شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۰۴ - ۰۸ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۰۵۲۲
آموزش و پرورش

آقای وزیر آموزش و پرورش! چرا اجازه می دهید مدیران متخلف صندوق ذخیره فرهنگیان، سوءاستفاده های مالی خودشان را قانونی جا بزنند؟

صندوق ذخیره فرهنگیان,انتقادها از مدیران متخلف صندوق ذخیره فرهنگیان

روزنامه اعتماد نوشت: در طول این ۲۸ سال فعالیت ناکامی و بی‌انضباطی مالی توسط وزرای اصلاح‌طلب و اصولگرا و منصوبین آنها، نام صندوق را در صدر لیست بنگاه‌های اقتصادی مساله‌دار و فسادخیز قرار داده، به گونه‌ای که سوژه برخی فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی هم شده است.

واقعیت روشن است جذابیت‌های فراوان مالی در کنار ضعف ساختار و خلأ نظارت‌های جدی و کافی موجب شده هردم از این باغ بری برسد و معلمان تازه‌تر از تازه‌ای بشنوند. متحیر بمانند که از این همه ولنگاری مالی در سرمایه یک عمرشان که قرار بوده گره‌گشای مشکلات‌شان باشد به کجا شکایت ببرند و چرا صندوق ذخیره پس از سال‌ها و به‌رغم انباشت سرمایه همچنان بر مدار «به نام» آنها و «به کام» دیگران گذران عمر می‌کند.

آقای وزیر و آقایان نهادهای نظارتی انتشار فیش حقوقی و پرداخت ۴ میلیارد تومان به عنوان اضافه‌کار ۱۰ماه نورچشمی وزیر پیشین که از بیرون از آموزش و پرورش در این صندوق گماشته شده است مشتی از خروار است،

در شرایطی که معلمان چشم به راه قطره بارانی از آسمان بی ‌ابر ستاد هستند، چنین پرداخت‌هایی نمک بر زخم‌های کهنه معلمان و تیشه به آخرین ریشه‌های اعتماد سهامداران این صندوق است‌.

انتظار می‌رفت قبل از ورود نهادهای نظارتی بر چنین ویژه‌خواری‌هایی، وزیر محترم به عنوان رییس هیات امنای صندوق یعنی بالاترین رکن و همچنین به عنوان امین ۱ میلیون‌ و ۶۰۰ هزار معلم بازنشسته و به نمایندگی از دولت نقش‌آفرینی می‌کرد و به جای «پز» دادن به حقوق «ده میلیونی» معلمان در تریبون نماز جمعه دستور بررسی، شفاف‌سازی و برخورد فوری با چنین پرداخت‌هایی را می‌داد.

بی‌تفاوتی وزیر و حل شدن او در مسائل و مشکلات رتبه‌بندی، حق‌التدریس‌ها و سامان‌دهی منابع انسانی و..‌. موجب شده مدیران صندوق به جای پذیرش خطا و عذرخواهی از ولی‌نعمتان خود یعنی معلمان، با صدور یک بیانیه سطحی و قلدرمابانه چنین وانمود کنند که «تشخیص حق و باطل برای ناآشنایان با صندوق دشوار شده است.»

ما معلم‌ها اول از آگاهان و آشنایان به ساختار و روابط حاکم بر صندوق می‌خواهیم سکوت مصلحت‌انگیز را بشکنند و ما ناآشنایان را آگاه کنند و سپس از وزیر انتظار داریم به عنوان آگاه بر مسائل و قادر به تشخیص حق از باطل زمینه لازم را دررمزگشایی از اقدامات صندوق ایجاد نماید. 

آقای صحرایی! در بیانیه دوستان شما در صندوق از منتقدان و افشاکنندگان این ویژه‌خواری‌ها و بریز و بپاش‌ها به عنوان «عده‌ای بی ‌نام و نشان، گستاخ، هتاک، مرتزق از سرمایه‌های فرهنگیان» یاد شده است. در حالی که نقد ،حق همگانی است و پاسخگویی تکلیف ذاتی مدیران است و انتقاد تحفه‌ای الهی است. خوشبختانه بیانیه فیش افشاشده را تایید و از آن به عنوان «سند مالی قانونی» یاد کرده است اما با توجیه ناشیانه و عذر بدتر از گناه دریافت نکردن اضافه‌کار از طرف مدیرعامل را توجیه پرداخت ۴ میلیارد اضافه‌کار برای ده ماه می‌داند!

تنظیم‌کنندگان این بیانیه گمان‌شان این است که به جای قشر مرجع و مورد وثوق معلم و بازنشستگان فرهیخته با جماعتی از کوران و کران در سخن هستند که به جای اعلام میزان حقوق مدیران صندوق و چرایی استمرار فعالیت ده‌ها شرکت زیان‌ده و توضیح چرایی چنین پرداخت‌هایی که تیشه به آخرین ریشه‌های اعتماد معلمان زده است، از معلم‌ها می‌خواهد چشم بر ویژه‌خواری‌ها ببندند و بین‌الصلاتین دعاگوی مدیرعامل برای نگرفتن اضافه‌کار باشند!

آقای وزیر: بیانیه‌هایی از این دست نه تنها افکار عمومی را قانع نکرده است از قضا سرکنگبین دوستان شما در صندوق صفرا فزوده است. توپ صندوق و عملکرد آن الان در زمین شما و نهادهای نظارتی است ؛اجازه ندهید مدیران متخلف و ویژه‌خوار با قانونی جلوه دادن چنین پرداخت‌های نجومی و گذاشتن نام سند مالی قانونی و قایم شدن پشت ارزش‌های اصیل و ماندگار اندک اعتماد باقیمانده را هم قربانی مطامع سیری‌ناپذیر خود کنند.

  • 18
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش