یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۱۱۶

معرفی کولر دوال خودر و نحوه ی عملکرد آن

کولر دوال خودرو,سیستم تهویه سه گانه خودرو,مزایای کولر دوال خودروکولر دوال خودرو، سیستم تهویه‌ای است که قادر به تفکیک بادهای خروجی میباشد
کولر دوال از آپشن های پرکاربرد در خودروها محسوب میشود که احتمالا جزو آپشن هایی است که در خودرو وجود دارد. در این روزها وجود کولر دوال در بسیاری از خودروهای خارجی، مرسوم شده و کاربرد این آپشن، مانند گذشته صرفا برای خودروهای لوکس نیست.

کولر دوال خودرو

به سیستم تهویه ای که بتواند بادهای خروجی را تفکیک کند و سرنشینان، قادر به دریافت دو نوع باد گرم و سرد در زمان واحد باشند؛ کولر دوال خودرو می گویند. درواقع راننده میتواند به وسیله کولر دوال یا تهویه دوگانه، خنکای باد سرد را از کولر خودرو، دریافت کند و سرنشین کناری، باد گرم را به صورت مجزا احساس کند. همچنین می توان درجه دما را تنظیم کرد و فن ها نیز به صورت جداگانه فعال میشوند.

در بیشتر خودروهای لوکس به خصوص خودروهای ژاپنی می توان این نوع سیستم تهویه اتوماتیک خودرو را پیدا کرد. همچنين میتوان برای خودروی خریداری شده از کارخانه، آنرا بعنوان یک گزینه اضافی سفارش داد که نیازمند پرداخت هزینه اضافی است.

کولر دوال خودرو برای فصولی از سال، مناسب است که هوا نیمه سرد و نیمه گرم است. افراد در چنین مواقعی برای دمای داخل کابین خودرو احساسات متفاوتی دارند و نیاز آنها به باد سرد یا گرم، متفاوت است.

نحوه عملکرد کولر ماشین

سیستم های سرمایشی تقریباً عملکرد یکسانی دارند و تبادل حرارت و خنک کاری در اثر چرخش یک سیال بین منبع سرد و گرم اتفاق می افتد. در کولر خودرو، گاز در کمپرسور، فشرده میشود که بواسطه تسمه دینام و از موتور، نیروی خود را دریافت می کند و با فشار بالا به سمت کندانسور هدایت می شود. گاز، زمانی به مایع تبدیل میشود که گرما را در کندانسور از دست بدهد و وقتی که از لوله مویی معروف به شیر انبساط عبور کرد؛ حالت دوفازی به دلیل کاهش فشار، به خود می گیرد.

مزایای کولر دوال خودرو,سیستم تهویه چهارگانه خودرو,نحوه عملکرد کولر ماشینمزیت اصلی کولر دوال خودروها، تفکیک دما سازی و پمپاژ باد به فضای داخل کابین است

این ماده دوفازی، پس از ورود به اواپراتور، با گرفتن گرمای لوله ها دوباره به گاز، تبدیل می شود. سپس هوای داخل کابین توسط فن به سمت این لوله ها هدایت میشود و وقتی که خنک شد، این هوا مجددا به کابین وارد میشود و در نهایت شما متوجه گرمای سوزان تابستان نمیشوید.

سیستم تهویه سه گانه خودرو

سیستم تهویه یا کولر سه گانه خودرو وظیفه دارد که برای سرنشینان جلو و عقب ماشین، انواع دمای باد را تنظیم کند. کاربرد این نوع سیستم تهویه برای خودروهای بزرگی ازجملهSUV ها می باشد. کنترل هوای اتوماتیک در سه منطقه، موجب رضایت همه سرنشینان خودرومیشود.

سیستم تهویه چهارگانه خودرو

دو سرنشین جلو و سرنشینان صندلی های عقب در سیستم تهویه چهارگانه خودرو میتوانند باد را در دمای متفاوتی تنظیم کنند. این سیستم پیشرفته قادر به تولید دمای متفاوتی برای هر یک از سرنشینان خودرو در زمان واحد است و علاوه‌براین قابلیت پمپاژ بادهای کاملاً متضادی به فضای بیرون را دارد. قابلیت تنظیم دمای مورد دلخواه برای راننده و هر یک از سرنشینان خودرو، از بزرگ ترين مزیت تهویه های چندگانه به شمار می رود. این قابلیت موجب عدم احساس خستگی شما در طول مسیر میشود.

مزایای کولر دوال خودرو

با توجه به عملکرد پیشرفته ی کولر دوال خودرو، این نوع سیستم تهویه سطح کیفی بسیار بالایی دارد.

از عوامل مؤثر در افزایش دوام و طول عمر این نوع کولرها می توان بوجود سیستم پیشرفته، قطعات کارآمد و استفاده از عملکردی هوشمند اشاره کرد.

کولر دوال خودرو، قابلیت دما سازی به شکل کاملاً مجزا را دارد و باتوجه به خواست و دلخواه سرنشینان داخل کابین خودرو، جریان های هوای مطبوع را به صورت متوازن توزیع میکند.

معایب کولر دوال خودرو

> سیستم های کولر دوال خودرو، گرانتر از کولر معمولی خودروها است. با این وجود، قیمت خودروهای مجهز به سیستم تهویه دوگانه بیشتر است و درصورت تمایل به تعویض کولر معمولی خودروی خود با کولر دوال خودرو، متحمل هزینه زیادی میشوید.

> کولر دوال خودرو دارای تنظیمات حساس و پیچیده میباشد ، یعنی فرآیند تنظیم رسیدن باد مجزا با دمای متفاوت به سرنشینان، پیچیده است. این کار در دفعات اول به سختی انجام می شود. دقت کنید که معمولاً تنظیم دریچه ها در این حالت برای جریان داشتن هوا موضوعیت نداشته و هر سرنشین باید دریچه را به منظور پمپاژ شدن هوای گرم و سرد به سمت خود بچرخاند.

معایب کولر دوال خودرو,روشهای بهبود خنک کنندگی کولر خودرو,فواید کولر دوال خودروکولر دوال جزء امکانات اورجینالی است که از جانب کمپانی سازنده برای خوردو در نظر گرفته می شود

> کولر دوال به کولرهای معمولی موجود در خودروها شباهت دارد. باتوجه به استفاده ای که از کولر خودرو داریم می دانیم که این کولرها باید به صورت دوره ای سرویس شوند. به همین خاطر، تعمیرکار باید قبل از شروع فصل گرم یا سرد سال به منظور رفع نواقص احتمالی، سرویس لازم و سرویس کولر خودرو را انجام دهد.

آیا کولر خودرو مصرف سوخت رو بالا می برد؟

برای راه اندازی سیستم تهویه مطبوع بطور متوسط، چهار تا پنج اسب بخار از قدرت موتور صرف می شود. به همین دلیل در زمان روشن بودن کولر خودرو، عملکرد موتور خودرو کمی ضعیفتر میشود و علاوه‌براین میزان مصرف سوخت، افزایش می یابد ، یعنی در هر صد کیلومتر بطور میانگین دو لیتر به مقدار مصرف سوخت افزوده می شود.

راهکارهایی برای بهبود خنک کنندگی کولر خودرو

برای افزایش میزان خنک کنندگی کولر با این راهکارهای مناسب اشنا شوید:

* پیش از حرکت کردن، کولر خودرو را روشن نکنید؛ یه این دلیل که بهترین حالت این قطعه زمانیست که ماشین در حال حرکت باشد و کمپرسورها سریعتر فعالیت کنند.

* از درجه پائین کولر در زمان شروع حرکت خودرو استفاده کنید. این امر باعث میشود که سرمای بیشتری را با مصرف سوخت کم تر تجربه کنید.

* هنگامی که قصد خاموش کردن خودروی خود را دارید، آنر سایه پارک کنید و در معرض تابش مستقیم افتاب به مدت طولانی قرار ندهید.

روشهای بهبود خنک کنندگی کولر خودرو,فواید کولر دوال خودرومزیت استفاده از کولر دوال خودرو، تفکیک دماسازی و پمپاژ باد به فضای داخل کابین است

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 16
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
ویژه سرپوش