جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۳۰۰۰۰۳

موقع ترکیدن لاستیک چه باید کرد؟ (+ تصاویر)

موقع ترکیدن لاستیک چه باید کرد,ترکیدن لاستیک خودرو,لاستیک خودروموقع ترکیدن لاستیک چه باید کرد
ترکیدن لاستیک خودرو، یکی از پرخطر ترین و ناخوشایندترین اتفاقاتی است که به علل متعددی امکان رخ دادن دارد.  لاستیک های خودرو پس از مدتی کهنه و قدیمی و حتی گاهی نخ نما می شوند. دانستن اینکه در چنین مواقع حساسی باید چطور عمل کرد، بسیار تعیین کننده است و حتی در وضعیت خطرناک میتواند جان شما را هم نجات دهد.

ترکیدن لاستیک خودرو

به طور کلی چرخ ها و لاستیک های خودرو یکی از استراتژیک ترین و مهم ترین اجزای تشکیل دهنده یک وسیله نقلیه محسوب میشوند و بروز حادثه ای برای این قسمت، قطعاً ایمنی خودرو و وضعیت حرکت آن را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

نداشتن اطلاعات کافی در مورد اقدامات بعد از ترکیدن لاستیک و پنچری میتواند حادثه خلق کند. بسیار اتفاق افتاده است که یک راننده به علت بی اطلاعی در این شرایط اقدامی اشتباه انجام داده و خسارات جبران ناپذیری را به جان خریده است.

مهم ترین مسئله در ترکیدن لاستیک خودرو فرسوده بودن، و یا عدم کیفیت لاستیک خودرو است. 

دلایل ترکیدن لاستیک ها

دلایل مختلفی سبب ترکیدن لاستیک ها می شوند. گاهی وقت ها کیفیت نامناسب آسفالت یا عبور خودرو از روی چاله های سطح جاده سبب وارد آوردن فشار شدیدی به لاستیک ها می شود. همینطور کم شدن ارتفاع آج لاستیک ها و کم باد بودن تایرها سبب تقلیل عمر لاستیک می شود. عادات نادرست رانندگی مانند شروع به حرکت های سریع (تیک آف) هم سلامت لاستیک ها را به خطر می اندازند. همه ی این عوامل سبب افزایش احتمال ترکیدن لاستیک ها در زمان رانندگی می شوند. 

موقع ترکیدن لاستیک چه باید کرد؟

دانستن اقدامات ضروری در موقع ترکیدن لاستیک خودرو  میتواند، از بروز خسارات جانی و مالی جلوگیری کند. بدین ترتیب، در زمان ترکیدن لاستیک خودروی خود، اقدامات زیر را انجام دهید:

۱. به هنگام ترکیدن لاستیک یا همان تایر خودرو نخستین کاری که بعد از حفظ آرامش از راننده برمی آید، محکم نگه داشتن فرمان با دو دست، تمرکز به روی مسیر مقابل و عدم چرخش فرمان به طرفین است.

لاستیک خودرو,موقع ترکیدن لاستیک چه باید کرد,علت ترکیدن لاستیک خودرومحکم نگه داشتن فرمان با دو دست در موقع ترکیدن لاستیک

۲. موقع ترکیدن لاستیک، به شدت و یک دفعه روی ترمز نکوبید. ترمز شدید بدترین کاری است که در این وضعیت میتوانید انجام بدهید زیرا تعادل خودرو را بیشتر به هم می زند و آنرا غیر قابل کنترل می کند. اگر لاستیک جلویی شما آسیب دیده باشد، ترمز ناگهانی منجر به فزونی میزان وزن و حرکت خودرو روی چرخ های جلویی می شود و بدتر این که امکان دارد لبه چرخ را به طور کامل لخت کند. در صورتیکه لبه چرخ خودرو لخت شود، ممکن است خودرو به جهت لاستیک پنچر شده منحرف شود یا لبه چرخ در آسفالت فرو رود که این امر سبب چپ شدن اتومبیل می شود.

ترکیدن لاستیک,ترکیدن لاستیک اتومبیل,موقع ترکیدن لاستیک چه باید کردموقع ترکیدن لاستیک، به شدت و یک دفعه روی ترمز نکوبید

۳. چنانچه راننده حس کرد خودرو در حال منحرف شدن است، باید به آرامی به پدال گاز ضربه بزند چون با این کار میتواند سرعت خودرو را حفظ کند و هم به آرامی سرعت را تقلیل دهد.

موقع ترکیدن لاستیک چه باید کرد,ترکیدن لاستیک,لاستیک خودروموقع ترکیدن لاستیک باید به آرامی به پدال گاز ضربه بزنید

۴. ماندن خودروی شما در مسیر، وابسته به چهار نقطه اتصال لاستیک ها با سطح جاده است، زمانی که یکی از لاستیک ها را از دست می دهید، نه تنها ۲۵ درصد ارتباط خودرو با سطح خیابان را از دست داده اید بلکه شیوه هدایت و راندن خودرو هم به کلی تغییر می کند.

ترکیدن لاستیک خودرو,موقع ترکیدن لاستیک چه باید کرد,علت ترکیدن لاستیک خودروروش راندن خودرو در موقع ترکیدن لاستیک

۵. بيش ترین سعی تان را بکنید تا اتومبیل را در مسیر مستقیم نگه دارید. پیچیدن با یک تایر ترکیده تعادل اتومبیل را شدیداً به هم خواهد زد. در‌حالتی که خودرو شما به یک طرف کشیده می شود، باید فرمان را در جهت عکس آن بچرخانید تا ماشین در مسیر مستقیم بماند. این کار جنبه ای حیاتی دارد، زیرا در غیر اینصورت امکان دارد به گاردریل ها بکوبید یا حتی از آن هم بدتر، به لاین مخالف منحرف بشوید.

ترکیدن لاستیک اتومبیل,ترکیدن لاستیک خودرو,موقع ترکیدن لاستیک چه باید کردپیچیدن با یک تایر ترکیده تعادل اتومبیل را شدیداً به هم خواهد زد

۶. در‌صورتی‌که لاستیک های عقبی خودرو پنچر شده باشد ترمز غیرمنتظره حرکت رو به جلوی خودرو را سخت خواهد کرد، در این حالت راندن اتومبیل بسیار سخت است و به احتمال زیاد خودرو منحرف خواهد شد.

موقع ترکیدن لاستیک چه باید کرد,علت ترکیدن لاستیک خودرو,ترکیدن لاستیکترکیدن لاستیک های عقبی خودرو

۷. در آخر این که زمانی که اتومبیل را در نقطه امنی متوقف کردید ترمز دستی را بکشید و چراغ هشداردهنده را روشن بگذارید.

ترکیدن لاستیک خودرو,لاستیک خودرو,موقع ترکیدن لاستیک چه باید کردپس از ترکیدن لاستیک، اتومبیل را در نقطه امنی متوقف کنید و ترمز دستی را بکشید 

علائم هشدار جهت تعویض لاستیک های خودرو

- حرکت کردن با تایر کم باد یکی از عوامل اصلی ترکیدن لاستیک خودرو است. بعضی مطالعات نشان میدهند کم باد بودن تایر عامل ۷۵% از ترکیدگی ها است. تایرهای کم باد بیش از حد خم میشوند و به ترتیب دمایشان بالا می رود. قبل از اینکه راهی جاده بشوید، حتماً فشار باد تمامی تایرها (حتی تایر زاپاس) را چک کنید. به یاد داشته باشید همیشه باد تایرها را زمانی چک کنید که تایرها سرد هستند (یعنی بیش از ۵ کیلومتر با آن رانندگی نکرده باشید). 

- در صورتیکه حین رانندگی حس کردید که خودرو یا لاستیک های خودرو می لرزند، امکان دارد لاستیک اتومبیل پنچر شده باشد.

- چنانچه عمر لاستیک بیش از پنج سال است یا بیش از ۴۰,۰۰۰ کیلومتر کار کرده اند، باید به فکر تعویض کردن آنها باشید. هرچه لاستیک ها کهنه تر و فرسوده تر باشند، احتمال ترکیدن آنها بالاتر می رود.

- همیشه باید سالم ترین لاستیک ها را در چرخ جلو استفاده کرد تا امکان ترکیدن تقلیل یابد زیرا ترکیدن لاستیک های جلو خطرناک تر از ترکیدن لاستیک های عقب است و در سرعت های بالا احتمال چپ شدن خودرو چند برابر می شود.

- وجود خطوط لاستیکی عمود بر جهت عاج های لاستیک، به شما نشان می دهد که چه زمانی باید لاستیک های خودروی خود را عوض کنید. لاستیک های نو دارای مزیتی هستند که لاستیک های کهنه فاقد آن هستند که آن وجود خطوط نمایشگر استهلاک عاج های لاستیک است. این خط ها هنگامی که لاستیک نو است، نامرئی و غیر قابل تشخیص هستند، ولی زمانی که لاستیک کهنه می شود، کم کم و به مرور زمان روی لاستیک نمایان می گردند. اگر بیش از یک یا دو خط از این خطوط بر روی لاستیک قابل تشخیص باشند، به این معنی است که عاج لاستیک بیش از حد خورده شده است.

- فشار هوای نامناسب در لاستیک عامل خیلی از ترکیدگی های ناگهانی است که خطر تصادفات ناراحت کننده را تا حد زیادی بالا می برد. معمولا پس از رانندگی طولانی مدت و بخاطر گرم شدن لاستیک، فشار باد زیاد میشود، در صورتیکه در این حالت فشار باد لاستیک از حد توصیه شده بیشتر شد نیابد آنرا کم کرد، باید بعد از خنک شدن لاستیک، مجدداً فشار باد را کنترل کرد.

ترکیدن لاستیک,موقع ترکیدن لاستیک چه باید کرد,ترکیدن لاستیک خودروفشار هوای نامناسب در لاستیک عامل خیلی از ترکیدگی های ناگهانی است

- بعضی خودروها به سیستمی مجهزند که به اختصار TPMS نوشته می شود. این سیستم امنیتی در واقع بطور خودکار به وسیله سنسورهای متصل به تایر، میزان فشار آن ها را چک می کنند. در شرایطی که ماشین شما به این تکنولوژی مجهز است، حتماً به چراغ هشدار آن توجه کنید. در صورتی که در حال حرکت این چراغ روشن شد سریعا خودرو را به نزدیک ترین تعمیرگاه خودرو منتقل کنید تا به سرعت مشکل برطرف شود.

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 11
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
ویژه سرپوش