سه شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۸۰۰۰۵۹

معاینه فنی چیست؟ (+ اهمیت، مراحل و مدارک معاینه فنی خودرو)

معاینه فنی,مدارک لازم برای معاینه فنی,مدارک لازم جهت اخذ معاینه فنییکی از مهم ترین بخش های معاینه فنی خودرو، کارایی سیستم ترمز خودرو است
معاینه فنی، تست و آزمایشی برای تشخیص سلامت و میزان سلامت خودرو است. چند سالی است که پلیس راهنمایی رانندگی داشتن برگه معاینه فنی خودرو را برای رانندگان اجباری نموده است.

معاینه فنی

در معاینه فنی خودرو علاوه بر وضعیت ظاهری و شیشه های اتومبیل، آزمون های آلاینده ها، چراغ های جلو، سنجش هم راستایی چرخ ها، کارایی کمک فنرها، کارایی سیستم ترمز، سنجش وضعیت اتصالات فرمان و جلوبندی و بازدید زیربندی انجام می شود. اگر خودرو در یک یا چند مرحله از آزمون های این مراکز به علت نقص فنی رد شود، رفع عیب یا عیوب خودرو در تعمیرگاه های معتبر به درخواست مالک انجام می شود و در صورت رفع نواقص فنی بعد از مراجعه دوباره برچسب معاینه فنی خودرو صادر می شود.

هدف از انجام معاینه فنی، آزمون آلاینده ها در بدو ورود خودرو به سالن معاینه فنی، اندازه گیری میزان آلاینده های حاصل از احتراق موتور است. یکی از مهم ترین بخش های معاینه فنی و تضمین کننده ایمنی خودرو، کارایی سیستم ترمز خودرو است که در صورت رد شدن در هر یک از آزمون های تست ترمز شامل ترمز جلو، عقب، ترمز دستی، به تفکیک چپ و راست لازم است اشکالات رفع شود. 

درصورتی که معاینه فنی خودرو به صورت بازه زمانی دوره ای انجام گردد، اغلب آنرا معاینه فنی دوره ای وسیله نقلیه موتوری می نامند. فواصل زمانی آن معمولاً هر یک یا دو سال خواهد بود. در بعضی از حوزه های حقوقی مربوط به وسایل نقلیه مثل صدور یا تمدید پلاک خودرو گواهی معاینه فنی الزامی می باشد. بهمراه داشتن برگه معاینه فنی برای خودروهای با عملکرد بالای ۵ سال الزامی است. 

مراحل معاینه فنی

در مراحل معاینه فنی، کارشناسان اقدام به تست خودرو و عیوب آن به کمک نرم افزار عیب یابی خودرو می کنند.

۱- تست گازهای خروجی از اگزوز:

در این مرحله ی معاینه فنی کارشناسان به تست و آزمایش گازهای خروجی از اگزوز خودرو می پردازند. این عمل در تستی که بعنوان تست ۴ گاز مشهور شده، انجام می شود. در تست ۴ گاز، میزان گازهای آلاینده زیست محیطی مانند مونواکسیدکربن، دی اکسیدکربن و هیدروکربن ها (HC) را در اگزوز خودرو مشخص می کنند. توجه کنید پیش از رفتن به مراکز معاینه فنی، از وضعیت کاتالیست و کتیستر خاطرجمع شوید. در ضمن، تنظیم موتور هم در تنظیم گازهای خروجی بسیار تأثیرگذار است.

۲- تست ظاهر خودرو:

دومین علل مردودی خودروها در تست معاینه فنی، عیوب ظاهری می باشد. سالم نبودن شیشه جلو، شیشه عقب، چراغ خطر عقب، چراغ دنده عقب، چراغ راهنمای عقب و جلو، سپر جلو و عقب، اتاق خودرو، رنگ خودرو، روغن ریزی، برف پاک کن و شیشه شور، صاف بودن آج تایر و… میتواند سبب مردود شدنتان شود. پیش از مراجعه به این مراجع باید موارد بالا را بطور دقیق و کامل تست کرد.

۳- تست هم راستایی چرخ ها:

هم راستا نبودن چرخ های جلو، باعث رد شدن شما در تست معاینه فنی می شود. این مشکل نیز سبب افزایش مصرف سوخت هم خواهد شد. در شرایط مطلوب، میزان این انحراف برای هر چرخ باید حداکثر ۷ متر در هر ۱۰۰۰ متر باشد؛ یعنی درصورتی که فرمان خودرو را رها کنیم، بعد از پیمودن ۱۰۰۰ متر، صرفا ۷ متر منحرف میشود. برای جلوگیری از مردود شدن در این مرحله باید به یک مرکز جلوبندی سازی و میزان فرمان بروید و خودرویتان را تنظیم فرمان کنید. این کار باید پس از هر دفعه تعمیر جلوبندی و تعویض قطعات آن انجام شود. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی میتوان به استفاده صحیح از تایرها و عدم استفاده از رینگ های غیراستاندارد اشاره کرد.

۴- تست ترمز:

سیستم ترمز خودروها آن قدر مهم است که با کوچکترین اختلال، خطر را دقیقا بیخ گوشتان قرار می دهد. مرحله هفتم معاینه فنی هم به سنجش قدرت ترمز گیری هریک از محورها و قدرت عملکرد ترمز دستی اختصاص دارد. 

زمان معاینه فنی خودرو,معاینه فنی,مدت زمان معاینه فنی خودرومراجعه به تعمیرگاه های مجاز برای تنظیم موتور پیش از مراجعه به مراکز معاینه فنی، اجباریست

۵- تست تنظیم موتور:

قطعاً مهمترین مرحله تنظیم موتور است چون در صورت تنظیم نبودن و عملکرد اشتباه موتور، احتراق در موتور به شکلی ناصحیح انجام می شود و همین سبب افزایش بیش از حد آلایندگی خروجی از اگزوز شود ولی برای جلوگیری از رذشدن در این مرحله باید یادتان باشد استفاده از روغن موتورهای مناسب و استاندارد و نیز فیلتر هوای استاندارد در زمان مناسب و همینطور تعویض تسمه تایم خودرو باعث می شود که موتور خودرو در شرایط مناسبی به سر ببرد. البته مراجعه به تعمیرگاه های مجاز برای تنظیم موتور پیش از مراجعه به مراکز معاینه فنی، اجباری است.

مرحله جدید معاینه فنی

بر اساس مصوبه هیأت وزیران مقرر شد از ابتدای شهریور ۱۳۹۶ برای خودروهای دوگانه سوز با عمر مخزن بیش از ۶ سال علاوه بر معاینه فنی بنزین، تست هیدرواستاتیک که مخصوص مخزن گاز سی ان جی این خودروهاست نیز انجام شود. بدین ترتیب دارندگان این خودروها در کل کشور جهت دریافت معاینه گاز ابتدا باید به مراکز مجاز تعیین شده جهت باز کردن مخزن و ارسال به آزمایشگاه مراجعه نمایند.

صدور گواهی معاینه فنی

صدور گواهی معاینه فنی در صورت قبولی در ازمونها آخرین مرحله ی کار شماست. پس از انجام آزمون های گوناگون نتایج آن به وسیله مسئول مربوطه کنترل شده و در صورت قبولی، گواهی انجام معاینه فنی و برچسب برای خودروی شما صادر می گردد.

مدارک لازم برای معاینه فنی

مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو شامل اصل کارت یا سند خودرو و فرم تشخیص عیوب ظاهری می باشد و مراحل صدور و اخذ کارت معاینه فنی به شرح یر میباشد:

- اصل کارت یا سند خودرو

- فرم تشخیص عیوب ظاهری

- ارائه مدارک لازم معاینه فنی خودرو

- ثبت اطلاعات کامل در سیستم

- دریافت بارکد بعد از ثبت اطلاعات پرداخت

- هزینه لازم معاینه فنی خودرو

با ورود به مرکز مشخص شده، لازم است که اطلاعات کامل خودروی خویش را با در دست داشتن مدارک لازم معاینه فنی در سیستم، ثبت نموده و بعد از ثبت، یک بارکد دریافت نمایید. این بارکد در تمام مراحل انجام معاینه فنی توسط دستگاه خوانده می شود و به این معنی است که هیچ ماشینی بدون ورود به مراکز معاینه فنی خودرو نمی تواند کارت معاینه فنی دریافت نماید.

علل اصلی مردودی خودروها در معاینه فنی

درصورتی که خودروی شما در هریک از مراحل فوق (خواه چشمی خواه فنی) مشکلی داشته باشد مردود می شود. مشکل ترین مراحل معاینه فنی خودرو که باعث مردود شدن آن ها می شود عبارتند از:

> آزمون آلایندگی

> وضعیت ظاهری

> ترمزها

> کمک فنر

> آزمون هم راستایی چرخ ها

اعتبار معاینه فنی خودرو,اعتبار معاینه فنی,معاینه فنیهم راستا نبودن چرخ های جلو، باعث رد شدن شما در تست معاینه فنی می شود

درصورتی که خودرو مردود شود، برگه معاینه فنی به آن تعلق نمی گیرد. در چنین شرایطی ۱۵ روز به شما فرصت میدهند تا چک لیستی را که در برگه نتایج درج شده است رفع کنید و مجدداً به همان مرکز اخذ معاینه فنی مراجعه کنید.

داشتن یا نداشتن معاینه فنی چگونه بررسی می شود؟

دوربین های مختلفی در سطح شهر وجود دارند که تعداد آن ها به ۱۲۰۴ عدد میرسد و خودروها را از نظر داشتن یا نداشتن معاینه فنی کنترل می کند. بنابراین هر خودرویی که معاینه فنی نداشته باشد، توسط این دوربین ها شناسایی می شود و جریمه برای آن لحاظ می شود.

اهمیت معاینه فنی خودرو

درصورتی که اندکی به گازهای سمی که از خودروها خارج می شود و آلودگی بالای هوا را در پی دارد، دقت کنیم، خواهیم دید که معاینه فنی خودروها دارای چه اهمیتی است. البته نباید از این نکته غافل شد که مهم بودن معاینه فنی خودرو تنها به علت آلودگی هوا نیست. تصور کنید که در شهر ماشین هایی تردد دارد که مدتها است سیستم های داخلی آنها معاینه نشده و بدون برگه معاینه فنی است. جمعیت متعددی از کودکان گرفته تا افراد مسن، در خیابان ها حضور دارند و هر لحظه باید منتظر وقوع حادثه ای تلخ و اسفناک بود. اینجا است که متوجه اهمیت معاینه فنی خودروهایی که تولید آنها به سالها پیش برمیگردد، خواهیم شد. از طرفی متأسفانه کارشناسان بالغ بر ۳۰ درصد از علل تصادف ها را نقص خودروها اعلام نموده اند. 

معاینه فنی,مدت معاینه فنی,معاینه فنی اتومبیلهیچ ماشینی بدون ورود به مراکز معاینه فنی نمی تواند کارت معاینه فنی اخذ نماید

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 15
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
هانده دوغان دمیر,بیوگرافی هانده دوغان دمیر,تحصیلات هانده دوغان دمیر بیوگرافی هانده دوغان دمیر، بازیگر جوان ترکیه ای (+ تصاویر)

زاده: ۲۲ نوامبر ۱۹۸۵

زادگاه: آنکارا – ترکیه

قد: ۱۷۰ سانتیمتر 

مدرک: لیسانس رشته جامعه شناسی

شغل: بازیگر

ادامه
ویژه سرپوش