یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۱۱۶

معرفی کولر دوال خودر و نحوه ی عملکرد آن

کولر دوال خودرو,سیستم تهویه سه گانه خودرو,مزایای کولر دوال خودروکولر دوال خودرو، سیستم تهویه‌ای است که قادر به تفکیک بادهای خروجی میباشد
کولر دوال از آپشن های پرکاربرد در خودروها محسوب میشود که احتمالا جزو آپشن هایی است که در خودرو وجود دارد. در این روزها وجود کولر دوال در بسیاری از خودروهای خارجی، مرسوم شده و کاربرد این آپشن، مانند گذشته صرفا برای خودروهای لوکس نیست.

کولر دوال خودرو

به سیستم تهویه ای که بتواند بادهای خروجی را تفکیک کند و سرنشینان، قادر به دریافت دو نوع باد گرم و سرد در زمان واحد باشند؛ کولر دوال خودرو می گویند. درواقع راننده میتواند به وسیله کولر دوال یا تهویه دوگانه، خنکای باد سرد را از کولر خودرو، دریافت کند و سرنشین کناری، باد گرم را به صورت مجزا احساس کند. همچنین می توان درجه دما را تنظیم کرد و فن ها نیز به صورت جداگانه فعال میشوند.

در بیشتر خودروهای لوکس به خصوص خودروهای ژاپنی می توان این نوع سیستم تهویه اتوماتیک خودرو را پیدا کرد. همچنين میتوان برای خودروی خریداری شده از کارخانه، آنرا بعنوان یک گزینه اضافی سفارش داد که نیازمند پرداخت هزینه اضافی است.

کولر دوال خودرو برای فصولی از سال، مناسب است که هوا نیمه سرد و نیمه گرم است. افراد در چنین مواقعی برای دمای داخل کابین خودرو احساسات متفاوتی دارند و نیاز آنها به باد سرد یا گرم، متفاوت است.

نحوه عملکرد کولر ماشین

سیستم های سرمایشی تقریباً عملکرد یکسانی دارند و تبادل حرارت و خنک کاری در اثر چرخش یک سیال بین منبع سرد و گرم اتفاق می افتد. در کولر خودرو، گاز در کمپرسور، فشرده میشود که بواسطه تسمه دینام و از موتور، نیروی خود را دریافت می کند و با فشار بالا به سمت کندانسور هدایت می شود. گاز، زمانی به مایع تبدیل میشود که گرما را در کندانسور از دست بدهد و وقتی که از لوله مویی معروف به شیر انبساط عبور کرد؛ حالت دوفازی به دلیل کاهش فشار، به خود می گیرد.

مزایای کولر دوال خودرو,سیستم تهویه چهارگانه خودرو,نحوه عملکرد کولر ماشینمزیت اصلی کولر دوال خودروها، تفکیک دما سازی و پمپاژ باد به فضای داخل کابین است

این ماده دوفازی، پس از ورود به اواپراتور، با گرفتن گرمای لوله ها دوباره به گاز، تبدیل می شود. سپس هوای داخل کابین توسط فن به سمت این لوله ها هدایت میشود و وقتی که خنک شد، این هوا مجددا به کابین وارد میشود و در نهایت شما متوجه گرمای سوزان تابستان نمیشوید.

سیستم تهویه سه گانه خودرو

سیستم تهویه یا کولر سه گانه خودرو وظیفه دارد که برای سرنشینان جلو و عقب ماشین، انواع دمای باد را تنظیم کند. کاربرد این نوع سیستم تهویه برای خودروهای بزرگی ازجملهSUV ها می باشد. کنترل هوای اتوماتیک در سه منطقه، موجب رضایت همه سرنشینان خودرومیشود.

سیستم تهویه چهارگانه خودرو

دو سرنشین جلو و سرنشینان صندلی های عقب در سیستم تهویه چهارگانه خودرو میتوانند باد را در دمای متفاوتی تنظیم کنند. این سیستم پیشرفته قادر به تولید دمای متفاوتی برای هر یک از سرنشینان خودرو در زمان واحد است و علاوه‌براین قابلیت پمپاژ بادهای کاملاً متضادی به فضای بیرون را دارد. قابلیت تنظیم دمای مورد دلخواه برای راننده و هر یک از سرنشینان خودرو، از بزرگ ترين مزیت تهویه های چندگانه به شمار می رود. این قابلیت موجب عدم احساس خستگی شما در طول مسیر میشود.

مزایای کولر دوال خودرو

با توجه به عملکرد پیشرفته ی کولر دوال خودرو، این نوع سیستم تهویه سطح کیفی بسیار بالایی دارد.

از عوامل مؤثر در افزایش دوام و طول عمر این نوع کولرها می توان بوجود سیستم پیشرفته، قطعات کارآمد و استفاده از عملکردی هوشمند اشاره کرد.

کولر دوال خودرو، قابلیت دما سازی به شکل کاملاً مجزا را دارد و باتوجه به خواست و دلخواه سرنشینان داخل کابین خودرو، جریان های هوای مطبوع را به صورت متوازن توزیع میکند.

معایب کولر دوال خودرو

> سیستم های کولر دوال خودرو، گرانتر از کولر معمولی خودروها است. با این وجود، قیمت خودروهای مجهز به سیستم تهویه دوگانه بیشتر است و درصورت تمایل به تعویض کولر معمولی خودروی خود با کولر دوال خودرو، متحمل هزینه زیادی میشوید.

> کولر دوال خودرو دارای تنظیمات حساس و پیچیده میباشد ، یعنی فرآیند تنظیم رسیدن باد مجزا با دمای متفاوت به سرنشینان، پیچیده است. این کار در دفعات اول به سختی انجام می شود. دقت کنید که معمولاً تنظیم دریچه ها در این حالت برای جریان داشتن هوا موضوعیت نداشته و هر سرنشین باید دریچه را به منظور پمپاژ شدن هوای گرم و سرد به سمت خود بچرخاند.

معایب کولر دوال خودرو,روشهای بهبود خنک کنندگی کولر خودرو,فواید کولر دوال خودروکولر دوال جزء امکانات اورجینالی است که از جانب کمپانی سازنده برای خوردو در نظر گرفته می شود

> کولر دوال به کولرهای معمولی موجود در خودروها شباهت دارد. باتوجه به استفاده ای که از کولر خودرو داریم می دانیم که این کولرها باید به صورت دوره ای سرویس شوند. به همین خاطر، تعمیرکار باید قبل از شروع فصل گرم یا سرد سال به منظور رفع نواقص احتمالی، سرویس لازم و سرویس کولر خودرو را انجام دهد.

آیا کولر خودرو مصرف سوخت رو بالا می برد؟

برای راه اندازی سیستم تهویه مطبوع بطور متوسط، چهار تا پنج اسب بخار از قدرت موتور صرف می شود. به همین دلیل در زمان روشن بودن کولر خودرو، عملکرد موتور خودرو کمی ضعیفتر میشود و علاوه‌براین میزان مصرف سوخت، افزایش می یابد ، یعنی در هر صد کیلومتر بطور میانگین دو لیتر به مقدار مصرف سوخت افزوده می شود.

راهکارهایی برای بهبود خنک کنندگی کولر خودرو

برای افزایش میزان خنک کنندگی کولر با این راهکارهای مناسب اشنا شوید:

* پیش از حرکت کردن، کولر خودرو را روشن نکنید؛ یه این دلیل که بهترین حالت این قطعه زمانیست که ماشین در حال حرکت باشد و کمپرسورها سریعتر فعالیت کنند.

* از درجه پائین کولر در زمان شروع حرکت خودرو استفاده کنید. این امر باعث میشود که سرمای بیشتری را با مصرف سوخت کم تر تجربه کنید.

* هنگامی که قصد خاموش کردن خودروی خود را دارید، آنر سایه پارک کنید و در معرض تابش مستقیم افتاب به مدت طولانی قرار ندهید.

روشهای بهبود خنک کنندگی کولر خودرو,فواید کولر دوال خودرومزیت استفاده از کولر دوال خودرو، تفکیک دماسازی و پمپاژ باد به فضای داخل کابین است

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 16
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی سحر زکریا

زمان و محل تولد سحر زکریا به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۵۲در اراک برمی گردد. مادر این بازیگر، اهل شمال بود و اصلیت پدرش که به عنوان مهندس برق، فعالیت داشت؛ از اراک بود. همین امر باعث شد که سحر تا مقطع پنجم ابتدایی در شهرهای مختلفی زندگی کند. با این که محل تولد سحر، گیلان بوده است ولی پدرش برای او از اراک، شناسنامه گرفته است. سحر دارای یک خواهر میباشد که کوچکتر از خودش است و متاهل شده و در حال حاضر ، فرزند دارد.

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش