۱۶:۴۲ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۵۹۱۰
آموزش و پرورش

اردوی تابستانی در آمریکا و انگلیس با ۱۰۰‌میلیون تومان

مدارس لاکچری,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

طی چند ماه گذشته اخبار متعددی از فعالیت‌های مدارس لاکچری با شهریه‌های ۵۰ و ۱۰۰‌میلیون تومانی در شمال شهر تهران منتشر شده و بسیاری از ایجاد اختلاف طبقاتی در سیستم آموزشی کشور ابراز نگرانی می‌کنند.با این حال چندی پیش استوری‌های بچه‌های شمال شهر تهران در کالج‌های فرانسه، انگلیس، آلمان و آمریکا خبرساز شد و با پیگیری رسانه‌ها مشخص شد که برخی از موسسات غیردولتی با هماهنگی مدارس مناطق ۲-۳ و ۴ برخی از دانش‌آموزان را به کالج‌های اروپایی می‌فرستند.

شاید این موضوع در نگاه اول مصداق ضرب‌المثل «دارندگی و برازندگی» باشد، اما وقتی به آمار کمبود مدارس در روستاها و اینکه یک دانش‌آموز برای تحصیل باید روزانه چند کیلومتر راه برود تا به مدرسه برسد، آتش‌سوزی بخاری‌های نفتی که هنوز چهره دختران مدارس شین آباد، درودزن، ایرانشهر و ... به خاطر نبود گازرسانی زخمی است و مدارس وجود صدها مدرسه خشتی و گلی که قرار جشن جمع‌آوری آنها در مهرماه امسال برگزار شود و موارد دیگر را کنار یکدیگر قرار می‌دهیم، آن زمان متوجه اختلاف طبقاتی در سیستم آموزشی کشور می‌شویم. مدارس لاکچری ساختاری غیردولتی دارند و به‌تازگی یک موسسه ایرانی اقدام به برگزاری کمپ‌های تابستانی ‏در اروپا می‌کند. با اینکه اکثر خانواده‌ها به‌دنبال ثبت‌نام ارزان‌تر در مدارس دولتی هستند، خانواده‌هایی ‏هم در شمال تهران وجود دارند که با هزینه‌های ١٠٠‌میلیون تومانی، فرزندشان را به اروپا و آمریکا می‌فرستند.

سال گذشته هزينه برگزاري ‏کمپ انگليس ۳۸۰۰ پوند بود، جالب اينجاست که وقتي به سايت اين موسسه در فضاي مجازي مراجعه مي‌کنيم، ثبت‌نام براي اردوهاي آلمان، آمريکا و انگلستان ندارد. در سايت اين موسسه که در فضاي مجازي کاربران زيادي هم دارد، آمده است که برگزاري کمپ ‏انگلستان به مدت ۲ هفته برگزار مي‌شود.

بچه‌ها در اين زمان هر هفته ۱۵ ساعت کلاس زبان انگليسي ‏دارند.‎ هزينه شرکت در کمپ‌هاي ۲ هفته‌اي ‏موسسه ۳۵۰۰ پوند است، البته در اين برنامه اقامت يک روزه در دوبي هم پيش‌بيني شده که هزينه آن ‏به علاوه هزينه بليت برعهده شرکت‌کنندگان است. اغلب دانش‌آموزان بعد از به پايان رسيدن دوره دو هفته‌اي تقاضاي تمديد آن را ‏دارند که معمولا هم کمپ تمديد مي‌شود. به ازاي تمديد اقامت براي هر هفته هم ۱۵۰۰ پوند بايد پرداخت ‏شود. با اين حساب شما مي‌توانيد با هزينه‌اي حدود ۷۲‌ميليون و ۵۰۰‌هزار تومان اوقات فراغتي به ياد ‏ماندني را براي فرزند خود در دل اروپا رقم بزنيد.

نگراني بابت شکاف طبقاتي

کارشناس آموزش و پرورش در اين رابطه به «آرمان ملي» مي‌گويد: تعداد مدارس لاکچري و موسسات وابسته به آن در کشور محدود است و بيشتر در محله‌هاي شمال شهر تهران ديده مي‌شود، خانواده‌هاي ثروتمند از اين موضوع استقبال عجيبي مي‌کنند و همين امر مي‌تواند تعداد آنها را در آينده نزديک افزايش دهد. البته وجود اين موسسات و مدارس لاکچري خلاف قانون نيست و آنها تلاش مي‌کنند که همه کارهايشان قانوني و با ضوابط خاصي انجام شود، اما نکته نگران‌کننده در اين رابطه ايجاد شکاف طبقاتي در سيستم آموزش کشور است که مي‌تواند در آينده مشکل ساز شود.

عليرضا نيک‌نژاد با بيان اينکه آموزش از گستره‌هايي است که بايد اختلاف طبقاتي را کمرنگ کند، اما وقتي اخبار برگزاري اين اردوهاي تابستاني در اروپا و آمريکا در سطح جامعه گسترش پيدا مي‌کند، براي اکثر مردم که سطح مالي مساعدي ندارند، خبر ناگواري است و فرزندان آنها را نااميد مي‌کند. او همچنين خاطرنشان کرد: اگر اين موضوع در مدارسي همچون تيزهوشان يا مدارس هيأت امنايي که دولت به آنها کمک مي‌کند، وجود داشت، قابل قبول‌تر بود، اما زماني‌که ميليون‌ها تومان پول از جيب خانواده‌ها به کام مدارس غيردولتي هزينه مي‌شود، هر روز بر تعداد مدارس لاکچري افزوده خواهد شد و مهمترين آسيب آن عميق‌تر شدن شکاف طبقاتي در سطح آموزش کشور است.

آمار تکان‌دهنده کودکان بازمانده از تحصيل

اعداد و ارقام تخميني در مورد ‌تعداد کودکان بازمانده از تحصيل در سال‌هاي گذشته بارها اعلام شده از حدود ۵‌هزار کودک در گزارش وزارت آموزش و پرورش تا ۳.۵‌ميليون نفر که در گزارش مجلس آمده است نشان مي‌دهد که اکثر آنها به‌دليل فقر مجبور به ترک تحصيل شده‌اند.

نيک‌نژاد نيز عمده دلايل اين موضوع را فقر فرهنگي و مالي خانواده‌ها مي‌داند و مي‌افزايد: کالايي شدن آموزش در ايران مشکل ساز خواهد شد و ما در ۱۰ سال اول پيروزي انقلاب و حتي در زمان جنگ شکاف طبقاتي به اين شکل نداشتيم. شعارها و اهداف انقلاب از بين بردن همين شکاف‌هاي طبقاتي بود و متاسفانه برخلاف اصل ۳۰ قانون اساسي و اهداف انقلاب اسلامي، يک روند معکوس در جامعه جريان دارد و برخي از مسئولان چشم‌‌شان را بر اين واقعيت بسته‌اند و هر روز بر تعداد اين مدارس لاکچري افزوده مي‌شود. متاسفانه هر روز يک خبر در مورد شهريه‌هاي چند ده‌ميليون توماني، مدارس لاکچري، مسافرت‌هاي خارج از کشور و ... منتشر مي‌شود که فقط اين موضوع بر روحيه جامعه مخصوصا مناطقي که در فقر و محروميت به سر مي‌برند، تاثير منفي مي گذارد.

«امنيت اين دانش آموزان که از کشور خارج مي‌شوند، چگونه تامين خواهد شد؟» کارشناس آموزش و پرورش در پاسخ به اين سوال مي‌گويد: متاسفانه خيلي از خانواده‌ها نمي‌توانند در مقابل خواسته‌هاي فرزندانشان مقاومت کنند. اين موضوعات آنقدر ادامه‌دار خواهد شد که اتفاقي مانند غرق شدن تعدادي از دانش‌آموزان در مدارس فوتبال کشور تاجيکستان رخ مي‌دهد و آن زمان رسانه‌ها به اين موضوع واکنش نشان مي‌دهند و بعد از مدتي جامعه آرام خواهد شد، تا اينکه يک اتفاق ديگر رخ بدهد. هيچ ‌تضميني در رابطه با امنيت دانش‌آموزان وجود ندارد، چون با موافقت اوليا آنها از کشور خارج خواهند شد.

پيگيري مسأله مدارس لاکچري در مجلس

عضو هيات‌رئيسه کميسيون آموزش مجلس نيز از جلسه مشترک اين کميسيون با مسئولان سازمان مدارس غيردولتي و آموزش و پرورش درباره مدارس لاکچري خبر داد. حجت‌الاسلام عليرضا سليمي با بيان اينکه گزارش‌هايي مبني بر فعاليت مدارس لاکچري در تهران به دست ما رسيده است، به «آرمان ملي» گفت: در اين مدارس، ۸۰‌ميليون تومان از والدين دريافت کرده‌اند و دانش‌آموزان را به کشورهاي اروپايي برده‌اند. در شرايطي که بخش قابل توجهي از جامعه تحت فشار اقتصادي هستند، اين مانور تجمل و اشرافي‌گري امري مذموم است که بايد جلوي آن گرفته شود.

برخي از مدارس سرويس‌هاي آنچناني به دانش‌آموزان ارائه مي‌دهد و از سوي ديگر برخي از دانش‌آموزان در مدارسي با کمترين امکانات آموزشي تحصيل مي‌کنند، بنابراين چنين تضاد‌هايي به امنيت رواني جامعه آسيب وارد مي‌کند. حجت‌الاسلام سليمي افزود: وجود اين‌گونه مدارس نشان‌دهنده تبعيض آموزشي است که مي‌توان گفت تبعيض در اين بخش بدترين نوع تبعيض است که بايد جلوي آن گرفته شود.

وحید استرون

  • 16
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید