سه شنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۹
۱۵:۳۸ - ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۶۰۱۷۱۸
اخبار فلزات، طلا و ارز

صرافی‌ها مجاز به فروش ارز پتروشیمی‌ها شدند

فروش ارز پتروشیمی‌ها در صرافی‌ها
با تصمیم بانک مرکزی، فروش ارز پتروشیمی‌ها در صرافی‌ها آزاد شد.

بانک مرکزی مجوز فروش ارز صادراتی شرکت هاي بزرگ معدنی و فولادی و پتروشیمی به صرافی های غیربانکی در نیما با نرخ رقابتی را صادر کرد.

به گزارش تسنیم، محدودیت فعالیت های صرافی های غیربانکی یکی از گلایه های فعالان ارزی در بازار بود چراکه طبق اذعان این اشخاص در شرایط تحریم باید از ظرفیت شبکه صرافی های کشور کمک گرفت و با تهدید و تحریم امریکا مقابله کرد.

بر اساس تصمیم اخیر بانک مرکزی که بخش نامه آن نیز دیروز ابلاغ شده، امکان فروش ارز پتروشیمی ها و ایمیدرو به صرافان غیر بانکی فراهم شده است.

بنابراین در طی روزهای گذشته بانک مرکزی برای مقابله با نوسانات ارزی ضمن افزایش عرضه در بازار ثانویه "نیما" در راستای تسهیل و تسریع در تأمین ارز واردکنندگان در این بازار به پتروشیمی ها، فولادی ها و معدنی ها اعلام‌کرد که آنها نیز میتواند ارز حاصل از صادرات خود را- علاوه بر صرافی های بانکی مستقیماً به صرافی های مجاز- جهت واردات کالاهای دارای تخصیص ارز بفروشند.

فروش ارز پتروشیمی‌ها در صرافی‌ها

صرافی ها معتقد هستند این تصمیم مهم باعث کاهش کارمزد انتقالات، افزایش سرعت در نقل و انتقال ارز، افزایش سودآوری شرکت هاي عرضه کننده ارز در نیما و واردکنندگان و همچنین تسهیل ثبت سفارش می شود.

فعالان بازار ارز همچنین معتقد هستند با مجوز فروش ارز صادراتی شرکت هاي بزرگ معدنی و فولادی و پتروشیمی به صرافی های غیربانکی در نیما با نرخ رقابتی شاهد افزایش عرضه و کاهش اختلاف بین بازار و قیمت ارز پایه نیما خواهیم بود.

شرکت های بزرگ پتروشیمی تا کنون مجاز به فروش ارز با نرخ پایه (میانگین موزون حواله سنا) صرفا به ۲۲ صرافی بانکی با نرخ پایه بودند که عموما بین ۱۰% تا ۲۰% ارزانتر از نرخ رقابتی مزایده نیما بود.

  • 10
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش