یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۱۸

سگ دست خودرو چیست و چه وظایفی دارد؟

سگ دست خودروسگ دست خودرو بخشی جدایی ناپذیر از سیستم تعلیق خودرو است
وزن خودرو از طریق سگ دست خودرو به چرخ ها و زمین منتقل میشود. همچنین جلوبندی خودرو متشکل از قطعات مختلفی است. اجزایی همچون سیستم تعلیق، دیسک ها، اکسل و… وظایف خاصی دارند تا خودرو قادر به حرکت کردن، باشد. در این مطلب از سرپوش درباره سگ دست خودرو و وظایف آن توضیح داده شده است.

سگ دست خودرو

وظیفه ی سگ دست یا نشیمنگاه چرخ، انتقال وزن اتاق و بدنه به زمین و چرخ هاست. محل قرارگیری این قطعه مهم بر روی محور فرمان میباشد که به آن اکسل یا سیبک می گویند و در اثر آن چرخ ها به دور این محور می چرخد. سگ دست به یک قطعه فلزی کوچک ارزان قیمت میگویند که در مجموعه جلوبندی اتومبیل، نقش اساسی دارد.

سگ دست، وظیفه ی مرتبط کردن دیسک های ترمز، کمک فنرها و اتصالات آن ها به یکدیگر را بر عهده دارد و درواقع نقطه اتصال آن ها محسوب میشود. میزان کیفیت عملکرد جلوبندی باعث هندلینگ راحت و یا بد اتومبیل می شود. قسمتی از اجزای چرخ و سیستم تعلیق بر روی سگ دست خودرو نصب می شود که در بخش جلوبندی، نقش کلیدی دارد. این قطعه با استفاده از چدن ریخته گری تهیه میشود.

وظایف سگ دست خودرو

سگ دست خودرو از جنس چدن انعطاف پذیر یا فولاد آهنگری میباشد ولی برای کاهش وزن و افزایش چابکی خودروهای اسپرت از آلومنیوم استفاده می کنند. علت انتخاب چنین نامی برای این قطعه، بخاطر شباهت زیادش با« پنجه سگ» می باشد. در ادامه با وظایف سگدست اشنا شوید:

> سگدست خودرو، وظیفه ی نگهداری چرخ ها را بر عهده دارد.

> سگ دست خودرو به عنوان محل اتصالات میل کمک در سیستم تعلیق مک فرسون محسوب میشود.

> سگ دست خودرو، چرخ ها را در مسیر موردنظر راننده به حرکت درمی آورد.

> سگ دست خودرو، نوعی لولا برای چرخیدن چرخ روی محور فرمان تلقی میشود.

> سگ دست خودرو را به عنوان وسیله ای برای یاتاقان بندی چرخ، حول محورش در نظر می گیرند.

> از دیگر وظایف سگ دست خودرو می توان به نقطه تلاقی دیسک های ترمز، فرمان، توپی و دیگر اتصالات چرخ ها اشاره کرد.

سگ دست خودرو چیستسگ دست به کنترل زاویه چرخ‌ها کمک می‌کند

انواع سگ دست ماشین

سگ دست در اندازه های متفاوتی برای انواع خودروها تولید می شود؛ بنابراین در زمان خرید این قطعه باید به مدل خودرویتان دقت کنید. از انواع سگ دست ها می توان به سگ دست چرخ های جلو و سگ دست چرخ های عقب اشاره کرد که عملکرد هر کدام متفاوت است؛ زیرا وظیفه ی سگ دست های چرخ جلو، زاویه دادن به آنها میباشد درحالیکه چرخ های عقب به بازوی فرمان پذیر سگ دست نیازی ندارند.

۱. سگ دست چرخ جلو:

وظیفه ی سگدست چرخ جلو اینست که به عنوان یک رابط، قدرت گیربکس را به چرخ ها منتقل می کند. قطعات متصل به سگ دست چرخ جلو عبارتند از:

- پلوس و کاور پلوس:

این قطعه از سگ دست چرخ جلو، قدرت گیربکس را به چرخ ها منتقل می کند که محل قرارگیری آن در مرکز سگ دست می باشد. وظیفه ی کاور پلوس، جلوگیری از نشست آلودگی ها و گرد و خاک روی محل اتصال پلوس و سگدست میباشد که روی این دو قطعه را می پوشاند. جنس کاور پلوس که در مرکز سگدست قرار دارد، لاستیکی و ارتجاعی است.

- بلبرینگ چرخ:

بلبرینگ چرخ از دو قسمت متحرک و ثابت تشکیل شده که محل نصب آن روی سگدست میباشد تا قابلیت تحرکش را حفظ کند. درنتیجه دو ردیف ساچمه در قسمت متحرک آن قرار دارد که از قابلیت چرخیدن و حرکت نسبت به قسمت ثابت برخوردار است. اتصال بخش ثابت بلبرینگ به سگ دست، به وسیله پیچ و مهره می باشد. معمولاً سوراخ های موجود در سگ دست خودرو به صورت استاندارد رزوه شده اند و بلبرینگ ها بدون نیاز به مهره کردن، به راحتی بر روی آن پیچ می شوند. چهار سوراخ بر روی بازوهای سگدست برای اتصال قسمت ثابت قرار دارد که اگر رزوه دار باشد، نیازی به مهره برای محکم کردن پیچ ها ندارد.

- دیسک ترمز:

محل نصب دیسک ترمز بر روی بخش متحرک بلبرینگ میباشد و حرکت آن با چرخش مداوم چرخ ها صورت میگیرد. همچنین دیسک ترمز، کاوری دارد که روی سگ دست قرار می گیرد؛ بنابراین در ابتدا کاور دیسک ترمز بر روی سگ دست چرخ جلو قرار میگیرد، سپس بلبرینگ و پس از آن دیسک ترمز تعبیه میشود. این قطعات باعث برقراری ارتباط سگ دست و رینگ و لاستیک با یکدیگر از طریق دیسک میشوند.

۲. سگ دست چرخ عقب:

هدف از طراحی سگ دست چرخ های عقب که مخروطی شکل است؛ برای حرکت چرخ های عقبی خودرو دو دیفرانسیل میباشد بگونه ای که پلوس از مرکزشان عبور می کند.

مشکلات موجود در سگدست خودرو و نکات مربوط به نگهداری آن

سگدست در زمانی که خودرو حرکت میکند تحت فشارهای کششی بالایی قرار می گیرد. بنابراین با وجود ساخت آن ها برای شرایط سخت، احتمال خرابی های شدیدتر در برخی از شرایط وجود دارد.

>> از مشکلات سگدست خودرو می توان به ترک‌خوردگي ، خم شدن و سابیدگی سوراخ هایی اشاره کرد که اجزای مختلف را بر روی خود سوار می کند. این نکات، تأثير به سزایی در جلوگیری از آسیب و افزایش طول این قطعه دارد.

عکس سگ دست در ماشینجنس سگ دست خودرو از چدن انعطاف پذیر یا فولاد آهنگری است

>> از چرخش با سرعت زیاد بپرهیزید تا مقداری از نیروی وارد شده به چرخ ها به سمت سگدست منتقل شود. این مسأله سوراخ های سگدست را فرسوده می کند و درصورت زیاد بودن شدت آن ممکن است که باعث شکستگی شود.

>> هرگز ترمز سخت، نگیرید؛ چون باعث می شود که سگدست به گشتاور زیاد برسد. ترمز سخت باعث قرار گرفتن سگدست در خط ضربه مکانیکی میشود که درنتیجه موجب شکستگی و اشکال دیگر می گردد.

>> بازرسی منظم سگدست خودرو، بیشتر از سایر اجزای متصل به آنهاست. بنابراین توصیه می شود که به بررسی مونتاژ سگدست از نظر آسیب دیدگی ، ترک، شکستگی و یا فرسودگی بپردازید.

>> سیستم تعلیق را بیش از حد ، شلوغ کنید؛ به این دلیل که درصورت شلوغ شدن قسمت های سیستم تعلیق، شوک ها و فنرها قادر به کاهش وزن خودرو نیستند و مجموعه سگدست، با تحمل تمام نقص های جاده، منجر به اسیب می شود.

علائم خرابی سگدست در خودرو

سگدست خودرو با اتصال به اجزای سیستم تعلیق، چرخ جلو را نگه می دارد و باعث چرخش آن میشود و همچنین از آن بعنوان نقطه اتصال بین سیستم تعلیق و فرمان استفاده می شود. در نظر داشته باشید که اگر سگدست دچار اسیب کمی شود، تأثیر نامناسبی بر چرخ میگذارد و ثبات خودرو را بر هم میزند.

علائم خرابی سگ دست خودرو( knuckleعبارتند از:

* فرمان خودرو در زمان رانندگی مستقیم، کج است.

* وسیله نقلیه به جای این که مستقیم برود به یک طرف کشیده میشود.

* یکی از دیگر علائم خرابی سگ دست خودرو اینست که( لرزش) فرمان تکان میخورد.

* هنگام دور زدن، صدای ناهنجاری را میشنوید.

* چرخ های خودرو دچار سابیدگی میشوند.

عمر سگدست خودرو

سگ دست خودرو بگونه ای طراحی شده که دچار هیچ آسیبی در حالت معمولی نمی شود بلکه احتمال اسیب آن در اثر ضربه و تصادف وجود دارد. بنابراین درصورت آسیب دیدن این قطعه، خودرو هنگام حرکت به یک سمت کشیده می شود؛ بنابراین اگر در متوجه کشیدگی خودرو به یک سمت شدید، برای بررسی سگدست های خودرو به یک تعمیرکار مراجعه کنید. بی توجهی به آن سبب اسیب به جلوبندی خودرو می شود که باید هزینه زیادی بپردازید. پس اگر سگدست، خراب شود باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید تا سیستم جلوبندی خودرو اسیب نبیند.

قیمت انواع سگدست خودرو

سگدست ها از نظر ظاهری در انواع خودرو ها، متفاوت هستند ولی عملکرد یکسانی دارند. بنابراین قیمت سگ دست در اثر این شکل ظاهری، متفاوت است. به طورمثال ، قیمت سگدست پراید با قیمت سگدست رانا فرق دارد.

دقت کنید که در زمان خرید سگدست، این قطعه نباید هیچگونه زنگزدگی و یا خوردگی داشته باشد؛ به این دلیل که تأثير به سزایی بر روی قابلیت و عملکردش دارد.

وظایف سگ دست خودرو,علائم خرابی سگدست در خودروسگ دست خودرو، نقشی حیاتی در عملکرد فرمان و ایمنی خودروتان ایفا می‌کند

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 13
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش