۰۸:۵۳ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۵۰۶۷۳۲
فناوری اطلاعات و ارتباطات

دردسر خریدهای اینترنتی در خراسان رضوی

خرید اینترنتی,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,اخبار فناوری اطلاعات

این روزها با گسترش بسترهای اینترنت و دسترسی آسان به فضای سایبری، خریدهای اینترنتی رونق زیادی گرفته، البته این موضوع تنها مربوط به پایتخت نشینان نبوده و استان‌های دیگر نیز از آن استقبال کرده‌اند.

 

خریدهای اینترنتی به ظاهر، کار را برای مشتریان پر و پا قرصش راحت کرده و آنان دیگر دغدغه از دست دادن وقت و گشتن در بازار و تحمل ترافیک شهرهای بزرگ را برای پیدا کردن کالای مورد نظر ندارند.

 

این افراد تصور می‌کنند از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را می‌توانند در این فروشگاه‌های مجازی بیابند، غافل از آنکه این شیوه خرید شاید در نگاه اول بدون دغدغه باشد، اما مشکلاتی نیز همراه خود دارد که پیگیری برای رفع آن به مراتب زمان بیشتری از خرید کردن را از خریداران می‌گیرد. البته تجربه‌های موفقی هم در خریدهای اینترنتی دوستداران آن وجود دارد، اما وجود برخی تخلفات مانند گرانفروشی، تقلبی بودن جنس تحویل شده یا نرسیدن کالا به دست خریدار را نمی‌توان از این نوع خرید کتمان کرد.

 

 استقبال مشهدی‌ها از خرید اینترنتی

مشهد یکی از کلانشهرهایی است که مردمش استقبال خوبی از خریدهای اینترنتی می‌کنند و البته به همان نسبت نیز با مشکلاتش دست و پنجه نرم می‌کنند.

 

«کریمی» یکی از اهالی بلوار «سجاد» مشهد که خانمی خانه دار است، می‌گوید: رفت و آمد در ترافیک برایم سخت است، به همین جهت ترجیح می‌دهم بیشتر خریدهایم را اینترنتی انجام دهم البته چند بار نیز برایم پیش آمده که کالایی را که می‌خواسته‌ام کیفیت نداشته و نتوانسته‌ام پس بدهم.

 

«شریفی» یکی دیگر از اهالی مشهد است که دیپلم دارد و می‌خواسته در کلاس‌های آنلاین مدیریت یک سایت شرکت کند و قرار بوده هفته‌ای دوبار آموزش‌های لازم را از طریق اینترنت بگیرد، اما پس از واریز پول متوجه شده سایتی به این نام وجود ندارد و باید قید ۷۰۰ هزار تومان واریزی‌اش را بزند.

 

«موسوی» دانش‌آموز پایه دهم نیز پس از آنکه ۱۲۰ هزار تومان برای خرید دو کتاب پرداخت کرده هرگز کتاب‌ها به دستش نرسیده و نمی‌داند باید چه بکند.

 

خانم «علیاری»، اما می‌گوید که این روزها خرید اینترنتی نوعی کلاس برای خانم‌های مشهدی شده و من نیز نمی‌خواهم از این قافله عقب بمانم و تاکنون نیز چند بار در خریدهایم به مشکل برخورده ام، اما فکر می‌کنم این هزینه استفاده از فناوری‌های جدید است.

 

تخلفات اینترنتی را پیگیری کنید

رسیدگی به تخلفات فروشگاه‌های اینترنتی در حال حاضر بخشی از کار بازرسی و نظارت خراسان رضوی را به خود اختصاص می‌دهد، بویژه اینکه هنوز بسیاری از مردم نمی‌دانند باید موضوع را از کجا پیگیری کنند.

 

 «علی باخرد»، معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: برخی از فروشگاه‌های مجازی که در استان فعالیت دارند، با مرکزیت تهران هستند که در مشهد نیز شعبه دارند و برخی دیگر فروشگاه‌هایی هستند که مرکزیت آنها در خود استان است.

 

وی خاطرنشان می‌کند: فروشگاه‌های اینترنتی بر اساس ماده ۸۷ قانون نظام صنفی برای فروش در فضای مجازی باید از اتحادیه مربوطه پروانه کسب بگیرند که این دسته از فروشگاه‌ها معمولاً مشکل خاصی ندارند و تخلفات آنها از سوی معاونت بازرسی و نظارت قابل پیگیری است. اینها فروشگاه‌هایی است که در فضای حقیقی دارای یک شرکت یا مغازه هستند و در کنار آن هم در فضای مجازی کالا عرضه می‌کنند.

 

اما مشکل شرکت‌هایی است که مجوز ندارند و در فضای حقیقی کالایشان را به‌صورت مخفیانه یا در خانه یا انبار غیرحقوقی نگه می‌دارند و سپس کالا‌ها را در فضای مجازی عرضه می‌کنند و ما با اینگونه فروش در فضای مجازی مخالف هستیم و برخورد می‌کنیم.  به گفته وی این شرکت‌ها در سایت خود معمولاً اجناس قاچاق یا غیربهداشتی و بی‌کیفیت را عرضه می‌کنند و قیمت کالاهایی که در آنها عرضه می‌شود به مراتب بالاتر است. متأسفانه خیلی از مردم هم به آنها اعتماد می‌کنند و تا کلاهی بر سرشان نرود متوجه مشکل دار بودن این شرکت‌ها نمی‌شوند. وی در پاسخ به این پرسش که آیا بازرسان ویژه‌ای برای کنترل قیمت کالاهای عرضه شده در فضای مجازی در خراسان رضوی داریم، می‌گوید: ردیابی ما به‌دنبال شکایت مردم انجام می‌شود.

 

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی توضیح می‌دهد: مردم می‌توانند تمام مشکلات مربوط به کالاهای خریداری شده از فضای مجازی را با ما در میان بگذارند البته ما تنها مسئول فروشگاه‌هایی هستیم که در فضای حقیقی نیز دارای جا و مکان قانونی هستند و در غیر این صورت مردم باید به پلیس فتا مراجعه کنند.

قبل از واریز وجه از اصالت سایت اطمینان پیدا کنید

 

در همین حال، سرهنگ دوم «سید‌على جوادى» رئیس اداره تشخیص و پیشگیرى از جرایم پلیس فتا خراسان رضوی در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: در بسیاری از موارد شهروندان پس از اینکه مورد کلاهبردارى قرار گرفتند به جهت کم بودن ارزش وجه کلاهبردارى و کمبود وقت، حاضر به ارجاع شکوائیه از سوى مقام قضایى به پلیس فتا نیستند و متأسفانه استفاده از این شگرد (کلاهبردارى با مبالغ پایین از تعداد قربانیان بالا) دست کلاهبردار را در رسیدن به کلاهبردارى‌هاى هنگفت باز خواهد گذاشت.

 

وى به این دسته از سودجویان و کلاهبرداران فضاى سایبری هشدار داد، پلیس فتا با رصد شبانه روزى و به جهت برقرارى امنیت در فضاى سایبری به‌صورت پیش‌دستانه اقدام به شناسایى مجرمان می‌کند و مطابق قانون جرایم رایانه‌اى، آنان را به دست قانون خواهد سپرد.

 

سرهنگ جوادی تأکید کرد: کاربران فضاى سایبرى باید قبل از اطمینان و واریز هرگونه وجهى به حساب افراد یا شرکت‌هاى ناشناس در فضاى سایبر از اصالت سایت یا آگهى مورد نظر و مجوزهاى آن اطمینان حاصل کنند و حتى المقدور با برقرارى ارتباط و مراجعه به مکان مورد نظر از موقعیت جغرافیایى محل ارائه خدمات نیز مطلع شوند تا در دام کلاهبرداران فضاى سایبرى گرفتار نشوند.

 

هیچ وجهی به حساب افراد ناشناس در فضای مجازی واریز نکنید

 

رئیس اداره تشخیص و پیشگیرى از جرایم سایبرى پلیس فتا خراسان رضوى از مردم خواست، از واریز هرگونه وجهى به حساب افراد ناشناس تحت عناوین آموزش از راه دور و آموزش مجازى خوددارى کنند. وی در تشریح این هشدار، گفت: در پى دریافت تعداد متعددى گزارش از سوى مردم مبنى بر کلاهبرداری از طریق واریز وجه به حساب برخى آموزشگاه‌هاى ناشناس و غیرمعتبر در فضاى مجازى، بررسی موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

 

سرهنگ جوادی افزود: با بررسى‌هاى صورت گرفته توسط کارشناسان پلیس فتا مشخص شد، افرادى سودجو با درج آگهى‌های جعلى با عناوینى چون آموزش از راه دور و برگزارى دوره‌هاى آموزش مجازى برخى دروس وحرفه‌هاى مهم، اقدام به فریب مردم کرده و آنان را مجاب به واریز وجه تحت عنوان هزینه پیش پرداخت ثبت‌نام مى‌کنند و سپس آگهى‌هاى خود را حذف کرده و دیگر پاسخگوی مردم نیستند.

 

زهره افشار

 

 

iran-newspape​r.‎​com
  • 18
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 24 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید