دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۳۵

معرفی چند مورد از ضروری ترین نکات چک کردن خودرو

چک کردن خودرو,چک کردن آب رادیاتور ماشین,چک كردن روغن ترمزبهترین روش های چک کردن خودرو
چک کردن خودرو برای خیلی از مالکان اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که هر گونه عیب و ایراد در این خصوص میتواند برای ایمنی سرنشینان خودرو تهدید جدّي تلقی شود. از طرفی بعضی از نقص های فنی در ابتدا چندان مهم نیست و در صورتی که بموقع از آن اطلاع پیدا کرد به آسانی میتوان آنرا رفع کرد.

چک کردن خودرو 

خودروها با دادن اخطارهایی بر روی نمایشگر کیلومتر  تداعی می کنند که باید بیشتر مراقب آن ها باشیم و هر از گاهی موردهای خاص را چک کنیم. آن ها هشدار میدهند که چه زمانی خودرو شما احتیاج به تعویض روغن، تنظیم باد لاستیک یا چک کردن موتور دارد. درواقع، تنها موردی که اکثراً فراموش می کنیم آماده کردن کامل خودرو برای فصل آتی است. هنگامی که هوا گرمتر می شود، احتمالا چک کردن و تعمیرات جزئی در خودرو، هزینه های آتی برای خودرویتان را تقلیل دهد. به همین علت چک کردن خودرو از جنبه های گوناگون برای تمام اشخاص اهمیت زیادی دارد که در ادامه برای شما شرح می دهیم.

>> چک کردن موتور خودرو

یکی از موارد چک کردن خودرو چک موتور است، موتور را میتوان هسته اصلی هر خودرویی در نظر گرفت. هسته ای که در صورت فقدان آن، فلسفه وجود خودرو هم زیر سوال خواهد رفت. بدین ترتیب اطمینان از سالم بودن موتور خودرو در موقع خرید یا حتی در هنگام استفاده از خودرو شخصی اهمیت متعددی خواهد داشت. به دلیل آن که خرابی موتور خودرو تقریباً مستلزم بیشترین میزان هزینه خواهد بود. از طرفی بیشترین دردسر هم مربوط به خرابی موتور خودرو است. به دلیل آن که نقص در خیلی از قطعات را میتوان به نحوی پوشش داد، ولی نقص موتور میتواند منجر به از کار افتادن خودرو شود. یکی از راه های بررسی عملکرد موتور خروج دود آبی از اگزوز ماشین است. معمولاً خودروهایی که موتور آن ها دارای ایراد است، به هنگام استارت زدن دود آبی از اگزوز آن ها خارج می شود. از طرفی، برای چک کردن موتور خودرو میتوان در موقع روشن بودن خودرو، کاپوت را بالا زد و درصورتی که دودی مشاهده شد، میتوان آنرا از نقص فنی موتور دانست.

>> چک کردن باد لاستیک خودرو

لاستیک یکی از مهم ترین اجزای ماشین بحساب می آید این بخش از ماشین تنها قسمتی از خودرو است که با جاده در تماس میباشد و هرگونه نقص در این بخش از خودرو میتواند مستقیم بر حرکت آن تاثیر گذار باشد پس در موقع خرید لاستیک برای ماشین خود بطور کامل آنرا چک کنید تا از هرگونه نقص و برآمدگی نامتعارف به دور باشد. در خودروهای معمولی، درصورتی که هیچ سرنشین و باری در خودرو نباشد، معمولاً فشار روی چرخ های جلو بیش از چرخ های عقب است. بدین ترتیب در صورتیکه هیچ باری روی خودرو نباشد، با فشار برابر لاستیک ها، لاستیک های جلو باید اندکی خوابیده تر از لاستیک های عقب باشند. این مسئله طبیعی است و بخاطر وزن مجموعه ی موتور و گیربکس روی لاستیک های جلو است.

چک کردن ترمزهای خودرو,چک کردن خودرو,چک کردن روغن موتور خودرو,یکی از موارد مهم در زمان چک کردن خودرو، لاستیک های آن است

چنانچه احساس کردید لاستیک خودرو خوابیده، حتماً باد را پر کنید. استهلاک لاستیک کم باد بسیار زیاد است و بعد از چند صد کیلومتر رانندگی، به دلیل خرده شدن جداره های لاستیک، باید آنرا دور بیاندازید.

>> چک کردن سیستم تهویه خودرو

هرکسی رانندگی با وزیدن باد خنک در خودرو را دوست دارد. برای این که خاطرجمع شوید خودرویتان از این لحاظ مشکلی ندارد، پیش از گرم شدن هوا یا این که مسافرت طولانی مدت پیش آید آنرا چک کنید. شما میتوانید گهگاهی در فصول سرد هم این سیستم را چک کنید تا از کار نیفتد، یعنی از وقت استفاده آن زمان زیادی نگذشته باشد. در صورتیکه متوجه شدید که هوا به اندازه کافی خنک نیست، امکان دارد تنها یک فن مورد نظر کار کند و دیگری احتیاج به تعویض داشته باشد. بیشتر مغازه ها وسایل خودرو دستگاه را دارند و میتوانند به شما کمک کنند که آیا احتیاج به پرکردن گاز سیستم و یا عوض کردن قطعه ای در خودرو است. برای جلوگیری از کند کارکردن آن، خاطرجمع شوید که فیلتر ها را بدرستی قرار داده اید. این کار سبب بالا رفتن کیفیت هوای خنک درون خودرو هم می شود. بیشتر مکانیک ها برای تنظیم دستگاه خنک کننده یک متخصص را پیشنهاد میدهند تا مطمئن شوند که به نهایت بازده خود رسیده است.

>> چک کردن روغن موتور خودرو

معمولاً ماشین ها پس از یک مقدار کیلومتر مشخص، باید روغن موتور خویش را چک کنند. در صورتیکه تصمیم سفر با خودروی شخصی دارید، حتی اگر هنوز زمان آن نرسیده ولی نزدیک به زمان آن میباشد، بهتر است روغن موتور خود را عوض کنید. هیچوقت به این که خودتان روغن اضافه ای روی قبلی بریزید، نیوفتید چرا که در اینصورت روغن قدیمی باقی مانده و ماشین دچار مشکل می شود. این را هم در نظر بگیرید که هر زمانی که روغن موتور خود را عوض می کنید، فیلتر روغن را هم تعویض کنید تا نو و بدون مشکل شود.

چک کردن روغن موتور خودرو,چک کردن باد لاستیک خودرو,چک کردن خودرودر زمان چک کردن خودرو، در صورت نیاز روغن موتور آن را تعویض کنید

>> چک کردن ترمزهای خودرو

عمل نکردن ترمز وسیله نقلیه در زمان حرکت میتواند بسیار فاجعه بار باشد. اللخصوص در سرعت های بالا، تلاش کنید پیش از حرکت کردن از کارکرد ترمز خودرو خود اطمینان حاصل کنید این راحترین کار برای چک کردن ترمز خودرو است. روش دیگر که اندکی زمان بر است نگاه کردن دیسکی است که لاستیک ها روی آن سوار هستند معمولاً در شرایطی که روغن ریزی در سیستم ترمز باشد کاسه چرخ ها مرطوب میشوند و شما با نگاه کردن پشت لاستیک به این نقیصه پی می برید در ضمن مخزن روغنی کنار موتور ماشین تعبیه شده است که میزان روغن ترمز را نشان می دهد با چک کردن این مخزن از کم یا کافی بودن روغن ترمز میتوان آگاه شد.

>> چک کردن آب رادیاتور خودرو

بخشی از آماده کردن خودرو برای گرمای تابستان اطمینان حاصل کردن از پر بودن رادیاتور از خنک کننده است. رادیاتور خودرو یکی از اجزایی است که زمانی که کاپوت خودرو را بالا میبرید حتماً باید به آن رسیدگی کنید. درصورتی که دائما حواستان به آمپر روی صفحه کیلومتر باشد به شما کمک می کند تا از بروز مشکل جلوگیری کنید و هنگامی که دما بسیار بالاست به شما هشدار خواهد داد. هیچ گاه در حین روشن بودن موتور به سر رایاتور دست نزنید یا آنرا برندارید و‌اگر نه بخار آب موجود و داغ در آن سبب سوختگی شما می شود.

چک کردن خودرو,راهنمای چک کردن خودرو,چک کردن باطری خودرو در زمان چک کردن خودرو، آب رادیاتور از اجزاییست که باید به آن رسیدگی کنید

>> چک کردن فیلتر هوا از مهمترین نکات ایمنی خودرو

ورود هوای تمیز به موتور شما، کارآیی و راندمان موتور و خودروی شما را بهبود می بخشد. همچنین اگر خودروی شما فیلتر کابین دارد، آنرا هم چک کنید. این دو معمولاً در سرویس های خودرو نادیده گرفته میشوند و در صورتی که در موارد ضروری عوضشان نکنید، مشکل ساز خواهند شد.

>> چک کردن باتری خودرو

باتری خودرو نقش اساسی در روشن شدن ماشین، روشنایی چراغ ها، تهیه انرژی الکتریکی کافی برای سایر اقدامات دیگر دارد. باتری هم من جمله مواردی است که در صورت عدم چک کردن آن میتواند شما را زمین گیر کند. بارها در سطح شهر و اتوبان ها با موردهای متعددی برخورد کرده ایم که به دلیل خرابی سیستم باتری اشخاص مجبور شده اند به شیوه های دیگر خودرو خود را روشن کنند. از این جهت بررسی سلامت باتری چه در موقع خرید خودرو و چه در موراد دیگر از نکات ضروری محسوب می شود.

>>چک کردن روغن گیربکس اتوماتیک خودرو

چک کردن روغن گیربکس خودرو معمولاً زمانی انجام می شود که موتور روشن و کاملاً گرم باشد و گیربکس در حالت خلاص یا پارک باشد که بستگی به برند و مدل خودرو دارد. گیج روغن دوم از بین دو گیج، مربوط به گیربکس است. برای چک کردن روغن، گیج آنرا پیدا کنید، آنرا بیرون بکشید و درصورتی که گیره ای دارد آزاد کنید؛ آنرا پاک کنید و مجدداً سر جایش فرو کنید تا به پایین ترین نقطه ممکن برسد. بعد مجدداً گیج را بیرون بکشید و سطح روغن را بررسی کنید. مجددا سطح روغن بین دو علامت گیج را نگاه کنید.

چک کردن آب رادیاتور خودرو,چک کردن خودرو,چک کردن ترمزهای خودروچک کردن روغن گیربکس خودرو زمانی انجام می شود که گیربکس در حالت خلاص باشد

رنگ روغن گیربکس متمایل به قرمز است. روغن گیربکس برعکس روغن موتور نیازی به تعویض مستمر ندارد ولی گهگاهی نیاز به تعویض پیدا می‎کند. در خودروهای جدیدتر، فاصله بین تعویض روغن گیربکس امکان دارد به ۱۶۰ هزار کیلومتر برسد. 

>> چک کردن چراغ های خودرو

چراغ های ماشین چشم راننده در شب محسوب میشوند و همچنین راهنماها نقش هدايتگر را دارند. در آیین نامه رانندگی خرابی چراغ ها تخلف به حساب می آید با این تفاسیر لامپ های داخل چراغ پس از مدتی کار کردن ضعیف یا می سوزند پس باید آنها را چک کنید. از جمله نشانه های ضعیف شدن لامپ ها کدر شدن حاشیه آنهاست. توصیه می شود پس از مشخص شدن این مسئله لامپ چراغ مورد نظر را پیش از سوختن عوض کنید.  

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 14
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
ویژه سرپوش