۰۹:۳۰ - ۲۷ آذر ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۹۰۷۰۶۰
آموزش و پرورش

۴۰درصد بازار کتاب در اختیار کمک‌درسی‌هاست

فروش ۶۰۰میلیاردی مشق‌شبی‌ها

مشق شب,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

می‌خواهند جلوی حذف مشق شب را بگیرند و برای این کار اصرار دارند، اصراری زیاد که پایشان را به دفتر مراجع می‌کشاند و از آنها برای این کار یاری می‌طلبند، وقتی هم با آنها گفت‌وگو می‌شود، می‌گویند: «نه ما نخواستیم که برای مشق شب استفتائی بگیریم، فقط از مراجع کمک خواستیم.» این حرف‌هایشان مرا یاد خاطره‌ای انداخت که یکی از دوستان در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد از کسی که برای گرفتن مجوز نشر آمده بود، نقل می‌کرد این فرد اصرار زیادی داشته تا به او مجوزی دهند برای نشر کتاب‌های کمک درسی، دوستان وقتی اصرار این فرد را می‌بینند فقط از او سوال می‌کنند که چرا تصمیم داری در این حوزه کار کنی و او هم صادقانه می‌گوید: «باجناقی دارم که چند سال است در این حوزه فعالیت می‌کند و در چند سال و با توجه به تب کنکور بسیار هم پولدار شده و توانسته مال زیادی جمع کند، حالا من هم همین را می‌خواهم، اینکه بتوانم از کنار نشر کتاب پولدار شوم.» بله اوضاع چاپ در حوزه کتاب‌های کمک درسی به همین راحتی به دام منفعت‌طلبی‌های شخصی افتاده است.

 

حالا و در این گزارش می‌خواهیم از آماری بگوییم که فقط مختص کتاب‌های کمک آموزشی است. در این گزارش آمار نشر کتاب را از سال ۹۵ تا آبان‌ماه سال ۹۷ بررسی کردیم و آماری از تعداد شمارگان، قیمت کتاب و البته درصد عناوین کتاب‌های کمک درسی به کل کتاب‌هایی که در طول یک سال منتشر می‌شود.

 

سال ۹۵ 

با نگاهی به آمار فروش کتاب‌ها در سال ۹۵ می‌بینیم در آبان‌ماه، ۴۴ درصد فروش کل کتاب‌های چاپ شده، به کتاب‌های کمک درسی اختصاص داشته است که شامل ۳۱ درصد از شمارگان کل کتاب‌های چاپ شده در این ماه است. براساس این آمار می‌بینیم اردیبهشت‌ماه هم کمترین میزان فروش این کتاب‌ها بوده است که حدود ۱۰ درصد از فروش کل کتاب‌ها به کتاب‌های کمک درسی اختصاص داشته است که ۸ درصد از شمارگان کل کتاب‌های درسی در اردیبهشت ماه بوده است.

مشق شب,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

 

با نگاهی به برآیند کل سال ۹۵، تقریبا ۳۰ درصد از فروش کتاب‌های سال ۹۵ مختص کتاب‌های کمک درسی است و شمارگان این کتاب‌ها نسبت به کتاب‌های دیگر هم حدود ۲۳ درصد است. با نگاهی به میانگین عنوان کتاب‌های متوجه می‌شویم درصد عنوان کتاب‌های کمک درسی به تعداد عنوان کتاب‌های منتشرشده در این سال هم حدود ۱۲ درصد بوده است.

 

سال ۹۶ 

آبان‌ماه ۹۶، ۵۴ درصد از فروش کل کتاب‌ها، به کتب کمک درسی اختصاص داشته است که نسبت شمارگان کتب کمک درسی این ماه ۴۳ درصد از کل کتاب‌ها بوده است. در خردادماه، این کتاب‌ها شمارگان‌شان ۹ درصد از کل کتاب‌ها بوده و میزان فروش‌شان هم ۱۳ درصد از کل فروش کتاب‌ها را به خود اختصاص داده است. با نگاهی به برآیند کل سال ۹۶، تقریبا رقمی بیشتر از ۳۲ درصد فروش کل کتاب‌های این سال به کتاب‌های کمک درسی اختصاص داشته است.

مشق شب,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

 

همچنین حدود ۲۳ درصد از شمارگان کل کتاب‌ها هم به کتاب‌های کمک درسی اختصاص داشته است. با نگاهی به میانگین عنوان کتاب‌های متوجه می‌شویم درصد عنوان کتاب‌های کمک درسی به تعداد عنوان کتاب‌های منتشرشده در این سال هم حدود ۱۴ درصد بوده است.

 

سال ۹۷

با نگاهی به آمار فروش کتاب‌ها در هشت ماه اول سال ۹۷، می‌بینیم که ۵۹ درصد از فروش کل کتاب‌ها، به کتب کمک درسی اختصاص داشته است که نسبت شمارگان کتب کمک درسی در این ماه ۴۲ درصد از کل کتاب‌ها بوده است. 

مشق شب,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

 

با نگاهی به برآیند هشت ماه اول سال ۹۷، تقریبا رقمی ۴۰ درصدی از فروش کل کتاب‌های هشت ماه اول سال به کتاب‌های کمک درسی اختصاص داشته است. همچنین حدود ۲۶ درصد از شمارگان کل کتاب‌ها هم به کتاب‌های کمک درسی اختصاص داشته است. با نگاهی به میانگین عنوان کتاب‌های متوجه می‌شویم درصد عنوان کتاب‌های کمک درسی به تعداد عنوان کتاب‌های منتشرشده در این سال هم حدود ۱۷ درصد بوده است.

مشق شب,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش
مشق شب,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش
مشق شب,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش
مشق شب,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

 

پاییز، فصل خوش‌شانسی ناشران کمک‌درسی

بررسی سه سال اخیر آمار چاپ کتاب، نشان می‌دهد که کتاب‌های کمک‌درسی در فصل پاییز، بیشترین آمار فروش را دارند و با کمی بررسی متوجه می‌شوید دلیل این اتفاق، باز شدن مدارس است و البته سفارش مربیان و معلمان برای خرید کتاب‌های کمک درسی هم در فروش این کتاب‌ها بی‌تاثیر نیست. همچنین برگزاری کنکور باعث فروش این کتاب‌ها می‌شود. برخی از این ناشران با رفتن به مدرسه‌ها و لابی‌کردن با آنها، کتاب‌هایشان را به فروش می‌رسانند. به این ترتیب معلم به دانش‌آموزان کلاسش الزام می‌کند تا کتاب‌های کمک درسی را در کنار کتاب‌های درسی‌شان بخرند تا بتوانند مطالب را بهتر یاد بگیرند، برای همین پاییز فصل خوش‌شانسی این ناشران است.

 

رشد چاپ کمک‌درسی‌ها

با نگاهی به آمار منتشر شده از سوی خانه کتاب، متوجه می‌شویم رشد این کتاب‌ها با توجه به قیمت کاغذ که مشکل اصلی همه ناشران در این چند سال بوده است، نه‌تنها متوقف نشده بلکه افزایش هم داشته است. فکر کنید به یک ناشر عمومی که برای چاپ کتاب‌های تالیفی‌اش یا حتی تجدید‌چاپ‌ها هم در این اوضاع دچار مشکل است، اما ناشر کمک‌درسی همیشه بیشترین شمارگان و بیشترین درصد فروش و بیشترین عناوین را به خودش اختصاص داده است و با توجه به آمار منتشر شده در این گزارش، در سال ۹۵ میانگین چاپ این کتاب‌ها ۱۲ درصد بوده و در سال ۹۶ این آمار به ۱۴ درصد رسیده و در سال ۹۷ با همه گلایه‌ها، آمار این ناشران به ۱۷ درصد رسیده است، یعنی آماری که با رشد همراه بوده و حرف‌های آنها را به‌طور کل نقض می‌کند.

 

newspape​r.fdn.‎​ir
  • 10
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.1 stars from 16 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید