۱۸:۴۷ - ۱۳ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۳۲۵۴
اخبار کنکور و آزمون ها

صفر تا صد سهمیه فرزندان اعضای هیأت علمی/ امتیازی که یک بار خلاف قانون شناخته شد!

سهمیه فرزندان اعضای هیأت علمی,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور
یکی از چندین سهمیه موجود در کنکور سهمیه فرزندان اعضای هیأت علمی است در سال جاری اعتراض‌هایی را به دنبال داشت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران،کنکور از سال ۱۳۴۸ در کشور شروع شد و سهمیه‌هایش برای اقشار خاص به مرور به آن افزوده شد و هر کس برای ورود به دانشگاه و سنجش توانایی علمی خود باید از سد آن بگذرد سدی که البته برای برخی به لطف سهمیه‌های برخوردار از آن گذشتن چندان هم کار سختی نیست و به وسیله این سهمیه‌ها می‌توانند از ته صف به سر صف برسند.

یکی از چندین سهمیه موجود در کنکور سهمیه فرزندان اعضای هیأت علمی است که با برگزاری پنجاه‌ویکمین کنکور در کشور در سال ۹۸ سر و صدای فراوانی به پا کرد و اعتراض‌هایی را به دنبال داشت، اعتراض‌هایی که صدایش به صحن مجلس رسید و معترضانی که اظهار می‌کنند: مگر هیأت علمی دانشگاه‌ها قشر فرهنگی جامعه ما نیست. آیا اختصاص سهمیه برای فرزندان سهمیه هیأت علمی با عدالت آموزشی سازگار است؟ و سوالات بسیار دیگری که ذهن بسیاری از داوطلبان کنکور مشغول و مشوش کرده است.

تسهیلات مربوط به انتقال فرزندان اعضا هیأت علمی دانشگاه‌ها شامل چه مواردی می‌شود؟

دستور العمل اجرایی بخشنامه ایجاد تسهیلات برای فرزندان اعضای هیأت علمی، حد نصاب نمره علمی لازم برای انتقال ۹۰ درصد نمره کل آخرین نفر پذیرفته شده در سهمیه مربوط برای رشته محل مورد تقاضاست.

منظور از عضو هیأت علمی در این بخشنامه کلیه اعضای هیأت علمی رسمی قطعی یا رسمی آزمایشی اعم از شاغل، بازنشسته و یا متوفی دانشگاه است که گزینش علمی و عمومی آن‌ها توسط وزارتخانه‌های علوم و بهداشت انجام شده باشد.

کلیه اعضای هیأت علمی حق التدریس، پیمانی و کسانی که کلیه مراحل گزینش استاد را طبق ضوابط تا زمان قبولی فرزند خود، نگذرانده‌اند، نمی‌توانند از تسهیلات این آیین نامه استفاده کنند.

بر اساس این دستور العمل، پذیرفته‌شدگان آزمون سراسری می‌توانند از دانشگاه مبدأ به یکی از دانشگاه‌های محل خدمت یکی از والدین خود و یا در صورت نبودن آن رشته در آن شهر به دانشگاه نزدیکترین شهر محل خدمت والدین خود، با تعیین سازمان در همان مقطع و گروه آزمایشی و دارا بودن حد نصاب انتقال یابند.

انتقال از یک مرکز پیام نور به مرکز پیام نور دیگر، از یک موسسه غیر انتفاعی به موسسه غیر انتفاعی دیگر و انتقال از یک دوره نیمه حضوری به دوره نیمه حضوری دیگر بلامانع است.

در صورتی که فرزند هیأت علمی حد نصاب لازم برای انتقال را نداشته باشد، دانشگاه مقصد که باید در شهر محل خدمت والدین باشد می‌تواند وی را به عنوان میهمان بپذیرد که تبدیل میهمان به انتقال دائم مشروط به احراز وضعیت علمی مناسب طی حداقل دو ترم اول تحصیل به تشخیص دانشگاه مقصد است.در خصوص انتقال فرزندان اعضای هیأت علمی از شهرستان به تهران سازمان سنجش پس از اخذ فرم‌های مربوطه براساس نمره کل اکتسابی در آزمون، نسبت به جایابی و معرفی فرزندان اعضای هیأت علمی در تهران اقدام می‌کند.

با این حال اگر دانشگاه مقصد، محل خدمت والدین باشد نیازی به مراجعه عضو هیأت علمی به سازمان وجود ندارد و دانشگاه می‌تواند نسبت به ثبت نام مشروط فرزند عضو هیأت علمی اقدام کند. اما در رابطه با انتقال از شهرستان به شهرستان دانشگاه مقصد، پس از اخذ فرم‌های مربوطه نسبت به ثبت نام مشروط اقدام و سپس فرم‌ها را به سازمان سنجش ارسال می‌کند.

فرزند عضو هیأت علمی برای معرفی به محل خدمت والدین خود اولویت دارد و این معرفی به صورت ظرفیت اضافی است. همچنین استفاده از مفاد این دستور العمل تنها برای یکبار در دوره تحصیل دانشجو مجاز بوده و باید حداکثر تا پایان سال اول ورود به دانشگاه عملی شود.

انتقال از گرایشی به گرایش دیگر در همان رشته، در صورت عدم وجود گرایش در شهر محل خدمت والدین با نظر سازمان بلامانع است.

امتیازی که یک بار خلاف قانون شناخته شد

طبق مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، فرزندان اعضای هیأت علمی در دانشگاه‌ها، چنانچه در آزمون کنکور ۹۰ درصد نمره یک رشته را کسب کنند، می‌توانند برای انتقال به هر دانشگاهی اقدام کنند؛ حتی دانشگاهی که پدرشان در آن تدریس می‌کند! همچنین طبق این مصوبه فرزندان هیأت علمی با کسب ۹۲ و نیم درصد نمره آخرین نفر پذیرفته‌شده در سهمیه آزاد، می‌توانند حتی تغییر رشته دهند.

فرزندان اعضای هیات علمی می‌توانند دانشگاه مبدأ را به دانشگاه‌های معتبر و قابل دسترس و حتی رشته‌های پر متقاضی تغییر دهند، این افراد می‌توانند به محل سکونت خانواده خود نقل مکان کنند. این امتیاز یک بار از سوی دیوان عدالت اداری خلاف قاتون شناخته شد، ولی دوباره به نحو دیگری آن را برقرار کردند.

حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش کشور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، درباره سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی در کنکور گفت: آن چیزی که برای فرزندان اعضای هیأت علمی در نظر گرفته شده است، سهمیه برای قبولی در کنکور نیست.

او در ادامه بیان کرد: فرزندان اعضای هیأت علمی سهمیه ندارند و باید در کنکور شرکت کنند برای مثال فرزند یک هیأت علمی در رشته پزشکی زاهدان قبول می‌شود محل خدمت پدرش مشهد است، این فرد می‌تواند از قانون انتقال استفاده کند.

مشاور عالی سازمان سنجش در ادامه تاکید کرد: این قانون انتقال را برای تمام دانشجویان داریم، اما بعد از دو ترم، اما فرزندان اعضای هیأت علمی از همان ابتدا انتقالی می‌گیرند.

افرادی که به یمن انتقال «نمره الف» می‌شوند

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که فرزندان اعضای هیأت علمی از ابتدا در یک محیط علمی رشد می‌کنند و از امکانات مالی خوبی جهت رشد علمی برخوردارند که به هیچ وجه با وضعیت یک سهمیه آزادی قابل مقایسه نیست، نکته قابل تأمل اینکه این افراد با ورود به دانشگاه محل تدریس والدین خود از از امکانات دیگری نیز برخوردارند که بر هیچ کس پوشیده نیست.

این افراد با تحصیل در دانشگاه محل تدریس والدین خود از همکاران پدر و مادر خود نمرات بالایی می‌گیرند و در اکثر اوقات با نمرات و در نتیجه معدل بالا در همان دانشگاه به دلیل نمره الف بودن بدون کنکور به مقطع بعد راه پیدا می‌کند، یا به وسیله همین معدل امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بدون کنکور را کسب می‌کند.

  • 10
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید