پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲
۱۳:۲۱ - ۰۵ مهر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۷۰۳۴۸
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

حلقه‌های مرموز «پریان» در بیابان‌های سراسر جهان

بیابان,حلقه‌های مرموز پریان در بیابان‌های سراسر جهان
تکه‌های اسرارآمیز و برهنه‌ی زمین که در صحراهای نامیبیا و استرالیا پراکنده شده‌اند، بسیار گسترده‌تر از چیزی هستند که ما قبلا تصور می‌کردیم. تحقیقات تازه نشان می‌دهد که «حلقه‌های پریان» در نقاط مختلف دیگری در کرۀ زمین نیز یافت می‌شوند.

به گزارش فرادید، نام آن‌ها «حلقه‌های پریان» است و در یک ارزیابی جهانی جدید، ۲۶۳ مکان حاوی این نقاط مرموز در سه قاره و ۱۵ کشور، از جمله ماداگاسکار و آسیای غرب میانه شناسایی شده‌اند. این اطلاعات جدید به دانشمندان در فهمیدن دلیل به وجود آمدن آن‌ها کمک می‌کند، پرسشی که پاسخ به آن به طرز شگفت‌آوری دشوار است. 

تیمی به سرپرستی دانشمند محیط زیست، امیلیو گیرادو از دانشگاه آلیکانته در اسپانیا نوشته است: «ما یک ارزیابی جهانی و سیستماتیک از الگوهای گیاهی دایره‌های پریان انجام دادیم و صدها مکان [دایره مانند] را در سه قاره کشف کردیم.»

«مطالعه ما اطلاعاتی را در مورد اکولوژی و جغرافیای زیستی این الگوهای گیاهی جذاب و نخستین اطلس توزیع جهانی آن‌ها ارائه می‌دهد.» 

دایره‌های پریان یک معمای واقعی زیست‌محیطی هستند. آن‌ها در مناطق بیابانی به‌ شکل نقاطی دایره‌ای و بایر در پوشش گیاهی کم‌علف ظاهر می‌شوند و تکه‌هایی از زمین خشک و برهنه را تا قطر حدود ۱۲ متر می‌پوشانند؛ این دایره‌ها تقریباً همیشه از نظر مکانی از هم جدا هستند، یعنی با یکدیگر تماس یا هم‌پوشانی ندارند. 

بیابان,حلقه‌های مرموز پریان در بیابان‌های سراسر جهان

دانشمندان تا سال ۲۰۱۴ نمونه‌هایی از این دایره‌ها را در نامیبیا و صحرای پیلبارا در غرب استرالیا شناسایی کرده بودند. اما ما هنوز با قطعیت نمی‌دانیم چه چیزی باعث ایجاد آن‌ها می‌شود. در مورد موریانه‌ها به عنوان یک عامل احتمالی بسیار بحث شده است و تحقیقات جدیدتر نیز نشان می‌دهد که حشرات کوچک می‌توانند نقشی در ایجاد آن‌ها داشته باشند.

این ایده که دایره‌ها به پوشش گیاهی کمک می‌کنند تا منابع کم آب را به حداکثر برسانند، مورد توجه قرار گرفته است. اما چشم‌انداز کشورهایی که دایره‌ها در آن‌ها یافت شده به طور متفاوت خشک می‌شوند و این موضوع همه چیز را پیچیده می‌کند. این تصور که گونه‌های گیاهی دیگر ممکن است سمومی را از خود به جای بگذارند، برای مدتی مورد توجه قرار گرفت اما سال ۲۰۲۱ این ایده منتفی شد. 

بیابان,حلقه‌های مرموز پریان در بیابان‌های سراسر جهان

بخشی از مشکل این است که این حلقه‌ها در نقاطی از جهان یافت شدند که اصلاً محیط مناسبی نیستند و دسترسی به آن‌ها دشوار است. بسیاری از تحقیقات روی پهپادها و تصاویر ماهواره‌ای متکی است. اما گیرادو و تیمش دریافتند که این ابزار قدرتمندتر از آن چیزی هستند که ما می‌دانستیم. چون اگر بتوانیم مناظر بیشتری را پیدا کنیم که در آن‌ها این شکل‌های عجیب و غریب وجود دارند، می‌توانیم به جای تمرکز روی تفاوت‌ها، به دنبال چیزی باشیم که آن‌ها را شبیه به هم می‌کند. 

آن‌ها به تازگی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای با وضوح بسیار بالا یک بررسی سیستماتیک انجام دادند و از یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل نتایج استفاده کردند تا ۵۷۴۷۹۹ هکتار زمین در سراسر جهان را به دقت مطالعه کنند. این تجزیه و تحلیل برای دانشمندان با یک جایزه همراه بود: اطلس بسیار گسترده‌ای از سایت‌های شامل دایره‌های پریان. 

«تحلیل‌های ما ۲۶۳ مکان را با الگوهای گیاهی شبیه دایره پریان نشان داد که در سرتاسر زمین‌های خشک در سراسر جهان توزیع شده‌اند.» 

«اینها شامل مناطقی می‌شوند که قبلاً در نامیبیا و استرالیای غربی شناسایی شده‌اند و همچنین مناطقی که قبلا توصیف نشده‌اند، از جمله ساحل، صحرای غربی، شاخ آفریقا، ماداگاسکار، آسیای جنوب غربی یا استرالیای مرکزی و جنوب غربی. با انجام این کار، مطالعه ما یک اطلس جهانی ارائه می‌دهد از مناطقی که الگوهای گیاهی دایره‌پری‌وار دارند. این اطلس وجود شناخته‌شده‌ی این نوع پوشش گیاهی را به کشورها و قاره‌های جدید گسترش می‌دهد. 

بیابان,حلقه‌های مرموز پریان در بیابان‌های سراسر جهان

به گفته محققان، این اطلاعات به محدود کردن عوامل ایجادکننده آن‌ها کمک می‌کند. به این دلیل که آن‌ها را قادر به شناسایی ویژگی‌های خاص مشترک در همه سایت‌هایی می‌کند که حلقه‌های پری در آن‌ها یافت می‌شود. این سایت‌ها شامل یک محیط بسیار خشک و بیابانی، دماهای بالا و بارش زیاد فصلی و خاکی با مواد مغذی بسیار کم و محتوای ماسه بالا می‌شود. 

جالب توجه است که این تیم دریافت مناطقی با حلقه‌های پریان در طول زمان نسبت به مناطق اطراف، بهره‌وری گیاهی پایدارتری داشتند. گیرادو و همکارانش می‌گویند یافته‌های آن‌ها می‌تواند به شناسایی دلایل خاص منطقه‌ای در مورد پدیدار شدن حلقه‌های پری کمک کند. 

بیابان,حلقه‌های مرموز پریان در بیابان‌های سراسر جهان

«اطلس جهانی معرفی‌شده در اینجا، درک ما را از جغرافیای زیستی الگوهای گیاهی دایره‌مانند پریان ارتقا می‌دهد و تحقیقات آینده در مورد ویژگی‌ها و مکانیسم‌های زیربنایی این الگوهای گیاهی مرموز را در مکان‌هایی که تاکنون مطالعه نشده‌اند، تسهیل می‌کند.» 

«کار ما راه را برای تحقیقات بیشتر در مورد مفاهیم عملکردی این ساختارهای گیاهی هموار می‌کند، ساختارهایی که اکوسیستم‌ها را پایدارتر می‌کند و ممکن است به آن‌ها کمک کند از نقاط اوج مرتبط با تغییرات آب و هوایی جلوگیری کنند.»

  • 14
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه
ویژه سرپوش