شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۱۱۶

معرفی کولر دوال خودر و نحوه ی عملکرد آن

کولر دوال خودرو,سیستم تهویه سه گانه خودرو,مزایای کولر دوال خودروکولر دوال خودرو، سیستم تهویه‌ای است که قادر به تفکیک بادهای خروجی میباشد
کولر دوال از آپشن های پرکاربرد در خودروها محسوب میشود که احتمالا جزو آپشن هایی است که در خودرو وجود دارد. در این روزها وجود کولر دوال در بسیاری از خودروهای خارجی، مرسوم شده و کاربرد این آپشن، مانند گذشته صرفا برای خودروهای لوکس نیست.

کولر دوال خودرو

به سیستم تهویه ای که بتواند بادهای خروجی را تفکیک کند و سرنشینان، قادر به دریافت دو نوع باد گرم و سرد در زمان واحد باشند؛ کولر دوال خودرو می گویند. درواقع راننده میتواند به وسیله کولر دوال یا تهویه دوگانه، خنکای باد سرد را از کولر خودرو، دریافت کند و سرنشین کناری، باد گرم را به صورت مجزا احساس کند. همچنین می توان درجه دما را تنظیم کرد و فن ها نیز به صورت جداگانه فعال میشوند.

در بیشتر خودروهای لوکس به خصوص خودروهای ژاپنی می توان این نوع سیستم تهویه اتوماتیک خودرو را پیدا کرد. همچنين میتوان برای خودروی خریداری شده از کارخانه، آنرا بعنوان یک گزینه اضافی سفارش داد که نیازمند پرداخت هزینه اضافی است.

کولر دوال خودرو برای فصولی از سال، مناسب است که هوا نیمه سرد و نیمه گرم است. افراد در چنین مواقعی برای دمای داخل کابین خودرو احساسات متفاوتی دارند و نیاز آنها به باد سرد یا گرم، متفاوت است.

نحوه عملکرد کولر ماشین

سیستم های سرمایشی تقریباً عملکرد یکسانی دارند و تبادل حرارت و خنک کاری در اثر چرخش یک سیال بین منبع سرد و گرم اتفاق می افتد. در کولر خودرو، گاز در کمپرسور، فشرده میشود که بواسطه تسمه دینام و از موتور، نیروی خود را دریافت می کند و با فشار بالا به سمت کندانسور هدایت می شود. گاز، زمانی به مایع تبدیل میشود که گرما را در کندانسور از دست بدهد و وقتی که از لوله مویی معروف به شیر انبساط عبور کرد؛ حالت دوفازی به دلیل کاهش فشار، به خود می گیرد.

مزایای کولر دوال خودرو,سیستم تهویه چهارگانه خودرو,نحوه عملکرد کولر ماشینمزیت اصلی کولر دوال خودروها، تفکیک دما سازی و پمپاژ باد به فضای داخل کابین است

این ماده دوفازی، پس از ورود به اواپراتور، با گرفتن گرمای لوله ها دوباره به گاز، تبدیل می شود. سپس هوای داخل کابین توسط فن به سمت این لوله ها هدایت میشود و وقتی که خنک شد، این هوا مجددا به کابین وارد میشود و در نهایت شما متوجه گرمای سوزان تابستان نمیشوید.

سیستم تهویه سه گانه خودرو

سیستم تهویه یا کولر سه گانه خودرو وظیفه دارد که برای سرنشینان جلو و عقب ماشین، انواع دمای باد را تنظیم کند. کاربرد این نوع سیستم تهویه برای خودروهای بزرگی ازجملهSUV ها می باشد. کنترل هوای اتوماتیک در سه منطقه، موجب رضایت همه سرنشینان خودرومیشود.

سیستم تهویه چهارگانه خودرو

دو سرنشین جلو و سرنشینان صندلی های عقب در سیستم تهویه چهارگانه خودرو میتوانند باد را در دمای متفاوتی تنظیم کنند. این سیستم پیشرفته قادر به تولید دمای متفاوتی برای هر یک از سرنشینان خودرو در زمان واحد است و علاوه‌براین قابلیت پمپاژ بادهای کاملاً متضادی به فضای بیرون را دارد. قابلیت تنظیم دمای مورد دلخواه برای راننده و هر یک از سرنشینان خودرو، از بزرگ ترين مزیت تهویه های چندگانه به شمار می رود. این قابلیت موجب عدم احساس خستگی شما در طول مسیر میشود.

مزایای کولر دوال خودرو

با توجه به عملکرد پیشرفته ی کولر دوال خودرو، این نوع سیستم تهویه سطح کیفی بسیار بالایی دارد.

از عوامل مؤثر در افزایش دوام و طول عمر این نوع کولرها می توان بوجود سیستم پیشرفته، قطعات کارآمد و استفاده از عملکردی هوشمند اشاره کرد.

کولر دوال خودرو، قابلیت دما سازی به شکل کاملاً مجزا را دارد و باتوجه به خواست و دلخواه سرنشینان داخل کابین خودرو، جریان های هوای مطبوع را به صورت متوازن توزیع میکند.

معایب کولر دوال خودرو

> سیستم های کولر دوال خودرو، گرانتر از کولر معمولی خودروها است. با این وجود، قیمت خودروهای مجهز به سیستم تهویه دوگانه بیشتر است و درصورت تمایل به تعویض کولر معمولی خودروی خود با کولر دوال خودرو، متحمل هزینه زیادی میشوید.

> کولر دوال خودرو دارای تنظیمات حساس و پیچیده میباشد ، یعنی فرآیند تنظیم رسیدن باد مجزا با دمای متفاوت به سرنشینان، پیچیده است. این کار در دفعات اول به سختی انجام می شود. دقت کنید که معمولاً تنظیم دریچه ها در این حالت برای جریان داشتن هوا موضوعیت نداشته و هر سرنشین باید دریچه را به منظور پمپاژ شدن هوای گرم و سرد به سمت خود بچرخاند.

معایب کولر دوال خودرو,روشهای بهبود خنک کنندگی کولر خودرو,فواید کولر دوال خودروکولر دوال جزء امکانات اورجینالی است که از جانب کمپانی سازنده برای خوردو در نظر گرفته می شود

> کولر دوال به کولرهای معمولی موجود در خودروها شباهت دارد. باتوجه به استفاده ای که از کولر خودرو داریم می دانیم که این کولرها باید به صورت دوره ای سرویس شوند. به همین خاطر، تعمیرکار باید قبل از شروع فصل گرم یا سرد سال به منظور رفع نواقص احتمالی، سرویس لازم و سرویس کولر خودرو را انجام دهد.

آیا کولر خودرو مصرف سوخت رو بالا می برد؟

برای راه اندازی سیستم تهویه مطبوع بطور متوسط، چهار تا پنج اسب بخار از قدرت موتور صرف می شود. به همین دلیل در زمان روشن بودن کولر خودرو، عملکرد موتور خودرو کمی ضعیفتر میشود و علاوه‌براین میزان مصرف سوخت، افزایش می یابد ، یعنی در هر صد کیلومتر بطور میانگین دو لیتر به مقدار مصرف سوخت افزوده می شود.

راهکارهایی برای بهبود خنک کنندگی کولر خودرو

برای افزایش میزان خنک کنندگی کولر با این راهکارهای مناسب اشنا شوید:

* پیش از حرکت کردن، کولر خودرو را روشن نکنید؛ یه این دلیل که بهترین حالت این قطعه زمانیست که ماشین در حال حرکت باشد و کمپرسورها سریعتر فعالیت کنند.

* از درجه پائین کولر در زمان شروع حرکت خودرو استفاده کنید. این امر باعث میشود که سرمای بیشتری را با مصرف سوخت کم تر تجربه کنید.

* هنگامی که قصد خاموش کردن خودروی خود را دارید، آنر سایه پارک کنید و در معرض تابش مستقیم افتاب به مدت طولانی قرار ندهید.

روشهای بهبود خنک کنندگی کولر خودرو,فواید کولر دوال خودرومزیت استفاده از کولر دوال خودرو، تفکیک دماسازی و پمپاژ باد به فضای داخل کابین است

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 16
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش