یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹
۱۰:۲۷ - ۲۰ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۴۳۰۰
اقتصاد کلان

مجازات نصب نکردن کارتخوان در مشاغل مشخص شد / عدم همکاری ۵۸ درصد پزشکان برای نصب کارتخوان

دستگاه کارتخوان,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
رستم پور گفت: فردی که در نصب کارتخوان کوتاهی کند، ۲ درصد از درآمد محاسبه شده را به صورت جریمه می‌بایست پرداخت کند.

علی رستم پور، مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر درون سپاری سازمان مالیاتی کشور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، در تشریح آخرین فرآیند ثبت نام پزشکان برای نصب دستگاه‌های کارتخوان در مطب‌ها اظهار کرد: در رابطه با مشارکت گروه‌های پزشکی برای نصب کارتخوان رقم عدم همکاری همان ۵۸ درصد است.

او ادامه داد: مابقی گروه‌های مشاغل و حرفه ها، مطابق آئین نامه تبصره ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم، نسبت به ثبت اطلاعات برای دریافت پایانه‌های فروش در ۲۸ شهریور ۹۸ فراخوانده شده اند.

رستم پور ادامه داد: در این فراخوان بیش از ۱۵ شغل و ۵۰ صنف و حرفه به ثبت اطلاعات خوانده شده اند، مهلت ثبت نام این مشاغل از ابتدای مهر تا پایان دی امسال خواهد بود و صاحبان مشاغل از امروز بیش از ۲ ماه برای ثبت اطلاعات زمان خواهند داشت.

آمار ثبت نام مشاغل در سیستم دریافت کارتخوان؛ ثبت نام روزانه ۲۰۰ مودی

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر درون سپاری سازمان مالیاتی کشور در پاسخ به این سوال که روزانه چه میزان ثبت اطلاعات به سیستم مالیاتی کشور گزارش می‌شود؟ گفت: به طور متوسط روزانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ مودی نسبت به ثبت اطلاعات حرفه خود برای دریافت کارتخوان اقدام می‌کنند.

رستم پور ادامه داد: انتظار داریم سازمان مالیاتی و دستگاه‌های متولی از جمله اتاق اصناف ایران و کانون وکلای ایران در اطلاع رسانی بهتر به اعضای خود برای دریافت کارتخوان و پرداخت مالیات حقه ما را یاری کنند.

این مقام مسئول اظهار کرد: سازمان امور مالیاتی کشور به هیچ یک از حرفه‌ها و مشاغل به صورت خاص و ویژه جهت اخذ مالیات نگاه نمی‌کند بلکه تمام مشاغل از جمله پزشکان، وکلا و سایر ۵۰ رسته شغلی به یک نحو مشمول عدالت مالیاتی خواهند شد.

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر درون سپاری سازمان مالیاتی کشور بیان می‌کند: در مسیر اخذ مالیات حقه از مشاغل، هر صنفی که به قانون عمل کند مشمول مشوق‌های مالیاتی و هر یک از تمکین به قانون سرپیچی کند با انواع جرائم قانونی همراه خواهد شد.

این مقام مسئول تاکید کرد: الزام نصب دستگاه کارتخوان برای تمام مشاغل به جز پزشکان برای سال آینده عملیاتی می‌شود. در واقع یعنی در اظهارنامه عملکرد سال ۹۹ مشاغل ملزم به نصب کارتخوان هستند.

پزشکان امسال ملزم به نصب کارتخوان هستند؛ سایر مشاغل سال آینده

او در پاسخ به این ابهام که چرا پزشکان امسال ملزم به نصب کارتخوان هستند؟ بیان می‌کند: نصب کارتخوان توسط پزشکان، پیرا پزشکان، دندان پزشکان، دامپزشکان، داروسازان و سایر رسته‌های پزشکی در قانون بودجه سال ۹۸ مقرر و الزام شده بود به همین جهت امسال موضوع نصب کارتخوان در مطب‌ها بسیار مورد تاکید سازمان امورمالیاتی قرار گرفت.

رستم پور در ادامه تشریح کرد: افرادی که در نصب کارتخوان به قانون عمل کرده اند قانون مشوق‌های مالیاتی را وضع کرده است که به موجب این قانون این افراد به مدت ۲ سال، سالیانه ۱۰ درصد از مالیات معاف خواهند شد.

او همچنین جرائم مصوب بر فرار از نصب کارتخوان را منوط به محاسبه مالیات این افراد از سایر بانک‌های اطلاعاتی سازمان مالیاتی دانست و گفت: فردی که در نصب کارتخوان کوتاهی کرده، ۲ درصد از درآمد محاسبه شده توسط سازمان مالیاتی را به صورت جریمه می‌بایست پرداخت کند.

این مقام مسئول ادامه داد: سازمان نظام پزشکی از ابتدا اطلاع رسانی‌ها و همکاری‌های مناسبی را با سازمان مالیاتی کشور داشته است به نحوی که ما از جلسات این سازمان درخصوص اطلاع رسانی به پزشکان نیز مطلع هستیم، عدم همکاری برای نصب کارتخوان در مطب پزشکان یک بحث فردی است و به تصمیمات شخصی پزشکان برمی گردد.

رستم پور گفت: تمکین پزشکان به قانون نصب کارتخوان مالیاتی آن‌ها را از بسیاری از مشوق‌ها مالیاتی و مزیت‌ها بخشودگی از پرداخت مالیات معاف می‌کرد، چرا که بررسی نحوه عملکرد نهاد از سال ۹۸ به بعد با توجه به اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم و عبور از روش سنتی مالیات ستانی تغییر خواهد کرد.

اعمال مالیات مقطوع برای پزشکان خوش حسابان مالیاتی

او ادامه داد: دیگر مانند سال‌های گذشته نسبت به دریافت مالیات اقدام نخواهیم کرد بلکه نجوه اخذ مالیات تنها از طریق اظهارنامه‌ها طبق روش‌های جدید سازمان امور مالیاتی است. تمام صنوف از جمله پزشکان با تکمیل فرآیند اظهارنامه اعم از اعلام درآمد و هزینه‌ها باید منتظر حسابرسی سازمان امور مالیاتی و اخذ مالیات حقه باشند.

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر درون سپاری سازمان مالیاتی کشور گفت: مشاغل برای ثبت هزینه‌ها در اظهارنامه باید تمام اسناد دال بر هزینه کرد را نگاه دارند، در بحث درآمد‌ها سازمان امور مالیاتی حتی به تراکنش افرادی که کارتخوان نصب نکرده اند نیز دسترسی دارد و می‌تواند آن را محاسبه کند.

رستم پور ادامه داد: در گذشته درآمد پزشکان با ضریب ۲۰ درصدی مشمول مالیات بودند یعنی از هر یک میلیون تومان، تنها ۲۰۰ هزار تومان آن مشمول مالیات ۱۵ تا ۲۵ درصدی بود، اما در قانون جدید فرمول تغییر کرده است، تمام درآمد‌ها با کسر هزینه‌های مستند، مشمول مالیات می‌شوند.

او گفت: افرادی که در نصب کارتخوان تمکین کرده اند، سازمان مالیاتی طبق تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم این اجازه را دارد که پس از تایید خوشحسابی آن‌ها نسبت به وضع مالیات مقطوع برای درآمد آن‌ها اقدام کند. تا دیگر این مشاغل در جمع آوری اسناد هزینه‌ای به زحمت نیفتند.

این مقام مسئول بیان کرد: اجرای این حکم محدودیت دارد، این محدودیت اعلام می‌کند افرادی مشمول مالیات مقطوع می‌شوند که ۱۰ برابر میزان معافیت مالیاتی آن‌ها به حداکثر درآمدشان باشد که این قانون در بودجه امسال ۳۰ درصد عنوان شده است.

او اظهار کرد: این رقم در مجموع بیان می‌کند که اگر مودیان مالیاتی ما که همان پزشکان هستند، درصورت درآمد یک میلیارد تومانی مشمول مالیات مقطوع خواهند شد. البته منظور پزشکانی که نسبت به ثبت کارتخوان اقدام کرده اند.

رستم پور تشریح کرد: عدد مالیاتی توسط سازمان مالیاتی به آن‌ها پیشنهاد می‌شود که درصورت تمایل و نفع پرداخت مالیات مقطوع می‌تواند به صورت نقدی یا الترونیکی نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.

او گفت: اگر افراد نسبت به قبول مالیات مقطوع راضی نباشند می‌توانند با تکمیل اظهارنامه منتظر حسابرسی سازمان مالیاتی بوده و مالیات خود را نسبت به اعلام این سازمان پرداخت کنند.

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر درون سپاری سازمان مالیاتی کشور تصریح کرد: مهم‌ترین نکته‌ای که باید در پایان به آن اشاره کرد، محرومیت پزشکانی که در ثبت نام کارتخوان کوتاهی کرده اند از سرویس ویژه سازمان امور مالیاتی یعنی مالیات مقطوع است.

  • 13
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

نام اصلی: علی جهانبخش

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
رضا بهرام,زندگینامه رضا بهرام,رضا هلاورجانی بیوگرافی رضا بهرام از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

نام هنری: رضا بهرام

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۷۰

محل تولد: یزد

شغل: خواننده

سبک: پاپ

ادامه
ویژه سرپوش