۱۰:۲۴ - ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۶۰۸۷۰۳
آموزش و پرورش

گزارشی از وضعیت مدارس فرسوده کشور به بهانه آغاز سال تحصیلی

مدارس فرسوده کشور,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

نزدیک به ۱۵میلیون دانش‌آموز در سراسر کشور در حالی اول مهر سال تحصیلی ۹۷-۹۸ را آغاز می‌کنند که به اذعان بسیاری از مسئولان تراز اول کشور و خصوصا مسئولان ذیربط در وزارت آموزش و پرورش، باید در سایه هزاران باب مدرسه یا ده‌ها هزار کلاس درس با کمترین ایمنی و طول عمر بالا و گاه کپری و مخروبه به مدت ۹ ماه روزگار تحصیلی خود را در آنها سپری کنند.

 

کافی است که برای باورپذیری این موضوع و این‌که چه اندازه کلاس‌های درس ناایمن در کشور وجود دارد، به طور گذرا به تیترهای رسانه‌های مختلف نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید که قرار است هزاران دانش‌آموز که شاید فرزند یا فرزندان شما هم یکی از آن دانش‌آموز باشد، که در همین کلاس‌های دلهره درس بخواند. تیترهای زیر زیر را بخوانید تا با بخش کوچکی از واقعیت‌های امروز جامعه آموزشی و پرورشی ما مطلع شوید: «۷۵۰۰ مدرسه در آذربایجان شرقی عمر مفیدشان را از دست داده‎اند»، «سیستان‌وبلوچستان دارای بیشترین مدارس خشتی و گلی»، «وجود ۵۰۰ مدرسه بالای ۵۰ سال سن در تهران»، «فرسودگی ۳۰ درصد از مدارس شهرستان ابهر»، «هشدار درخصوص آوار شدن ۸۰۰ مدرسه با وقوع کوچکترین زلزله»، «۴۵ درصد مدارس روستایی ساوه نیازمند بازسازی و نوسازیست»، «۴۳۰ مدرسه

 

کهگیلویه و بویراحمد نیازمند بازسازی و مقاوم سازی است»، «۵۸ درصد مدارس مسجدسلیمان فرسوده و خطرساز هستند»، «حذف ۱۴۰۰ مدرسه فرسوده تا ۱۰سال آتی»، «وجود ۲۳۵ مدرسه بالای ۶۰ سال در تهران»، «۳۰ درصد مدارس کهگیلویه و بویراحمد فرسوده هستند»، «۱۱۰ ساختمان آموزشی کردستان تخریبی است»، «فرسودگی ۷۰ درصد مدارس غیر انتفاعی تهران»، «۵۰ درصد مدارس کاشمر از ایمنی لازم برخوردار نیستند»، ۱۱ استان زیر خط میانگین سرانه فضای آموزشینماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی مدارس فرسوده در کشور را یکی از مشکلات اساسی دانست و اظهار کرد: به رغم تمامی محدودیت‌های مالی اما در دولت تدبیر و امید گام‌های بسیار خوبی برداشته شده است.

 

به گزارش ایسنا، بهروز بنیادی عصر پنج‌شنبه در نشست مشترک روسا و مدیران شورای آموزش و و پرورش ترشیز کهن که با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور در محل سالن همایش‌های فرهنگیان کاشمر برگزار شد، با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید انضباط مالی مسیر درستی پیدا کرده تا این اعتبارات به جا، به موقع، با حداقل هدر رفت و با کیفیت مناسب کارها انجام شود، بیان کرد: با توجه به مدارس بسیاری که در منطقه ترشیز از قدمت و فرسودگی بالایی برخوردارند تلاش شده با همکاری مسئولان استان و کشور در سال جاری پروژه‌هایی در سطح ادارات آموزش و پرورش منطقه ترشیز اجرا شود.

 

بنیادی با اشاره به اینکه مجموعه مدیریت سه شهرستان، کاشمر، خلیل آباد و بردسکن همدل و همسو هستند، گفت: مسئولان این منطقه در کمک به آموزش و پرورش در راستای توسعه علم و تربیت فرزندان از هیچ کمکی دریغی ندارد. وی ادامه داد: در هماهنگی‌های به عمل آمده با معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور مبلغ سه میلیارد ریال برای تجهیزات مدارس کاشمر، خلیل آباد، بردسکن و کوهسرخ تخصیص خواهد یافت.

 

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی همچنین از اختصاص مبلغ سه میلیارد ریال برای تجهیز هنرستان‌های چهار منطقه کاشمر، خلیل آباد، بردسکن و کوهسرخ خبر داد و عنوان کرد: براساس هماهنگی‌های به عمل آمده مقرر شد در هر منطقه از ادارت آموزش و پرورش ترشیز دو تا سه پروژه مهم تکمیل گردد. وی با بیان اینکه در شهرستان بردسکن مقرر شد مدرسه حسن آباد تکمیل شود، بیان کرد: اکنون این مدرسه از پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد برخوردار است. بنیادی با اشاره به اینکه مدرسه شهید اسلامی با مشارکت خیرین آغاز می شود، افزود: در بازدید از خوابگاه این شهرستان طبقه سوم آن تکمیل خواهد شد.

 

وی با اعلام اینکه در شهرستان خلیل آباد دو دبستان شش کلاسه روستای جابوز و ابراهیم آباد با کمک خیرین آغاز خواهد شد، بیان کرد: امیدواریم این پروژه از محل تفاهم نامه با بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در شهرستان خلیل‌آباد اجرایی شود. نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مقرر شد در بخش کوهسرخ خوابگاه فضیلت و یک مدرسه چهار کلاسه تکمیل شود، ادامه داد: در شهر کاشمر هم مقرر شد از محل ارزش افزوده سال جاری استخر آموزش و پرورش این شهرستان تکمیل شود تا تمامی دانش‌آموزان و فرهنگیان شهرهای کاشمر، خلیل‌آباد، بردسکن و بخش کوهسرخ بتوانند از آن استفاده کنند.

 

وی همچنین از مصوب شدن ساخت یک مدرسه ۱۰ کلاسه مرحوم مروج با همکاری یکی از سازمان‌ها و آموزش و پرورش خبر داد و گفت: اگر بتوانیم این پروژه‌ها را در سال جاری تکمیل کنیم به بخشی از خواسته‌های مردم عزیز و دانش آموزان خواهیم رسید. رئیس اداره آموزش و پرورش کاشمر با بیان اینکه در رفع مشکلات نیازمند حمایت جدی مسئولان استان و کشور هستیم، افزود: اکنون ۲۶ هزار دانش آموز در ۱۸۰ مدرسه کاشمر مشغول به تحصیل هستند، گفت: در حال حاضر ۲۰درصد مدارس کاشمر نیازمند تخریب و بازسازی هستند.

 

علی طاهریان با بیان اینکه نهضت مدرسه سازی و ساخت سالن‌های چند منظوره و ورزشی در کاشمر آغاز شده است، استخر آموزش و پرورش کاشمر را یکی از پروژه‌های نیمه تمام دانست و گفت: اگر این پروژه به بهره‌برداری برسد بالغ بر ۵۰هزار دانش آموز منطقه ترشیز از آن بهره‌مند خواهند شد. وی همچنین با اشاره به مدرسه تخریبی امام علی(ع) اظهار کرد: اکنون این مدرسه با عمر بالا نیازمند تخریب و بازسازی است.

 

رئیس اداره آموزش و پرورش کاشمر دبستان مروج با ۵۰ سال قدمت و ۱۰۰ دانش آموز را از دیگر مدارس نیازمند تخریب و بازسازی دانست و گفت: برای حضور خیرین تمام شرایط لازم مهیا شده است. طاهریان افزود: از سال ۹۶ تاکنون بیش از ۴ میلیارد تومان تفاهمنامه با خیرین به امضاء رسیده است. در ادامه مراسم کلنگ مجموعه ورزشی زنده یاد حمید نامدار به مساحت ۱۲۰۰ متر و اعتبار ۵۰۰ میلیون تومان به زمین خورد و مقرر و اعتبار سالن ورزشی نیمه کاره به مبلغ دو میلیارد تومان تامین گردد. همچنین در سفر یک روزه معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور به خلیل آباد سه طرح آموزشی و عمرانی با اعتبار ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

 

یک سوم مدارس کشور نیازمند بازسازی و مقاوم‌سازی

معاون توسعه مدیریت، پشتیبانی و مشارکت‌های مردم سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس با اشاره به اینکه یک سوم از مدارس کشور نیازمند نوسازی و مقاوم‌سازی است، به ایسنا گفت: ۱۸۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی و مقاوم سازی این مدارس نیاز است.

 

علی شهری‌ در بیستمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان بوشهر اظهار داشت: در راستای توسعه و تجهیز و مقاوم‌سازی مدارس تاکنون اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است که همواره با مشارکت گسترده خیرین مدرسه ساز همراه بوده است. 

 

 وی به حادثه‌خیز بودن کشورمان اشاره کرد و افزود: در همین راستا مقاوم‌سازی مدارس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و برای افزایش استحکام مدارس باید دولت، مجلس و خیرین همکاری داشته باشند. معاون توسعه مدیریت پشتیبانی و مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس با اشاره به تخصیص ۶۳ درصدی طرح کمک دولت در تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام خیرین افزود: پیش بینی می شود تا پایان سال این میزان به ۱۰۰ درصد ‌برسد. وی افزود: برای نخستین بار با کمک دولت، مجلس و همراهی سازمان برنامه و بودجه در قانون بودجه سال آینده دولت متعهد شده معادل کمک تحقق یافته خیران به مدارس کمک کند که پیش‌بینی می‌شود این اعتبار به ۴هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برسد.

 

شهری‌ اضافه کرد: ۶۵ هزار کلاس درس تاکنون زیر پوشش طرح ملی تخریب و بازسازی قرار گرفته و نوسازی شده است که اعتبار آن ۶۰ هزار میلیارد ریال است. وی با اشاره به اینکه یک سوم از مدارس کشور نیازمند نوسازی و مقاوم سازی است، گفت: ۱۸۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی و مقاوم‌سازی این مدارس نیاز است. معاون توسعه مدیریت پشتیبانی و مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس تصریح کرد: ۲۵ هزار خیر مدرسه‌ساز در سطح کشور همکاری دارند که تاکنون ۴۰ هزار میلیارد ریال کمک کرده‌اند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، وی همچنین افزود: ۱۰۷ هزار کلاس درس معادل ۲۰ درصد کلاس‌های موجود توسط خیرین مدرسه ساز و یا با مشارکت آن‌ها احداث شده است.

 

حذف ۱۴۰۰ مدرسه فرسوده استان تهران تا ۱۰سال آتی

مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران با بیان اینکه قرار شده در یک برنامه‌ریزی ۱۰ساله یعنی تا سال ۱۴۰۵، ۱۴۰۰مدرسه فرسوده از چرخه فضاهای آموزشی حذف شوند گفت: بابت مدارس فرسوده در زمان بروز حوادثی چون زلزله نگرانیم.

 

به گزارش ایسنا، داریوش ورناصری در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع وضعیت تجهیزات و ساختمان مدارس تهران به روی آنتن شبکه آموزش سیما رفت، با اشاره به وظایف سازمان نوسازی مدارس اظهار کرد: این سازمان همانطور که از نامش پیداست نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در سطح استان‌ها را برعهده دارد. وی افزود: احداث فضای جدید، مقاوم سازی، تعمیرات اساسی و تجهیز مدارس نوساز جهت بهره برداری دانش آموزان توسط این سازمان صورت می پذیرد.مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران در پاسخ به پرسشی درباره مشکلات گرمایشی مدارس در هفته گذشته به علت بارش برف و برودت هوا گفت: هیچ مدرسه ای در سطح تهران نداریم که مشکل گرمایشی داشته باشد و علت عمده نگرانی اولیای مدارس برف و یخ انباشته و سختی تخلیه آن از محوطه بود.

 

ورناصری با بیان اینکه اگر مدارسی مشکل گرمایشی یا سرمایشی داشته باشند می‌توانند به ادارات گزارش دهند تا آنها سریعا به ما منتقل کنند گفت: استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس را از سال ۹۱ شروع کردیم. در ابتدا ۴۵۰۰کلاس درس سیستم گرمایشی غیراستاندارد داشتند که برنامه ریزی شد تا مدارس به سامانه حرارت مرکزی یا موتورخانه مجهز شوند و دسترسی مستقیم دانش آموز به شعله قطع شود. 

 

مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران افزود: سال گذشته این امر به اتمام رسید و اکنون در شهر تهران نباید هیچ مدرسه ای با مشکلات گرمایشی روبرو باشد. در شهرستان‌ها نیز کمتر از هزار کلاس درس باقی مانده و طبق برنامه تا قبل از شروع سال تحصیلی آتی سیستم‌های گرمایشی آنها نیز استانداردسازی می‌شوند.

 

وی درباره انواع مدارس از منظر نوسازی اظهار کرد: مدارس ما یا نوساز و در برابر حوادث مقاوم‌اند و یا در بافت‌های فرسوده قرار دارند که قدمتشان بالای ۴۰سال است. ورناصری با اشاره به اینکه ۶۰۰۰ فضای آموزشی، پرورشی و ورزشی در استان تهران داریم عنوان کرد: تقریبا ۱۴۰۰فضای آموزشی در تهران فرسوده اند. تقریبا ۴۰ درصد مدارس ما حدود ۲۵۰۰فضا که در دهه ۸۰ و ۹۰ ساخته شده اند نوساز محسوب می‌شوند و حدود ۲۲۰۰مدرسه هم مقاوم سازی شده اند.

 

وی ادامه داد: نگرانی ما بابت ۱۴۰۰مدرسه فرسوده است. البته نگرانی از این بابت نیست که آنها هر لحظه ممکن است فرو بریزند، بلکه این مدارس در شرایط معمول پاسخگوی نیاز هستند و در زمان بروز حوادثی چون زلزله نگرانی وجود دارد. مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران با بیان اینکه قرار شده در یک برنامه ریزی ۱۰ساله یعنی تا سال۱۴۰۵، ۱۴۰۰مدرسه فرسوده از چرخه فضاهای آموزشی حذف شوند، درباره قدمت مدارس نوساز اظهار کرد: عمر مدارس نوساز کنونی را تا ۱۰۰سال دیده‌ایم.

 

 آسو محمدی 

 

hamdel​idaily.‎​ir
  • 19
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.3 stars from 22 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
علیرضا طلیسچی,بیوگرافی علیرضا طلیسچی,عکسهای علیرضا طلیسچی بیوگرافی علیرضا طلیسچی + عکسهای فوق‌العاده جذاب او

نام کامل: علیرضا طلیسچی

تاریخ تولد: ۷ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

فعالیت:خواننده، ترانه سرا و آهنگساز

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم عمران و لیسانس موسیقی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
آناهیتا درگاهی,بیوگرافی آناهیتا درگاهی,عکسهای آناهیتا درگاهی بیوگرافی آناهیتا درگاهی + ماجرای طلاق جنجالی‌اش

نام کامل: آناهیتا درگاهی

تاریخ تولد: ۷ بهمن ۱۳۶۵

زمینه فعالیت: نقاشی، بازیگری، تهیه کنندگی

تحصیلات: فوق لیسانس رشته نقاشی

همسر: اشکان خطیبی

همسر سابق: محمد پروین

ادامه
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید