۰۸:۳۵ - ۱۷ آذر ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۹۰۴۳۹۲
آموزش و پرورش

جزئیات تنبیه دانش آموز همدانی

تنبیه دانش آموز,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

تنبیه دانش‌آموزان در مدرسه یکبار دیگر حاشیه ساز شد و بازتاب آن در رسانه‌ها و فضای مجازی موجی از انتقادها را در پی داشت. یک دانش‌آموز همدانی تحت عنوان شوخی آموزشی توسط معلم و همکلاسی‌هایش کتک خورد هرچند معلم و ناظم این دانش‌آموز معتقدند که این تنبیه دسته جمعی نبوده بلکه یک شوخی آموزشی برای تلنگر زدن به این دانش‌آموز بوده است !

 

این حادثه در حالی در محیط مدرسه و فضای آموزشی کشور اتفاق می‌افتد که مطابق قانون در نظام آموزش و پرورش تنبیه بدنی کاملاً ممنوع است. البته اقدام ناشایست این معلم همدانی را نباید به کل معلمان تعمیم داد و تلاش‌ها و زحمات آنان برای دانش‌آموزان را نادیده گرفت اما متأسفانه رسانه ملی درانعکاس این موضوع یکطرفه قضاوت کرد و چهره نامناسبی از معلمان را در معرض تماشا قرار داد. در این زمینه به سراغ مدیرکل آموزش و پرورش همدان و همچنین خانواده دانش‌آموز تنبیه شده رفتیم تا جزئیات ماجرا را توضیح دهند.

 

به گفته پدر و عمه امیررضا، هفته گذشته این دانش‌آموز که در پایه هفتم در همدان مشغول به تحصیل است از معلم و همکلاسی‌های خود کتک خورد، دلیل تنبیه بدنی هم این بود که مبصر کلاس اسم امیررضا را یادداشت کرده و به معلم علوم داده بود. پس از آن معلم خطاب به دانش‌آموز گفت: «خودت بیا سرت رو بکوب به مشت من.» امیررضا این کار را کرد و رفت که سر جایش بنشیند؛ معلم باز هم بی‌خیال نشد و از بقیه دانش‌آموزان خواست تا امیررضا را کتک بزنند. آنها هم از ترس معلم شروع به کتک زدن دانش‌آموز کردند تا جایی که امیررضا از ناحیه کلیه‌ها و معده چند روز دچار درد و ناراحتی شد.

 

 علاوه بر دردهای جسمی، تخریب شخصیت و آزار روحی، خانواده امیررضا را بسیار نگران کرده بود تا جایی که به آموزش و پرورش منطقه شکایت کردند؛ این در حالی است که در کمال ناباوری با بی‌تفاوتی مسئولان روبه‌رو شدند. معاون مدرسه هم پس از اطلاع از شکایت به اداره آموزش و پرورش، پدر دانش‌آموز را تهدید کرد که شکایت خود را پس بگیرد چرا که ضرب و شتم این دانش‌آموز تنها یک شوخی آموزشی است و معلم برای عوض کردن جو کلاس این کار را انجام داده است.  پس از این اتفاق عمه امیررضا تصمیم به رسانه‌ای کردن این حادثه می‌گیرد تا شاید از این طریق بتواند مشکل را به گوش مسئولان ارشد برساند و به نتیجه برسد.

 

البته این داستان سر درازتری دارد. عمه امیررضا در زمینه تنبیه‌های مکرر دانش‌آموزان این مدرسه از تنبیه با شیلنگ به‌دلیل تأخیر در ورود صبح بچه‌ها به «ایران» خبر داد، تنبیهی که آثار کبودی آن روی بدن بچه‌ها براحتی مشهود بود، البته این خانواده در آبان ماه تماسی تلفنی با بازرسی آموزش و پرورش داشتند که راه به جایی نبرد تا اینکه در هفته گذشته نتوانستند براحتی از کنار تنبیه بدنی امیررضا توسط معلم و همکلاسی‌هایش بگذرند.

 

برکناری معلم، مدیر و معاون آموزشی

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان با اشاره به اهمیت حفظ‌ شأن دانش‌آموزان و کرامت معلمان در این باره به «ایران» گفت: مدیران کل نظام آموزش و پرورش در جلسات رؤسای این اداره همواره به حفظ حقوق و ارزش‌های معلم و دانش‌آموز توجه می‌کنند، اتفاق اخیر یک شوخی نامناسب بود و بشدت همه را متأثر کرد تا جایی که امروز همراه با مدیرآموزش و پرورش ناحیه دو و رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش استان به منزل دانش‌آموز مراجعه کردیم و از امیررضا و خانواده او به‌صورت حضوری دلجویی کردیم.

 

محمد پورداوود در ادامه افزود: در این رابطه معلم مربوطه، مدیر مدرسه و معاون آموزشی از کار برکنار شدند، البته باید توجه داشته باشیم که اشتباه یک معلم نباید اعتبار و ارزش کل معلمان را زیر سؤال ببرد؛ در دستگاه تعلیم و تربیت معلمان یک اسوه  و همچون والدین برای دانش‌آموزان الگو هستند. من خودم بارها شاهد کمک‌های معیشتی معلمان به دانش‌آموزان محروم بودم حتی برخی معلمان کلاس‌های رایگان برای دانش‌آموزان برگزار می‌کنند و از بین همین دانش‌آموزان پزشکان ارزنده‌ای به جامعه تحویل داده شده است.

 

وی با تأکید بر حفظ کرامت و‌شأن معلم ادامه داد: از صدا و سیمای همدان و برنامه ۳۰  : ۲۰ بسیار گله مندم زیرا از این ماجرا سوء‌استفاده کرده و قداست معلمان را زیر سؤال بردند. رسانه‌ها موظف هستند که امید را به جامعه تزریق کنند اما گویا صداوسیما تنها مترصد اخبار سلبی است نه اخبار امیدوارانه؛ تا جایی که هفته گذشته دانش‌آموزی از یکی از محروم‌ترین مناطق استان با عنوان دانش‌آموز نمونه در حوزه نماز از سوی رئیس جمهوری تشویق شد و متأسفانه رسانه‌ها و صدا و سیما به هیچ عنوان به این خبر نپرداختند در حالی که با جانبداری مسأله تنبیه بدنی دانش‌آموز را منتشر کردند. البته ما نقد را می‌پذیریم و ارزیاب‌ها و بازرسان فعالی در تمام مدارس در سطح استان داریم؛ در عین حال این اتفاقات بسیار نادر هستند و نباید آن را به همه معلمان تعمیم داد.

 

مهسا قوی قلب

 

 

iran-new​spaper.‎​com
  • 17
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.3 stars from 20 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌ زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌ زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید