یکشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۹
۱۰:۱۵ - ۲۸ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۱۵۷۵
موبایل و تبلت

حذف آداپتور شارژر و ایرپادز از جعبه ی آیفون های ۱۲؛ اقدامی برای حفظ محیط زیست یا سود بیشتر؟

اپل,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت

در هفته قبل شرکت اپل از آیفون های ۱۲ رونمایی کرد. همان گونه که پیش بینی می شد همانند اپل واچ سری ۶، اپل در این رویداد آنلاین هم خاطرنشان کرد که به علت حفظ محیط زیست تصمیم گرفته است تا آیفون های جدید را بدون آداپتور شارژر و ایرپادز در جعبه ی آن ها به فروش برساند.

به نظر میرسد که این تصمیم اپل مبنی بر انجام این کار با توجه به کاهش هزینه های تولید، بیشتر به نفع اپل خواهد بود تا محیط زیست. شرکت اپل با انجام این کار در هزینه های خودش صرفه جویی کرده است اما کاربرانی که با توجه به نبود آداپتور شارژر و ایرپادز در جعبه ی آیفون جدیدشان، به صورت جداگانه اقدام به خرید ایرپادز و آداپتور شارژر می کنند جنبه ی حفظ محیط زیستی این اقدام اپل را کم رنگ تر می کنند.

اپل در رویداد آنلاین Hi, Speed خاطرنشان کرد که آیفون های ۱۲ را تنها با کابل USB- C عرضه خواهد کرد. همان گونه که در خبر ها خوانده اید این شرکت حتی قصد دارد که آیفون ۱۱، آیفون XR و آیفون SE 2020 را هم بدون آداپتور شارژر و ایرپادز ارائه کند. اپل در رابطه با این اقدام می گوید که حذف آداپتور شارژر و ایرپادز از جعبه ی آیفون با توجه کاهش استخراج مواد مختلف از معادن، کاهش بسته بندی ، کاهش گرمایش زمین و در نهایت کاهش کربن دی اکسید تولیدی در هنگام ساخت محصولات، برای حفظ محیط زیست خوب است.

این اقدام شرکت اپل با توجه به کاهش زباله های مربوط به لوازم الکترونیکی در آینده، تقدیر گروه های فعال در زمینه ی حفظ محیط زیست را بهمراه داشت. با توجه به تولید محصول های مختلف توسط شرکت اپل این شرکت نقش بسیار زیادی را در تولید زباله های الکترونیکی دارد.

این اقدام اپل در رویداد آنلاین هفته گذشته باعث شد که اپل بیشتر از گذشته به شرکتی دوست دار محیط زیست تبدیل شود. اپل در واقع سیاست های خود در قبال حفظ محیط زیست را با توجه به تعهدی که در ماه جولای( تیر ماه ) داده است، دنبال می کند. این شرکت در ماه جولای متعهد شد که تا سال ۲۰۳۰ با انجام کارهایی تولید گازهای که دارای اثر گلخانه ای هستند را متوقف می کند.

« آنجلو زینو»( Angelo Zino) که یکی از تحلیلگران صنعتی است در مورد این اقدام شرکت اپل می گوید که:« آنها انجام این کار را اقدامی در راستای حفظ محیط زیست عنوان نموده اند ». او در ادامه می گوید که اقدام شرکت اپل علاوه بر کاهش زباله های الکترونیکی، سود خوبی را هم به دنبال خواهد داشت.

اپل,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت

یکی از تحلیلگران تکنولوژی در رابطه با این اقدام اپل گفته است:« امسال اپل تمامی آیفون های ۱۲ را با پشتیبانی از فناوری ۵G عرضه خواهد کرد. بنظر میرسد که با توجه به افزایش هزینه ی تولید به علت استفاده از این فناوری جدید، اپل تصمیم گرفته است که برای کاهش هزینه های تولید، آیفون های ۱۲ را با لوازم جانبی کمتری در جعبه ی آن ها به فروش برساند.»

اپل تمامی آیفون های ۱۲ را با پشتیبانی از فناوری ۵G عرضه خواهد کرد. با توجه به افزایش هزینه ی تولید به دلیل استفاده از این فناوری جدید، اپل تصمیم گرفته است که برای کاهش هزینه های تولید، آیفون های ۱۲ را با لوازم جانبی کمتری در جعبه ی آن ها به فروش برساند.

برای اولین بار تمامی آیفون های جدید با فناوری ۵G عرضه خواهند شد. به طور حتم انجام این کار باعث شده است که هزینه ی تولید آیفون ۱۲ در مقایسه آیفون ۱۱ افزایش پیدا کند، زیرا سخت افزار های مربوط به این تکنولوژی جدید، ۵G، هم پیچیده تر هستند و هم قیمت بالایی دارند.

زینو در رابطه به فناوری ۵G به کار رفته در آیفون های جدید تخمین می زند که سخت افزار مربوط به ارتباط رادیویی این فناوری در آیفون های جدید در حدود% ۳۰ تا% ۳۵ گران تر از آیفون های قبلی است. او در رابطه با این موضوع می گوید:« با توجه به این موضوع اپل سعی کرده است تا هزینه های تولید آیفون را با روش های دیگر کاهش دهد.»

Gene Munster که در انجام کار های مدیریتی با شرکت سرمایه گذاری Loup Ventures همکاری دارد نظر خود را در رابطه با این اقدام اپل را این گونه توصیف می کند:« تصمیم اپل مبنی بر عرضه نکردن آداپتور شارژر و ایرپادز در جعبه ی آیفون های جدید سود ناخالص این شرکت از فروش هر آیفون را در حدود% ۱ افزایش خواهد داد.» او در ادامه می گوید:« من در کل اعتقاد دارم که اپل با انجام این کار قصد داشته است تا سود آوری آیفون های جدید را مانند قبل حفظ کند.»

به نظر میرسد که انجام دادن این کار توسط اپل که هم برای محیط زیست خوب است و در نهایت باعث افزایش سود اپل هم می شود یک تصمیم برد برد است. همان گونه که اپل اعلام کرد ، این شرکت تصور می کند که تمامی افرادی که آیفون های جدید را تهیه می کنند، آداپتور شارژر و هدفون تلفن های همراه قبلی خود را دارند و از آن ها برای آیفون جدیدشان استفاده خواهند کرد.

اگر کاربران جدید تصمیم بگیرند که همراه با آیفون ۱۲ جدیدشان ایرپادز بدون سیم اپل را هم تهیه کنند، این اقدام سود فراوانی را برای اپل خواهد داشت، اما هیچ تأثیری را بر روی محیط زیست نمی گذارد.

Munster در ادامه می گوید:« اگر کاربران جدید تصمیم بگیرند که همراه با آیفون ۱۲ جدیدشان ایرپادز بدون سیم اپل را هم تهیه کنند، این اقدام سود فراوانی را برای اپل خواهد داشت، اما هیچ تأثیری را بر روی محیط زیست نمی گذارد.» او ادامه می دهد:« اگر تعداد آیفون هایی که اپل امسال به فروش می رساند برابر با تعداد آیفون های فروخته شده در سال ۲۰۱۸ باشد، در حدود ۲۱۸ میلیون، و تنها% ۵ درصد خریداران تصمیم بگیرند که همراه با آیفون ۱۲ جدید، ایرپادز بدون سیم اپل را هم تهیه کنند، اپل میتوانند که در حدود ۷۰۰ میلیون دلار سود ناخالص بدست بیاورد.»

مشکل اصلی این است که هنگامی که کاربران تصمیم بگیرند همراه با خرید آیفون جدید آداپتور شارژر یا هدفون را به صورت جداگانه تهیه کنند، این کار باعث می شود که تولید زباله های ناشی از بسته بندی و انتشار گاز کربن دی اکسید توسط تأمین کننده های دیگر افزایش پیدا کند.

انجام این کار توسط کاربران، اگر آن ها این لوازم جانبی را از خود اپل تهیه کنند، به طور حتم باعث خواهد شد که انتشار کربن دی اکسید توسط اپل افزایش پیدا کند. اما اگر این کاربران این لوازم جانبی را شرکت های دیگر تهیه کنند، انجام این کار باعث افزایش انتشار کربن دی اکسید توسط آن شرکت ها خواهد شد.

در نهایت این اقدام اپل باعث کاهش انتشار گاز های گلخانه ای نخواهد شد بلکه فقط باعث می شود که انتشار این نوع گازها توسط شرکت های مختلف صورت بگیرد.

Avi Greengart بنیان گذار و تحلیلگران ارشد Techsponential در رابطه با این اقدام اپل می گوید:« این کار اپل حداقل برای مدت کوتاهی، سود زیادی را برای تولیدکنندگان شارژر های USB- C به دنبال خواهد داشت.»

همان گونه که دیدیم اپل تنها کابل شارژر USB- C را در جعبه ی آیفون های جدید قرار خواهد داد. با توجه به اینکه این کابل USB- C است، نمی توان آن را به بسیاری از آداپتور های شارژری که تاکنون همراه با آیفون ها عرضه شده است، متصل کرد. به همین دلیل بسیاری از کاربرانی آداپتور های شارژر مناسب آیفون ۱۲ جدید را ندارند، اقدام به خرید آداپتور های شارژر پشتیبانی کننده از USB- C یا شارژر های بدون سیم می کنند.

این هم یکی از دلایلی است که سبب می شود این اقدام اپل آن گونه که باید تأثیری را بر روی محیط زیست و انتشار گاز های گلخانه ای نداشته باشد. با توجه به استفادهنکردن از آداپتور شارژر و ایرپادز در جعبه ی آیفون های ۱۲، جعبه ی این آیفون های جدید در مقایسه با آیفون های قبلی دارای ضخامت کمتری است.

اپل,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت

اپل در رابطه با این موضوع می گوید که کاهش ضخامت جعبه های آیفون باعث می شود که بتوان در حدود% ۷۰ آیفون های بیشتری را درجعبه های مربوط به حمل و نقل کالا قرار داد. با توجه به تعداد آیفون های بیشتر فرستاده شده در زمان یک حمل و نقل، این اقدام در نهایت باعث خواهد شد که با توجه به کاهش حمل و نقل مربوط به آیفون، آلودگی های ایجاد شده در زمان انجام این فرایند کاهش پیدا کند.

« سارا بهداد»( Sara Behdad) دانشیار دانشکده ی مهندسی محیط زیست دانشگاه فلوریدا نظر دیگری در رابطه با این گفته اپل دارد. او می گوید که در واقعیت چنین اتفاقی در هنگام ارسال آیفون رخ نخواهد داد. او می گوید:« با وجود اینکه تعداد آیفون های بیشتری در جعبه های مربوط به حمل و نقل قرار می گیرد، اما این به این معنا نیست که اپل در هنگام ارسال تمامی جعبه ها را با آیفون پر خواهد کرد».

او ادامه می دهد:« معمولاً تعداد آیفون های فرستاده شده به هر مغازه با توجه به تعداد تقاضا برای خرید آیفون صورت می گیرد. در نتیجه پارامتر هایی مانند تعداد تقاضای موجود برای خرید آیفون و فضای موجود جهت انبار کردن آن ها ، بر میزان پر شدن جعبه های حمل و نقل آیفون تأثیر خواهند گذاشت. در نتیجه استفاده از جعبه های با ضخامت کمتر برای عرضه ی آیفون های ۱۲ به دلیل استفاده نکردن از شارژر و ایرپادز، لزوما باعث نخواهد شد که انتشار گاز های گلخانه ای در زمان ارسال کالا کمتر شود.»

آیفون ۱۲ مینی در برابر آیفون SE 2020

بهداد در ادامه می گوید:« سخت است که بخواهیم تنها یک ادعا خاص را در رابطه با تأثیرات یه محصول به خصوص مطرح کنیم. قرار دادن ویژگی های جدید در یک محصول خاص و مطرح کردن ادعا هایی در رابطه با آن سؤال های بسیاری را برای ما به وجود می آورند.»

این نبود اطمینان در رابطه با این اقدام اپل، حدس و گمان های فراوانی را به وجود آورده است، به خصوص وقتی که ادعاهایی مطرح می شود که این کارها در نهایت برای جلوگیری از رخ دادن تغییرات اقلیمی بزرگ و کاهش زباله های الکترونیکی انجام شده است.

چرا اپل و دیگر شرکت های بزرگ تکنولوژی مسؤولیت بیشتری را در قبال استفاده ی مجدد از محصولاتشان یا بازیافت آن ها بر عهده نمی گیرند

Scott Cassel مدیر عامل Product Stewardship Institute در رابطه با این موضوع به سایت The Verge گفت است که:« فروش آیفون های ۱۲ با یا بدون هدفون یا آداپتور شارژر ذهن ما را از سؤال اصلی مان منحرف می کند. سؤال اصلی ما این است که چرا اپل و دیگر شرکت های بزرگ تکنولوژی مسؤولیت بیشتری را در قبال استفاده ی مجدد از محصولاتشان یا بازیافت آن ها بر عهده نمی گیرند، بیشتر محصولات این شرکت های بزرگ در کشور آمریکا و در سطح جهان دور انداخته می شوند.»

اپل,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت

Cassel ادامه می دهد که به طور حتم تأثیر این شرکت های بزرگ بر محیط زیست بیشتر خواهد بود اگر آن ها محصولات خود را به گونه ای می ساختند که بتوان با انجام برخی کار ها آن ها را دوباره قابل استفاده کرد و بعد از چندین سال به محصولات از رد خارج و زباله تبدیل نمی شدند. به طور مثال ایرپادز بدون سیم اپل بعد از چند سال استفاده به دلیل تعمیر پذیر نبودن و حتی ناتوانی در تعویض باتری آن دارای عمر مفید کمتری در مقایسه با هدفون های مرسوم خواهد بود.

این اقدام اپل تنها یکی قدم های کوچکی است که این شرکت در راستای حفظ محیط زیست برداشته است. در ماه جولای( تیر ماه ) این شرکت متعهد شد که تا سال ۲۰۳۰ انتشار گاز کربن دی اکسید خود را به صفر برساند. همچنین آن ها از ربات جدیدی به نام Dave رونمایی کردند که قطعات آیفون های قدیمی را جدا و بخش هایی که دوباره می توانستند استفاده شوند را بازیافت می کرد.

زینو در نهایت می گوید:« که نگاهی به سابقه ی این شرکت نشان می دهد که آن ها در زمینه صحبت درباره ی محیط زیست پیش قدم بوده اند. به طور حتم تأثیر این شرکت بر روی صنعت و رفتار کاربران مسؤولیت بسیار زیادی را برای آن ها به وجود خواهد آورد. من فکر می کنم هنوز کارهای بسیار زیادی وجود دارند که آن ها می توانند انجام دهند.»

digikala.com
  • 19
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آنگلا مرکل,زندگینامه آنگلا مرکل,زندگی نامه آنگلا مرکل زندگینامه آنگلا مرکل (+ تصاویر)

زاده:۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۵۴

زادگاه:هامبورگ، آلمان غربی

شغل:صدراعظم آلمان 

اقامتگاه:برلین،  آلمان

محل تحصیل:دانشگاه لایپزیگ ( لیسانس علوم)

ادامه
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
ویژه سرپوش