۱۲:۵۶ - ۰۹ دي ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۰۰۲۳۴۳
آموزش و پرورش

آغاز به کار شبکه «سینا»/ معلمان و اولیای دانش‌آموزان با این شبکه با هم گفت‌وگو می‌کنند

محمد بطحایی,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش
وزیر آموزش و پرورش از آغاز به کار شبکه «سینا» به منظور ایجاد فضای تعامل و گفت‌گو بین مدرسه و اولیای دانش آموزان خبر داد.

به گزارش ایسنا، سید محمد بطحایی در جلسه دیدار با اعضای منتخب انجمن اولیاء و مربیان با بیان اینکه در رویکرد نوین تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش، خانواده و مدرسه دو شریک تلقی شدند گفت: این دو شریک سرمایه مشترک را وسط گذاشتند و هر دو هدف هر دو هدفشان تعالی این سرمایه است.

 

وی بیان اینکه اگر این دو شریک که سرمایه مشترکی را وسط گذاشته‌اند، ضوابط و قواعد شراکت را رعایت نکنند، آن سرمایه‌گذاری شکست می‌خورد افزود: مهم‌ترین و موثرترین عامل در موفقیت شراکت این دو تعامل بین آنهاست.

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که تعامل به معنای گفت‌وگوی  یک طرفه نیست، افزود: تعامل به معنای آن است که باید موانع و مشکلات را به شریکمان بگویم و در نهایت با هم تصمیم گیری کنیم. این همان حلقه مفقوده نظام آموزش و پرورش است. به عبارتی دیگر این دو شریک گاهی هر کدام کار خودشان را انجام می‌دهند.

 

وی در ادامه صحبت‌های خود، تصریح کرد: به عبارت دیگر معلم و مدرسه در بهترین حالت وظایف‌شان را انجام می‌دهند و کاری به مسائل خانه دانش‌آموزان ندارند. گاهی اوقات این دو شریک یکدیگر را تخریب می‌کنند. به ‌این‌ ترتیب علی‌رغم تمام تلاش‌ها آن چه که باید رخ دهد، به سرانجام نمی رسد.

 

بطحایی با بیان این که در بسیاری از کشورهای پیشرفته تا این حد برای فرزندانشان زحمت نمی کشند، اما نتیجه‌ اقداماتشان اثربخش‌تر است، در این باره اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین دلایل این مساله این است که در کشور گاهی اوقات خانواده‌ و مدرسه زور و توان یکدیگر را خنثی می‌کنند. اصطحکاک الگوهای این نهاد به شدت توان آنها را کاهش می‌دهد.

 

وی با اشاره به این که گاهی اوقات خانواده‌ با الگوهای متفاوت با مدرسه، تربیت فرزندان را انجام می‌دهد، در این باره توضیح داد: شرط اصلی ما در موفقیت ما در تربیت نسل بعدی، تعامل خانواده‌  با مدرسه است. در واقع بحث کمبود منابع و امکانات و تجهیزات مدارس به تنهایی عامل تاثیرگذاری نیست،‌ بلکه منظور اصلی این است که اگر زور و توان خانواده‌ و مدرسه در یک راستا قرار نگیرد، نمی‌توان به موفقیت رسید.  تعامل خانواده‌ و موسسه شاه بیت تربیت فرزندان است.

 

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تشکیل شبکه‌ای برای  تعامل بین اولیای مدرسه و والدین دانش‌آموزان نیز، گفت: پلتفرم این شبکه از قبل آماده شده است و  باید در آن گفتنی‌هایمان را به هم بگوییم. ۱۰۵ هزار مدیر مدرسه از این طریق می‌توانند با اولیای دانش‌آموزان مرتبط شوند. در ‌عین ‌حال در این شبکه نیز نباید هیجانی رفتار کرد و نمی‌توان بر روی پارامترهای فرهنگی چشممان را ببندیم.

 

بطحایی با بیان این که این شبکه در حال‌ حاضر آماده شده است و در حال‌ گسترش است، اظهار کرد: در همین شبکه در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیز تولید برنامه‌هایمان را آغاز کرده‌ایم که مخاطب آنها تنها خانواده‌ها نیستند،‌ بلکه اولیای مدرسه و آموزش و پرورش هم هستند.

 

وی ادامه‌ داد:  برنامه‌هایی را آماده کرده‌ایم که در ‌عین ‌حال کشش لازم را داشته باشند برای مثال در حوزه دوستی دختر و پسر تصاویر واقعی را قرار دادیم و حتی با بچه‌ها به گفت‌وگو نشستیم. در حوزه اعتیاد استفاده از سیگار و حتی نحله‌های کاذب نیز کودکان به شدت در معرض آسیب قرار دارند، زمانی که از کلمه "به شدت" استفاده می‌کنم به معنای این نیست که تعداد این آسیب‌ها زیاد است ،‌ بلکه  در کشور ما حتی اگر به تعداد انگشتان دست دانش‌آموزان در گیر این مسائل باشند برای ما مهم است.

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که در مورد نحله‌های کاذب باید به سراغ پدر، مادر و مدیران مدارس برویم و از آنها بخواهیم تا با این مسائل آشنا شوند، در این باره توضیح داد: آنها باید این را بدانند که اگر با چه نشانه هایی مواجه شدند دانش‌آموز حتما دچار این آسیب شده است. قبل از رسیدن به خط آخر باید  عالمانه وارد کار شویم.

 

بطحایی، اضافه کرد: باید کاری کنیم که در شهریور ماه سال ۹۸ مدیران به شرطی بتوانند ادامه مدیریت خود را بدهند که گواهی‌های لازم برای آموزش در این حوزه‌ها را دریافت کرده باشند. این موارد کاملا عملیاتی هستند. برای مثال مدیر باید گواهینامه صیانت از ایمنی و سلامت، آسیب های اجتماعی، نحله‌های کاذب، آشنایی با اعتیاد و ... دارا باشند. به موازات مدیران خانواده‌ ها نیز باید این آموزش ها را دریافت کنند. به شکلی که در مهر ۹۸ برای ثبت‌نام فرزندانشان ببینیم که آیا والدین این گواهی نامه ها را دارند یا خیر؟.

 

وی با تاکید بر این که تعامل و گفت‌وگوی ما با خانواده‌ و خانواده‌ با ما شرط اصلی موفقیت ما است، تصریح کرد: در  برخی از مدارس مدیران ورود خانواده‌ها را به مدرسه عامل اختلال می دانند. این روحیه در برخی از همکاران ما وجود دارد که باید بر طرف شود.

 

بطحایی با اشاره به این که خانواده‌ها باید از آموزش و پرورش مطالبه گر باشند و وزیر آموزش و پرورش را پشت میز پاسخگویی بنشانند، در این باره اظهار کرد: برای رسیدن به این مرحله در طول یک سال گذشته انرژی بسیاری را صرف کردیم تا بگوییم مدارس باید مهارت های زندگی را به دانش‌آموزان یاد دهند و دانش‌آموزان نیز تنها نباید مطالب را حفظ کنند. مدرسه جای تمرین زندگی برای بچه‌ها است و باید آنها صبوری کردن و مدارا کردن را با یکدیگر یاد بگیرند.

 

وزیر آموزش و پرورش در ادامه‌ صحبت‌های خود، با بیان این درخواست که مجمع ملی انجمن اولیاء و مربیان هر چند ماه یک بار برگزار شود، توضیح داد: خوب است که در این مجمع موضوعاتی که باید با وزیر یا مدیران کل مطرح شود را عنوان کنیم.

 

وی همچنین با تاکید بر ایجاد فضای شاد در مدارس، خاطر نشان کرد: چرا باید تنها از رنگ‌های تیره برای دانش‌آموزان استفاده کنیم؟ استفاده از رنگ‌های شاد برای کودکان حتی در زیر بنای تربیتی ما وجود دارد. همچنین در کلاس‌های اول تا سوم دبستان بچه‌ها باید  آموزش را همراه با اسباب بازی‌های آموزشی دریافت کنند.  سند تحول بنیادین ، سند با مفاهیم انتزاعی نیست،‌ بلکه شامل همین موارد است.

 

 

  • 11
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.2 stars from 13 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید