پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰
۰۹:۴۲ - ۰۶ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۱۸۱۸
مسکن، راه، عمران

آخرین وضعیت بازار مصالح ساختمانی؛ آهن ارزان، سیمان گران، بازار مسکن در خواب

بازار مصالح ساختمانی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران

بررسی بازار مصالح ساختمانی نشان می‌دهد که طی روزهای اخیر قیمت آهن آلات ارزان و سیمان با مصوبه انجمن صنفی کارفرمایان سیمان ۳۷ درصد گران شده است.این در حالی است روند نزولی قیمت‌ مسکن در بازار آغاز شده و معاملات هم نیز براساس گزارش‌های رسمی تعدیل شده است.

افزایش قیمت سیمان برای فعالان بازار خوشایند نیست، چرا که معتقدند فروش شان کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد. در این میان، نوسان قیمت مصالح ساختمانی در شرایطی است که قیمت مسکن و ساخت و ساز روند کاهشی را دنبال می‌کند. بر اساس آمارها سهم مصالح ساختمانی و زمین در قیمت نهایی مسکن حدود ۶۰ درصد است، بنابراین کنترل قیمت بازار مصالح می‌تواند قیمت مسکن را به سمت ثبات و آرامش هدایت کند.

طبق اعلام مرکز آمار ایران که چندی پیش منتشر شده بود، مصالح ساختمانی در آخرین آمار مربوط به فصل زمستان سال گذشته نسبت به زمستان سال ۹۶ حدود ۶۰ درصد افزایش داشته است.

براساس برآوردهای انجام‌شده، در سال گذشته تورم مصالح ساختمانی همچون سیمان با ۲۴ درصد، سنگ با ۲۷ درصد، آجر و بلوک با ۲۸ درصد، سرامیک با ۳۸ درصد، گچ و گچ‌کاری با ۴۴ درصد بوده است.

اعضای انجمن سیمان و آهن آلات معتقدند که در سال‌جاری نوسان قیمت در مصالح ساختمانی کمتر خواهد بود و این امر می‌تواند باعث ثبات در قیمت مسکن و ساخت و ساز شود.

زمین مسکن را گران کرد، نه مصالح ساختمانی

در تأیید صحبت‌های انجمن سیمان چندی پیش گزارشی منتشر شد که از افزایش ۳۱ درصدی هزینه ساخت مسکن در شهر تهران در بازه زمانی نیمه پائیز ۹۷ تا اواسط بهار ۹۸ خبر می‌داد. این فهرست علاوه بر هزینه ساخت، شامل هزینه تأمین زمین موردنیاز برای شروع پروژه‌های مسکونی هم بود؛ در واقع این فهرست ‌بها ترکیبی از هزینه ساخت مسکن(هزینه مورد نیاز برای تأمین مصالح و تجهیزات ساختمانی و دستمزدها) و هزینه تأمین زمین است. میانگین قیمت زمین و املاک مسکونی کلنگی شهر تهران نیز در فاصله دو فصل یاد شده با رشد ۵۰درصدی مواجه شده است؛ در واقع تورم هزینه‌ای در بازار ساخت و ساز مسکن شهر تهران در سمت تأمین زمین و ملک کلنگی به مراتب بیش از تورم هزینه‌ای مصالح ساختمانی بوده است.

ابلاغ قیمت‌های جدید از امروز

از ابتدای سال‌جاری موضوع افزایش قیمت مصالح ساختمانی مطرح شد و در نهایت از امروز (پنجشنبه)قیمت‌های جدید از سوی انجمن ابلاغ می‌شود.

به گزارش ایران، از آنجا که کشور در تولید سیمان به خودکفایی رسیده است و حتی توان صادرات دارد، انجمن صنفی سیمان می‌تواند تعیین کننده قیمت‌ها باشد. با مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت در کالاهایی که کشور به خودکفایی رسیده انجمن یا اتحادیه آن می‌تواند با همراهی ذینفعان و فعالان این صنف قیمت‌ها را مشخص کند.

صبح روز گذشته (چهارشنبه) جلسه‌ای به منظور بررسی مسائل و مشکلات صنعت سیمان و ارائه راه حل‌های مناسب و عملیاتی برای برون رفت از وضعیت فعلی و جلوگیری از توقف فعالیت کارخانه‌ها با حضور مدیران عامل و شرکت‌های تولیدکننده سیمان و کارشناسان برگزار شد.

در این جلسه، گزارش‌ها و تحلیل‌ها مربوط به افزایش قیمت ارز، قطعات یدکی، فولادهای آلیاژی، نسوزهای مصرفی، دستمزد و غیره ارائه شد و در نهایت اعضا با هدف حفظ اشتغال در صنعت سیمان و حل مشکلات آنها برای افزایش ۳۷ درصدی قیمت‌ها اجماع کردند.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان ایران پیش‌تر گفته بود: نظر به این‌که هزینه‌های تولید سیمان ۶۰ تا ۶۵ درصد افزایش یافته است، دیگر قیمت‌های فروش کنونی سیمان پاسخگوی نیاز کارخانجات نیست و در صورتی که این روند ادامه یابد بسیاری از کارخانجات سیمان تعطیل خواهند شد.

یکی از فعالان بازار سیمان درباره تغییر قیمت‌ها گفت: ما فروش سیمان را متوقف کردیم تا قیمت‌ها اصلاح شود، به همین دلیل از روز یکشنبه قیمت سیمان تغییر خواهد کرد.

محمدعلی سنجابی ادامه داد: چند وقتی بود که عرضه سیمان در بازار کاهش پیدا کرده بود چرا که تولیدکنندگان حجم تولید خود را کاهش داده بودند تا بتوانند هزینه‌های خود را مدیریت کنند. حال با تغییر قیمت‌ها به نظر می‌رسد که تولید روند افزایشی به خود بگیرد. قیمت سیمان نیاز به تغییر داشت.

امیرحسین کاوه یکی از تولیدکنندگان محصولات فولادی درباره بازار آهن می‌گوید: قیمت محصولات فولادی در ایران بالا است، چرا که قیمت‌های این بخش بر اساس قیمت‌های جهانی است.

وی خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان با آن‌که به جهت کمبود مواد اولیه ظرفیت تولید خود را کاهش دادند اما تولید فعلی هم جوابگوی نیاز کشور هست. هیچ مشکلی در قیمت‌ها وجود ندارد. ولی تولیدکنندگان به صادرات نیاز دارند. صادرات محصولات فولادی با اصلاح برخی از بخشنامه‌ها افزایش پیدا می‌کند و در پی آن با نقدینگی مناسب می‌توان مواد اولیه خریداری کرد.

یکی از فروشندگان بازار آهن آلات هم درباره قیمت این محصول گفت: از ۲۰ خرداد روند کاهشی قیمت آهن آلات آغاز شده است. البته با قطعیت نمی‌توان گفت که کاهش قیمت‌ها ادامه خواهد داشت چرا که قیمت‌ها متأثر از نرخ ارز است.

مجتبی حسینی افزود: از ابتدای سال‌جاری افزایش قیمت آهن آلات را شاهد بودیم و برخی‌ها به تصور این‌که این مسیر ادامه خواهد یافت نسبت به احتکار آهن اقدام کردند، ولی با روند کاهشی دیگر شاهد احتکار و یا خریدهای غیر واقعی نیستیم.

۶ اتفاق بازار مصالح ساختمانی

قیمت سیمان بعد از یکسال ۳۷ درصد افزایش یافت

فروش سیمان در بازار و سایت‌های فروش آنلاین متوقف شده است

سیمانی‌ها از روز یکشنبه هفته آینده قیمت‌های خود را تغییر می‌دهند

بازار آهن آلات با کاهش حداقل ۱۰۰ تومانی قیمت‌ها روبرو شده است

فعالان بازار آهن پیش‌بینی کردند که قیمت‌ها کاهشی خواهد بود

قیمت آهن آلات در ایران بالا است و تولیدکنندگان مخالف این اتفاق هستند چرا که بر فروش‌شان اثر می گذارد

۵ نکته

تولیدکننده محصولات فولادی: به دنبال افزایش صادرات هستیم

رئیس اتحادیه آهن آلات: بازار آهن شرایط آرامی دارد

فروشنده سیمان: از ابتدای سال جاری قرار بود قیمت سیمان افزایش پیدا کند

فروشنده آهن آلات: قیمت آهن آلات از بازار جهانی اثر می پذیرد

رئیس انجمن سیمان: یکی از دلایل افزایش قیمت سیمان هزینه بسته بندی آن است

مرجان اسلامی فر

  • 16
  • 8
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ما هواتنگ,بیوگرافی ما هواتنگ,زندگینامه ما هواتنگ زندگینامه ما هواتنگ رئیس شرکت اینترنتی چینی تنسنت (+ تصاویر)

زاده:۲۹ اکتبر ۱۹۷۱

زادگاه:گوانگ دونگ، چین

ملیت:چینی

محل تحصیل:دانشگاه شنژن

پیشه:رئیس هیئت مدیره تنسنت

ادامه
بیوگرافی سعید چنگیزیان,سعید چنگیزیان و همسرش الهام کردا,فیلم های سعید چنگیزیان بیوگرافی سعید چنگیزیان بازیگر تئاتر و سینمای کشور (+ تصاویر همسرش)

زاده: ۲۲ آذر ۱۳۵۶

محل تولد: سمنان

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی تئاتر

وضعیت تاهل: متاهل

سال های فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

ادامه
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
ثریا قاسمی و همسرش,مادر ثریا قاسمی,بیوگرافی ثریا قاسمی بیوگرافی ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۲۸ آذر ۱۳۱۹

زادگاه:تهران

حرفه:بازیگر و دوبلور

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
ویژه سرپوش