شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۸۲

سوئیچ کددار چیست و چه تفاوت هایی با سوئیچ معمولی دارد؟

سوئیچ کددار,سوئیچ کددار چیست,سوئیچ کد دار ماشینساخت سوئیچ کددار با توجه به نوع و مدل ماشین شما متفاوت میباشد
یکی از آپشن های جدید خودرو، سوئیچ کد دار نام دارد که جایگزین سوئیچ های قدیمی انواع ماشین ها شده است. افزایش ایمنی خودرو و جلوگیری از سرقت آن از مزایایی است که هر راننده ای ترغیب میشود تا سوئیچ کددار بر روی خودرویش نصب کند. در این مطلب از سرپوش با این نوع سوئیچ بیشتر آشنا می شوید.

سوئیچ کددار

ساخت سوئیچ ماشین باتوجه به واردات انواع ماشین های خارجی در ایران، از دغدغه های مالکین این خودروها به شمار می رود. ساخت سوئیچ کددار با استفاده از تجهیزات پیشرفته و تخصصی باعث شده تا از اهمیت بسیاری برخوردار باشد. اتفاقاتی از جمله شکسته شدن کلید ماشین، گم شدن سوئیچ خودرو و یا دزدیده شدن آن، از اتفاقات نگران کننده و دلهره آور در بین افراد مختلف می باشد.

وقتی که سوئیچ خودرو در زمان گذشته به دلایل گوناگونی نظیر شکستن در جای استارت، گم شدن سوئیچ و یا جا گذاشتن آن در یک مکان غیر قابل دسترسی سریع افراد، از بین می رفت؛ یک کلیدساز با استفاده از کلید یدک خودرو برای آن ها سوئیچ جدید درست میکرد ولی امروزه در انواع خودروهای ایرانی و خارجی، امکاناتی همچون سوئیچ کددار و ریموت به منظور قفل کردن درب خودرو و کنترل بدنه خودرو اضافه شده است و اگر افراد با مشکلات مذکور مواجه شدند باید برای ساخت سوئیچ کددار به یک مرکز تخصصی تر بروند.

نحوه ی ساخت سوئیچ های کددار به اینصورتست که این سوئیچ ها باتوجه به قرار گرفتن یک تراشه کامپیوتری درون خودرو ساخته می شوند. به عبارت دیگر، سوئیچ کددار ساخته شده برای اتومبیل شما منحصر به فرد است و نمیتواند درب هیچ ماشینی را در دنیا باز کند. بنابراین درصورت گم کردن سوئیچ خود و ساخت یک کلید از روی این سوئیچ توسط فردی دیگر، احتمالا او می تواند خودروی شما را باز کند ولی نمیتواند خودرویتان را استارت بزند یا موتور خودرو را روشن کند و این مسأله مانع به سرقت رفتن خودروی شما میشود.

انواع سوئیچ کددار

سوئیچ کددار، متشکل از دو بخش اصلی نظیر برد و چیپ ترانسپوندر آن می باشند. وظیفه ی برد، باز و بسته کردن قفل مرکزی است. پس از قرار دادن کلید در داخل سوئیچ فرمان، چیپ حافظه ی داخل آن تحت حوزه مغناطیسی ترانسپوندر فعال می شود و موتور، استارت میخورد و در نتیجه خودرو روشن می شود.

شما می توانید بسته به نوع خودروی خود از فناوری سوئیچ کددار استفاده کنید. از این رو قابلیت ساخت سوئیچ کددار برای خودرو های موجود در ایران و تولید داخلی نظیر پژو ۲۰۶، ۲۰۷، پژو پارس و پراید و همچنین برای خودروهای خارجی همچون کیا، رنو، برلیانس، هیوندا، لیفان، تویوتا، ساندرو، پارس و سوناتا وجود دارد.

تفاوت سوئیچ کد دار با سوئیچ معمولی خودرو

سوئیچ کددار در مقایسه با سوئیچ معمولی، صرفا از نظر میزان برقراری امنیت، تفاوت دارد. در واقع هدف از ساخت سوئیچ کددار که نوعی سیستم پیشرفته محسوب میشود؛ اینست که امنیت را در خودرو برقرار کند و از سرقت آن جلوگیری کند. این قابلیت را می توانید بر روی تمامی خودروهای مدرن و تازه تولید شده ببینید. امنیت این محصول در مقایسه با سوئیچ معمولی، بالاتر است؛ بدین دلیل که بر روی آن، یک مکانیزم امنیتی نصب شده است و باعث میشود که خودرو در زمان سرقت، روشن نشود و درصورت باز نشدن این کد، ماشین استارت نمی خورد.

سوئیچ کد دار خودرو,مزایای ساخت سوئیچ کددار,سوئیچ کدداربرای ساخت سوئیچ کد دار اتومبیل نیاز به یادگیری مهارت هایی خاصی میباشد

در واقع سوئیچ کددار، عملکرد سه بخش از سیستم خودرو را برخلاف سوئیچ معمولی، در زمان سرقت و یا ورود کلید ناهماهنگ با کد، غیر فعال می کند و مانع از حرکت خودرو میشود که از این بخشها می توان به سیستم سوخت رسانی، سیستم جرقه و سیستم موتور استارت اشاره کرد. از طرفی دیگر، باتوجه به ساختار بسیار ساده ی سوئیچ معمولی خودرو، کاربرد آن صرفاً برای روشن کردن خودرو، خاموش کردن ، استفاده از تجهیزات جانبی در حالت خاموش بودن موتور میباشد درحالیکه ساختار سوئیچ کددار متمایز است. در زمان قرار گرفتن خودرو در مرحله تولید، سوئیچ خودرو کد گذاری می شود. این کد، پس از ذخیره شدن در حافظه موجود در سوئیچ، بر روی ECU خودرو تعریف می شود و به سیستم ضد سرقت موجود در خودرو داده می شود که شامل آنتن ترانسپوندر است.

آنتن ترانسپوندر با استفاده از فناوری RFID، یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند. این فناوری به محض وارد شدن سوئیچ در جایگاه بدون نیاز به انرژی الکتریکی، شروع به بازخوانی اطلاعات و کد سوئیچ میکند. بنابراین برای این که خودرویتان را با استفاده از سوئیچ کددار، روشن کنید؛ باید آنرا در محل استارت قرار دهید و بچرخانید تا آنتن ترانسپوندر، کد و اطلاعات سوئیچ را بخواند و درصورت صحیح بودن این کد، اجازه روشن شدن خودرو صادر می شود و در غیر این صورت، هرچه راننده برای روشن شدن خودرو با استفاده از سوئیچ، تلاش کند؛ خودرو صرفاً استارت می خورد ولی موتور روشن نمی شود.

ساخت سوئیچ کد دار برای خودرو های ایرانی

تولید کنندگان اتومبیل در ایران و شرکتهای خودرو سازی سایپا و ایران خودرو ، هم زمان با افزایش نیاز به امنیت بیشتر برای خودرو های ایرانی، تصمیم گرفتند تا برای ماشین های تولید شده ی خودشان امنیت بیشتری را بوجود آورند.

بدین جهت، نصب و راه اندازی سیستم های ضد سرقت یا ایموبلایزر بر روی کلیه اتومبیل های ایرانی از سال ۱۳۸۷ اجباری شدند. این سیستم با ایجاد امنیت بیشتر برای اتومبیل های داخلی، مورد توجه بسیاری قرار گرفت؛ یعنی خودروها در صورت عدم نصب سیستم ضد سرقت، شماره گذاری نمی شدند.

این سیستم ضد سرقت باعث افزایش امنیت کم خودروهای داخلی شده بود بدین دلیل که درب اکثر خودروهای تولید داخل تا قبل از اجرای این طرح به راحتی باز می شد و حتی با سوئیچ یک ماشین دیگر به راحتی روشن می شدند.

فواید استفاده از سوئیچ کد دار,سوئیچ کددار چیست,سوئیچ کدداربرای ساختن سوئیچ یدکی خودرو ایرانی و خارجی، به ابزارهای مخصوصی نیاز است

اقدامات لازم برای جایگزینی سوئیچ کددار

وقتی که سوئیچ ماشین شما گم میشود و یا از بین میرود و می شکند؛ بهترین کار این است که با افراد متخصص در زمینه ساخت سوئیچ کددار، تماس بگیرید. برای این که شما بتوانید به سوئیچ یدک کددار، دسترسی پیدا کنید؛ افراد متخصص وظیفه دارند که اطلاعات قبلی را پاک کنند و در هنگام ساخت سوئیچ کددار، یک کد جدیدی را ارائه دهند.

برای دسترسی به چنین افراد متخصصی باید با نمایندگی خودروی موردنظر ، ارتباط برقرار کنید که بسیار زمان بر است. شما همچنین قادر به برقراری ارتباط با شرکتهای سازنده انواع سوییچ کددار و ریموت خودرو معتبر هستید تا از این طریق مشکلتان را در میان بگذارید.

وقتی سوئیچ ماشین گم شد چه کار باید کنیم؟

شما می توانید سوئیچ ماشین خود را با مراجعه به نمایندگی های مجاز خودرو به راحتی بسازید ولی چنین کاری دردسر و هزینه بسیار زیادی را برای شما به دنبال دارد. البته بسته به سال تولید خودرو، مدل خودرو و نوع کلید می توان هزینه های سوئیچ خودرو را تعيين کرد.

درصورت داشتن ماشینی که از سوئیچ کددار برخوردار است یعنی فروشنده بدون هیچ تردیدی، یک دستگاه را به خودرویتان متصل کرده و نسبت به پاک کردن اطلاعات سوئیچ قبلی پرداخته است. سوئیچ جدید دارای یک چیپ نو با برنامه ریزی است که به شما در زمان تحویل ماشین ارائه می شود. در زمان قدیم، درصورت گم شدن کلید ماشین می توانستید از جایگزینی برای آن استفاده کنید درحالیکه چنانچه امروزه سویئچ ماشین را بدزدند به قفل جدید در کنار کلید، احتیاج دارید. همچنین باید تا یک نمایندگی مجاز، ماشین خود را بکسل کنید.

درصورتی که خودروی شما مدل بالا بود؛ سازنده، سوئیچ کددار را جایگزین می کند و حتی این قابلیت را دارید که در برخی از موارد، از طریق ضمانتنامه خود تخفیف بگیرید. شما میتوانید اطلاعات خودروی خود را با خرید از یک نمایندگی معتبر بهمراه شناسه معتبر، عکس از سوئیچ ها و …. دریافت کنید.

مزایای ساخت سوئیچ کددار

مزایای ساخت سوئیچ کددار به شرح زیر میباشد:

- از مزیت های ساخت سوئیچ کددار میتوان به ضرورت کد ماشین در کنار سوئیچ ماشین برای دسترسی اشاره کرد. گاهی اوقات چندین ساعت طول می کشد تا یک دزد به کد سوئیچ ماشین دسترسی پیدا کند؛ از این رو خودری شما را رها میکند.

- سوئیچ کددار باعث میشود که خودرو به یک سیستم امنیتی و ضد سرقت مجهز شود و هدف از طراحی آن برای افزایش امنیت درب های خودرو های داخلی و خارجی می باشد.

- در انواع سوئیچ های کددار خودرو می توان کد های تعبیه شده را تغيير داد؛ یعنی درصورت تمایل به فروش خودروی خود و یا واگذاری آن به فردی دیگر، سیستم امنیتی ساخت سوئیچ کددار، اقدامات لازم را برای این تغيير با ارائه یک کد تازه به مالک جدید خودرو انجام می دهد.

فواید استفاده از سوئیچ کد دار,سوئیچ کددار چیست,سوئیچ کددارسوئیچ های کددار کاملا یونیک و منحصر به فرد هستند

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 13
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش