یکشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۲۸

معرفی دانشگاه امیرکبیر و دانشکده های آن (+ تاریخچه)

دانشگاه امیرکبیر,دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه امیرکبیر,دانشگاه امیرکبیر تهرانتصاویر دانشگاه امیرکبیر تهران
دانشگاه امیرکبیر یا دانشگاه پلی تکنیک تهران یکی از دانشگاه های فنی و صنعتی در ایران است، که در شهر تهران مستقر می باشد. دانشگاه امیرکبیر فعالیت خود را در سال ۱۳۳۷ تحت عنوان پلی تکنیک تهران شروع کرد.

معرفی دانشگاه امیرکبیر

دانشگاه امیرکبیر، اولین دانشگاه صنعتی ایران و از باسابقه ترین مؤسسات آموزش عالی ایران در زمینهٔ فنی و مهندسی است. دانشگاه امیرکبیر در آبان ماه ۱۳۳۵ توسط حبیب نفیسی و به دستور محمدرضا شاه پهلوی تأسیس شد.

تاریخچه دانشگاه امیرکبیر

تأسیس و شکل گیری اولیه دانشگاه امیرکبیر در آبان ماه ۱۳۳۵ است. در آن زمان، هسته اولیه دانشگاه، بعنوان "پلی تکنیک تهران" به منظور توسعه و گسترش فعالیت های دو موًسسه فنی وقت،" انستیتو تکنولوژی" و "هنرسرای عالی" شکل گرفت. در سال ۱۳۳۶ نخستین دوره دانشجویان از طریق آزمون داخلی پذیرفته شده و از سال ۱۳۳۷ فعالیت آموزشی پلی تکنیک تهران بطور رسمی با ۵ رشته مهندسی: رشته برق و الکترونیک، نساجی، مکانیک، شیمی و راه و ساختمان شروع شد.

از سال ۱۳۵۷، این مجموعهٔ آموزشی به دانشگاه امیرکبیر تغییر نام داد و با گسترش و الحاق سه پردیس بندرعباس، گرمسار و ماهشهر به آن، هم اینک حدود ۱۴۰۰۰ دانشجو در مقاطع گوناگون در این دانشگاه به تحصیل مشغولند.

حضور در دانشگاه امیرکبیر نیازمند کسب رتبه های بالا در کنکور سراسری ایران است. دانشگاه امیرکبیر تهران مفتخر به داشتن تعداد زیادی فارغ التحصیل است که جزء مفاخر علمی ایران و جهان چه داخل ایران و چه خارج آن محسوب می شوند. نسبت تعداد اعضای هیئت علمی به دانشجو (کارشناسی و تحصیلات تکمیلی) در این دانشگاه در سال ۲۰۱۰، تقریباً ۱ به ۲۱ بوده است. در حالی که این نسبت در دانشگاه های ایران بطور میانگین ۱ به ۳۳ است.

عکس دانشگاه امیرکبیر, دانشگاه امیرکبیر,دانشکده عمران دانشگاه امیرکبیرعکس های دانشگاه امیرکبیر

دانشکده ها و واحدهای آموزشی دانشگاه امیرکبیر

دانشگاه امیرکبیر هم اینک دارای ۱۶ دانشکده، ۶ گروه آموزشی مستقل، ۳ واحد آموزشی در شهرهای بندرعباس، گرمسار و ماهشهر است. این دانشگاه همچنین دارای یک پردیس بین الملل و یک مرکز آموزش الکترونیکی هم می باشد.

دانشکدهٔ مهندسی نساجی دانشگاه امیرکبیر: 

دانشکده مهندسی نساجی هم زمان با تأسیس دانشکده پلی تکنیک تهران در سال ۱۳۳۶ شمسی بعنوان نخستین دانشکده مهندسی نساجی کشور تحت نام انستیو نساجی و رنگرزی فعالیت علمی و آموزشی خود را آغاز کرد. در سال ۱۳۶۴ کلنگ ساختمان جدید این دانشکده در ضلع غربی دانشگاه امیرکبیر به زمین زده شد و در سال ۱۳۷۳ با انتقال دانشکده به ساختمان جدید رسماً فعالیت خویش را در مکان جدید از سرگرفت.

دانشکدهٔ ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر: 

در سال ۱۳۶۴ این دانشکده به نام دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر از دانشکده علوم پایه جدا شد. آزمایشگاههای مخصوص و سه سایت کامپیوتری مجزا برای سه مقطع از ویژگی های خاص این دانشکده است. دانش آموختگان دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر در زمینه های آمار، انفورماتیک و علوم ریاضی متخصص شده و برای پشتیبانی از فعالیتهای علمی و پژوهشی مراکز صنعتی، علمی و خدماتی کشور آماده میشوند.

دانشکدهٔ مدیریت، علم و فناوری دانشگاه امیرکبیر: 

در سال ۱۳۹۲ نخستین دوره معتبر بین الملل MBA با هدف جذب متقاضیان بین المللی از منطقه و فراتر از آن راه اندازی شد. امروزه دانشکده مدیریت، علم و فناوری دانشگاه امیرکبیر با اتخاذ رویکرد مسئله گرا و ایجاد راه حل برای بستر ایران، تعاملی سازنده را با تصمیم گیرندگان در سرتاسر بخش های دولتی و خصوصی در حوزه های صنعتی و خدماتی را ایجاد نموده است. دانشکده مدیریت، علم وفناوری همراه با یک نسل جوان از دانشگاهیان فارغ التحصیل از برترین مدارس مدیریت و کسب و کار دنیا، برنامه های MBA را در سطح جهانی و در مقاطع کارشناسی ارشد رشته های مدیریت، فلسفه علم و مدیریت تکنولوژی ارائه میدهد.

دانشکدهٔ مهندسی پلیمر دانشگاه امیرکبیر: 

پیشینه فعالیت آموزشی و پژوهشی گروه صنایع پلیمر به حدود سال ۱۳۵۴ برمیگردد که دانشجویانی در مقطع کارشناسی ارشد بطور رسمی در دانشگاه امیرکبیر با حوزه ی علم پلیمر آشنا و در آن راستا جهتگیری تحصیلی نمودند. تقویت رشته مهندسی پلیمر در سالهای بعد با قوت دنبال شد تا این که گروه صنایع پلیمر در سال ۱۳۵۸ بعنوان اولین و تنها گروه در این حوزه ی علمی در کشور و منطقه پا به عرصه فعالیت ویژه تر گذاشت. این تلاش ها در سال ۱۳۶۸ به تأسیس نخستین دانشکده مهندسی پلیمر در دانشگاه امیرکبیر منجر گردید. اکنون این گروه بعنوان یکی از گروه­های تخصصی سه گانه در دانشکده مهندسی پلیمر  فعالیت می­نماید. 

پردیس دانشگاه امیرکبیر,دانشگاه امیرکبیر,دانشگاه امیرکبیردانشکده ی مهندسی پلیمر دانشگاه امیرکبیر

دانشکدهٔ مهندسی برق دانشگاه امیرکبیر: 

دانشکده مهندسی برق دانشگاه امیرکبیر یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشکده های دانشگاه امیر کبیر، در سال ۱۳۳۷ فعالیت های آموزشی و پژوهشی خویش را با دو گرایش الکترونیک و قدرت در دوره کارشناسی شروع کرد. گروه مخابرات در سال ۱۳۶۷ و گروه کنترل در سال ۱۳۷۵ آغاز به فعالیت نمود. 

دانشکدهٔ مهندسی پزشکی:

دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر در سال ۱۳۷۲ تأسیس گردید و برای نخستین بار در سطح دانشگاههای دولتی در سال ۱۳۷۴ فعالیت رسمی خود را شروع کرد. سه گرایش «بیوالکتریک»، «بیو مکانیک»، «بیومتریال» رشته هایی است که در این دانشکده ارائه میشوند. دانش آموختگان این رشته میتوانند در زمینه طراحی، بهره برداری، نظارت، مدیریت و نگهداری سیستم های مربوط به این رشته متخصص شوند. 

دانشکدهٔ مهندسی شیمی دانشگاه امیرکبیر: 

این دانشکده بعنوان یکی از قدیمی ترین دانشکده های پلی تکنیک در سال ۱۳۳۷ تاسیس شد. فارغ التحصیلان دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه امیرکبیر در صنایع گوناگون شیمیایی، نفت، گاز، پتروشیمی، مواد غذایی و موارد وابسته به آن مثل بهینه سازی شرایط عملیاتی فرایند ها، انتقال فرایندها، انتقال تکنولوژی، خرید تکنولوژی، ترسیم و توسعه فرایندها قادر به انجام کار می باشند.

دانشکدهٔ مهندسی صنایع و سیستم های مدیریت دانشگاه امیرکبیر: 

شکل گیری رشته مهندسی صنایع در دانشگاه امیرکبیر به سال ۱۳۵۴ برمیگردد که در آن موقع گرایشی تحت عنوان مهندسی تولید در دانشکده مهندسی مکانیک ایجاد گردید و چندی بعد گرایش مذکور به مهندسی صنایع تغییر نام یافت. در سال ۱۳۵۵، به لحاظ اهمیت و برای توسعه این رشته، گروه مستقلی تحت عنوان گروه مهندسی صنایع تشکیل گردید.

دانشکدهٔ مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه امیرکبیر: 

دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه امیر کبیر که با عنوان انسیتو مهندسی راه و ساختمان دانشگاه پلی تکنیک تهران نزدیک به نیم قرن پیش (در سال ۱۳۳۶ با پذیرش نخستین دوره دانشجویان کارشناسی فعالیتهای آموزشی خود را آغاز کرده و در سال ۱۳۳۷ مصوب شده و رسمیت یافت) تأسیس شده است، از قدیمی ترین دانشکده های مهندسی کشور می باشد.

دانشگاه امیرکبیر,مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر,دانشکده عمران دانشگاه امیرکبیردانشکده ی مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه امیرکبیر

دانشکدهٔ مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه امیرکبیر: 

دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات یکی از دانشکده های دانشگاه امیر کبیر و یکی از ۹۰ دانشکدهٔ برتر کامپیوتر جهان است. در این دانشکده در مقطع کارشناسی ارشد ۳ گرایش معماری سیستم های کامپیوتری،  هوش مصنوعی و سیستم های نرم افزاری زیرمجموعه رشته مهندسی کامپیوتر و ۵ گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی،  تجارت الکترونیک، امنیت سیستم های اطلاعاتی، شبکه های کامپیوتری و سیستم های چندرسانه ای زیرمجموعه رشته مهندسی فناوری اطلاعات تدریس می شوند.

دانشکده مهندسی دریا دانشگاه امیرکبیر: 

دانشکده مهندسی دریا یکی از دانشکده های دانشگاه امیرکبیر است که در سال ۱۳۶۶ با هدف پر کردن شکاف بین حجم کلان سرمایه گذاری ها در بخش مهندسی دریا و تربیت نیروی انسانی متخصص آن با پذیرفتن ۴۴ دانشجو در رشته مهندسی کشتی سازی تأسیس گردید.

دانشکدهٔ مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه امیرکبیر: 

دانشكده مهندسی معدن و متالوژی دانشگاه امیرکبیر در سال ۱۳۵۳ با نام "انستیتو مهندسی معدن و ذوب فلزات" و با پذیرش دانشجو در گرایش استخراج معدن شروع به كار كرد. در راستای توسعه و گسترش این دانشکده، دو گرایش مهندسی معدن به نام‏های"اکتشاف" و" استخراج" در مقطع کارشناسی اضافه شدند. 

دانشکدهٔ مهندسی مکانیک دانشگاه امیرکبیر:

دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) به عنوان یکی از اولین دانشکده هایی است که همزمان با تأسیس پلی تکنیک تهران فعالیت خود را در سال ۱۳۳۷ با تعدادی دانشجو در رشته مهندسی مکانیک شروع کرد.

دانشکدهٔ مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه امیرکبیر:

دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک در سال ۱۳۶۵ تاسیس شد. این دانشکده یکی از دانشکده های دانشگاه امیر کبیر در تهران، پایتخت ایران است. نام این دانشکده پیش از سال ۱۳۹۲ خورشیدی دانشکده فیزیک و علوم هسته ای بود.

دانشکدهٔ مهندسی هوافضا دانشگاه امیرکبیر:

هدف از ارایه این مقطع تربیت مهندسان هوافضا با قابلیت کار در زمینه های مرتبط بعنوان یک مهندس کارآمد می باشد. دانش آموخته ی این رشته از دانشگاه امیرکبیر میتواند بعنوان مهندسی با قابلیت های عمومی هم در صنایع هوافضا و هم در صنایعی مانند خودرو، انرژی های تجدیدپذیر و نفت و گاز مشغول بکار شود.

دانشکدهٔ مهندسی نفت: 

سال ۱۳۸۱ بودجه ای از طرف وزارت نفت به منظور تأسیس دانشکده نفت به سه دانشگاه شریف، دانشگاه امیرکبیر و تهران اختصاص داده شد. در دانشگاه امیرکبیر مقدمات و طراحی ها برای تأسیس دانشکده انجام شده بود ولی پروژه به دلایل نامشخص تا سال ۸۵ به کندی پیش رفت. در سال ۸۵ با پروژه ساخت دانشکده سرعت بیش تری گرفت و در سال ۸۷ به صورت نیمه تمام به بهره برداری رسید. در سال ۱۳۸۷ تجهیزات آزمایشگاهی و دستگاه های خریداری شده از دانشکده نفت واقع در خیابان رشت به محل تازه تأسیس منتقل شد و با پیگیری مسئولین و تلاش متخصصین داخلی تعدادی از تجهیزات خریداری، تکمیل و راه اندازی شد.

دانشگاه امیر کبیر,دانشگاه امیرکبیر,دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه امیرکبیردانشکده ی مهندسی نفت دانشگاه امیرکبیر

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 18
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آنگلا مرکل,زندگینامه آنگلا مرکل,زندگی نامه آنگلا مرکل زندگینامه آنگلا مرکل (+ تصاویر)

زاده:۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۵۴

زادگاه:هامبورگ، آلمان غربی

شغل:صدراعظم آلمان 

اقامتگاه:برلین،  آلمان

محل تحصیل:دانشگاه لایپزیگ ( لیسانس علوم)

ادامه
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
ویژه سرپوش