جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۴۰۰۵۱

معرفی انواع سرامیک بدنه خودرو بهمراه مزایا و معایب آن

 سرامیک بدنه خودرو,نانو سرامیک خودرو,سرامیک بدنه خودرو چیستپوشش نانو سرامیک بدنه خودرو برای تیونیگ خودرو های گران قیمت و لوکس استفاده شده است
علاقه مندان خودرو و ماشین باز ها، به زیبایی بدنه اتومبیل اهمیت فراوانی میدهند. شرکتهای تیونینگ برای نخستین بار ، پوشش های نانو سرامیکی را برای خودروهای گران قیمت و لوکس استفاده کردند و بعدها با پیشرفت فن آوری، آن را به بازارهای عمومی ارائه دادند.

سرامیک بدنه خودرو

پوشش نانو سرامیک بدنه خودرو یا گلس کوتینگ، به یک پلیمر مایع گفته میشود که آن را روی بدنه خودرو می ریزند و وقتی که با رنگ خودرو ترکیب شد، باعث میشود که روی سطح بیرونی رنگ بدنه یک لایه هیدروفوبیک ایجاد شود که خاصیت آب گریزی دارد. در اثر این خاصیت، از بدنه خودرو در مقابل گردوغبار بیشتر محافظت می شود و موجب براق و شفاف شدن نمای ظاهری خودرو میشود. همچنین در این مایع بی رنگ ، ذرات ریز نانویی وجود دارد که هنگام ترکیب شدن با رنگ خودرو، باعث ترمیم معایب رنگ بدنه و ناپدید کردن هرگونه خط و خش میشود. برای نخستین بار از پوشش نانو سرامیک بدنه خودرو به منظور تیونیگ خودرو های گران قیمت و لوکس استفاده شده که از دوام بیشتری نسبت به مواد موجود در پولیش های معمولی برخوردار است.

انواع سرامیک بدنه خودرو

در چند سال اخیر، کاورهای سرامیک یکی از مواردیست که باعث جلب توجه طراحان خودرو شده است و برای بدنه خودروها کاربرد دارد. انواع سرامیک خودرو دارای کیفیت های متنوعی می باشند. بعضی از این سرامیک ها خاصیت نانو دارند. اگر از سرامیک خودرو استفاده کنید خودروی شما در مقابل انواع آلودگی ها و گرد و غبار اسیب نمی بیند. در فصل های بارانی و مناطق دارای رطوبت نیز از این نانوکاورها میتوان به راحتی استفاده کرد. در صورتیکه از این کاورها استفاده کنید، علاوه بر درخشش و زیبایی ظاهر خودرو، هیچ موقع خش بر روی بدنه خودروی شما ایجاد نمیشود. انواع سرامیک خودرو را میتوان به دسته های زیر تقسیم کرد:

> سرامیک پلیمری بدنه خودرو:

به خاطر پیوند عمیق سرامیک پلیمری با رنگ بدنه، آنرا بطور کامل پوشش می دهد و جزیی از رنگ بدنه خودرو محسوب میشود. این پوشش، مقاومت بسیار بالایی دارد و براحتی نمیتوان آن را برداشت یا پاک کرد.

سرامیک کوارتزی,سرامیک بدنه ماشین,مزایای روکش سرامیکی خودروسرامیک بدنه خودرو مانع از جذب گردوغبار، نمک و شیره درختان روی بدنه اتومبیل میشود

> سرامیک کوارتزی بدنه خودرو:

یکی دیگر از سرامیک هایی که برای مقاوم سازی بدنه ی خودرو دربرابر خش و … کاربرد دارد، سرامیک های کوارتزی می باشند که از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند. مقاومت فوق العاده ی آنها در برابر خط و خش، مدت زمان ماندگاری بالا و افزایش سطح زیبایی خودرو از برترین ویژگی های سرامیک های کوارتزی می باشد.

> سرامیک هیبریدی بدنه خودرو:

به ترکیب دو نوع سرامیک پلیمری و کوارتزی، سرامیک هیبریدی گفته میشود. از این رو توانسته بهترین پوشش سرامیکی را با ترکیب دو پوشش به وجود آورد. سخت ترین پوشش سرامیکی همین نوع میباشد که برای ماشین یک لایه محافظ با مقاومت بالا را بوجود می آورد.

مدت زمان ماندگاری سرامیک بدنه خودرو

مدت زمان ماندگاری سرامیک بدنه خودرو از یک سال تا پنج سال میباشد که این زمان باتوجه به محلولی که استفاده میشود، متغیر است. در واقع سرامیک بدنه خودرو دارای انواع گوناگونی میباشد که هر کدام ماندگاری متفاوتی دارد که این ماندگاری بمدت یکسال، سه سال یا پنج سال می باشد.

سرامیک خودرو در برابر چه عواملی از بدنه محافظت می کند؟

> یکی از مزایای سرامیک بدنه خودرو اینست که مانع از ورود اشعه ماوراء بنفش خورشید و کدر شدن بدنه اتومبیل میشود.

> برای این که خودروی شما دربرابر آسیب های تگرگ،  باران های اسیدی و سایر ضربه ها محافظت شود، باید از سرامیک بدنه خودرو استفاده کنید.

فواید سرامیک بدنه خودرو,مدت ماندگاری سرامیک بدنه خودرو,فواید سرامیک بدنه خودروسرامیک بدنه خودرو دارای انواع گوناگونی میباشد که هر کدام ماندگاری متفاوتی دارد

> مزیت دیگر سرامیک بدنه خودرو اینست که آزاردهنده ترین صحنه برای صاحبان اتومبیل یعنی جذب فضولات پرندگان را از بین می برد.

> سرامیک بدنه خودرو مانع از جذب گردوغبار، نمک و همچنین شیره درختان روی بدنه اتومبیل میشود.

> اجرای پوشش نانو باعث میشود که خراش های کوچک در اثر سایش بدنه با هر اشیایی ایجاد نشود.

> در صورتیکه سرعتتان با ماشین زیاد باشد و شن، ماسه و سنگریزه به خودرو برخورد کند، به خاطر وجود سرامیک بدنه خودرو دیگر روی آن اثری به جا نخواهد گذاشت.

> سرامیک بدنه خودرو مانع بروز مشکلات احتمالی فشار آب زیاد در کارواش های سنتی میشود.

> از دیگر مزایای سرامیک خودرو می توان به عدم جذب نور و حرارت بالای آفتاب در روزهای گرم اشاره کرد.

عوامل تاثیرگذار بر روی هزینه سرامیک خودرو

با توجه به عوامل مختلف می توان هزینه پوشش نانوسرامیک خودرو را تعیین کرد. بعضی از عوامل تاثیرگذار بر هزینه پوشش نانوسرامیک خودرو شامل مدل خودرو، نوع مواد به کاررفته( هرچه خاصیت آب گریزی بیشتر باشد، قیمت مواد افزایش می یابد ) و تعداد لایه های ایجاد شده روی بدنه به منظور افزایش درخشندگی می باشد.

* نوع مدل ماشین:

نخستین و مهمترین عاملی که بر قیمت سرامیک بدنه خودرو تأثير میگذارد، نوع و مدل خودرو میباشد .

فواید سرامیک بدنه خودرو,مضرات استفاده از سرامیک بدنه خودرو,سرامیک پلیمری بدنه خودروسرامیک بدنه خودرو مانع بروز مشکلات احتمالی فشار آب زیاد در کارواش های سنتی میشود

* نوع مواد نانو سرامیک:

در زمان انتخاب سرامیک بدنه خودرو باید به این نکته توجه کنید که قیمت مواد نانو سرامیکی با هم تفاوت دارند، یعنی به هر میزانی که خاصیت آب گریزی آن بالاتر باشد، قیمتش نیز افرایش می یابد.

* تعداد لایه ها برای ایجاد پوشش نانو سرامیک:

سومین عامل تاثیرگذار بر هزینه سرامیک خودرو، تعداد لایه هاست که بر روی بدنه خودرو به منظور ایجاد پوشش نانو سرامیک قرار می گیرد.

مزایای روکش سرامیکی خودرو

قبل از سرامیک بدنه خودرو برای درخشندگی بدنه اتومبیل، آن را واکس می زدند یا صیقل می دادند. اکنون بعد از این که از پوشش های سرامیکی استفاده میشود مشخص شده که پولیش موقت است و دیر یا زود از بین می رود. از طرفی زمان زیادی برای اجرای پولیش و سرامیک بدنه صرف می شود. در پوشش سرامیکی، مقدار درخشندگی و براق کنندگی بیشتر است.

- محافظت از رنگ بدنه خودرو:

سرامیک بدنه خودرو از رنگ خودروی شما دربرابر شیره گیاهان و فضولات اعصاب خردکن و همیشه مزاحم پرنده ها تا حد زیادی محافظت می کند. مزیت دیگر سرامیک بدنه خودرو، اینست که بدنه ی معمولی خودروی شما را به یک بدنه ی ضد آب تبدیل کند. در تماس با این سطح، هر نوع مایع از روی آن می لغزد، یعنی در اغلب شهرهای بزرگ و آلوده که باران های اسیدی به صورت مستمر میبارد دیگر باعث خوردگی بدنه خودرو شما نمیشود. تمیزی خودرو از مزیت دیگر این بدنه ی آب گریز به شمار می رود.

- کاهش چشمگیر هزینه های شستشو و ترمیم بدنه خودرو:

شما می توانید تا حد قابل توجهی با خریدن سرامیک بدنه خودرو، هزینه های جانبی ناشی از شستشو، ترمیم رنگ، پولیش کاری و… را کاهش دهید.

- تمیزی بدنه:

نانو سرامیک خودرو این قابلیت را دارد که سطح بدنه خودرو آبگریز شود به همین علت باعث میشود تا بر روی سطح خودرو، آلودگی هایی مانند گرد و خاک و باران های اسیدی باقی نماند. درصورت وجود این نوع آلودگی ها صرفا می توانید براقیت و درخشندگی را با استفاده از يک پارچه تمیز به بدنه خودرو بازگردانید. همچنین وجود تکنولوژی نانو کمک می کند تا سطح خودرو با استفاده از ذرات بسیار ریز، بطور کامل صیقلی شود. ذرات بسیار ریز و حشرات نیز به سطح بدنه نمی چسبند و نهایتا از آن جدا می شوند.

- قابلیت اجرا روی شیشه ی خودرو:

در فصل های سرد سال گاهی اوقات، بخار ایجاد شده روی شیشه موجب کاهش میدان دید شما می شود. برای حل این مشکل میتوانید از سرامیک شیشه خودرو استفاده کنید چون در برابر اشعه UV، خط و خش، گرد و غبار از شیشه های خودروی شما محافظت می کند.

سرامیک بدنه خودرو,سرامیک پلیمری بدنه خودرو,سرامیک هیبریدی بدنه خودروپوشش نانو سرامیک بدنه خودرو به یک پلیمر مایع گفته میشود که آن را روی بدنه خودرو می ریزند

- ماندگار بودن تمیزی خودرو، با پوشش سرامیک:

وقتی که از روکش نانو سرامیکی استفاده کنید، براحتی و بسرعت می توانید خودروی خود را تمیز کنید. ساختار مولکولی پوشش نانو سرامیکی، وظیفه ی حفاظت را در ریز ترین سطح بدنه ی خودرو انجام می دهد و به همین خاطر، مانع از نفوذ گرد و غبار و دیگر مواد آسیب زننده میشود. وقتی که مواد خارجی بر روی بدنه می نشیند، اصلاً نمی توانند برای نفوذ به سطح و چسبیدن به آن جایی را پیدا کنند. بنابراین در زمان تمیز کردن بدنه ی خودرو، به راحتی با استفاده از يک پارچه می توانید این کار را انجام دهید، چون سطح بدنه بسیار صاف و شفاف است .همین ویژگی کمک می کند تا وقتی که خودرو در حال حرکت در جاده است، عوامل خارجی روی سطح خودرو ننشیند، چون زمان برخورد به پوشش سرامیک بدنه، نمیتواند نفوذ پیدا کند و بدین ترتیب مجبور میشود که روی سطح  خودرو غلت بخورد و سرانجام از آن دور شود.

- ایجاد ظاهری لوکس و چشم نواز برای خودرو:

سرامیک بدنه خودرو برای بدنه خودرو شبیه یک کرم تقویتی گران قیمت روی پوست می باشد.

- دوام بیشتر سرامیک خودرو:

پوشش سرامیکی خودرو، دوام بالایی در مقایسه با رنگ عادی اتومبیل در محافظت از بدنه خودرو دارد. در تولید روکش سرامیکی، ساختاری مبتنی بر فن آوری نانو استفاده شده که کمک می کند تا محافظت در سطح بسیار ریز بدنه ی خودرو نیز انجام شود، به همین خاطر، خودروی شما از استحکام بیشتری برخوردار است.

معایب سرامیک خودرو

اگر مزایای سرامیک خودرو سبب شده تا شما برای استفاده از آن تمایل پیدا کنید، توصیه میکنیم که پیش از اقدام به این کار، معایب آن را در نظر بگیرید. در ادامه این معایب و مشکلات عبارتند از:

>> نیاز به نیروی متخصص:

با توجه به این که مواد نانو سرامیک خودرو براحتی یافت میشود، ولی برای انجام اینکار به نیروی متخصص و ماهر نیاز دارید؛ بدین دلیل که اگر به خوبی فرایند سرامیک کردن انجام نشود، نه تنها ظاهر خودرو جذاب نمیشود بلکه سبب بدشکل شدن آن می شود.

>> زمان بر بودن انجام سرامیک خودرو:

روش انجام سرامیک بدنه خودرو، به صورت دستی و مرحله به مرحله می باشد. بدین ترتیب انجام این کار، چندین روز زمانبر است. اگر بعضی از افرادی مدعی اند که سرامیک خودرو را بسرعت انجام می دهند، حتماً درباره تخصصشان محتاط باشید. این کار نیازمند دقت و ظرافت زیادیست و بطور طبیعی چند روز، باید برای اینکار زمان بگذارید و این مسئله زمانی مشکل ساز می شود که به دلیل نزدیک بودن مراسم های خاص مثل نامزدی و عروسی، حتماً باید بتوانید خودروی خود را در مدت زمانی مشخص زیبا کنید و جلا ببخشید. در این موقع ممکن است استفاده از پوشش سرامیکی برای خودروی شما کاربردی نباشد. این نکته را در نظر داشته باشید که اجرای حرفه ای سرامیک خودرو، نقش بسزایی در زیبایی آن دارد. به این ترتیب اگر شرکتی به شما گفت که در زمانی اندک میتواند ، روکش سرامیکی را برای خودرویتان انجام دهد، باید در حرفه ای بودن کار آن شرکت کمی تردید کنید.

نانو سرامیک خودرو,انواع سرامیک بدنه خودرو,سرامیک بدنه خودرو چیستمدت زمان ماندگاری سرامیک بدنه خودرو از یک سال تا پنج سال میباشد

>> هزینه زیاد سرامیک بدنه خودرو:

هزینه سرامیک بدنه خودرو به دلیل اینکه به بخش تزئینات و تیونینگ مربوط میشود، بسیار زیاد است و حتی در مقایسه با بعضی از روش ها مانند پولیش و واکس بالاتر است؛ ولی درصورت استفاده از مواد باکیفیت و خوب، دوام  و ماندگاری بالایی خواهد داشت.

>> بدقواره شدن خودرو در صورت استفاده نادرست از سرامیک:

اگر یک تیم حرفه ای و باتجربه، سرامیک بدنه خودرو را انجام ندهند، احتمال دارد ماشینتان، نه تنها زیبا نشود، بلکه قیافه ای بدشکل و بدقواره به خود بگیرد، در حدی که اگر از سرامیک استفاده نمی کردید خودرویتان زیباتر و شکیل تر بود. باتوجه به اینکه یکی از ویژگی های پوشش سرامیک خودرو، طول عمر زیادش میباشد ، واضح است که اگر از آن به درستی استفاده نشود، ویژگی های مثبتش به ویژگی های منفی تبدیل می شود و سرانجام بدخلقی را نصیب صاحب خودرو می کند.

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 10
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ما هواتنگ,بیوگرافی ما هواتنگ,زندگینامه ما هواتنگ زندگینامه ما هواتنگ رئیس شرکت اینترنتی چینی تنسنت (+ تصاویر)

زاده:۲۹ اکتبر ۱۹۷۱

زادگاه:گوانگ دونگ، چین

ملیت:چینی

محل تحصیل:دانشگاه شنژن

پیشه:رئیس هیئت مدیره تنسنت

ادامه
بیوگرافی سعید چنگیزیان,سعید چنگیزیان و همسرش الهام کردا,فیلم های سعید چنگیزیان بیوگرافی سعید چنگیزیان بازیگر تئاتر و سینمای کشور (+ تصاویر همسرش)

زاده: ۲۲ آذر ۱۳۵۶

محل تولد: سمنان

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی تئاتر

وضعیت تاهل: متاهل

سال های فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

ادامه
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
ثریا قاسمی و همسرش,مادر ثریا قاسمی,بیوگرافی ثریا قاسمی بیوگرافی ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۲۸ آذر ۱۳۱۹

زادگاه:تهران

حرفه:بازیگر و دوبلور

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
ویژه سرپوش