دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲
۰۹:۰۸ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۰۱۳۷
اخبار فلزات، طلا و ارز

واهمه فعالان بازار از کاهش ارزش پول ملی، حباب صندوق طلا را ۱۲ درصدی کرد

طلا,صندوق طلا
افزایش انتظارات تورمی در بازار داخل و نبود چشم‌‌‌انداز روشن از برنامه دولت برای مهار تورم باعث شد تا بر حباب قیمت فروش صندوق‌های طلا در بازار مالی بورس‌کالای ایران افزوده شود؛ این در حالی است که شیوه جدید تعیین قیمت پایانی گواهی سکه و اعمال محدودیت نوسان نرخ روزانه باعث شده است تا معاملات این دارایی در صف خرید قفل شود.

 در تمام دنیا طلا دارایی امنی در زمان تورم و بحران است. در شرایط کنونی و با توجه به کاهش مستمر ارزش پول ملی، بخش قابل توجهی از نقدینگی سرگردان جامعه به سمت دارایی‌‌‌های برپایه طلا سوق داده شده و برتری محسوس تقاضا نسبت به عرضه باعث ایجاد حباب قیمتی نسبت به ارزش بنیادی دارایی‌‌‌ها شده است. در این شرایط، تشکیل صف خرید برای معامله دارایی دارای حباب ۱۲درصدی نشان‌دهنده پیش‌بینی فعالان بازار از استمرار جریان افزایش نرخ در بازار داخل است. این پیش‌بینی رشد نرخ عمدتا از سیگنال‌‌‌های ارزی در بازار داخل سیگنال می‌گیرد؛ اما نوسان طلا در بازار جهانی نیز از آن حمایت می‌کند.

حباب ۱۲ درصدی مانع خرید صندوق طلا نشد

در شرایطی که فروش گواهی سکه از بازار مالی بورس‌کالای ایران برای سومین هفته متوالی در صف خرید قفل شده، بر ارزش صندوق‌های طلا افزوده شده است و معامله‌‌‌گران خرید و فروش این دارایی طلایی را با حداکثر نرخ مجاز معاملاتی انجام می‌دهند. در این شرایط، واهمه از کاهش ارزش پول ملی و افزایش انتظارات تورمی باعث شده است تا فعالان بازار مالی بورس‌کالا حاضر به خرید هر واحد صندوق طلا با نرخی بالاتر از ارزش بنیادی آن یعنی نرخ ابطال شوند.

طلا در تمامی بازارهای جهانی دارایی امن در زمان بحران و صعود انتظارات تورمی است. محبوبیت دارایی‌‌‌های بر پایه طلا در بازار داخل نیز به سیاق بازارهای جهانی است. به این ترتیب در شرایطی که نرخ ارز در بازار داخل مجددا سودای صعودی دیگر را دارد، بخش قابل‌توجهی از مردم خرید طلا یا دارایی‌‌‌های برپایه طلا را برای در امان‌ماندن از اثرات تورمی انتخاب می‌کنند. محدودیت در خرید و فروش ارز در بازار داخل، عدم‌توسعه بازارهای مالی کشور و کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه در کشور باعث می‌شود تا دارایی‌‌‌های بر مبنای طلا بیش از سایر دنیا در بازار داخل مورد توجه فعالان بازار قرار گیرند و به این ترتیب فعالان بازار مالی حاضر به معامله هر واحد صندوق طلا با حباب قیمتی شوند.

طلا,صندوق طلا

در زمان تنظیم این گزارش در اواسط روز شنبه اول بهمن‌ماه، در حالی که نرخ ابطال هر واحد صندوق طلای لوتوس به‌عنوان بزرگ‌ترین و پرمعامله‌‌‌ترین صندوق طلای فعال در بازار مالی بورس‌کالا برابر ۱۴۲‌هزار ریال بود، هر واحد صندوق طلا با نرخ ۱۵۹‌هزار و ۴۴۷ریال مورد معامله قرار گرفت و به این ترتیب این دارایی با حباب ۲/ ۱۲درصدی معامله شد. خرید و فروش این دارایی با نرخی در حدود ۱۲‌درصد بالاتر از ارزش بنیادی، بیانگر پیش‌بینی فعالان بازار از رشد بیشتر ارزش سکه به‌‌‌عنوان دارایی اصلی صندوق‌های طلاست. ایجاد این حباب قیمتی مانع تمایل متقاضیان به خرید صندوق طلا نشد. در شرایط کنونی ارزش هر واحد صندوق طلای لوتوس در رکورد تاریخی قرار دارد. صعود نرخ ارز در بازار آزاد به کانال قیمتی ۴۴‌هزار تومان و ۱۹۰۰دلاری شدن هر اونس طلا در بازار جهانی از این رشد ارزش حمایت می‌کند.

قفل معاملات گواهی سکه ادامه‌‌‌دار شد

قفل معاملات گواهی سکه در بازار مالی بورس‌کالای ایران برای سومین هفته متوالی ادامه‌‌‌دار شد. به این ترتیب در شرایطی که در اواسط روز شنبه اول بهمن‌ماه هر قطعه سکه در بازار فیزیکی کشور با ثبت رشد روزانه ۸/ ۳درصدی با نرخ ۲۴میلیون و ۵۵۲‌هزار تومان به فروش رفت، سکه بورسی در محدوده قیمت ۲میلیون و ۶۰‌هزار تومان در صف خرید قفل شد.

در شرایطی که سیگنال‌‌‌های بنیادی جهت‌‌‌دهنده به سکه حامی رشد ارزش این دارایی است، تمایلی به فروش گواهی سکه در بازار مالی بورس‌کالا با نرخی حدود ۱۸‌درصد ارزان‌‌‌تر از بهای آن در بازار آزاد وجود ندارد. در این شرایط فعالان این معاملات برای خروج از بازار نیز به سراغ تحویل فیزیکی سکه و فروش آن در بازار آزاد رفته و از فاصله قیمتی ایجادشده میان دوبازار بهره‌‌‌مند می‌‌‌شوند. در حالی سیاستگذار مانع رشد قیمت پایانی گواهی سکه در بازار مالی بورس‌کالا می‌شود که حباب نرخ سکه در بازار فیزیکی به حدود ۱۷‌درصد رسیده است. به این ترتیب می‌‌‌توان اذعان کرد که فاصله قابل‌توجهی میان نرخ ارز مورد انتظار مسوولان و فعالان بازار وجود دارد.

در حالی ارزش ۱۰۰گواهی سکه معادل یک‌سکه تمام‌بهار در کف کانال قیمتی ۲۰میلیون تومانی در صف خرید قفل شده است که در روز اول بهمن‌ماه ارزش هر سکه بانک‌مرکزی به کانال قیمتی ۲۱۷‌هزار تومانی معادل سکه ۲۱میلیون و ۷۸۰‌هزار تومانی صعود کرد. به این ترتیب قیمت فروش سکه گواهی در اواسط روز شنبه اول بهمن‌ماه حدود ۹‌درصد ارزان‌تر از سکه بانک‌مرکزی شد.

حمایت سیگنال‌‌‌های بنیادی از دارایی‌‌‌های طلایی

نوسان نرخ اسکناس آمریکایی در بازار آزاد به اصلی‌‌‌ترین محرک دارایی‌‌‌های طلایی تبدیل شده است و ۴۴‌هزار تومانی‌شدن دلار در بازار آزاد از صعود بهای طلا در بازار داخل حمایت می‌کند؛ اما رشد مطلوب طلا در بازار جهانی ظرف هفته‌‌‌های ابتدایی ماه ژانویه نیز از رشد دارایی‌‌‌های طلایی در بازار داخل حمایتی دوچندان داشته است.

هر اونس طلا در معاملات آتی بورس آمریکا طی روز جمعه ۲۰ژانویه با نرخ ‌هزار و ۹۱۳دلار به فروش رفت. این دارایی در بازه ماهانه بازده ۴۵/ ۵درصدی داشت. احتمال رشد حداکثر ۲۵واحدی نرخ بهره آمریکا در ماه فوریه باعث شد تا طلا در بازارهای جهانی تقویت شود. رشد تورم سالانه آمریکا برای ماه دسامبر به کمترین میزان خود پس از اکتبر ۲۰۲۱ رسید. این داده به مذاق فعالان بازارهای جهانی خوش آمد و از رشد قیمتی در بازارها حمایت کرد. در عین حال، رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده بریتانیا برای ماه دسامبر کاهش داشت که این موضوع باعث شد امیدواری نسبت به فروکش‌کردن تورم جهانی افزایش یابد؛ اتفاقی که می‌‌‌تواند سرمایه بیشتری را به بازار طلا سوق داده و از رشد بهای این دارایی حمایت کند.

  • 14
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش