب رایج در پیشرانه های احتراقی میتوان به سوختن واشر سرسیلندر اشاره نمود. اگر این قطعه خراب شود و به آن توجه نکنید سرسیلندر دچار اسیب جدی میگردد و برای تعمیر خودرو یتان متحمل خسارت زیادی میشوید. در این مطلب از سرپوش با نشانه های سوخن واشر سرسیلندر و همچنین ویژگیهای یک واشر سرسیلندر خوب آشنا می شوید.

سوختن واشر سر سیلندر

موقعیت قرارگیری واشر سرسیلندر در موتور بین سیلندر و سرسیلندر می باشد و این واشر موظف است که بین سیستم های مختلف روغن رسانی، آب و احتراق موتور، یک آب بندی کامل ایحاد کند. جنس واشر سرسیلندر از پنبه نسوز و فولاد و مس می باشد. این واشر، مانع از فرار گاز از محفظه احتراق، نشت آب از کانال های آب و نشت روغن از کانال های روغن میشود.

ویژگی های یک واشر سرسیلندر خوب

بسته به وظایف واشر سرسیلندر میتوان اهمیت آن را تعيين کرد. بنابراین باید برای خودروی خود، یک واشر سرسیلندر خوب انتخاب کنید تا علاوه بر اینکه از طول عمر مفید این قطعه مطمئن میشوید؛ نسبت به سلامت سرسیلندر، سیلندرها و دیگر قطعات درگیر با آن نیز اطمینان حاصل کنید. ویژگی های یک واشر سرسیلندر خوب به شرح زیر میباشد :

- تراکم پذیری:

واشر سر سیلندر موظف است که تمام منافذ و ناصافی های بلوک و سرسیلندر را پر کند تا این دو قطعه بطور کامل، نفوذناپذیر شود. در صورتی که سرسیلندر و بلوک به هم‌دیگر پیچ شوند واشر سرسیلندر، تراکم پذیر میشود. این خصوصیت در واشرهای مسی، بهتر از بقیه ی انواع این قطعه میباشد ولی قیمتش گرانتر است.

- ضریب حرارتی بالا:

با توجه به این که واشر سر سیلندر با بالاترین درجه حرارت موتور مواجه است؛ به منظور پیشگیری از دفرمگی باید از ضریب حرارتی بالایی برخوردار باشد تا شکل اولیه اش را از دست ندهد.

- مقاومت در برابر فشار:

قطعات موتوری به تدریج ، انبساط ناهمگونی پیدا می کنند و در نتیجه به واشر فشار وارد میشود. به همین دلیل از ویژگی های آن می توان به میزان مقاومتش دربرابر فشارهای وارد شده اشاره کرد.

- قیمت مناسب:

سوختن واشر سرسیلندر، امر بسیار رایجی در خرابی های خودرو محسوب میشود و هر دفعه که سیلندرها باز می شوند، باید واشر را تعویض کرد. در نظر داشته باشید که قیمت این قطعه باید مناسب باشد؛ به این دلیل که در دفعات زیادی تعویض می شود.

نشانه سوختن واشر سر سیلندر

ساده ترین عیب ها باعث سوختن واشر سر سیلندر میشود؛ از این رو علائم زیر را در نظر بگیرید:

>> بد کار کردن سیلندر:

بد کار کردن سیلندر، مهم ترین علتی است که باعث سوختن واشر سر سیلندر می شود. رینگ اطراف سیلندرو واشر سرسیلندر، مهمترین علتیست که سر سیلندر، بد کار می کند. همچنین ممکن است که قادر به ایجاد فشار به مقدار کافی نباشد.

نشانه های سوختن واشر سر سیلندر,زمان تعویض واشر سر سیلندر,نحوه تعویض واشر سرسیلندردر صورت سوختن واشر سرسیلندر خودرو، عملکرد موتور به شدت افت پیدا خواهد کرد

>> نشتی مایعات خارجی:

نشتی مایعات از دیگر دلایل سوختن واشر سرسیلندر محسوب میشود ، به این صورت که آب کم می کند.

>> نشتی مایعات داخلی:

از دیگر دلایل سوختن واشر سر سیلندر می توان به نشتی مایعات داخلی موتوری اشاره کرد که این نشتی، قابل مشاهده نیست.

>> وجود حباب در آب رادیاتور:

اگر حباب های هوا( ناشی از فشار کمپرس سیلندر) در اثر کارکرد موتور، درون آب رادیاتور بوجود آید، به این معنیست که واشر سرسیلندر اسیب دیده است. در چنین شرایطی احتمال متورم شدن شلنگ رادیاتور وجود دارد.

>> خروج دود سفید رنگ از اگزوز:

اگر در زمانیکه موتور خودروی شما روشن است، دود سفید رنگ نسبتا غلیظ از اگزوز آن به صورت غیر عادی خارج شود؛ بیانگر این مسأله است که آب به درون محفظه سیلندر نفوذ کرده و مایع خنک کننده بهمراه مخلوط بنزین و هوا میسوزد که از علائم سوختن واشر سرسیلندر به شمار می رود. این نکته را در نظر داشته باشید که در آب و هوای سرد و مرطوب، خروج بخارات سفید رنگ نمی تواند علت سوختن واشر سرسیلندر باشد.

>> جوش آوردن موتور خودرو:

اگر موتور خودروی شما به جوش آید و درجه آمپرش بالاتر از حد میانه آن رود؛ یعنی واشر سر سیلندر، سوخته است. بنابراین همیشه به وضعیت درجه آمپر خودرو توجه کنید و در صورت بالاتر رفتن میزان آن از حد میانگین و نرمال، بموقع اقدام مناسبی را انجام دهید. خودروی خود را در چنین شرایطی به هیچ وجه خاموش نکنید، به این دلیل که سرسیلندر، تاب بر میدارد. لازم است که درب کاپوت را به منظور جلوگیری از صدمات بیشتر، بالا ببرید و آبی را بر روی آن به آرامی و بدون تماس دست یا باز کردن درب رادیاتور، بریزید تا درجه حرارت موتور پائین بیاید. پس از کاهش درجه حرارت موتور، باید سریعا خودرویتان را نزد تعمیرگاه ببرید.

>> ایراد در کارکرد موتور خودرو:

عملکرد موتور در صورت سوختن واشر سرسیلندر خودرو، شدیدا افت پیدا خواهد کرد و با کمی دقت می توانید متوجه این مسأله شوید. البته مشکل عملکرد موتور خودرو بسته به میزان ایراد در واشر سرسیلندر تعيين میشود و اگر آن را رفع نکنید متحمل خسارت زیادی میشوید.

سوختن واشر سر سیلندر,نحوه تعویض واشر سرسیلندر,ویژگی های یک واشر سرسیلندر خوبطول عمر واشر سر سیلندر برای هر خودرویی متغیر می‌باشد

زمان تعویض واشر سر سیلندر

طول عمر واشر سر سیلندر در هر خودرویی، متفاوت است و این میزان براساس نوع سازنده و برند تعيين میشود ولی با توجه به اینکه واشر سر سیلندر از لوازم مصرفی محسوب میشود؛ همیشه در معرض گرما و حرارت است و با قرار گرفتن در آب سرد و گرم، دچار فرسودگی می شود، به همین دلیل باید زودتر از موعدش آن را تعویض کنید. اگر این قطعه را عوض نکنید تأثير به سزایی در قطعات موتوری خودرو و دیگر قطعات دارد. بنابراین بهتر است که این قطعه را در هر دوره از سرویس خودرو بررسی کنید و با مشاهده کوچکترین نشانه خرابی نزد مکانیک بروید تا آنرا سریعا عوض کند.

اتفاقات بعد از سوختن واشر سر سیلندر

یکی از اتفاقاتی که بعد از سوختن واشر سر سیلندر با آن مواجه میشوید؛ نشتی آب است. درواقع به دلیل عدم آبندی مناسب واشر سر سیلندر، این آب به محفظه سیلندر وارد میشود و با مخلوط هوا و بنزین ترکیب میشود و توان موتور را کاهش می دهد.

به دلیل قرارگیری حفره های جریان آب و روغن در کنار یکدیگر، احتمال این که پس از سوختن واشر سر سیلندر، آب با روغن ترکیب شود؛ وجود دارد و در اثر چنین اتفاقی غلظت روغن، کاهش می یابد.

روانکاوری قطعات موتور بدلیل عدم وجود روغن خالص با مشکل مواجه میشود و با گذر زمان، اسیبهایی را به قطعات حساس موتور مانند پیستون، میلنگ، یاتاقان و غیره وارد میکند. همچنین نشتی روغن و آب باعث کاهش آب روغن و آب موتور شده و در نتیجه خاصیت های خود را از دست میدهند.

نحوه تعویض واشر سرسیلندر

به دلیل مصرفی بودن واشر سرسیلندر، اگر این قطعه بسوزد باید آن را تعویض کنید که بسیار زمان بر است و ملزم به پرداخت هزینه ی زیادی برای اجرت مکانیک هستید. اگر می خواهید خودتان واشر سرسیلندر را تعویض کنید باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

> در ابتدا با مراجعه به دفترچه خودرو، الزامات مربوط به تعویض واشر سرسیلندر را مطالعه نمایید.

> در این مرحله باید نسبت به تخلیه ی کامل روغن موتور و مایع خنک کننده اقدام کنید.

> برای تمیز کردن سطح بلوک سیلندر و سرسیلندر، دقت کنید به گونه ای که باید سوراخ پیچ ها را نیز تمیز کنید.

> در این زمان باید واشر سرسیلندر را بر روی بلوک بگذارید.

> سپس با قرار دادن سر سیلندر بر روی بلوک و واشر سرسیلندر، آن را به دقت تراز نمایید.

> حتما باید پیچ ها را سفت کنید. بنابراین بهتر است که ترک متر داشته باشید.

> سایر قطعاتی که باز کرده اید را مجددا جانمایی کرده و اتصالاتش را محکم کنید.

> در آخرین مرحله باید مجددا روغن موتور و مایع خنک کننده را اضافه کنید.

> سرسیلندر و بلوک سیلندر باید تحت تست فشار قرار بگیرد و پس از مشخص شدن ترک های احتمالی آن، در صورت نیاز تعمیر گردد.

هزینه تعویض واشر سرسیلندر

هزینه ی تعویض واشر سر سیلندر، بسیار زیاد است؛ به این دلیل که باید قطعات زیادی نظیر قطعات تایمینگ، منیفولد ورودی و اگزوز، قطعات سرسیلندر و خود سرسیلندر را باز کنند تا به واشر سر سیلندر برسند؛ به همین خاطر باید دستمزد زیادی برای تعویض سر سیلندر بپردازید.

زمان تعویض واشر سر سیلندر,علائم سوختن واشر سر سیلندرسوختن واشر سر سیلندر باعث نشتی آب می گردد

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 17
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش