یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۸۲

سوئیچ کددار چیست و چه تفاوت هایی با سوئیچ معمولی دارد؟

سوئیچ کددار,سوئیچ کددار چیست,سوئیچ کد دار ماشینساخت سوئیچ کددار با توجه به نوع و مدل ماشین شما متفاوت میباشد
یکی از آپشن های جدید خودرو، سوئیچ کد دار نام دارد که جایگزین سوئیچ های قدیمی انواع ماشین ها شده است. افزایش ایمنی خودرو و جلوگیری از سرقت آن از مزایایی است که هر راننده ای ترغیب میشود تا سوئیچ کددار بر روی خودرویش نصب کند. در این مطلب از سرپوش با این نوع سوئیچ بیشتر آشنا می شوید.

سوئیچ کددار

ساخت سوئیچ ماشین باتوجه به واردات انواع ماشین های خارجی در ایران، از دغدغه های مالکین این خودروها به شمار می رود. ساخت سوئیچ کددار با استفاده از تجهیزات پیشرفته و تخصصی باعث شده تا از اهمیت بسیاری برخوردار باشد. اتفاقاتی از جمله شکسته شدن کلید ماشین، گم شدن سوئیچ خودرو و یا دزدیده شدن آن، از اتفاقات نگران کننده و دلهره آور در بین افراد مختلف می باشد.

وقتی که سوئیچ خودرو در زمان گذشته به دلایل گوناگونی نظیر شکستن در جای استارت، گم شدن سوئیچ و یا جا گذاشتن آن در یک مکان غیر قابل دسترسی سریع افراد، از بین می رفت؛ یک کلیدساز با استفاده از کلید یدک خودرو برای آن ها سوئیچ جدید درست میکرد ولی امروزه در انواع خودروهای ایرانی و خارجی، امکاناتی همچون سوئیچ کددار و ریموت به منظور قفل کردن درب خودرو و کنترل بدنه خودرو اضافه شده است و اگر افراد با مشکلات مذکور مواجه شدند باید برای ساخت سوئیچ کددار به یک مرکز تخصصی تر بروند.

نحوه ی ساخت سوئیچ های کددار به اینصورتست که این سوئیچ ها باتوجه به قرار گرفتن یک تراشه کامپیوتری درون خودرو ساخته می شوند. به عبارت دیگر، سوئیچ کددار ساخته شده برای اتومبیل شما منحصر به فرد است و نمیتواند درب هیچ ماشینی را در دنیا باز کند. بنابراین درصورت گم کردن سوئیچ خود و ساخت یک کلید از روی این سوئیچ توسط فردی دیگر، احتمالا او می تواند خودروی شما را باز کند ولی نمیتواند خودرویتان را استارت بزند یا موتور خودرو را روشن کند و این مسأله مانع به سرقت رفتن خودروی شما میشود.

انواع سوئیچ کددار

سوئیچ کددار، متشکل از دو بخش اصلی نظیر برد و چیپ ترانسپوندر آن می باشند. وظیفه ی برد، باز و بسته کردن قفل مرکزی است. پس از قرار دادن کلید در داخل سوئیچ فرمان، چیپ حافظه ی داخل آن تحت حوزه مغناطیسی ترانسپوندر فعال می شود و موتور، استارت میخورد و در نتیجه خودرو روشن می شود.

شما می توانید بسته به نوع خودروی خود از فناوری سوئیچ کددار استفاده کنید. از این رو قابلیت ساخت سوئیچ کددار برای خودرو های موجود در ایران و تولید داخلی نظیر پژو ۲۰۶، ۲۰۷، پژو پارس و پراید و همچنین برای خودروهای خارجی همچون کیا، رنو، برلیانس، هیوندا، لیفان، تویوتا، ساندرو، پارس و سوناتا وجود دارد.

تفاوت سوئیچ کد دار با سوئیچ معمولی خودرو

سوئیچ کددار در مقایسه با سوئیچ معمولی، صرفا از نظر میزان برقراری امنیت، تفاوت دارد. در واقع هدف از ساخت سوئیچ کددار که نوعی سیستم پیشرفته محسوب میشود؛ اینست که امنیت را در خودرو برقرار کند و از سرقت آن جلوگیری کند. این قابلیت را می توانید بر روی تمامی خودروهای مدرن و تازه تولید شده ببینید. امنیت این محصول در مقایسه با سوئیچ معمولی، بالاتر است؛ بدین دلیل که بر روی آن، یک مکانیزم امنیتی نصب شده است و باعث میشود که خودرو در زمان سرقت، روشن نشود و درصورت باز نشدن این کد، ماشین استارت نمی خورد.

سوئیچ کد دار خودرو,مزایای ساخت سوئیچ کددار,سوئیچ کدداربرای ساخت سوئیچ کد دار اتومبیل نیاز به یادگیری مهارت هایی خاصی میباشد

در واقع سوئیچ کددار، عملکرد سه بخش از سیستم خودرو را برخلاف سوئیچ معمولی، در زمان سرقت و یا ورود کلید ناهماهنگ با کد، غیر فعال می کند و مانع از حرکت خودرو میشود که از این بخشها می توان به سیستم سوخت رسانی، سیستم جرقه و سیستم موتور استارت اشاره کرد. از طرفی دیگر، باتوجه به ساختار بسیار ساده ی سوئیچ معمولی خودرو، کاربرد آن صرفاً برای روشن کردن خودرو، خاموش کردن ، استفاده از تجهیزات جانبی در حالت خاموش بودن موتور میباشد درحالیکه ساختار سوئیچ کددار متمایز است. در زمان قرار گرفتن خودرو در مرحله تولید، سوئیچ خودرو کد گذاری می شود. این کد، پس از ذخیره شدن در حافظه موجود در سوئیچ، بر روی ECU خودرو تعریف می شود و به سیستم ضد سرقت موجود در خودرو داده می شود که شامل آنتن ترانسپوندر است.

آنتن ترانسپوندر با استفاده از فناوری RFID، یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند. این فناوری به محض وارد شدن سوئیچ در جایگاه بدون نیاز به انرژی الکتریکی، شروع به بازخوانی اطلاعات و کد سوئیچ میکند. بنابراین برای این که خودرویتان را با استفاده از سوئیچ کددار، روشن کنید؛ باید آنرا در محل استارت قرار دهید و بچرخانید تا آنتن ترانسپوندر، کد و اطلاعات سوئیچ را بخواند و درصورت صحیح بودن این کد، اجازه روشن شدن خودرو صادر می شود و در غیر این صورت، هرچه راننده برای روشن شدن خودرو با استفاده از سوئیچ، تلاش کند؛ خودرو صرفاً استارت می خورد ولی موتور روشن نمی شود.

ساخت سوئیچ کد دار برای خودرو های ایرانی

تولید کنندگان اتومبیل در ایران و شرکتهای خودرو سازی سایپا و ایران خودرو ، هم زمان با افزایش نیاز به امنیت بیشتر برای خودرو های ایرانی، تصمیم گرفتند تا برای ماشین های تولید شده ی خودشان امنیت بیشتری را بوجود آورند.

بدین جهت، نصب و راه اندازی سیستم های ضد سرقت یا ایموبلایزر بر روی کلیه اتومبیل های ایرانی از سال ۱۳۸۷ اجباری شدند. این سیستم با ایجاد امنیت بیشتر برای اتومبیل های داخلی، مورد توجه بسیاری قرار گرفت؛ یعنی خودروها در صورت عدم نصب سیستم ضد سرقت، شماره گذاری نمی شدند.

این سیستم ضد سرقت باعث افزایش امنیت کم خودروهای داخلی شده بود بدین دلیل که درب اکثر خودروهای تولید داخل تا قبل از اجرای این طرح به راحتی باز می شد و حتی با سوئیچ یک ماشین دیگر به راحتی روشن می شدند.

فواید استفاده از سوئیچ کد دار,سوئیچ کددار چیست,سوئیچ کدداربرای ساختن سوئیچ یدکی خودرو ایرانی و خارجی، به ابزارهای مخصوصی نیاز است

اقدامات لازم برای جایگزینی سوئیچ کددار

وقتی که سوئیچ ماشین شما گم میشود و یا از بین میرود و می شکند؛ بهترین کار این است که با افراد متخصص در زمینه ساخت سوئیچ کددار، تماس بگیرید. برای این که شما بتوانید به سوئیچ یدک کددار، دسترسی پیدا کنید؛ افراد متخصص وظیفه دارند که اطلاعات قبلی را پاک کنند و در هنگام ساخت سوئیچ کددار، یک کد جدیدی را ارائه دهند.

برای دسترسی به چنین افراد متخصصی باید با نمایندگی خودروی موردنظر ، ارتباط برقرار کنید که بسیار زمان بر است. شما همچنین قادر به برقراری ارتباط با شرکتهای سازنده انواع سوییچ کددار و ریموت خودرو معتبر هستید تا از این طریق مشکلتان را در میان بگذارید.

وقتی سوئیچ ماشین گم شد چه کار باید کنیم؟

شما می توانید سوئیچ ماشین خود را با مراجعه به نمایندگی های مجاز خودرو به راحتی بسازید ولی چنین کاری دردسر و هزینه بسیار زیادی را برای شما به دنبال دارد. البته بسته به سال تولید خودرو، مدل خودرو و نوع کلید می توان هزینه های سوئیچ خودرو را تعيين کرد.

درصورت داشتن ماشینی که از سوئیچ کددار برخوردار است یعنی فروشنده بدون هیچ تردیدی، یک دستگاه را به خودرویتان متصل کرده و نسبت به پاک کردن اطلاعات سوئیچ قبلی پرداخته است. سوئیچ جدید دارای یک چیپ نو با برنامه ریزی است که به شما در زمان تحویل ماشین ارائه می شود. در زمان قدیم، درصورت گم شدن کلید ماشین می توانستید از جایگزینی برای آن استفاده کنید درحالیکه چنانچه امروزه سویئچ ماشین را بدزدند به قفل جدید در کنار کلید، احتیاج دارید. همچنین باید تا یک نمایندگی مجاز، ماشین خود را بکسل کنید.

درصورتی که خودروی شما مدل بالا بود؛ سازنده، سوئیچ کددار را جایگزین می کند و حتی این قابلیت را دارید که در برخی از موارد، از طریق ضمانتنامه خود تخفیف بگیرید. شما میتوانید اطلاعات خودروی خود را با خرید از یک نمایندگی معتبر بهمراه شناسه معتبر، عکس از سوئیچ ها و …. دریافت کنید.

مزایای ساخت سوئیچ کددار

مزایای ساخت سوئیچ کددار به شرح زیر میباشد:

- از مزیت های ساخت سوئیچ کددار میتوان به ضرورت کد ماشین در کنار سوئیچ ماشین برای دسترسی اشاره کرد. گاهی اوقات چندین ساعت طول می کشد تا یک دزد به کد سوئیچ ماشین دسترسی پیدا کند؛ از این رو خودری شما را رها میکند.

- سوئیچ کددار باعث میشود که خودرو به یک سیستم امنیتی و ضد سرقت مجهز شود و هدف از طراحی آن برای افزایش امنیت درب های خودرو های داخلی و خارجی می باشد.

- در انواع سوئیچ های کددار خودرو می توان کد های تعبیه شده را تغيير داد؛ یعنی درصورت تمایل به فروش خودروی خود و یا واگذاری آن به فردی دیگر، سیستم امنیتی ساخت سوئیچ کددار، اقدامات لازم را برای این تغيير با ارائه یک کد تازه به مالک جدید خودرو انجام می دهد.

فواید استفاده از سوئیچ کد دار,سوئیچ کددار چیست,سوئیچ کددارسوئیچ های کددار کاملا یونیک و منحصر به فرد هستند

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 13
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی سحر زکریا

زمان و محل تولد سحر زکریا به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۵۲در اراک برمی گردد. مادر این بازیگر، اهل شمال بود و اصلیت پدرش که به عنوان مهندس برق، فعالیت داشت؛ از اراک بود. همین امر باعث شد که سحر تا مقطع پنجم ابتدایی در شهرهای مختلفی زندگی کند. با این که محل تولد سحر، گیلان بوده است ولی پدرش برای او از اراک، شناسنامه گرفته است. سحر دارای یک خواهر میباشد که کوچکتر از خودش است و متاهل شده و در حال حاضر ، فرزند دارد.

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش