جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۱۲:۴۸ - ۰۲ تير ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۴۰۰۳۱
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

تصویر «نوروز مصر باستان» در نقاشی‌هایی که بعد از ۲ هزار سال آشکار شدند

نوروز مصر باستان,مصر
باستان‌شناسان و پژوهشگران در طی یک فرایند دقیق و ظریف پنج ساله، جرم‌ها و آلودگی‌هایی را که در طی دو هزار سال بر روی نقش‌برجسته‌های ستون‌ها و سقف معبد اسنا در الاقصر نشسته بودند پاک کردند تا رنگ‌های اصلی و درخشان آن‌ها نمایان شود.

به گزارش فرادید، روند پنج سالۀ تمیزکاری معبد اسنا حتی شامل استفاده از خلال دندان نیز می‌شد. حالا با پایان بخش مهمی از تمیزکاری، جلوه‌ای درخشان از تصاویر مصر باستان پیش روی ما آشکار شده که می‌تواند بینش‌های مهمی درباره چگونگی جشن گرفتن روز نخست سال نو در مصر باستان را در اختیار محققان بگذارد.

تمیزکاری سقف معبد اسنا منظره زیبایی را آشکار کرد: نقش برجسته‌های رنگی کامل از دایره‌البروج، تصاویری از صورت‌های فلکی و سیارات و کتیبه‌های هیروگلیفی که می‌توانند برخی از معانی پشت این تصاویر آسمانی را فاش کنند.

در طول پنج سال، یک تیم ۳۰ نفره بر روی پروژه مشترک وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر و دانشگاه توبینگن آلمان کار کردند. آن‌ها نقاشی‌های زنده‌ای را آشکار کردند که پس از هزاران سال هنوز دست‌نخورده باقی مانده بودند. از جمله این نقش‌ها مجموعه کامل علائم زودیاک و تصویری استعاری از طغیان سالانه نیل است.

نوروز مصر باستان,مصر

معبد اسنا، که حدود ۳۴ مایلی جنوب الاقصر قرار دارد، یکی از آخرین بناهایی است که در مصر باستان ساخته شده است. ساخت این معبد در قرن دوم پیش از میلاد تحت حکومت فرعون بطلمیوس ششم آغاز شد. بطلمیوس‌ها، جانشینان یکی از فرماندهان اسکندر کبیر بودند که فرهنگی مرکب از یونانی و مصری را به مصر وارد کردند. این معبد به خنوم، خدای باروری و سرچشمۀ نیل اختصاص داده شده بود و تا دو قرن بعد از شروع ساختش همچنان در حال تکمیل و گسترش بود.

اهمیت سقف معبد

سقفی که در ورودی معبد قرار دارد و احتمالا در فاصلۀ ۴۱-۵۴ میلادی ساخته شده، تنها بخش معبد است که هنوز سالم باقی مانده است. اما برای قرن‌ها این بخش از معبد در معرض آتش‌هایی بود که مردم به دلایل مختلف روشن می‌کردند و باعث می‌شد که لایه‌ای از دوده بر روی دیوارها و سقف بنشیند.

نوروز مصر باستان,مصر

در میان تصاویر متعددی که محققان در زیر لایه‌های دوده کشف کردند، مجموعه کاملی از ۱۲ نماد زودیاک بود. دانیل فون رکلهوزن از دانشگاه توبینگن در یک بیانیه مطبوعاتی توضیح داد که زودیاک به طور معمول برای تزئین مقبره‌های خصوصی مصری استفاده می‌شد، اما به ندرت در تزئین معابد به کار می‌رفت.

کتیبه‌های هیروگلیفی

اما آنچه که در این تمیزکاری کشف شده و دارای اهمیت ویژه‌ای برای محققان است، کتیبه‌های هیروگلیفی هستند که در کنار تصاویر حک شده‌اند. سرژ سونرون، مصرشناس فرانسوی، یکی از اولین کسانی بود که در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ آن‌ها را ثبت و تفسیر کرد. اما بازسازی اخیر حدود ۲۰۰ کتیبه دیگر را که زیر خاک و دوده پنهان شده بودند، آشکار کرده است. رمزگشایی این کتیبه‌ها به درک بهتر تصاویر و فاش کردن نام صورت‌های فلکی ناشناخته مصری کمک خواهد کرد.

نوروز مصر باستان,مصر

نقش برجسته سال نو در معبد اسنا که طغیان سالانه نیل را به تصویر می‌کشد. خدایان اوریون (چپ)، سوتیس (مرکز) و آنوکت (راست) بالا آمدن و فروکش کردن سیلاب‌های نیل را نشان می‌دهند، در حالی که بالای آن‌ها، الهه آسمان نوت، خورشید عصرگاهی را می‌بلعد.

نوروز مصر باستان

کشف مهم دیگر، تصویری است که روز نخست سال نو را نشان می‌دهد. نزدیکی معبد اسنا به رودخانۀ نیل کلیدی برای درک معنای این نقش برجسته است. سال نو مصری زمانی آغاز می‌شد که ستاره روشن سیریوس که به مدت ۷۰ روز نامرئی بود، دوباره در آسمان شرقی ظاهر می‌شد. ظهور این ستاره که در این نقش‌برجستۀ تازه‌کشف‌شده با تصویر الهه سوتیس نشان داده شده، با طغیان سالانه نیل همزمان می‌شد.

در آغاز سال نو، مصریان در جشنی که «وپت رنپت» (به معنای آغاز سال) نامیده می‌شد، به شادی و برگزاری مهمانی‌ها و نواختن موسیقی مشغول می‌شدند. صد روز بعد، طبق اعتقاد مصری‌ها، به لطف الهه آنوکت که در نقش برجسته تازه کشف شده نیز نشان داده شده است، آب‌های نیل نهایتاً فروکش می‌کردند.

نوروز مصر باستان,مصر

  • 10
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش