یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۵۹

دلایل قاطی کردن آب و روغن خودرو و ترفندهای پیشگیری از آن

قاطی کردن آب و روغن خودرو,نشانه هاي آب روغن قاطي كردن,دلیل آب روغن قاطی کردن موتور چیستآبروغن قاطی کردن یکی از مشکلاتی است که در صورت بی توجهی به خودرو اتفاق می‌افتد
آب روغن قاطی کردن ، یکی از اتفاقات ترسناک و پر هزینه برای هر خودرویی محسوب میشود. آب روغن قاطی کردن یعنی روغن به چرخه ی آب، وارد می شود. در این مطلب از سرپوش به بیان دلایل آب و روغن قاطی کردن خودرو می پردازیم با ما همراه باشید.

قاطی کردن آب و روغن خودرو

اکثر اوقات آب روغن قاطی کردن ، مرتبط با واشر سرسیلندر خودرو می باشد. موقعیت این قطعه در بین سیلندر و سرسیلندرها می باشد. درواقع واشر موجب اتصال سیلندر به سرسیلندرها میشود. جنس این قطعه از فولاد، پنبه و مس است که به عنوان مرزی در بین آب و روغن خودرو محسوب می شود. برای خنک نگهداشتن موتور، باید حتماً آب در قسمت رادیاتور خودرو وجود داشته باشد ولی گاهی اوقات، احتمال رفتن آن به داخل موتور به دلیل بی توجهی به شرایط آب رادیاتور وجود دارد که در این شرایط، متحمل هزینه زیادی میشوید. درصورتی که آب و روغن ماشین با هم قاطی شود؛ موتور خودرو اسیب میبیند و شما ناچارا باید موتور خودرو را به منظور تعمیر باز کنید. از عوامل مؤثر در افت قیمت خودرو می توان به آچار خوردگی موتور و تعمیر موتور اشاره کرد.

دلایل خراب شدن واشر سرسیلندر

دلایل مختلفی باعث سوختن یا خراب شدن واشر میشود که از مهمترین دلایل سوختن و خراب شدن واشر سرسیلندر می توان به موارد زیر اشاره کرد :

* جوش آوردن خودرو:

دلایل متعددی موجب جوش آوردن موتور خودرو میشود که کم شدن آب رادیاتور و نشتی آب از موتور، از اصلی ترین این دلایل به شمار می رود. بعلاوه خطر جوش آوردن در آفتاب، درصورت عدم استفاده از ضدیخ در فصل گرما وجود دارد.

* کار نکردن فن:

فن موظف است که خودرو را خنک کند. درصورت عدم انجام این عمل بدرستی ، دمای موتور بالا می رود و اتفاقات دیگری علاوه بر جوش آوردن خودرو رخ می دهد.

* تعمیرات نادرست:

یکی از دلایل سوختن واشر سرسیلندر، تعمیر نادرست آن می باشد. اگر واشر سرسیلندر توسط تعمیرکار در جایش محکم نشده باشد؛ عملکرد این قطعه درست نیست و درنتیجه میسوزد. بنابراین بهتر است که یک تعمیرکار حرفه ای را در زمان تعمیر قطعات مهم خودرو انتخاب کنید.

وقتی روغن با آب قاطی شده چه کنیم,قاطی کردن آب و روغن خودرو,نشانه هاي آب روغن قاطي كردنخروج دود سفید از اگزوز نشانه ی آب روغن قاطی کردن خودرو است

پایان عمر واشر سرسیلندر

با گذشت زمان، برخی از قطعات خودرو که مصرفی اند؛ از بین می روند. یکی از قطعاتی که دارای طول عمر مشخصی است واشر سرسیلندر میباشد که پس از پایان عمرش بدرستی کار نمی کند. به همین علت باید نسبت به سرویس های دوره ای خودرو اقدام کنید.

نشانه های آب روغن قاطی کردن

یکی از مسائل و مشکلات موجود در هر خودرویی، آب روغن قاطی کردن ماشین( سوختن واشر سر سیلندر) میباشد که هزینه تعمیرات زیادی را متحمل میشوید.

>> مشاهده کردن روغن در داخل مخزن رادیاتور خودرو، از اصلی ترین نشانه های آب روغن قاطی کردن ماشین به شمار می رود.

>> دومین نشانه آب روغن قاطی کردن ماشین، اینست که در زمان کار کردن، رادیاتور سرد است درحالیکه باید داغ باشد.

>> نشتی خارجی واشر سرسیلندر باعث میشود که مایع خنک کننده از زیر منیفولد ورودی و اگزوز، خارج شود و معمولاً زمانی که موتور کاملاً گرم شده، این اتفاق می افتد. درصورت عدم وجود کانال مایع خنک کننده یا شلنگ دیگری نزدیک آن، احتمال نشتی واشر سرسیلندر وجود دارد ولی چنانچه کانال های مایع خنک کننده دیگری در اطراف وجود دارد باید رنگ UV را برای تشخیص نشتی به مایع خنک کننده اضافه کنید و با نور UV اطراف آنرا بررسی و منبع نشتی را بیابید.

>> مشاهده ی بخار آب در درب موتور، از دیگر نشانه های آب روغن قاطی کردن ماشین به شمار می رود. بعلاوه احتمال باد کردن شیلنگ های متصل به رادیاتور وجود دارد.

>> از دیگر نشانه های خرابی واشر سرسیلندرمیتوان به خروج دود سفید و غلیظ از اگزوز اشاره کرد که وقتی آب و مایع خنک کننده با بنزین مخلوط میشود؛ چنین اتفاقی رخ می دهد. البته درصورت مشاهده ی چنین نشانه ای سریعا خودروی خود را تعمیر کنید.

>> درصورت سوختن واشر سرسیلندر خودروی خود، موتور خودرو با رانندگی کردن طولانی مدت، داغ می کند؛ چون مایع خنک کننده به دلیل سوخته شدنش در پروسه احتراق، کاهش می یابد ولی از دیگرعوامل مؤثر در بروز این اتفاق می توان به گرمای اضافی گازهای اگزوز داخل مایع خنک کننده ، وجود مشکل در پروسه احتراق و عدم توانایی رادیاتور خودرو برای خنک کردن مایع خنک کننده کثیف، اشاره کرد.

داغ کردن موتور خودرو باعث بروز مشکلات بیشتری می شود. اسیب دائمی به سایر واشرهای موتور، یکی از اصلی ترین مشکلات ناشی از داغ کردن موتور میباشد که منجر به نشتی های دیگر میشود. درصورت بی توجهی به چنین مشکلی ممکن است که مجبور شوید موتور خودرو را تعمیر کنید که هزینه های آن زیاد است.

خراب شدن واشر سرسیلندر,نشانه های آب روغن قاطی کردن,آب روغن قاطی کردن ماشینجوش آوردن آب موتور اتومبیل از نشانه های آب روغن قاطی کردن خودرو است

>> معمولاً در اطراف الکترود با سوختن مایع خنک کننده داخل محفظه احتراق، نقطه های سفید ریزی تشکیل می شوند. البته مشکلات دیگری نیز باعث ایجاد این نقطه های سفید رنگ ریز میشوند و صرفا نشانه سوختن واشر سرسیلندر نیست ولی در غیر این صورت، با اطمینان بیشتری میتوان نتیجه گیری کرد.

>> اگر مایع خنک کننده به داخل محفظه احتراق، نشتی کند؛ این مایع از رینگ پیستون ها چکه می کند و وارد روغن موتور می شود. سپس آب و روغن با گذشت زمان با هم قاطی میشوند و رنگ روغن موتور به رنگ شیری تغيير می کند. برای تشخیص این مورد باید روغن موجود روی گیج و همچنین در موتور را چک کنید. روغن موتور در اثر ترکیب شدن آب و روغن، بدرستی کار نمیکند و موظف به انجام روغن کاری قطعات داخلی موتور است و نهایتاً برای دیواره سیلندرها و بلبرینگ های میل لنگ و میل سوپاپ، مشکلاتی را بوجود می آورد. حتی درصورت عدم رانندگی با خودرو، احتمال زنگ زدگی سطوح داخلی موتور به دلیل وجود آب داخل روغن وجود دارد که در چنین شرایطی باید موتور را تعمیر کرد.

در صورتی که نشانه های آب روغن قاطی کردن را مشاهده کردید نباید خودرو را حرکت دهید چون صدمات پرهزینه تری بر خودرو تحمیل میکند. همچنین انجام سرویس های دوره ای به عنوان بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق محسوب میشود که حتماً باید نزد تعمیرکاران حرفه ای بروید.

پیشگیری از آب و روغن قاطی کردن ماشین

همیشه باید سرویس های دوره ای خودرو را برای پیشگیری از آب روغن قاطی کردن ماشین و چنین اتفاقاتی، با دقت انجام دهید. شما باید برای هر گونه تعمیرات خودرو از مکانیک حرفه ای استفاده کنید و هیچ وقت به فکر صرفه جویی در خرید قطعات خودرو( در صورت نیاز) نباشید. همچنین به سراغ برندهای نامعتبر نروید که استحکام قطعاتشان کم تر است.

درصورت سوختن فیوز فن خنک کننده خودرو، دمای موتور بالا می رود و در نهایت واشر سر سیلندر میسوزد و باعث آب روغن قاطی کردن ماشین می شود. در زمان جوش آوردن خودرو باید قبل از خاموش کردن خودرو، مقداری آب بر روی رادیاتور بریزید تا دمای موتور، پایین بیاید. درصورت روشن شدن یا جوش آوردن ماشین شما، هرگز درب رادیاتور را باز نکنید که کار بسیار خطرناکیست.

وقتی روغن با آب قاطی شده چه کنیم ؟

- خودروی خود را سریعا خاموش و متوقف کنید.

- مقداری آب در رادیاتور خود به آرامی بریزد.

- برای خنک شدن خودرو، درب کاپوت را به آرامی باز کنید.

- بگونه ای که خودرو روشن نشود؛ در هر چند دقیقه، تک استارت بزنید.

- در آخر با تعمیر کار یا امداد جاده ای تماس بگیرید.

پیشگیری از آب و روغن قاطی کردن ماشین,قاطی شدن آب و روغن خودروبا قاطی شدن آب و روغن خودرو به مکانیزم موتور آسیب وارد می شود

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 19
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی سحر زکریا

زمان و محل تولد سحر زکریا به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۵۲در اراک برمی گردد. مادر این بازیگر، اهل شمال بود و اصلیت پدرش که به عنوان مهندس برق، فعالیت داشت؛ از اراک بود. همین امر باعث شد که سحر تا مقطع پنجم ابتدایی در شهرهای مختلفی زندگی کند. با این که محل تولد سحر، گیلان بوده است ولی پدرش برای او از اراک، شناسنامه گرفته است. سحر دارای یک خواهر میباشد که کوچکتر از خودش است و متاهل شده و در حال حاضر ، فرزند دارد.

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش