۱۵:۲۲ - ۱۷ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۴۲۷۹
دانشگاه

دانشجویان و خوابگاه‌های متاهلی و وام‌های نامناسب

قیمت اجاره خوابگاه‌های متاهلی,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه
یکی از روش‌هایی که دانشجویان برای کاهش هزینه‌های تحصیل خود از آن بهره‌ می‌گیرند، استفاده از وام‌های دانشجویی دانشگاه‌هاست.

یکی از مزیت‌های این وام‌ها نحوه دریافت آنهاست. دانشجویان می‌توانند با داشتن یک سند ضمانت از وام‌های مختلف دانشجویی استفاده کنند و از طرف دیگر زمان بازپرداخت این وام‌ها بعد از فارغ‌التحصیلی است تا دانشجویان با مشکلاتی ازقبیل بازپرداخت این وام‌ها حین تحصیل روبه‌رو نباشند. البته در کنار چنین محاسنی این وام‌ها بدون مشکل هم نیستند. مواردی ازقبیل پایین بودن مبلغ وام‌های پرداختی، محدودیت‌های زمانی، محدودیت‌های بودجه‌ای یا تاخیر در پرداخت وام‌های دانشجویی از نقاط ضعف این نوع وام‌ها محسوب می‌شود.

مبالغ وام‌های دانشجویی هر ساله توسط صندوق رفاه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و صندوق رفاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای دانشگاه‌های وابسته اعلام می‌شود. صندوق رفاه وزارت علوم امسال ۲۰ وام دانشجویی ازجمله وام تحصیلی، شهریه، تغذیه و... را برای دانشجویان در نظر گرفته است که دانشجویان باید برای دریافت این وام‌ها دارای یک‌سری شرایط عمومی باشند؛ ازجمله صلاحیت اخلاقی و رعایت شئون دانشجویی، اولویت نیاز مالی، استفاده نکردن از وام یا کمک بورس تحصیلی در زمان دریافت وام، عدم اشتغال (به استثنای کار دانشجویی)، ثبت‌نام حداقل تعداد واحدهای مورد لزوم طبق مقررات آموزشی (دانشجوی تمام‌وقت)، مشروط نبودن دانشجو در دو نیمسال قبلی (برای دانشجویان نیمسال سوم به بعد اعمال می‌شود) و سپردن تعهد محضری با ضامن معتبر.

دانشجویان و خوابگاه‌های متاهلی و وام‌های نامناسب

تامین هزینه مسکن یکی از مشکلاتی است که دانشجویان به‌خصوص متاهلان با آن روبه‌رو هستند. هرچند بیشتر دانشگاه‌ها برای دانشجویان دوره روزانه خود خوابگاه‌هایی را در نظر گرفته‌اند، اما در سال‌های اخیر و با توجه به افزایش تعداد دانشجویان، خوابگاه‌های دانشجویی کاهش پیدا کرده است و دانشجویان دوره شبانه و سایر دانشجویان با مشکلاتی چون تامین مسکن و خوابگاه مواجه هستند.

از طرفی ظرفیت پایین خوابگاه‌های متاهلی دانشگاه‌ها باعث شده است بسیاری از دانشجویان در صف انتظار دریافت این خوابگاه‌ها باشند یا اصلا شرایط دریافت این نوع خوابگاه‌ها را نداشته باشند؛ برای مثال بسیاری از دانشگاه‌ها تنها برای دانشجویان دکتری و آن هم پس از گذشت مدت زمانی مشخص خوابگاه متاهلی فراهم می‌کنند، درنتیجه دانشجویان مقاطع ارشد و کارشناسی عملا امکان استفاده از این تسهیلات را ندارند. لذا دانشجویان متاهل بارها درمورد عدم‌پیگیری دانشگاه‌ها و وزارت علوم برای تسهیل در اسکان یا تحویل خوابگاه‌ها گلایه داشته‌اند.

ذوالفقار یزدان‌مهر، رئیس سابق صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ۲۴ بهمن‌ماه در گفت‌وگویی با اشاره به مشکلات پیش‌آمده برای دانشجویان متاهل، گفت: «به دلیل کمبود خوابگاه‌های متاهلی بسیاری از دانشجویان اعتراض‌های زیادی در این زمینه داشتند و صندوق رفاه برای حل این مشکل افزایش وام مسکن متاهلی را پیشنهاد کرد که درصورت تامین بودجه، افزایش این وام‌ها از سال آینده اجرایی می‌شود.»

 او پیش از پایان مسئولیت خود پیرامون پیشنهادهای چند میلیونی، برای رفع مشکل دانشجویان اظهار داشت: «براساس این پیشنهاد وام دانشجویان متاهل در تهران ۷۰ میلیون تومان و در کلانشهرها ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته و در شهرهای بزرگ نیز افزایش چشمگیری خواهیم داشت.»

این اظهارات رئیس سابق صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم نشان‌دهنده آن است که این نگرانی‌ها از سال‌ها پیش برای تامین مسکن دانشجویان به‌خصوص دانشجویان متاهل مطرح بوده است. از طرفی همان‌طور که گفته شد دانشجویان دوره‌های شبانه و سایر دانشگاه‌ها با توجه به عدم‌مسئولیت دانشگاه‌ها در قبال تامین مسکن و خوابگاه‌های آنها، نیازمند حمایت‌های مالی هستند.

در این بین، صندوق رفاه برای کمک به دانشجویان، وام‌های مسکن و ودیعه‌ای را براساس شهرها و مقاطع مختلف تحصیلی افراد در نظر گرفته است که در مقایسه با قیمت مسکن در شهرهای مختلف کمک‌هزینه‌ چندانی به نظر نمی‌رسد. برای مثال صندوق رفاه دانشجویان برای دانشجویان متاهل دانشگاه‌های تهران، ودیعه‌ای ۱۰ میلیون تومانی در نظر گرفته است. با نگاهی به قیمت رهن مسکن در تهران در فروردین‌ماه امسال کمترین میزان رهن مسکن با متراژ ۵۰ متر مبلغی حدود ۵۰ میلیون تومان است. اختلاف ۴۰ میلیونی میان وام ارائه‌شده از طرف صندوق رفا دانشجویان درحالی است که بسیاری از این دانشگاه‌ها فاقد امکانات خوابگاهی هستند و از طرفی بیشتر دانشگاه‌ها بر شاغل نبودن دانشجویان تحصیلات تکمیلی تاکید دارند.

مقایسه هزینه‌های رهن مسکن و وام‌های ارائه‌شده صندوق رفاه به‌حدی است که عملا این وام‌ها کارکردهای خود را از دست می‌دهند. از طرفی دیگر وام ودیعه مسکن به علت شرایط ویژه آن یعنی بازپرداخت یکجای آن پس از پایان تحصیل باعث کاهش اقبال دانشجویان به این گونه وام‌ها شده است. به نظر می‌رسد درحال حاضر نه دانشگاه، نه وزارت علوم و ارگان‌های حمایتی ازقبیل صندوق رفاه دانشجویان تمایلی به حمایت از ازدواج دانشجویی در عمل و اختصاص کمک‌هزینه برای دانشجویان ندارند.

هرچند این میزان وام در سال‌های گذشته می‌توانست به دانشجویان کمک کند، اما با افزایش هزینه‌ها به‌خصوص در حوزه مسکن دیگر این مبالغ نمی‌تواند کمک‌حال چندانی برای دانشجویان باشد. حداقل اختلاف پنج برابری میان وام ودیعه مسکن و مبلغ بالای رهن منزل در شهر تهران نشان‌دهنده آن است که همان‌طور که مسئولان سابق به این نتیجه رسیده بودند، این وام‌ها نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای دانشجویان به‌خصوص دانشجویان متاهل باشد. از طرفی دیگر سایر وام‌هایی که دانشگاه‌ها تخصیص می‌دهند، از قبیل وام ازدواج یا سایر وام‌ها به میزانی نیست که بتواند دانشجویان را در کاهش هزینه‌ها کمک کند و البته داشتن قواعد خاص مانند تاکید بر این موضوع که در صورت دانشجو بودن هر دو زوج تنها یک نفر از این دو می‌توانند از سهم خود استفاده کنند، محدودیت‌هایی را برای دریافت وام و درنتیجه کمک به دانشجویان به دنبال دارد.

برای مثال در همین رابطه در صورتی‌که هر دو زوج دانشجو باشند، به کمک‌هزینه بیشتری نیازمند هستند و با این شیوه وام‌دهی، حتی کمتر از دیگر دانشجویان از وام استفاده می‌کنند و عملا حق استفاده یکی از آنها نادیده گرفته می‌شود. این موضوعات نشان‌دهنده آن است که مسئولان نه‌تنها باید مبالغ وام‌ها را افزایش دهند، بلکه نحوه دریافت آن را با شرایط دانشجویان به‌خصوص در حوزه‌هایی مانند وام مسکن و ودیعه مسکن تطبیق دهند.

قیمت اجاره خوابگاه‌های متاهلی,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه
قیمت اجاره خوابگاه‌های متاهلی,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه

farhikhtegan​daily.‎​com
  • 12
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید