یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۵۸

در مورد باتری کمکی خودرو، بیشتر بدانید

باتری کمکی خودرو,باتری کمکی ماشین,راهنمای خرید باتری کمکی خودروباتری اضطراری ماشین نام دیگر باتری کمکی خودرو میباشد
شما به راحتی می توانید با دستگاه باتری به باتری، کار کنید؛ به این صورت که دستگاهتان را توسط آداپتور شارژ کنید و در زمانی که نیازمند آن هستید با اتصال کابل های دستگاه کمک باتری خودرو به باتری، دستگاه را روشن کنید تا پس از چند ثانیه ماشین شما با تک استارت روشن می شود.

باتری کمکی خودرو

امروزه شاهد اکثر وسایل نقلیه مسافربری با یک باتری بزرگ در جاده ها هستیم که معمولاً در زیر کاپوت قرار دارد؛ با این که محل قرارگیری برخی از مدل های باتری در خودروها در صندوق عقب و نزدیک لاستیک زاپاس است. درواقع باتری، وظیفه ی تامین الکتریسیته موردنیاز برای راه اندازی موتور را بر عهده دارد.

دینام، مسئولیت تامین تمام نیروی تولید شده برای تغذیه رادیو، چراغ های سیگنال و سایر لوازم جانبی را بر عهده دارد. باطری اضطراری ماشین یا باتری کمکی عملا به نوعی دستگاه باطری به باطری قابل حمل گفته میشود که خروجی برق ۱۲ ولت را به شما می دهد( ولتاژ ثابت باتری های ماشین های سبک) و ماشینتان را بدون نیاز به صرف زمان خاصی برای شارژ کردن باتری، روشن می کند.

چک کردن ولتاژ باتری خودرو

نخستین کار برای باتری به باتری خودرو این است که یک باتری دهنده مناسب، انتخاب کنید؛ به این دلیل که شما قادر به استفاده از هر نوع باتری نیستید؛ یعنی باتری گیرنده و دهنده باید ولتاژ همسانی داشته باشند( البته ولتاژ باتری همه خودرو های سواری ۱۲ است ولی احتیاط کنید). بنابراین کاپوت هر دو ماشین را بالا برده و ولتاژ باتری هایی را چک کنید که بر روی آن نوشته شده است وگرنه درصورت ناهمسان بودن ولتاژها، زمانی که باتری با ولتاژ بالاتر به باتری با ولتاژ پایینتر متصل میشود، اسیب می بیند.

عمر باتری ماشین,باتری اضطراری خودرو,خرید باتری کمکی ماشینباتری کمکی خودرو عملا دستگاه باطری به باطری ماشین است

روش صحیح باتری به باتری

قبل از اینکه ماشین با باتری خالی را استارت بزنید، ابتدا به مدت چند دقیقه صبر کنید تا باتری آن با استفاده از کابل اتصال توسط باتری ماشینی شارژ شود که روشن است. این کار موجب می شود که فشار ناگهانی به دینام ماشین وارد نشود و اسیب نبیند.

بنابراین برای چنین کاری به ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارید. دقت کنید که اتصال قطب های باتری باید صحیح باشند. سپس کابل ها را بلافاصله بعد از استارت زدن خودرو خراب و روشن شدن آن جدا کنید؛ به این دلیل که اگر کابلها وصل باشند احتمال تداخل آمپر به خاطر تفاوت در میزان شارژ دینام ها وجود دارد و در نتیجه قطعات برقی ماشین، خراب می شود.

باتری های خودرو دارای دو سر( یا ترمینال) می باشند که در بالا یا کنار باتری قرار می گیرند. در باتری هایی که دو سرش بالای باتری است، یکی از سرها بزرگ تر از سر دیگری است. سر بزرگ تر که با علامت+ نشان داده میشود؛ قطب مثبت باتری است و سر کوچکتر که با علامت – مشخص می شود نیز قطب منفی است. در باتری هایی که دو سرش کنار باتری است، کابل ها به دو سر باتری پیچ شده اند و با علامت های+ و – نشان داده شده اند و در برخی از آن ها برای نمایش مثبت از رنگ قرمز و برای نمایش منفی از رنگ سیاه استفاده می شود.

اتصال سر منفی باتری باید به بدنه فلزی خودرو و بلوک فلزی موتور باشد. سر مثبت باتری هم عایق بندی می شود و به تمام اجزایی وصل می شود که نیازمند برق هستند. هیچگاه نباید سر مثبت باتری با بدنه تماس پیدا کند و شما هم از ایجاد اتصال های کوتاه بپرهیزید.

نکات مهم در خرید باتری کمکی ماشین

- ظرفیت دستگاه باطری به باطری:

آمپر ساعت بعنوان واحد ظرفیت برای باطری اضطراری ماشین محسوب میشود و جریان آمپری را نشان می دهد که میتوان در ساعت از دستگاه باطری به باطری گرفت.

- جریان حداکثر:

در زمانیکه استارت می زنید بیشترین جریان از باتری گرفته می شود و همان شدت جریان موردنیاز برای روشن شدن ماشین می باشد. این عدد براساس تعداد سیلندر ماشین و سرمای هوا تعيين میشود.

در صورت زنگ زدن باتری یا سولفاته شدن آن، در ابتدا آنرا با دستمال مرطوب تمیز کنید و سپس باطری به باطری کنید.

فراموش نکنید که باتری، جریان الکتریکی دارد و باید به منظور پیشگیری از خطر برق گرفتگی با آن با احتیاط رفتار کنید. از طرفی مواد خورنده ی خطرناک موجود در باتری های اسیدی، اگر با پوستتان تماس پیدا کند باعث سوختگی شدید می شود. لذا حتماً در هنگام کار از عینک و دستکش استفاده کنید. بدین منظور، از پوست دست و چشم هایتان محافظت کنید تا در اثر اسید سولفوریک موجود در باتری خودرو آسیب نبیند.

راهنمای خرید باتری کمکی خودرو,باتری کمکی خودرو,باتری کمکی ماشینباتری کمکی خودرو قابل حمل میباشد

جامپ استارت

به انتقال انرژی الکتریسیته از یک منبع به باتری خودرو، جامپ استارت یا بوست میگویند. معمولاً جامپ استارت با استفاده از یک پاور بانک مخصوص خودرو یا باتری به باتری انجام میشود.

دو سر باتری را با رعایت نکات ایمنی، بکشید تا از اتصالات درست باتری مطمئن شوید. دقت کنید که نباید چنین کاری را با فشار زیاد انجام دهید؛ به این دلیل که باتری اسیب می بیند. درصورت شل شدن سر باتری باید کمی آنرا جابه جا کنید تا اتصال کافی برای استارت خوردن ماشین فراهم شود.

چنانچه با انجام این کارها نتوانستید استارت بزنید، دو راهکار دارید یا این که جامپ استارت( روشن کردن ماشین دارای باطری خراب از طریق وصل کردن باطری ماشین دیگر به آن) کنید یا با استفاده از یک منبع خارجی، باتری را مجددا شارژ کنید.

نکات مهم در مورد باتری کمکی ماشین

> در زمان استفاده از باطری کمکی ماشین، حتماً دقت کنید که به اندازه ی کافی، جریان هوا وجود داشته باشد تا مانع از جرقه زدن و احتراق باتری ها شود.

> حتما از کابل های باکیفیت و مقاوم برای باطری کمکی ماشین استفاده کنید درغیراینصورت اگر کابل مورداستفاده نازک باشد؛ حرارت بالا می رود و منجر به آتش سوزی می شود.

> یکی از نکات ایمنی در زمان باطری به باطری ماشین، استفاده از عینک مناسب برای محافظت از چشم ها می باشد.

عمر باتری ماشین

> معمولا برای اطلاع از عمر هر باتری باید به مشخصات آن مراجعه کنید. با این حال، باتری ها بطور متوسط بین ۲ تا ۵ سال عمر می کنند و حداکثر عمر مفیدشان ۲ تا ۳ سال است ولی اگر از آن ها بطور صحیح نگهداری شود و به موقع سرویس شود تا ۵ سال قابل نگهداری است.

> وقتی که عمر مفید باتری ها تمام شود، آن ها عملکرد خودرو را از دست می دهند. بنابراین، وظیفه ی شما اینست قبل از خراب شدن باطری، آن را تعویض کنید وگرنه زمانی که انتظارش را ندارید، باتری خودرو خراب می شود و دردسرهایی برایتان بوجود می آورد.

باطری اضطراری ماشین,نحوه اتصال باتری کمکی,روش صحیح باتری به باتری کردن خودروباتری کمکی خودرو الکتریسیته مورد نیاز برای راه اندازی موتور را تامین می‌کند

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 10
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش