جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۳۰۰۷۲

جوراب لاستیک ماشین (زنجیر چرخ پارچه ای) چیست؟

جوراب لاستیک ماشین,محدودیت جوراب لاستیک ماشین,قیمت زنجیر چرخ پارچه ایجوراب لاستیک ماشین انواع مختلفی دارد که برخی از آن ها در داخل خود یک جزء اضافی تر دارند
برای پیشگیری از حوادث رانندگی، وسیله ای بر روی چرخ بسته می شود تا بتواند از این طریق اصطکاک را افزایش دهد و امنیت بیشتری را به وجود آورد ، که به این وسیله زنجیر چرخ گفته میشود. البته یکی از راههای رانندگی بر روی جاده های لغزنده استفاده از جوراب لاستیک ماشین می باشد.

جوراب لاستیک ماشین

زنجیر چرخ پارچه ای به پارچه هایی گفته میشود که در اطراف تایر ماشین کشیده میشوند و بین چرخ و جاده یک پرده ایجاد می کنند. این پارچه ها که حالت کشسانی دارند، بطور محکم سر جای خود باقی می مانند و براحتی نصب میشوند. جوراب لاستیک ماشین انواع مختلفی دارد که برخی از آن ها در داخل خود یک جزء اضافی تر دارند که باعث پوشش لبه های تایر می شود و این قابلیت را دارد که در لابلای چرخ از تجمع برف و الودگی جلوگیری کند. باید به اصالت چنین زنجیر چرخی در موقع خرید توجه داشته باشید، به علت این که الیاف مخصوص بکار رفته در تولید زنجیر چرخ های پارچه ای از مزیت اصلی آن به شمار می رود.

جوراب لاستیک ماشین در مقایسه با دیگر مدل ها، کم تر جلوی انتقال قدرت موتور را می گیرند و با لرزش مواجه می شوید و علاوه بر موارد ذکر شده به چرخ، آسفالت جاده و به خصوص جلوبندی خودرو کم ترین آسیب را وارد می کنند. با وجود این زنجیر چرخ ها ترمز ABS این قابلیت را دارد که به راحتی وظیفه اش را انجام می دهد و مثل زنجیر چرخ های دیگر مشکل اختلال در عملکرد ترمز ها رخ نمی دهد. انواع زنجیر چرخ پارچه ای از نظر نحوه بستن در رده میانی قرار دارند. زنجیر چرخ های پارچه ای در مقایسه با انواع فلزی راحت تر قابل نصب هستند.

مخترع جوراب لاستیک ماشین

با همت و تلاش یک دانش آموخته ی دانشگاه مازندران، جوراب لاستیک ماشین به جای زنجیر چرخ طراحی و ساخته شد . این مخترع جوراب چرخ خودرو که حسن باقرنیا جلودار نام داشت، گفته است که الیاف طبیعی به خصوص مو می تواند به مقدار زیادی آب را جذب کند، به همین منظور از موی طبیعی که قدرت جذب بالایی دارد در ساخت جوراب چرخ استفاده میشود.

مخترع جوراب لاستیک ماشین,جوراب لاستیک ماشین,امنیت جوراب لاستیک ماشین در هنگام رانندگیجوراب لاستیک ماشین در مقایسه با دیگر مدل ها، کم تر جلوی انتقال قدرت موتور را می گیرد

سایزهای جوراب لاستیک ماشین

جوراب لاستیک ماشین به صورت جفتی در بازار فروخته می شود و معمولاً باتوجه به چرخ هر نوع ماشین و تایر آن  سایزهای جوراب لاستیک ماشین متفاوت است. به این نکته توجه داشته باشید که جوراب تایر باید دقیقا مانند زنجیر چرخ با سایز تایرها مناسب باشد تا شخص با مشکل مواجه نشود. هدف از طراحی این جوراب ها در جاده های پوشیده از برف و لغزنده، افزایش میزان سطح تماس بین چرخ و زمین می باشد. عملکرد این جوراب ها شبیه زنجیرچرخ های قدیمی میباشد و براحتی می توان آن را شست و استفاده کرد.

نحوه کار کردن جوراب لاستیک ماشین

معمولاً جوراب لاستیک ماشین یک بافت پارچه ای دارد که قابلیت آن برای ایجاد کشش میباشد و از طریق نفوذ کردن لایه نازک آب روی برف یا یخ، این کشش بوجود می آید. این لایه نازک بطور مستقیم به سطوح جاده می چسبد. در مقایسه با زنجیر چرخ ها، جوراب لاستیک ماشین باعث ایجاد کشش روی این سطح میشود، در حالیکه زنجیر چرخ ها با فشرده کردن سطح این کشش را بوجود می آورند. این پارچه به صورت جانبی لایه نازک آب را جدا می کند و یک سایش خشک را بوجود می آورد. خارجی ترین لایه پارچه جوراب در این حالت به سطح برف یا یخ وصل می شود.

عملکرد تایرهای زمستانی در مقایسه با سایر تایرها یکسان است ولی جوراب لاستیک ماشین سطح بزرگ تری را بطور قابل توجهی پوشش می دهد. روی این جوراب، هر پیچ شامل فیبرهای ترکیبی، کوچک و بزرگ است که در یک منطقه بزرگ، اصطکاک زیادی را با کشش ایجاد می کند.

نصب و راه اندازی جوراب لاستیک ماشین

وسیله نقلیه را متوقف کنید و ترمز دستی را بکشید. زنجیرچرخ را از بالا بر روی چرخ سوار کنید. باند لاستیک را از بالای چرخ  به داخل تایر بکشید. بند زنجیر را سفت کنید. وسیله نقلیه را به جلو حرکت دهید و باقی مانده زنجیر را بر روی چرخ بکشید. پس از آن، وقتی که خودرو حرکت کرد، زنجیر بطور کامل فیکس می شود. پس از استفاده از جوراب لاستیک ماشین باید آن ها را بیرون بیاورید و آن ها را پس از تکان دادن خاک و رطوبت بشویید و برای این که بار دیگر از این زنجیر چرخ پارچه ای استفاده کنید آن را در کیسه مخصوص داخل صندوق عقب بگذارید.

مزایای جوراب لاستیک ماشین,جوراب تایر خودرو,جوراب لاستیک ماشینمعمولاً باتوجه به چرخ هر نوع ماشین و تایر آن  سایزهای جوراب لاستیک ماشین متفاوت است

میزان امنیت جوراب لاستیک ماشین در هنگام رانندگی

زمان رانندگی با جوراب لاستیک ماشین، باید سرعتتان را از حالت حداکثری کاهش دهید .معمولا خود زنجیر چرخ پارچه ای باعث میشود که سرعت بیش از حد کنترل شود و فرد باتوجه به برند جوراب، سایز جوراب و نوع ماشین می تواند با سرعت ۳۰ الی ۵۰ کیلومتر در این شرایط رانندگی کند. گاهی اوقات این محدودیت ها به صورت دستی یا اتوماتیک تغییر میکند. بر روی بسته بندی جوراب های تایر، سرعت مجاز نوشته شده است. سرعت محدود شده در جوراب لاستیک ماشین تقریباً برابر با زنجیر چرخ است. حداکثر سرعت اتوبوس ها و ماشین های سنگین با جوراب تایر معمولاً همان ۳۰ کیلومتر است.

مزایای جوراب لاستیک ماشین

از مزایای جوراب لاستیک ماشین می توان به نصب بسیار سریع و آسان در روی چرخ خودرو بدون هیچ سختی، وزن بسیار پائین، جذب بسیار بالای آب و اصطکاک زیاد و قدرت چسبیدن زیاد بر روی سطوح برفی و یخی، قابل استفاده بر روی خودروهای دارای ارتفاع کم و حدفاصل ناچیز بین چرخ و بدنه، نرمی بسیار بالا در حرکت به نحویکه هیچ لرزشی برای خودرو ایجاد نشده و هیچ خرابی برای چرخ خودرو بهمراه ندارد، قابل استفاده مجدد و قابل شستشو توسط ماشین لباسشویی، جلوگیری از سر و صدا و ایجاد لرزش،   سبک و حمل و نقل آسان،   متناسب با تمام خودروهای سبک و سنگین، قابل بازیافت و عدم آسیب به محیط زیست ، جلوگیری از آسیب رساندن به سیستم تعلیق و کمک فنرها و جلوبندی خودرو، عدم آسیب به تایر خودرو، عدم آسیب به آسفالت و جاده، عدم صدمه و خط و خش به رینگهای آلومینیومی، رسیدن به سرعت ۳۰ تا ۴۰ کیلومتر در ساعت در سطوح برفی بدون هیچ لغزش و سرخوردن اشاره نمود.

معایب جوراب لاستیک ماشین

با توجه به ضخامتی که حلقه های فلزی زنجیر چرخ های معمولی دارد باعث میشود لاستیک، صدمه زیادی ببیند. همینطور ضربه های وارده به لاستیک در طول حرکت، در بسیاری از موارد، باعث میشود که رینگ و جلوبندی خودرو از حالت بالانس خارج شود.

محدودیت جوراب لاستیک ماشین

برندهای تمام زنجیرچرخ ها، قانونی و استاندارد میباشد در حالی که برای جوراب لاستیک ماشین فقط در انواع خاصی این برندها قانون است. مکانهایی برای زنجیر چرخ وجود دارد که محدودیت ایجاد کند ولی برای جوراب تایر ایگونه نیست.

استفاده از جوراب لاستیک ماشین برای تمامی انواع ماشین ها و کامیون ها و تراکتورها

انواع و سایزهای گوناگونی ازجوراب لاستیک ماشین مثل زنجیر چرخ وجود دارد و میتواند باعث پوشش انواع چرخ های ماشین سنگین شود و نیز برای تمام انواع ماشین ها استفاده از آنها قانونیست.

جوراب لاستیک ماشین,سایزهای جوراب لاستیک ماشین,نکات خرید جوراب لاستیک ماشینزمان رانندگی با جوراب لاستیک ماشین، باید سرعتتان را از حالت حداکثری کاهش دهید

نکات خرید جوراب لاستیک ماشین

* توصیه میشود بعد از این که زنجیر چرخ را خریدید آن را ببندید و تا مسافت کوتاهی با این زنجیر چرخ پارچه ای رانندگی کنید تا از درست بودن اندازه اش مطمئن شوید.

* جنس و نوع بافت جوراب لاستیک ماشین کاملاً خاص بوده و به همین منظور ساخته شده است. پس از استفاده از زنجیر چرخ ها، باید حتماً آنها را جلوی آفتاب پهن کنید یا سریعا آنها را به روش های دیگر خشک کنید. چنانچه از زنجیر چرخ پارچه ای استفاده می کنید، این نکته را مدنظر قرار دهید زیرا نگهداری از زنجیر چرخ در محیط نمدار سبب میشود که کیفیت آن افت پیدا کند.

* به لاستیک هایی که قدرت موتور بر روی آنها اعمال می شود، باید جوراب لاستیک ماشین نصب کنید. چنانچه ماشین شما دیفرانسیل جلو است، باید زنجیر چرخ را روی چرخ های جلو ببندید وگرنه به چرخ های عقب ببندید. همچنین زنجیر چرخ برای ماشین های دو دیفرانسیل حتماً باید برای هر چهار لاستیک نصب شود. در‌صورتی‌که اطلاع ندارید که دیفرانسیل خودرو شما جلو است یا عقب، باید به نحوه قرار گیری موتور دقت کنید.

* زمانی که جوراب لاستیک ماشین دارید، با احتیاط و سرعت کم رانندگی کنید و مهم تر از آن، یکدفعه ترمز نکنید یا شتاب نگیرید.

* برای اطمینان از درست بسته شده جوراب لاستیک ماشین، حتماً با احتیاط چند صد متر را رانندگی کنید تا از این طریق خاطرجمع شوید که زنجیر چرخ ها به خوبی سر جایشان نصب شده اند. با این کار در همان ابتدا مشکل زنجیر چرخ را متوجه میشوید و میتوانید با خیال راحت ادامه مسیر را طی کنید.

* نمی توانید برای خودروی خود از هر نوع جوراب لاستیک ماشین استفاده کنید. پیش از خرید زنجیر چرخ پارچه ای به اندازه ی آن برای لاستیک خودروی خود دقت کنید.

* کاربرد جوراب لاستیک ماشین صرفا برای سفر های ضروریست. اگر جاده برفیست و قصد سفر ندارید، بهتر است از آن استفاده نکنید، به علت این که استفاده طولانی مدت از زنجیر چرخ باعث آسیب زدن به لاستیک ها، جلوبندی و سیستم ترمز میشود. به همین خاطر تأکید میشود که از زنجیر چرخ پارچه ای در مواقع ضروری استفاده کنید. این نوع زنجیرچرخ برای طی کردن مسافت های طولانی مناسب نیست و بیشتر در مواقع اضطراری از آن استفاده میشود.

نحوه کار کردن جوراب لاستیک ماشین,جوراب لاستیک ماشین,راه اندازی جوراب لاستیک ماشینسرعت محدود شده در جوراب لاستیک ماشین تقریباً برابر با زنجیر چرخ است

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 18
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ما هواتنگ,بیوگرافی ما هواتنگ,زندگینامه ما هواتنگ زندگینامه ما هواتنگ رئیس شرکت اینترنتی چینی تنسنت (+ تصاویر)

زاده:۲۹ اکتبر ۱۹۷۱

زادگاه:گوانگ دونگ، چین

ملیت:چینی

محل تحصیل:دانشگاه شنژن

پیشه:رئیس هیئت مدیره تنسنت

ادامه
بیوگرافی سعید چنگیزیان,سعید چنگیزیان و همسرش الهام کردا,فیلم های سعید چنگیزیان بیوگرافی سعید چنگیزیان بازیگر تئاتر و سینمای کشور (+ تصاویر همسرش)

زاده: ۲۲ آذر ۱۳۵۶

محل تولد: سمنان

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی تئاتر

وضعیت تاهل: متاهل

سال های فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

ادامه
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
ثریا قاسمی و همسرش,مادر ثریا قاسمی,بیوگرافی ثریا قاسمی بیوگرافی ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۲۸ آذر ۱۳۱۹

زادگاه:تهران

حرفه:بازیگر و دوبلور

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
ویژه سرپوش