چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
۱۰:۱۰ - ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۴۲۱
اخبار فلزات، طلا و ارز

دلار کم‌رمق نیمه شهریور/ روند شاخص ارزی کاهشی شد

دلار,قیمت دلار

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: روند افزایشی جدید دلار شروع نشده به پایان رسید. در حالی که نرخ اسکناس آمریکایی در بازار روز‌های پایانی هفته گذشته و همین‌طور بازار روز شنبه، نوسانات افزایشی را از خود به نمایش گذاشته بود، در معاملات روز یکشنبه نمودار قیمت این ارز تغییر فاز داد و کاهشی شد. البته ناکامی روند‌های افزایشی نرخ این ارز امر جدیدی برای فعالان بازار ارز نیست.

روز یکشنبه ۶۵امین روز متوالی حضور نرخ دلار آزاد زیر مرز قیمت ۵۰ هزار تومانی بود. اما دلایل سردی روند دلار در گرمای تابستان چیست؟ برخی از تحلیلگران ارزی معتقدند همان‌طور که در آغاز روند‌های افزایشی جدید، انتظارات تورمی جامعه و فعالان بازار مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند، ثبات نسبی بازار ارز در ۲ ماه گذشته نیز تا حدودی مدیون فروکش کردن این‌گونه از انتظارات است. چرا که در صورت عدم وجود ریسک‌های سیاسی اقتصادی در فضای اخبار، از میزان افرادی که با اهدافی غیر از اهداف اقتصادی اقدام به خرید ارز می‌کنند، کاسته می‌شود. از سوی دیگر برخی از کارشناسان سیاست‌های ارزی اتخاذ شده توسط بانک مرکزی در چند ماهه اخیر را مثبت و در راستای سامان‌دهی بازار تلقی کرده و معتقدند که بهبود فرآیند تخصیص ارز رسمی از جمله علل بازگشت دلار به مدار آرامش است. در نهایت روز گذشته قیمت هر برگ از این اسکناس آمریکایی با حدود ۱۵۰تومان کاهش نسبت به آخرین نرخ نقدی روز شنبه به رقم ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان رسید.

افت دمای مجدد بازار ارز

در هفته گذشته و همزمان با فرا رسیدن تعطیلات اربعین حسینی جو افزایشی جدیدی در بازار آغاز شد. در راستای این جو نرخ دلار که حدود ۲ هفته در محدوده ۴۸هزار و ۸۰۰ تا ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان نوسان می‌کرد، به نیمه کانال بالاتر رسید. برخی از فعالان بازار با توجه به ثبات چند ماهه نرخ ارز، از پایان استراحت دلار سخن به میان آورده و معتقد بودند که زمان شروع نوسانات ارزی فرا رسیده است. در همین راستا با نرخ‌دهی در سطوح قیمتی بالاتر‌(عمدتا در معاملات فردایی) اقدام به تشدید جو صعودی بازار کردند. این روند افزایشی به‌روز نخست هفته جاری نیز رسید. در معاملات پیش از ظهر روز شنبه قیمت اسکناس آمریکایی در حوالی مرز ۵۰هزار تومانی به فروش رسید. اما طولی نکشید که با نزدیک شدن بازار به ساعات پایانی خود در این روز نرخ ارز مذکور مجددا به بازه ثبات جدید خود یعنی نیمه‌های کانال ۴۹ هزار تومانی و رقم ۴۹ هزار و ۷۵۰ تومان بازگشت.

در نخستین ساعات بازار روز یکشنبه نیز روند نرخ این ارز به‌طور کلی کاهشی شد و پس از نوسان در بازه قیمتی ۴۹ هزار و ۶۰۰ تا ۴۹هزار و ۷۰۰ تومان سرانجام با ۱۵۰ تومان افت نسبت به نرخ روز شنبه در رقم ۴۹هزار و ۶۰۰تومان از حرکت ایستاد. تحلیلگران عواملی چون فروکش کردن حجم انتظارات تورمی و همچنین سامان‌دهی فضای معاملات رسمی ارز را از جمله علل چسبندگی قیمت دلار در کانال‌های ۴۸ و ۴۹ هزار تومانی می‌دانند. به عقیده این افراد جنس اخبار منتشر شده در رابطه با مناسبات سیاسی- اقتصادی تنش‌زا نبوده و در نتیجه انتظارات تورمی جامعه نیز تحریک نشده است. در این میان حتی برخی سیگنال‌های منتشر شده نظیر تداوم یافتن گفت‌وگو‌ها با غرب و گشایش‌هایی مانند آزاد‌سازی منابع بلوکه شده ارزی به ثبات هرچه بیشتر بازار کمک کرده است. به‌علاوه در ماه‌های اخیر اخباری مبنی بر بهبود فرآیند فروش نفت و افزایش درآمد‌های ارزی کشور نیز منتشر شده است. که در نتیجه این اخبار کارشناسان معتقدند که ذخایر ارزی کشور در شرایط مناسبی قرار دارد. از سوی دیگر از ماه‌های پایانی سال گذشته و پس از تاسیس مرکز مبادله ارز و طلای کشور، مشاهده شد که تصمیم نهاد بازار‌ساز جهت سامان‌دهی به معاملات ارزی جدی‌تر از پیش است. از جمله اقدامات مثبت صورت گرفته در این زمینه نیز می‌توان به رانت‌زدایی از معاملات رسمی ارزی و کاهش فاصله نرخ‌های دولتی با بازار آزاد اشاره کرد.

دلار,قیمت دلار

  • 10
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش