چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
۰۸:۲۶ - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۲۰۶۱۱۵
اخبار فلزات، طلا و ارز

بازگشت دلار در بازار آزاد/ خريدوفروش ارزتوسط دلال‌ها شعب بعضی بانک‌ها

قیمت دلار و قیمت سکه (سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۷) / نزول قیمت دلار و قیمت سکه همچنان ادامه دارد

قیمت دلار و قیمت سکه 25 اردیبهشت,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

به گزارش سرپوش،  روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی از مرز یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پایین رفت، ولی با مقاومت معامله‌گران تغییر مسیر داد. در سومین روز هفته، سکه در ابتدای روز به روند کاهشی خود ادامه داد و تا قیمت یک میلیون و ۸۸۰ هزار تومان رسید. با این حال، معامله‌گران بزرگ در این کانال خریدهای خود را بالا بردند و قیمت به سرعت به بالای مرز روانی یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بازگشت. قیمت این فلز گرانبها ساعت ۳ بعدازظهر روی عدد یک میلیون و ۹۰۳ هزار تومان قرار گرفت. این قیمت ۷۳ هزار تومان پایین تر از روز یکشنبه بود و زمینه ساز ثبت سومین افت متوالی شد. با این حال، عده‌ای مقاومت سکه در مرز روانی دوم یعنی عدد یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان را نشانه‌ای از رسیدن قیمت به کف دانستند. این عده باور داشتند، ارزش ذاتی سکه بالای دو میلیون قرار داشت و همین موضوع به برخی معامله‌گران جسارت خرید داد. برخی خبرها حاکی از آن بود که پس از ساعت ۴ بعدازظهر خریداران بار دیگر فروشنده شدند و قیمت سکه را به زیر یک میلیون و ۸۸۰ هزار تومان رساندند. البته قیمت سکه در معاملات خرد پس از این ساعت نیز بالای یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله می‌شد.

 

یکی از عواملی که طی روزهای آتی می‌تواند روند بهای فلز گرانبهای داخلی را تحت تاثیر قرار دهد، روند قیمت دلار خواهد بود. روز دوشنبه، دلار نیز در ابتدای روز به‌عنوان یک متغیر کاهشی در بازار سکه عمل کرد؛ چرا که شاخص بازار ارز در این روز در بازار غیررسمی به زیر مرز ۶ هزار و ۴۰۰ تومان رفت. حتی برخی شنیده‌ها خبر از نزول دلار به زیر مرز ۶ هزار و ۳۰۰ تومان می‌داد. در بازارهای مرزی روند دلار کاهشی‌تر بود؛ به‌طوری که در اواسط روز قیمت دلار در هرات افغانستان و سلیمانیه عراق به محدوده‌های ابتدایی کانال ۶ هزار تومانی رفت. حتی در مقطعی قیمت‌های زیر ۶ هزار تومان نیز ثبت شد. با این حال، قیمت دلار در این مناطق به سرعت تغییر روند داد و به بالای مرز ۶ هزار و ۱۰۰ تومانی رفت. باید دید بازگشت دلار به معنای توقف روند کاهشی این ارز در بازار بود یا این اصلاح قیمت موقتی خواهد بود و قیمت راه کاهشی را بار دیگر پیش خواهد گرفت.

 

به گفته برخی فعالان، بازار غیررسمی مسیر خود را پیدا نکرده است و بسیاری در انتظار اخبار جدید پیرامون برجام هستند. برخی از معامله‌گران انتظار دارند؛ در‌صورتی‌که اخبار مثبتی از مذاکرات با اروپایی‌ها منتشر شود، قیمت به زیر مرز ۶ هزار تومانی بازگردد. این در حالی است که عده دیگری باوردارند ممکن است با توجه به چشم‌انداز عملی شدن تحریم‌ها قیمت در مسیر افزایشی قرار بگیرد.در حالی که در بازار غیررسمی قیمت نوسانات خود را دارد، در مرکز مبادلات ارزی، قیمت دلار روی عدد ۴ هزار و ۲۰۰ تومان میخکوب شده است. قیمت دلار که در اواخر فروردین‌ماه در این مرکز به عدد ۴ هزار و ۲۰۰ تومان رسید، در یک ماه گذشته حتی یک تغییر ریالی را ثبت نکرده است. این در حالی بود که نرخ پوند و یورو تغییراتی را متناسب با بازارهای جهانی ثبت کرده است.

 

افت نیم سکه تشدید شد

نیم‌سکه که در دومین روز هفته با ۱۲ هزار تومان کاهش از مرز یک میلیونی پایین رفته و به قیمت ۹۹۸ هزار تومان رسیده بود، روز دوشنبه افت بیشتری را به ثبت رساند. در سومین روز هفته، نیم‌سکه ۲۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و تا قیمت ۹۷۸ هزار تومان پایین رفت. برخی اخبار نیز حکایت از افت نیم‌سکه تا ابتدای کانال ۹۷۰ هزار تومانی در ساعات انتهایی روز داشتند. در این میان، ربع سکه نیز روز دوشنبه راه کاهشی را پی گرفت. دیروز ربع سکه ۱۰ هزار تومان افت را تجربه کرد و به قیمت ۵۷۵ هزار تومان رسید. این در حالی بود که در روزهای گذشته ربع سکه قیمت‌های بالای ۶۰۰ هزار تومان را نیز ثبت کرده بود. در روز کاهشی انواع سکه‌های بازار، هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز از قافله عقب نماند و از مرز ۱۹۰ هزار تومان پایین رفت. روز گذشته هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۵ هزار تومان کاهش به قیمت ۱۸۸ هزار تومان رسید. روز گذشته قیمت سکه از یکسو تحت‌فشار قیمت دلار در بازار غیررسمی قرار داشت و از سوی دیگر از سوی اونس جهانی نیز حمایت نمی‌شد. در کنار این، سکه‌های پیش فروش زیادی در روزهای گذشته تحویل داده شد که ورود آنها به بازار، سمت عرضه را می‌توانست تقویت کند.

 

تقویت ۵۳۷ واحدی شاخص کل بورس

معامله‌گران بازار سهام دیروز در حالی شاهد پیشرو شدن گروه خودرویی‌ها همراه با زمزمه افزایش نرخ مجدد محصولات این شرکت‌ها بودند که تک‌سهم‌های گروه فلزات اساسی بویژه گروه آلومینیومی‌ها و قطعه‌سازها در کانون توجه نوسان‌گیران قرار گرفتند. شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات روز دوشنبه با افزایش ۵۳۷ واحدی روی رقم ۹۴ هزار و ۷۰۳ واحد ایستاد.شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۲۴۸ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۲۲ واحد را به نمایش گذاشت.شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۸۴۶ واحدی به رقم ۱۰۱ هزار و ۱۰۶ واحد دست یافت. شاخص بازار اول در حالی با افزایش ۴۵۲ واحدی به رقم ۶۷ هزار و ۴۴۷ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۷۶۵ واحدی عدد ۲۰۰ هزار و ۷۴۳ واحد را به نمایش گذاشت.همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۸ واحدی روی رقم یک هزار و ۹۰ واحد ایستاد. ارزش کل معاملات روزگذشته بورس تهران در حالی به بیش از ۱۶۷ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۷۹۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۳ هزار و ۶۴۹ نوبت داد و ستد بود. 

 

انتقال بازار سياه ارز به شعب بعضي بانک‌ها

 پس از افزايش شديد بهاي ارز و رسيدن نرخ دلار به کانال شش‌ هزار تومان در اوايل سال ۹۷، دولت سياست‌هاي جديدي در حوزه ارزي تدوين و اجرا کرد. نرخ رسمي ارز يکباره از دامنه سه‌هزارو ۷۰۰ تومان به چهارهزارو ۲۰۰ تومان رسيد و هرگونه معامله دلار خارج از اين نرخ ممنوع شد. در همين راستا، بانک مرکزي براي ساماندهي بازار ارز، به‌طور موقت فعاليت صرافي‌ها را متوقف کرد تا همه صرافي‌ها به‌تدريج از مسير سامانه «نيما» معاملات ارزي را انجام دهند. در اين مدت تنها خريداران قانوني ارز، بانک‌ها هستند. البته بانک‌ها موظف‌اند دلار را بر اساس نرخ چهارهزارو ۲۰۰ تومان خريداري کنند و ساير ارزها هم باید متناسب با نرخ تعيين‌شده از مشتري خريداري شود. 

 

در بررسي‌هاي ميداني انجام‌شده از سوی فارس، شواهد حاکي از آن است که پس از اقدام پليس و دولت در پراکنده‌کردن دلالان ارز از ميدان فردوسي، برخي از اين دلالان توانسته‌اند جاي امن‌تري را براي خريدوفروش ارز پيدا کنند. يکي از اصلي‌ترين اهداف حذف بازار دلالي ارز در ميدان فردوسي به‌وسیله نيروهاي انتظامي که به دستور دولت انجام شد، خارج‌کردن سودجويان غيرمتخصص از دستکاري برابري ريال با دلار بود که از قضا هم از نظر رواني براي جامعه بسيار بااهميت بود و هم از نظر اقتصادي مي‌توانست شرايط اقتصاد ايران را ملتهب کند اما حالا شاهد آن هستيم که اين دلالان به جاي اينکه بساط خود را جمع کنند، فقط تغيير مکان داده و حتي توانسته‌اند جاي بهتر و امن‌تري را براي خريدوفروش ارز پيدا کنند. هم‌اکنون برخي شعب بانک‌هاي اصل چهل‌وچهاري به محل مبادلات ارزي غيرقانوني تبديل شده‌اند. در‌حالي‌که بنا بر دستور‌العمل تعيين‌شده از سوي دولت، افراد دارنده ارز با ارزش بيش از حدود ۱۰ هزار يورو بايد ارز خود را در مدت تعيين‌شده به بانک‌ها تحويل داده يا آنها را به صورت سپرده در بانک نگه‌ دارند يا معادل ريالي آن را تحويل بگيرند اما مشاهدات خبرنگار فارس در دو شعبه يکي از اين بانک‌ها نشان مي‌دهد که دلالان ارز به صورت فعال در آنها حضور داشته و حتي در داخل بانک اقدام به فروش ارز بالاي ۱۰ هزار يورو که از نظر قانوني ممنوع است، مي‌کنند. در اولين مشاهده يک شهروند چند دسته اسکناس ۱۰۰ يورويي را که مجموع آن به‌وضوح بالاي ۱۰هزار يورو بود، در داخل شعبه به يکي از دلالان فروخت و دلال پس از دريافت پول‌ها و جاسازي آن روي شکم خود که در حضور کارمندان بانک و به‌صورت کاملا عادي انجام شد، به‌صورت علني پول ارز خريداري‌شده را به حساب فروشنده در همان بانک واريز کرد.

 

 مشاهده دوم اما جزئيات بيشتري را از فعاليت دلالان ارزي در شعب‌ بانک‌ها نشان مي‌دهد. در بدو ورود خبرنگار فارس به داخل بانک، متصدي بانک در حال صحبت با دلال ارزي بود. متصدي بانک مي‌گفت هر کسي با من در زمينه فروش دلار تماس بگيرد، من بدون آنکه به قيمت آن اشاره کنم با شما تماس مي‌گيرم و شما نيز مي‌توانيد در ازاي اين اقدام مبلغي را که تمايل داريد، به من بپردازيد. آنها در مکالمه خود صحبت از قيمت دلار بالاي هفت‌هزار تومان مي‌کردند. سرنوشت اقدامات غيرشفاف و رانتي معمولا چيزي جز شکل‌گيري فساد‌هاي گسترده نيست.

 

۱۷:۵۰ ۲۵ اردیبهشت ۹۷

بازار ارز انتظاری شد

در حالی که سکه نقدی رو به سوی نزول داشت، سکه آتی حرکت معکوسی را از خود نشان داد و در نهایت توانست اهرم انتظاری برای بازیگران نقدی شود. این اتفاق در شرایطی رخ داد که روز سه‌شنبه قیمت دلار حمایت خاصی از بهای سکه تمام نکرد و یک کانال دیگر پایین رفت. امروز دلار در بازار غیررسمی از مرز ۶ هزار و ۳۰۰ تومان پایین تر رفت و در مقاطی حتی در کانال ۶ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد. به‌گفته فعالان، بازیگران ارزی در روزهای اخیر بیشتر در حالت انتظاری به سر برده‌اند و تمایل زیادی برای ورود به بازار از خود نشان نداده‌اند. به باور بخشی از بازیگران ارزی، معامله‌گران در شرایط فعلی بیشتر تمایل داشتند، در انتظار نتایج مذاکرات ایران و اروپا باقی بمانند. برخی از افراد این دسته انتظار دارند، در صورت توافق ایران و اروپا برای دور زدن تحریم‌ها، قیمت‌ها در بازار دلار نزول بیشتری کنند.

۱۱:۵۰ ۲۵ اردیبهشت ۹۷

مسافران با ارز مازاد چه کنند؟ (+جزئیات دستورالعمل جدید)

بر اساس دستورالعمل ۲۰ماده‌ای ضوابط ناظر بر ارز همراه مسافر، بانک ملی ایران پس از دریافت ارز‌‏، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام، نسبت به ارائه رسید چاپی حاوی کد رهگیری، مبلغ و نوع ارز‌ دریافتی به مسافر اقدام می‌کند.

کلیک کنید.

۱۱:۵۰ ۲۵ اردیبهشت ۹۷

قيمت فروش سکه و طلا در بازار ايران

 

قیمت دلار و قیمت سکه 25 اردیبهشت,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

 

۱۰:۰۰ ۲۵ اردیبهشت ۹۷

اعلام نرخ ارز از سوی بانک مرکزی/ دلار یک کلام ۴۲۰۰ (سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۷)

ارزش ۲۸ ارز بین بانکی در حالی روند کاهشی به خود گرفته که ارزش یورو نیز با کاهش روبه‌رو شده است.

برای دیدن نرخ سایر ارزها کلیک کنید.

۰۹:۰۰ ۲۵ اردیبهشت ۹۷

افزایش قیمت خودرو به بهانه افزایش نرخ دلار

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با تاکید بر اینکه قیمت خودروهایی که هم چنان وارد کشور می شود با نرخ دلار سابق است، گفت: گرانی خودروهای داخلی و خارجی به بهانه افزایش نرخ دلار تخلف است و اگر خودروسازان قصد افزایش قیمت دارند، باید از مبادی رسمی تصمیم گیری و اعلام شود. مجیری با بیان اینکه شرکت های خودروساز باید با قیمت هایی که پیش از این با مشتریان خود قرارداد بسته اند، محصولات را عرضه کنند، اضافه کرد: اینکه افراد پیش از این خودرویی را ثبت نام و قرارداد کامل بسته اند، اما اکنون زمان تحویل خودرو آنهاست، نمایندگی ها و یا شرکت های خودروساز به بهانه افزایش نرخ مواد اولیه و دلار از آنها تقاضا وجه بیشتر در قبال خودرو را دارند، اشتباه و تخلف است. وی در خصوص افزایش قیمت خودروهای خارجی در بازار که عنوان می شود به دلیل افزایش نرخ دلار است، گفت: هنوز هیچ خودرویی با این ارز جدید ثبت سفارش نشده و یا اگر ثبت شده، هنوز بر اساس قیمت جدید دلار ترخیص نشده است.

این خبر تکمیل می‌شود...

 

  • 16
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
حضرت شیث,بیوگرافی حضرت شیث,زندگینامه حضرت شیث بیوگرافی حضرت شیث، فرزند حضرت آدم علیه السلام

پدر:آدم

مادر:حوا

کنیه:هبة الله

سن:بیش از ۹۰۰ سال

محل دفن:کوه ابوقبیس

ادامه
عنصری بلخی,زندگینامه عنصری بلخی,آثار ابوالقاسم حسن عنصری بلخی زندگینامه عنصری بلخی (ملک الشعرا) و آثار او

نام:ابوالقاسم حسن بن احمد عنصری بلخی

لقب:عنصری بلخی

زاده:۳۵۰ هجری قمری

زادگاه:بلخ

سمت:شاعر پارسی گوی بلخ

وفات:۴۳۱ هجری قمری

ادامه
ویژه سرپوش