سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
۲۲:۲۰ - ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۳۰۰۲۷۰
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

دردسر اسب‌های آبی قاچاقچی معروف برای کلمبیا

مشکلات اسب‌های آبی قاچاقچی معروف برای کلمبیا,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها
پس از کشته شدن اسکوبار توسط پلیس در سال ۱۹۹۳ بر اثر شلیک پلیس، دولت این کشور املاک اسکوبار را تصرف کرد و بیشتر حیواناتی که در آن زندگی می‌کردند، به باغ وحش‌های محلی منتقل شدند. با این حال گفته می‌شود که اسب‌های آبی، حیوانی که اسکوبار به آن علاقه خاصی داشته است بسیار خطرناک و تهاجمی بودند و...

در سال ۱۹۷۸ میلادی ثروتمندترین قاچاقچی مواد مخدر تاریخ، پابلو اسکوبار، دارایی املاک و مستغلات گسترده ای را در مدلین کلمبیا به دست آورد. او تلاش می‌کرد تا املاک خود را با ویژگی های خاص از دیگر زمین ها متمایز کند؛ ساخت زمین فوتبال، مجسمه‌های بزرگ دایناسور، میدان مبارزه گاو‌های وحشی و کلکسیون حیوانات وحشی زنده مثل کرگدن، زرافه، گورخرها و اسب آبی از جمله آنها بود.

پس از کشته شدن اسکوبار توسط پلیس در سال ۱۹۹۳ بر اثر شلیک پلیس، دولت این کشور املاک اسکوبار را تصرف کرد و بیشتر حیواناتی که در آن زندگی می کردند، به باغ وحش‌های محلی منتقل شدند. با این حال گفته می‌شود که اسب های آبی، حیوانی که اسکوبار به آن علاقه خاصی داشته است بسیار خطرناک و تهاجمی بودند و انتقال آنها به باغ وحش کار سخت و دشواری بود.

به همین دلیل، این حیوانات سنگین و غول‌پیکر به آزادی کامل رسیدند و آزادانه در زمین‌های ویژه اسکوبار که هاسیندا ناپولیس نام داشتند، به گردش پرداختند.

مشکلات اسب‌های آبی قاچاقچی معروف برای کلمبیا,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی هاهاسیندا ناپولیس زمینهای پابلو اسکوبار که در آنجا همراه با حیوانات عجیبش زندگی می‌کرد

آلودگی آب دریاچه‌ها و از بین رفتن کیفیت آب

اسب‌های آبی رها شده یک جامعه کوچک تشکیل دادند که به سرعت در هر دو دریاچه مصنوعی و رودخانه ماگدالنا تکثیر شدند و از آن زمان به بعد، تا فاصله ۱۵۰ کیلومتری دور از ناحیه هاسیندا ناپولیس دیده می شوند. اکنون تعداد آنها بین ۶۵ تا ۸۰ اسب آبی متغیر است، حالا این تعداد اسب آبی برای اکوسیستم آبی کلمبیا مشکل‌ساز شده‌اند یک مشکل دقیقاً مربوط به فضولات.

جاناتان شورین زیست شناس دانشگاه سن‌دیگو کالیفرنیا می‌گوید: مشکل فضولات اسبهای آبی برای اکوسیستم کلمبیا به مشکل بزرگی تبدیل شده، اسبهای آبی در خشکی تغذیه می‌کنند و سپس به مقصد رودخانه برای دفع فضولات حرکت می‌کنند.

تیم تحقیقاتی می‌گوید: این عادت‌های خاص دفع مدفوع اسب‌های آبی ممکن است در آفریقا مفید باشد زیرا مواد مغذی در شکل سیلیکون را از زمین به آب منتقل می‌کنند. در آفریقا محیط مرطوب‌تر است و سطح آب کمتر تحت تأثیر فصول است و تنوع کمتری دارد.

مشکلات اسب‌های آبی قاچاقچی معروف برای کلمبیا,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

نحوه تاثیر اسب‌های آبی آفریقایی بر اکوسیستم آمریکای جنوبی هنوز ناشناخته است بنابراین این گروه از محققان برای کسب اطلاعات بیشتر تصمیم به انجام یک آزمایش دو ساله گرفتند.

محققان نمونه‌هایی از ۱۴ دریاچه کوچکتر در اطراف (هاسیندا ناپولیس) را جمع آوری کردند تا کیفیت آب و سطح اکسیژن و همچنین میزان نسبت تعادل بین دریاچه‌هایی که در آن اسب‌های آبی زندگی می کنند و دریاچه‌های خالی از آن را مقایسه کنند.

جلبک های سبز در دریاچه هایی که اسبهای آبی در آن زندگی می‌کردند شایع تر بودند، و این به دلیل غنی بودن کود اسب‌های آبی از باکتری بوده است.

مشکلات اسب‌های آبی قاچاقچی معروف برای کلمبیا,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

افزایش جلبک‌های آبی و کاهش اکسیژن برای ادامه حیات سایر حیوانات آبی

شورین می‌گوید این باعث نگرانی است زیرا ممکن است منجر به بروز مشکلات متعددی مانند تولید بیش از حد جلبک های مضر شود. برخی شواهد دیگر نشان می دهد که این حیوانات در حال تغییر رنگدانه‌های شیمیایی موجودات آبی بومی هستند. جسیکا لای هستر می‌گوید میزان کم اکسیژن آب به دلیل وجود این پستانداران حجیم با آن دندان‌های بزرگشان زندگی را برای سایر گیاهان و حیوانات سخت کرده است.

شورین به مجله نشنال جئوگرافیک می‌گوید تفاوت بین دریاچه‌های دارای اسب آبی و دریاچه های فاقد آن همیشه وجود دارد، اما حالا این اسب‌های آبی آنقدر زیاد شده اند که تنوع زیستی سایر موجودات آبی را به خطر می‌اندازند.

مشکلات اسب‌های آبی قاچاقچی معروف برای کلمبیا,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

خلاص شدن از شر این اسبهای آبی کار بسیار سختی است و طی چند دهه آینده ممکن است تعداد آنها از هزاران اسب آبی هم فراتر برود. راه‌حل‌های زیادی برای حل معضل اسبهای آبی در کلمبیا در نظر گرفته شده که می‌توان به عقیم‌سازی و یا انتقال آنها به باغ وحش‌ها اشاره کرد. شورین می‌گوید: با وجود همه مشکلاتی که اسبهای آبی به وجود آورده‌اند، اما هنوز مردم کلمبیا این حیوانات را دوست دارند و به آنها به عنوان پروژه جذب توریست نگاه می‌کنند. با این حال نمی‌توان مشکلات این حیوانات بزرگ را نادیده گرفت. از سوی دیگر جا به جایی و انتقال اسبهای آبی بسیار گران و وقت‌گیر است و در سال ۲۰۱۸، انتقال یک اسب آبی به تنهایی ۴۵۰۰ دلار هزینه در برداشت.

اما به قول شورین مواجهه با ده ها اسب آبی هزینه کمتری نسبت به مواجهه با هزاران اسب آبی دارد و بهتر است کلمبیا امروز راه حلی برای آن پیدا کند.

کلمبیا تا امروز نتوانسته مشکل فزاینده اسبهای آبی را حل کند و همچنان با آن دست به گریبان است، آیا ممکن است کلمبیا روزی دست به کشتار تعداد زیادی اسب آبی بزند؟

مشکلات اسب‌های آبی قاچاقچی معروف برای کلمبیا,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

tabnakbato.ir
  • 15
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش